KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 20)

Ahmet Qeriqi

Maria Bamieh: EULEX-i ka dërguar në Beograd për t’i zgjidhur, të gjitha rastet e krimeve të luftës ku janë të dyshuar serbët

Bamieh

Ish-prokurorja e EULEX-it, Maria Bamieh thotë se ky mision i ka dërguar në Beograd për t’i zgjidhur, të gjitha rastet e krimeve të luftës në të cilat janë të dyshuar serbët. Ajo po ashtu ka thënë se pajtohet me ish-Gjykatësin, Malcolm Simmons se EULEX është mision politik. “Megjithëse nuk jam ...

Më shumë...

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do të qëndrojë nesër për një vizitë në vendin tonë

Stoltenberg

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, do të qëndrojë nesër për një vizitë në Kosovë me ç; rast do të do të takohet edhe me kreun komandues të KFOR-it. Gjatë vizitës së tij, Stoltenbergu do të takohet me komandantin e KFOR-it, Franco Federiçi dhe drejtorin e Ekipit Këshillues dhe ...

Më shumë...

Artpolis: “Fytyra e vërtetë”, synon të adresojë ngacmimet seksuale nga personat me ndikim në institucionet arsimore

Artpolis: “Fytyra e vërtetë”, synon të adresojë ngacmimet seksuale nga personat me ndikim në institucionet arsimore

Artpolis – Qendra për Art dhe Komunitet në bashkëpunim me Komunën e Skenderajt, prezanton shfaqjen forum teatër dhe ekspozitën e klubit teatror të të rinjve të Skenderajt me titull “Fytyra e vërtetë”, më 1 korrik, në ora 12:00, në Qendrën e Kulturës “Hasan Prishtina”. “Fytyra e vërtetë”, synon të adresojë në veçanti ngacmimet seksuale nga personat me ndikim në institucionet ...

Më shumë...

Luftëtarët e UÇK-së në Dukagjin do të jenë të liruar 30% nga të gjitha shërbimet që kryen Laboratori BioHIT

UCK

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës (OVL UÇK), në Pejë, Gazmend Syla njofton se kanë nënshkruar një memorandum mirëkuptimi në mes kësaj organizate dhe Laboratorit BioHIT në Istog për lirimin e shërbimeve laboratorike për veteranët nga Rrafshi i Dukagjinit. Luftëtarët e UÇK-së në Dukagjin do të jenë të liruar ...

Më shumë...

AKK: Nuk ka asnjë lëshim teknik me formularët për deklarimin e pasurisë së zonjës, Arta Rama-Hajrizaj e z. Xhavit Haliti

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fgazetablic.com%2Fagjencia-kunder-korrupsionit-sqaron-publikimin-e-pasurise-se-xhavit-halitit-dhe-arta-rama-hajrizit%2F&psig=AOvVaw1Vm3iZ7oCkJZDpqkqUNlfH&ust=1625145827240000&source=images&cd=vfe&ved=0CAoQjRxqFwoTCJjI5pG6v_ECFQAAAAAdAAAAABAJ

Agjencia Kundër Korrupsionit ka bërë me dije se nuk ka bërë asnjë lëshim teknik lidhur me formularët për deklarimin e pasurisë së ish-kryetares së Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Arta Rama-Hajrizaj dhe deputetit të PDK-së,  Xhavit Haliti. Përmes një sqarimi për medie, AKK-ja  ka treguar deklarimi i pasurisë për  deputetin Haliti ...

Më shumë...

KPM: Ftojmë institucionet e drejtësisë që të merren me zyrtarin tonë deri në zbardhjen e plotë të rastit

KPM: Ftojmë institucionet e drejtësisë që të merren me zyrtarin tonë deri në zbardhjen e plotë të rastit

Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM), sot është  njoftuar jozyrtarisht se një zyrtar publik i Zyrës Ekzekutive të KPM-së është ndaluar mbrëmë nga institucionet e rendit dhe drejtësisë, nën dyshimin për veprën penale – marrje ryshfeti. Duke qenë të shqetësuar me këtë lajm, ftojmë institucionet e drejtësisë që të merren ...

Më shumë...

AKK: S’ ka asnjë lëshim teknik lidhur me formularët për deklarimin e pasurisë së zonjës, Arta Rama-Hajrizaj e z. Xhavit Haliti

AKK: S' ka asnjë lëshim teknik lidhur me formularët për deklarimin e pasurisë së zonjës, Arta Rama-Hajrizaj e z. Xhavit Haliti

Agjencia Kundër Korrupsionit ka bërë me dije se nuk ka bërë asnjë lëshim teknik lidhur me formularët për deklarimin e pasurisë së ish-kryetares së Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Arta Rama-Hajrizaj dhe deputetit të PDK-së,  Xhavit Haliti. Përmes një sqarimi për medie, AKK-ja  ka treguar deklarimi i pasurisë për  deputetin Haliti ...

Më shumë...

