Airport Adem Jashari
MIT
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 33)

Ahmet Qeriqi

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj uron të gjithë nxënësit për një vit të suksesshëm shkollor

Fatmir Limaj: Thirrja e disa liderëve gjatë fushatës" se vetëm me mua kryhen krejt punët" është mashtruese

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj me rastin e fillimit të vitit të ri shkollor, të gjithë nxënësve të arsimit par auniversitar, ua ka uroj një vit të suksesshëm shkollor.  Limaj një urim të veçantë iu ka bërë fatosave të cilët nga sot nisin një etapë të re të jetës ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në ditën e parë të vitit të ri shkollor, ka shkruar për të arriturat në arsim

Haradinaj: Vendimi për t’ia kthyer sovranit vendimin, pikërisht në kohë udhëkryqi për Kosovën, u vërtetua që ishte i drejtë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në ditën e parë të vitit të ri shkollor,  ka shkruar për të arriturat në arsim, dhe për nevojën që të punohet edhe më shumë në ngritjen e cilësisë. Po ashtu Kryeministri i është drejtuar me një mesazh urimi, në veçanti për të gjithë fëmijët ...

Më shumë...

Akademikut nga Mali i Zi, Zuvdija Hoxhiq Berisha i është ndarë çmimi për veprën jetësore “TEUTA”

Akademikut nga Mali i Zi, Zuvdija Hoxhiq Berisha i është ndarë çmimi për veprën jetësore “TEUTA”

Ky çmim i është ndarë nga Shoqata Rajonale e Shkrimtarëve “Teuta” në edicionin e 7-të të manifestimit letrar trekufitar “Muzat e Alpeve 2019″, i cili është mbajtur në Tivar, Lezhë dhe Prizren. Akademikut, Zuvdija Hoxhiq Berisha i është ndarë ky çmim me arsyetimin se me tregimet dhe romanet e tij ...

Më shumë...

Gjatë muajit gusht në Amerikë në sulme mbi qytetarët janë vrarë me armë zjarri mbi 53 qytetarë

Gjatë muajit gusht në Amerikë në sulme mbi qytetarët janë vrarë me armë zjarri mbi 53 qytetarë

Departamenti amerikan i Shtetit ka thënë se shtatë personat e vdekur nga sulmi në Odesa të Teksasit më 31 gusht, kanë dërguar në 53 numrin e vdekjeve gjatë muajit gusht në Shtetet e Bashkuara. Incidenti në perëndim të Teksasit ka shënuar sulmin e 38-të masiv me armë zjarri në Amerikë ...

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Letër ambasadorëve: Shkatërrimi i historisë së një populli është degradim i vlerave dhe demokracisë (7)

Shefqet Dibrani

Të nderuar Ambasadorë dhe përfaqësues të Misioneve Ndërkombëtare në Kosovë, kriza në Kosovë është një veprim proporcional i juaji me vendorët, dhe nëse kjo nuk pranohet, zgjidhje nuk do të ketë kurrë. Ky vend i dal nga lufta dhe kriza të mëdha, që nga sundimi otoman e deri te sundimi ...

Më shumë...

Adem Breznica: Masat anti-korrupsion nuk e ndalojnë zbrazjen e Kosovës

Adem Breznica

Largimin e rinisë nga Kosova, dhe kategorive tjera të popullsisë së pashpresë, mund ta pengoj vetëm vazhdimi i gjendjes aktuale, respektivisht fuqizimi i korrupsionit dhe krimit të organizuar në vend. Premtimet e kujtdo koalicioni, subjekti politik apo kandidati për Kryeministër, se do ta ndalojnë “ikjen e rinisë”, nuk mund të ...

Më shumë...

Kadri Rexha: Fjala, veprimi, pushka dhe gjaku në shërbim të Atdheut

Kadri Rexha: Fjala, veprimi, pushka dhe gjaku në shërbim të Atdheut

(Me rastin e 17-vjetorit të vdekjes së Brahim M. Berishës, luftëtar i mbrojtjes së kufirit të Shqipërisë Etnike, luftëtar i Brigadës së Tretë Sulmuese të UNÇSH-së, bashkëveprimtar i Jusuf Gërvallës, baba i dëshmorit Maxhun Berisha)  *** Ishim të këputë ekonomikisht, pa asnjë hall, pos shpirtit nuk na kish mbetur gjë ...

Më shumë...

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është shprehur i bindur se partive aktuale në pushtet iu ka ardhur fundi

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është shprehur i bindur se partive aktuale në pushtet iu ka ardhur fundi

Ai gjatë një pikniku të organizuar nga anëtarët dhe simpatizantët e kësaj partie në Vllahi të Mitrovicës, tha se ka ardhur çasti që populli ta ndryshojë njëherë e përgjithmonë Kosovën, duke hapur një kapitull të ri.“Sot pesë javë janë zgjedhjet, sot pesë javë votojmë, fitojmë dhe sot pesë javë festojmë…Ditën ...

Më shumë...

