kek
MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 20)

Ahmet Qeriqi

Plakut, Abu Amxhad të Eufratit, rusët ia shfarosën krejt familjen, të cilën e varrosi vetë

Plakut, Abu Amxhad të Eufratit, rusët ia shfarosën krejt familjen, të cilën e varrosi vetë

Fle  tokë mbi ta, fli mbi këta shpirtra të pafajshëm… ( Një nga mijëra rrëfime të tmerrshme të luftës në Siri…)  Duke recituar vargje këngësh popullore nga tradita, banorët e Eufratit vajtojnë  me dhembje më të dashurit e tyre. Plaku,  Abu Amxhad fillon të rrëfejë se në Al Kurijah të ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës po funksionon vetëm me seanca të jashtëzakonshme që kërkohen kryesisht nga opozita

Kuvendi i Kosovës po funksionon vetëm me seanca të jashtëzakonshme që kërkohen kryesisht nga opozita

Partitë politike opozitare në Kuvendin e Kosovës konsiderojnë se mungesa e shumicës parlamentare dhe e legjitimitetit për të udhëhequr me institucione, po pamundëson funksionimin normal të Kuvendit të Kosovës. Deputetët e partive opozitare theksojnë se Kuvendi për më gjatë se dy muaj është duke funksionuar vetëm me seanca të jashtëzakonshme, ...

Më shumë...

Me kriminelë qeveritarë si Ivica Daçiqi në Serbi nuk ka paqe në Ballkan, thotë ish zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi

Me kriminelë qeveritarë si Ivica Daçiqi në Serbi nuk ka paqe në Ballkan, thotë ish zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi

Zëdhënësi i UÇK-së gjatë luftës,  Jakup Krasniqi, ka thënë se me kriminelët zyrtarë të Serbisë  si Daçiqi nuk ka paqe në Ballkan. Ai ka thënë se amnistia e tolerimi i këtyre njerëzve do të thotë mungesë të paqes, të lirisë, të perspektivës e të mirëkuptimit në Ballkan. Këta kriminelë nuk ...

Më shumë...

Ambasadori, Sattler ia përkujton Voltana Ademit të Shkodrës se jemi në vitin 2019 e jo në vitin 1913

Ambasadori, Sattler ia përkujton Voltana Ademit të Shkodrës se jemi në vitin 2019 e jo në vitin 1913

Ambasadori austriak në Shqipëri, Johann Sattler i ka kthyer përgjigje letrës së kryebashkiakes së Shkodrës, Voltana Ademit për ngritjen e një komisioni administrativ ndërkombëtar për të qeverisur bashkitë shqiptare. Sattler tha se Shqipëria duhet ti zgjidhë vetë problemet politike pasi është një vend që aspiron të hapë negociatat për në ...

Më shumë...

Sot u mbushen 22 vjet nga vrasjet e tre martirëve në Gostivar, në mbrojtje të Flamurit kombëtar shqiptar

Sot u mbushen 22 vjet nga vrasjet e tre martirëve në Gostivar, në mbrojtje të Flamurit kombëtar shqiptar

Sot, një delegacion i Komunës së Gostivarit, ka bërë homazhe te varri  i dëshmorit,  Nazmi Saliu në Turçan të Vogël, pastaj në fshatin Forinë  te varri i dëshmorit Shpend Iseini dhe në fshatin Dobërdoll tek varri i dëshmorit Milaim Dauti. Paraprakisht, edhe një delegacion ka bërë homazhe tek varrezat e ...

Më shumë...

Talibanët dhe përfaqësuesit e shoqërisë afgane, kanë rënë dakord mbi një plan, për një zgjidhje të ardhshme politike

Talibanët dhe përfaqësuesit e shoqërisë afgane, kanë rënë dakord mbi një plan, për një zgjidhje të ardhshme politike

 Talibanët dhe përfaqësuesit e shoqërisë afgane, gjatë bisedimeve në Katar, kanë rënë dakord mbi një plan, për një zgjidhje të ardhshme politike. Ky plan, shihet si hap madhor drejt përfundimit të luftës, gati 18 vjeçare në Afganistan. Në një deklaratë të përbashkët, të dyja palët, u pajtuan të reduktojnë “viktimat ...

Më shumë...

Shqipëria anulon pjesëmarrjen në Samitin e Sarajevës duke u solidarizuar me Kosovën, që nuk është ftuar si shteti i pavarur

Shqipëria anulon pjesëmarrjen në Samitin e Sarajevës duke u solidarizuar me Kosovën, që nuk është ftuar si shteti i pavarur

Ministri i Jashtëm Shqipërisë, Gent Cakaj ka bëtë të ditur se Tirana  zyrtare  ka anuluar pjesëmarrjen në samitin për Procesin e Bashkëpunimit në Evropën Juglindore, që ka filluar të  mbahet sot në Sarajevë të Bosnjë e Hercegovinës. Cakaj ka thënë se anulimi i pjesëmarrjes në samitin në Sarajevë, është bërë ...

Më shumë...