QKSS: Publikimi i raportit “Mes mohimit dhe reagimit: perceptimet e qytetarëve mbi menaxhimin e COVID-19 nga institucionet e Kosovës”

QKSS: Publikimi i raportit “Mes mohimit dhe reagimit: perceptimet e qytetarëve mbi menaxhimin e COVID-19 nga institucionet e Kosovës”

  Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) ka publikuar sot (30 qershor 2021) raportin për perceptimet e qytetarëve lidhur me pandeminë COVID-19 në Kosovë në kuadër të anketës së Barometrit Kosovar të Sigurisë. Sipas rezultateve, një numër relativisht i lartë i qytetarë apo 34% e tyre që ishin anketuar në ...

Më shumë...

Albin Kurti: Jam i gatshëm kurdoherë për të raportuar para deputetëve në Kuvend rreth takimit tim në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është deklaruar  i gatshëm kurdoherë për të raportuar para deputetëve në Kuvendin e Kosovës rreth takimit në Bruksel. Kështu ka thënë Kurti  pas përfundimit të Samitit të Arsimit dhe Aftësimit Profesional që është mbajtur të martën në Prizren. Më 15 qershor në Bruksel janë takuar ...

Më shumë...

Policia nuk mund të ndalojë të çmendurit me makinë apo dy fqinj që bëjnë sherr në orën një të natës

Kryeministri, Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk ndihet i shqetësuar për çështjen e sigurisë në vend pavarësisht ngjarjeve të rënda pasi sipas tij trendi i kriminalitetit dhe aksidenteve ne vend është në kufij brenda ‘normales’. Duke folur për ngjarjet e fundit si ajo e Velipojës dhe aksidentet, ai tha se policia ...

Më shumë...

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava po qëndron për një vizitë zyrtare në Katar

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava po qëndron për një vizitë zyrtare në Katar

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava, po qëndron për një vizitë zyrtare në Katar me ftesë të ministrit për vakëfe dhe çështje fetare, Gaith Al Kauari, në kryeqytetin, Doha. Në takim me ministrin Alu, myftiu Tërnava edhe kësaj radhe falënderoi qeverinë dhe popullin e Katarit për përkrahjen ...

Më shumë...

Ministri Mehaj priti në takim ambasadorin e Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek

Ministri Mehaj priti në takim ambasadorin e Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek

Në kuadër të takimeve me përfaqësuesit e korit diplomatik në vend, Ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj, priti sot  ambasadorin e Republikës së Çekisë në Kosovë, Pavel Bílek. Me këtë rast, Ministri Mehaj falënderoi ambasadorin Bilek për mbështetjen e vazhdueshme të Republikës së Çekisë për zhvillimin e vendit tonë në përgjithësi ...

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: HYSEN PAPA – DREJTUESI I NDRYSHIMIT DHE I TRANSFORMIMIT TË TROPOJËS NË VITET 1970-1978

Dr. Skënder Demaliaj: HYSEN PAPA – DREJTUESI I NDRYSHIMIT DHE I TRANSFORMIMIT TË TROPOJËS NË VITET 1970-1978

Hysen Papa, njeriu i palodhur i punës. Jetoi aq sa punoi. Jetëgjatësia e çdonjërit nga në llogaritet jo nga vitet, por nga puna. Vitet 1970 – 1978 në Tropojë e themi me plot gojë: Janë vitet e Hysen Papës Tropoja në vitet 1970 – 1978 pati një ndryshim dhe transformim ...

Më shumë...

Fëmijët përmes artit evokojnë përvojat e tyre në arsimim gjatë pandemisë

Fëmijët përmes artit evokojnë përvojat e tyre në arsimim gjatë pandemisë

Me datën 29 qershor, nga ora 11:00, në Hotel AFA në Prishtinë, Save the Children në Kosovë organizon ngjarjen e shpalljes së fituesve të garës së vizatimit “Mbro Arsimin Tonë’’. Gara e vizatimit “Mbro Arsimin Tonë’’ ishte pjesë një nga aktivitetet e 1 qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve dhe paraqet përvojat ...

Më shumë...

Fëmijët përmes artit evokojnë përvojat e tyre në arsimim gjatë pandemisë së COVID-19

Fëmijët përmes artit evokojnë përvojat e tyre në arsimim gjatë pandemisë së COVID-19

Me datën 29 qershor, nga ora 11:00, në Hotel AFA në Prishtinë, Save the Children në Kosovë organizon ngjarjen e shpalljes së fituesve të garës së vizatimit “Mbro Arsimin Tonë’’. Gara e vizatimit “Mbro Arsimin Tonë’’ ishte pjesë një nga aktivitetet e 1 qershorit, Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve dhe paraqet përvojat ...

Më shumë...

Ministri Mehaj, ish përkthyes i UNMIK-ut me shtetësi norvegjeze, ndër ministrat më të pasur të Qeverisë Kurti

Ministri Mehaj, ish përkthyes i UNMIK-ut me shtetësi norvegjeze, ndër ministrat më të pasur të Qeverisë Kurti

Ministri i Mbrojtjes në Qeverinë Kurti, Armend Mehaj, ka deklaruar pasurinë e tij në Agjencinë Kundër Korrupsionit. Në pasurinë e paluajtshme, Mehaj, i cili dikur ishte përkthyes në UNMIK,  ka deklaruar një shtëpi në vlerë 500 mijë euro, banesë në vlerë 100. Ministri Mehaj, nga Norvegjia, vend nga i cili ...

Më shumë...