KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 22)

Ahmet Qeriqi

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se pjesëmarrja e qytetarëve në këto zgjedhje deri në orën 19:00 është 38.48%

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se pjesëmarrja e qytetarëve në këto zgjedhje deri në orën 19:00 është 38.48%

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka njoftuar se pjesëmarrja e qytetarëve në këto zgjedhje deri në orën 19:00 është 38.48% apo 378 mijë e 730 qytetarë kanë votuar. Në raundin e dytë të drejtë vote kishin 1 milion e 260 mijë e 571 qytetarë. Numri i qendrave të votimit ishte 575 ...

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka numëruar 80 për qind e votave në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka numëruar 80 për qind e votave në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale

Në disa prej komunave tashmë janë numëruar mbi 80 për qind e votave. Në disa të tjera janë numëruar pothuajse të gjitha votat. Sipas rezultateve preliminare rezultatet në disa prej komunave janë këto: Me numërimin e 80 për qind të votave në Prishtinë Përparim Rama nga LDK-ja ka marrë 51,02% ...

Më shumë...

Flet Artisti i Popullit Muntaz Dhrami: Zihni Sako dhe Abdurrahim Buza luajtën rol në të ardhmen time

Flet Artisti i Popullit Muntaz Dhrami: Zihni Sako dhe Abdurrahim Buza luajtën rol në të ardhmen time

(Intervistë e Albert Z. Zholit  me  Artisti i Popullit,  Muntaz Dhrami) -Me Kristaq Ramën, Shaban Hadërin dhe Hektor Dulen kemi bërë vepra të pavdekshme – Në Lice kam qenë në një klasë me Zef Shoshin, Stefan Priftin, Dhimitraq Trebickën, Sotir Kostan – Shaban Hadëri dhe Kristaq Rama kishin mbaruar shkëlqyeshëm në ...

Më shumë...

PDK-ja në Vushtrri fton organet kompetente për të parandaluar veprimet e kundërligjshme të Xhafer Tahirit

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) në Vushtrri ka akuzuar Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) dhe kandidatin e saj për kryetar, Xhafer Tahiri për një veprim të kundërligjshëm. Sipas PDK-së, LDK-ja ka angazhuar për vëzhgues kandidatin për kuvend komunal, Behar Duraku. “PDK-ja në Vushtrri reagon ashpër dhe denoncon publikisht ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Zgjedhjet Lokale janë për qytetarët, jo për politikanët

Krasniqi: Kosova asnjëherë nuk është respektuar më shumë se sa me vizitën e fundit të Thaçit në Francë

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Meliza, ka votuar sot në ora 11:00 në Shkollën Fillore “Hasan Prishtina”, nga ku i ka ftuar të gjithë qytetarët e Komunave ku po zhvillohet raundi i dytë i zgjedhjeve që të dalin e të votojnë ...

Më shumë...

Adem Breznica: Luftuam shumë e përfituam pak! Pse?

Adem Breznica

Dy gjërat që nuk arritëm t’i perceptojmë nga historia, prandaj edhe nuk kemi marrë mësim prej tyre, janë: Kemi luftuar më së shumti nga të gjithë; Kemi përfituar më së paku nga të gjithë. Ne luftuam shumë kundër të tjerëve, gjatë të gjitha kohërave, por më së shumti kundër njëri-tjetrit. ...

Më shumë...

Përfitimi i Albin Kurtit nga Veton Surroi, trashja e miqësisë me sorosët

Albin Kurti

Aleks Soros, biri i miliarderit amerikan,  George Soros,  është takuar në Francë me kryeministrin e Kosovës,  Albin Kurti dhe bashkëshorten e tij, gjatë qëndrimit të tyre në Francë. Alex Soros ka publikuar një foto nga takimi ku ndodhen dhe dy miq të përbashkët. Ai ka shpreh kënaqësinë për këtë takim. ...

Më shumë...

Në moshën 41-vjeçare ka ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Driton Hajdari

Në moshën 41-vjeçare ka  ndërruar jetë veterani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Driton Hajdari. I ndjeri ka lindur në vitin 1980. Ka qenë luftëtar i lirisë, në radhët e Zonës Operative të Llapit, në Brigadën 153. Varrimi i trupit të veteranit Driton Hajdari bëhet sot,  në orën 14.00, në Varrezat ...

Më shumë...