Pavarësisht se Kosova e Shqipëria nuk marrin pjesë në Samitin e Sarajevës, atje shkon kryetari i kontestuar, Ilir Meta

Pavarësisht se Kosova e Shqipëria nuk marrin pjesë në Samitin e Sarajevës, atje shkon kryetari i kontestuar, Ilir Meta

Pavarësisht se Kosova e Shqipëria nuk marrin pjesë në Samitin e Sarajevës, atje po qëndron kryetari i kontestuar Ilir Meta. Ai  do të marrë pjesë edhe në takimin në nivel kryetarësh në Jahorinë, konfirmoi për Radion Evropa e Lirë një këshilltar i Metës për rajon dhe diasporë. Ministri i Jashtëm ...

Më shumë...

Albin Kurti, komentoi letrën e kryetarit, Hashim Thaçi dërguar presidentit amerikan, Donald Trump

Albin Kurti: Gatishmëria për sakrificë, ndihma e solidariteti me të varfrit dhe të afërmit, shënojnë këtë festë

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka komentuar letrën e kryetarit, Hashim Thaçi dërguar presidentit amerikan Donald Trump, ku ndër tjerash, thotë se “është i përkushtuar të arrihet marrëveshje paqësore me Serbinë”. Kurti beson se Trumpi s’i ka kthyer asnjë përgjigje. Sot janë bërë gjashtë muaj kur Thaçi i kishte shkruar ...

Më shumë...

Kadri Rexha: Kulla e Berishëve në Prapaçan

Kadri Rexha

Kullën e Brahim M. Berishës në fshatin Prapaqan për herë të parë e kam parë në vjeshtë të vitit 1976. Atë ditë isha i ftuar në dasmën e Bardhosh Gërvallës dhe, në mesin e krushqve, bashkë me Jusuf Gërvallën në një rimorkio traktori, nga Gllogjani po ktheheshim me nusen e ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Lul-Lulashi

Jusuf Zenunaj

Lul Lulashi n’krye të partisë turr e vrap pati nis lumtrinë t’i sjellë Shqipërisë, veçsa nuk bëri be, që do të sjellë” Republikë të Re ” ! Vallë, kush mundi t’i bie mësysh që iu nda partia në dysh ?! Në rrugëtim nuk ngeli vetëm kudo bashkë me mësuesin e ...

Më shumë...

Sabit Brokaj dënoi sulmet e Metës në adresë të Amerikës dhe BE-së, duke i quajtur ato marrëzi sikur ato të kohës së Berishës

Dr. Sabit Brokaj

Ish-ministri i Mbrojtjes, Sabit Brokaj ka komentuar aktualitetin politik në vend, duke prekur më shumë faktin e përplasjeve mes presidentit Ilir Meta dhe qeverisë, sulmeve të kreut të shtetit në adresë të ndërkombëtarëve dhe sjelljes së opozitës përballë mazhorancës. Gjatë një interviste për gazetën “SOT”, Brokaj dënoi sulmet e Metës ...

Më shumë...

Josep Borrell, është mohues i Hollokaustit, kundërshtar i pavarësisë së Kosovës, mik i Serbisë

Shtetet e BE-së emëruan zyrtarisht, z. Josep Borrel shef të BE-së për Politika të Jashtme, në vend të F. Mogherinit

Emërimi i Josep Borrell si Përfaqësues i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri në Bashkimin Evropian, është përcjellë me kritika. Sipas një shkrimit të Euroactiv, Ministri i Punëve të Jashtme të Spanjës, Josep Borrell, ishte ndoshta më befasuesi dhe pjesa më e diskutueshme, duke përfshirë gjithë paketën e punës ...

Më shumë...

Anton Berisha: Borrelli diplomat i rryer me kredibilitet, integritet edhe pse nuk e pranon pavarësinë e Kosovës

Anton Berisha

Zëvendës-ministri i Jashtëm, Anton Berisha e vlerëson lart Josep Borrellin, shefin e ardhshëm të BE-së dhe shton se ai na qenka një diplomat i rryer – një njeri me kredibilitet një njeri  integritet dhe të gjitha cilësitë. Pastaj thotë sre Spanja është shtet i rëndësishëm që ka kontribuar për lirinë ...

Më shumë...

Në 10 vitet e fundit nga Kosova janë larguar 20% e popullsisë së saj

Emigrimi

Në 10 vitet e fundit nga Kosova janë larguar 20% e popullsisë së saj. Në pesë vjetët e fundit 135 mijë qytetarë kanë ikur nga vendi në mënyrë joligjore dhe prej tyre janë kthyer vetëm 40 mijë. Arsyet kryesore vlerësohet të jenë mungesa e perspektivës, varfëria dhe qeverisja jo e ...

Më shumë...

Policia e Kosovës ka arrestuar 23 persona të dyshuar për disa vepra penale

Policia e Kosovës ndërmori një aksion policor në kontrollimin dhe mbylljen e lokaleve të lojërave të fatit

Sipas njoftimit të Policisë, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit, konkretisht Njësia Rajonale për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit në Prishtinë, ka pranuar një informatë nën dyshimin e kryerjes së veprave penale “keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar” dhe “marrja e ryshfetit”, nga pronari i një auto-shkolle ...

Më shumë...