MIT KS
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 33)

Ahmet Qeriqi

PDK denoncon mashtrimet dhe gënjeshtrat e kryeministrit të shkarkuar, Albin Kurti lidhur me reciprocitetin

PDK

Partia Demokratike e Kosovës denoncon mashtrimet dhe gënjeshtrat e kryeministrit të shkarkuar Albin Kurti ndaj qytetarëve të Kosovës lidhur me vendosjen e reciprocitetit me Serbinë. Si shumë vendime tjera, ai, rreth mesnatës, kishte publikuar një vendim gjysmak, qesharak e teknik për kinse reciprocitet të plotë ekonomik, tregtar dhe politik me ...

Më shumë...

Rijad Mehmeti: Fëmijët me aftësi të kufizuar janë përherë të mbyllur, çka keni bërë ju të ndryshoni këtë?

Rijad Mehmeti: Fëmijët me aftësi të kufizuar janë përherë të mbyllur, çka keni bërë ju të ndryshoni këtë?

Një moment reflektimi në një krizë që na bashkon të gjithëve, pa dallime. Ditët po ecin ngadalë, nuk ju gënjejë. Afër vetës kam gjithë familjen dhe gjithçka që më duhet të mbijetojë, madje edhe një kompjuter prej të cilit po marrë informacionet e nevojshme sa për të mos thënë që ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Marsi e prilli i vitit 1981, protestë, demonstratë, përpjekje për kryengritje, apo kryengritje? I

Ahmet Qeriqi

Sa herë vjen 11 marsi, na kthen në kujtesë atë të kaluar jo të largët dhe përgjithësisht i kujtojmë zhvillimet sociale e politike, që u manifestuan në mars, prill, maj të vitit 1981. I përkujtojmë të rënët, vizitojmë familjarët e tyre, shihemi me ndonjë bashkëvuajtës burgu, evokojmë ndonjë kujtim. Dhe, ...

Më shumë...

Marsi e prilli i vitit 1981, protestë, demonstratë, përpjekje për kryengritje, apo kryengritje? II

Më 2 dhe 3 prill të vitit 1981, protestat kishin përfshirë Prishtinën dhe po thuajse të gjitha qytetet e Kosovës

Kronika e disa zhvillimeve në mars prill, maj 1981 Natyrisht se kanë kaluar 34 vjet nga ajo kohë dhe ”koha e bën të veten”. Edhe me këtë rast koha e ka bërë të veten, duke i dhënë të drejtë kërkesave të protestave e demonstratave të asaj kohe të cilat, filluan ...

Më shumë...

Marsi e prilli i vitit 1981, protestë, demonstratë, përpjekje për kryengritje, apo kryengritje? III

Protestat e Marsit dhe Prillit të vitit 1981

“Shkurorëzimi” nga Jugosllavia dhe jugosllavizimi… Duhet pranuar faktin se jeta e përbashkët e shqiptarëve me serbë dhe kombet e tjera të Jugosllavisë deri në vitin 1981, kishte dhënë shumë rezultate në afrimin e popujve, por jo në afrimin mbi principe të barazisë, por mbi shembullin e skllavit të nënshtruar ndaj ...

Më shumë...

Marsi e prilli i vitit 1981, protestë, demonstratë, përpjekje për kryengritje, apo kryengritje? IV

1 prill 1981

Të kota ishin përpjekjet anakronike dhe donkishoteske për ta UJDI-sur Jugosllavinë e katandisur Të kota, anakronike dhe donkishoteske u treguan edhe përpjekjet për të krijuar organizata gjithë jugosllave si UJDI i Veton Surroit, të kota u treguan edhepërpjekjet për ta varrosur dhunën, të kota u treguan edhe fikjet e dritave ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Marsi e prilli i vitit 1981 shënuan epokën e rikthimit të shqiptarëve në identitet të mirëfilltë kombëtar

Ahmet Qeriqi

Demonstratat gjithëpopullore të Marsit dhe Prillit të viti 1981, shënuan kthesën vendimtare të ndarjes definitive të shqiptarëve të robëruar nga ish-RSFJ. Kërkesa për krijimin e një republike të shqiptarëve në Jugosllavi, shtrohej si nevojë strategjike e kohës, për të ruajtur identitetin kombëtar të shqiptarëve dhe për të krijuar parakushte për ...

Më shumë...

Mehmet Hajrizi: Prolog i librit, BIR I ATDHEUT

Mehmet Hajrizi: Prolog i librit, BIR I ATDHEUT

Ç’është vallë me ju kështu, Vitet tutje, ju tëhu. Popullore Një ditë të bukur të gushtovjeshtës së vitit 1983, Nuhi Berisha, vetëm disa muaj para se të binin bashkë me Rexhep Malajn në altarin e lirisë, mori veprimtarin Taip Zeka dhe me makinë shkuan në Prishtinë, në familjen e dëshmorit, ...