Sot ka vdekur një i infektuar nga virusi korona, janë paraqitur 7 raste të reja, janë shëruar 13 të infektuar

Në 24 orët e fundit shënohen 7 raste të vdekjeve, 173 raste të reja me virusin korona dhe 1.434 qytetarë shërohen

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 725 testime sa janë bërë në nivel vendi, 7 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe ...

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar shpërndarjen e materialit kryesor për radhën e dytë të zgjedhjeve vendore

Vetëvendosje ankohet në Supreme për votat e diasporës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka nisur shpërndarjen e materialit kryesor për raundin e dytë zgjedhor, duke përfshirë edhe fletëvotimet për zgjedhjet që do të mbahen nesër. Nga zyrat qendrore të QNR-së, nën përcjelljen e Policisë së Kosovës, materialet do të dërgohen në depot e komisionerëve në 21 komuna. Zëdhënësi i ...

Më shumë...

Urimet e shikuesve të TV-Diellit, në 5-vjetorin e fillimit të transmetimit, III

Ahmet Qeriqi: Adem Demaçi dhe projekti i tij për TV-Diellin

Me rastin e pesë-vjetorit nga dita e fillimit të transmetimit të programit të TV- Diellit, në redaksinë  e këtij mediumi elektronik kanë arritur shumë urime, përshëndetje e mbështetje, për stafin e televizionit. Këto janë urime të sinqerta të shikuesve, të cilët mbështesin përmbajtjen kombëtare të programit të pasur me trajtimin ...

Më shumë...

UNDP: Në ndërtesë e Qeverisë projektohet afishohet figura e Dinos me mesazhin: Mos zgjidh shfarosjen

UNDP: Në ndërtesë e Qeverisë projektohet afishohet figura e Dinos me mesazhin: Mos zgjidh shfarosjen

Në ndërtesë e Qeverisë projektohet figura e Dinos me mesazhin: Mos zgjidh shfarosjen Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë së bashku me Zyrën e Kryeministrit projektuan një siluetë dinosauri në ndërtesën e Qeverisë mbrëmjen e kaluar për të shënuar fundin e samitit global të klimës COP26 ...

Më shumë...

Ben Emmerson, që është edhe avokat i Kadri Veselit, në Hagë, ka fituar një çmim prestigjioz për punën në profesionin e tij

Ben Emerson

Ben Emmerson i cili është edhe avokati kryesor i Kadri Veselit në Hagë, ka fituar një çmim prestigjioz për punën e tij. Ai u nderua me një “CBE” për shërbimet e tij ndaj ligjit ndërkombëtar në listën e nderimeve të ditëve të Mbretëreshës. Atij iu dha çmimi nga Lartësia e ...

Më shumë...

Ish kryetari i Shqipërisë, Alfred Mojsiu, ka deklaruar se Salih Berisha kishte minuar demokracinë, në Shqipëri

Moisiu

Ish- kryetari Shqipërisë, Alfred Moisiu zbuloi një situatë nga koha  kur  ishte kryetar shteti, me të cilën tregoi se si Salih Berisha i kishte bërë presion përmes drejtuesit të Aviacionit Civil, Gazmend Dibrës për shkarkimin e prokurorit. ‘Ndodhi që,  drejtori i Aviacionit Civil, Gazmend Dibra u bënte presion nipave të ...

Më shumë...

Fushata e balotazhit për zgjedhjet lokale të 14 nëntorit, është përshkruar me shkelje të masave kundër koronavirusit

Koalicioni i organizatave joqeveritare, Demokracia në Veprim, konsideron  se fushata e balotazhit për zgjedhjet lokale të 14 nëntorit në Kosovë, është përshkruar me shkelje të masave kundër koronavirusit nga partitë politike. Në një konferencë për media më 13 nëntor, Eugen Cakolli tha se në fushatën pesëditore për balotazhin, partitë nuk ...

Më shumë...

Riçard Grenell: Administrata e Joe Bidenit haptas përkrah Marrëveshjet Ekonomike të Donald Trumpit për Kosovën dhe Serbinë

Nëse krijohen pengesa për fillimin e dialogut Kosovë - Serbi, Grenell mund të largohet nga detyra e emisarit të SHBA-ve

Riçard Grenell, ish-Emisari Special i kryetarit amerikan, Donald Trump sërish është përfshirë në debatin mbi Marrëveshjen e Washingtonit mes Kosovës dhe Serbisë dhe vizitën e tij, në disa vende të Ballkanit. Ai ka shkruar se administrata e kryetarit Biden haptas i përkrah Marrëveshjet ekonomike të Trumpit. Pasi një gazetar amerikan ...

Më shumë...