Jetlir Zyberaj: Politikanët serbë që janë persona non-grata në Kosovë nuk do të lejohen të vizitojnë vendin tonë

Jetlir Zymberaj

Jetlir Zyberaj, këshilltar i ministrit të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka reaguar ndaj paralajmërimeve se presidenti serb, Aleksander Vuçiq, mund ta vizitojë Kosovën para zgjedhjeve të 6 tetorit. Ai  ka shkruar se kjo vizitë është një provokim dhe frikësim i serbëve të Kosovës.  “Deklarata e presidentit serb Vuçiq së ...

Më shumë...

Tim Judah: Amerika zgjodhi z. Matthew Palmer të dërguar i posaçëm për Ballkanin Perëndimor

Tim Judah

Ish-zëvendës ndihmës Sekretari i Shtetit për Ballkanin, Matthew Palmer, u emërua së fundi përfaqësues special për Ballkanin Perëndimor. Publicisti Judah mendon se është mirë që Shtetet e Bashkuara kanë emëruar një person me njohuri të shkëlqyera për rajonin dhe të gjitha figurat kryesore të tij. “Përveç kësaj, unë mendoj se ...

Më shumë...

Kristo Floqi ( 1872-1951) atdhetar, diplomat, politikan dhe dramaturg i njohur

Kristo Floqi ( 1872-1951) atdhetar, diplomat, politikan dhe dramaturg i njohur

Kristo Floqi lindi më 24 maj të vitit 1872. Ai është nje prej figurave kryesore elitare te fshatit, një nga politikanët, shkrimtarët dhe juristët më në zë të Shqipërisë pas shpalljes së Pavarësisë, në vitet 20 e 30-të, sidomos në kohën e Zogut. Elitat i japin emër vendlindjes, ashtu si ...

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Për ta nxjerr vendin nga gjendja e jashtëzakonshme, duhen individë të jashtëzakonshëm

Ramadan Bozhlani

Për ta nxjerr vendin nga gjendja e jashtëzakonshme, duhen individ të jashtëzakonshëm, asi që shekujt tregohen kursimtar ndaj lindjes së tyre. Ata, shquhen me oratori, shkathtësi, ndjeshmëri, frymëzim, sakrific, përkushtim, guxim dhe largëpamësi. Ata, edhe kur nuk janë të mveshur me fuqi shtetërore, spikatën për pushtetin e dijës, moralit, drjetësisë ...

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj, pranon se shtetet e Quint-it me presion e detyruan Qeverinë që të japë dorëheqje

Ish-kandidati i AAK-së për kryeministër, Ramush Haradinaj bën të ditur se liron ulësen e deputetit në Kuvendin e Kosovës

Kryeministri, në detyrë, Ramush Haradinaj, duke folur rreth tarifës 100 për qind të vënë ndaj produkteve serbe, tha se shtetet e Quint-it me presion e detyruan Qeverinë që të japë dorëheqje. Haradinaj, i cili në një konferencë për media në fund të korrikut dha dorëheqje me arsyetimin se është ftuar ...

Më shumë...

Kathimerini: Nënë Tereza kishte lidhje të fshehta me regjimin e Enver Hoxhës dhe financime të dyshimta

Kathimerini: Nënë Tereza kishte lidhje të fshehta me regjimin e Enver Hoxhës dhe financime të dyshimta

Shenjtërimi i Nënë Terezës dhe procedurat e nisura nga Vatikani për shenjtërimin e kardinalit, Stepinac, kanë zgjuar ndjeshmëri në qarqe jo vetëm fetare dhe mediatike, por edhe politike në Ballkan. Gazeta greke “Kathimerini” shkruan se Patriarkana Ekumenike e Stambollit ka reaguar ashpër, po ashtu edhe Beogradi. Në një lëvizje simbolike ...

Më shumë...

AKR në Ferizaj, ka mbajtur takimin me strukturat e degës

AKR në Ferizaj, ka mbajtur takimin me strukturat e degës

Aleanca Kosova e Re, dega në Ferizaj, sot ka mbajtur takimin me strukturat e degës, në të cilin u rikonfirmuar që AKR në Ferizaj mbetet e unifikuar dhe e fuqishme. Gjatë këtij takimi, koordinatori i degës, Ibrahim Hyseni, deklaroi që Aleanca Kosova e Re, dega në Ferizaj, është e gatshme ...

Më shumë...

PDK-ja në Fushë Kosovë deklaron se AAK-ja po i gënjen qytetarët e Fushë Kosovës për vende pune

PDK-ja në Fushë Kosovë deklaron se AAK-ja po i gënjen qytetarët e Fushë Kosovës për vende pune

Partia Demokratike e Kosovës, Dega Fushë Kosovë, deklaron se Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës është duke orkestruar një mashtrim ndaj qytetarëve të Fushë Kosovës, gjoja për vende pune e favore. Ky mashtrim i AAK-së në prag të fushatës zgjedhore është duke dështuar, pasi edhe qytetarët nuk besojnë në premtime të ...

Më shumë...