Më shumë...

Në përvjetorin e 39-të të rënies së dëshmorëve, Naser Hajrizi e Asllan Pireva, nuk do të bëhen homazhe për shkak të pandemisë

Në përvjetorin e 39-të të rënies së dëshmorëve, Naser Hajrizi e Asllan Pireva, nuk do të bëhen homazhe për shkak të pandemisë

Në përvjetorin e 39-të të rënies së dëshmorëve, Naser Hajrizi dhe Asllan Pireva, nesër më 2 prill 2020, për shkak të pandemisë së virusit korona, nuk do të bëhen homazhe të organizuara në nderim të tyre. Ne jemi nderuar në çdo përvjetor nga shumë mysafirë që na kanë ardhur në ...

Më shumë...

Më 1 prill të vitit 1981, kishte shpërthyer në Prishtinë demonstrata e tretë masive pas 11 dhe 26 marsit të po atij viti

Më 2 dhe 3 prill të vitit 1981, protestat kishin përfshirë Prishtinën dhe po thuajse të gjitha qytetet e Kosovës

Më 1 prill  të vitit 1981, kishte shpërthyer në Prishtinë demonstrata e tretë masive pas 11 dhe 26 marsit të po atij viti. Në orën e mesditës, mijëra demonstrues kishin vërshuar në të gjitha rrugët e sheshet e Prishtinës, por edhe në disa qytete të Kosovës, duke brohoritur: “Republikë-Kushtetutë, ja ...

Më shumë...

Ministrja e Ekonomisë, Rozeta Hajdari, i vizitoi marketet

Ministrja e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike (MEPTINIS), Rozeta Hajdari, të martën, vizitoi marketet për të parë më për së afërmi funksionimin e tregut në rrethanat e krijuara nga pandemia COVID-19. Gjatë vizitës, në markete, ministrja u interesua rreth zbatimit të drejtë të urdhëresave dhe vendimeve të ...

Më shumë...

RKL: Virusi corona mbytë kryesisht pleqtë dhe njerëzit me imunitet të dëmtuar

CoronaVirus

Duke u mbështetur në statistikat zyrtare të Italisë dhe shteteve të tjera, lidhur me përhapjen pasojat dhe vdekjet nga  virusi  corona, vërehet se 90 e më shumë për qind ky virus i godet pleqtë mbi 80 vjet. Nuk godet fare apo krejt pak moshën nën 40 vjet, përveç në raste ...

Më shumë...

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa pas takimit me kryetarin Thaçi ka thënë se pajtohet për formimin e një qeverie të re

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa pas takimit me kryetarin Thaçi ka thënë se pajtohet për formimin e një qeverie të re

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa pas takimit me presidentin Hashim Thaçi ka thënë se janë për formimin e një qeverie të re. “Ne jemi për atë që të bëhet një qeveri e re duke ndjekur të gjitha procedurat kushtetuese dhe procedurën që e ka paraparë aktgjykimi i Gjykatës Kushtetues në ...

Më shumë...

Kalendari kombëtar i Radios-Kosova e Lirë, muaji prill

Kalendari kombëtar i Radios-Kosova e Lirë, muaji prill

Më 1 prill  të vitit 1890, në Tivar,  u lind, Martin Gjoka, muzikant dhe kompozitor i njohur shqiptar.   U vendos në Shkodër kur ishte 15 vjeç. Në atë kohë njihet me Palokë Kurtin e Frano Ndojen, të cilat  ia shquajnë talentin e tij  dhe e mbajnë afër. Regjistrohet në shkollën ...

Më shumë...

R. Haradinaj: Vendi s’ mund të shkojë në zgjedhje pa konsumuar kapacitetet kushtetuese për formimin e institucioneve të reja

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, është cituar të ketë deklaruar se  se vendi nuk mund të shkojë në zgjedhje pa konsumuar kapacitetet e plota kushtetuese për formimin e institucioneve të reja. Ai ka thënë se kur ai kishte dhënë dorëheqje ishte situatë ndryshe, ndërkaq tashmë Qeveria Kurti është e shkarkuar, ...

Më shumë...

PDK: Gjykata Kushtetuese mbrojti rendin kushtetues nga “puçi” qeveritar i Kryeministrit të shkarkuar, Albin Kurti

PDK

Partia Demokratike e Kosovës mirëpret aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës për ta shpallur kundërkushtetues vendimin e qeverisë Kurti lidhur me kufizimin e lirive dhe të drejtave themelore. Aktgjykimi i sotëm konfirmon ruajtjen e karakterit kushtetues dhe rendit demokratik të shtetit tonë ndaj çfarëdo përpjekjeje dashakeqëse të politikanëve, e fatkeqësisht ...

Më shumë...