KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 21)

Ahmet Qeriqi

Bedri Zyberaj: Dje në Shkup, filloi punimet Edicioni III i manifestimit, tani, tradicional, “Ditët e alfabetit”

Bedri Zyberaj: Dje në Shkup, filloi punimet Edicioni III i manifestimit, tani, tradicional, “Ditët e alfabetit"

Dje në Shkup, filloi punimet Edicioni III i manifestimit, tani, tradicional ,,Ditët e alfabetit”, që, në përkujtim të Kongresit të Manastirit (1908), për çdo vit, organizohet nga Instituti Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup. Me këtë rast, me një fjalë të shkurtër përshëndeta organizatorin  dhe të pranishmit në ...

Më shumë...

Ankohet Albin Kurti: Të gjithë u bashkuan kundër nesh, andaj humbëm…

Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i ka uruar të gjithë kryetarët e rinj që kanë fituar në komunat ku pati balotazh, duke thënë se do të bashkëpunojë me të gjithë. Ai ka thënë me këtë rast se “Administrimi i procesit zgjedhor nga KQZ ishte shumë i mirë, i përgëzoj për ...

Më shumë...

L. Abdixhiku: Rrugëtimi ynë deri në zgjedhjet e 17 tetorit e 14 nëntorit është rrugëtim që do ta mbajmë gjatë me vete

Lumir Abdixhiku

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka shkruar se rrugëtimin për zgjedhjet lokale partia e tij e nisi me sfida, e po e përfundon me krenari. Ai thotë se fitorja në 8 komuna, është arritje jashtëzakonisht e madhe për partinë e tij. “Rrugëtimi ynë i përbashkët deri në ...

Më shumë...

Edita Tahiri: Qeveria e Kosovës nuk ka legjitimitet të mjaftueshëm ta përfaqësojë vendin në dialog në Bruksel

Ish-negociatorja, Edita Tahiri, dikur i nënshtrohej Serbisë në Bruksel, tani kërcënon me luftë

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka komentuar rezultatin e zgjedhjeve lokale. Ajo përmes një postimi të  saj  ka shkruar se pas humbjes së madhe të Vetëvendosjes  në zgjedhjet lokale, Qeveria Kurti nuk ka legjitimitet të mjaftueshëm ta përfaqësoj Kosovën në dialog në Bruksel. Ajo nuk ka legjitimitet të mjaftueshëm ta ...

Më shumë...

Ministrat e Jashtëm të BE-së, gjatë takimit, në Bruksel, pikë të parë angazhimi kanë situatën në Ballkanin Perëndimor

Viola Von-Cramon: Qeveria e re duhet t’i bindë vendet skeptike të Bashkimit Evropian për liberalizim të vizave

Ministrat e Jashtëm të BE-së, gjatë takimit të sotëm në Bruksel pikë të parë angazhimi kanë situatën në Ballkanin Perëndimor. Në dokument thuhet se në muajt e fundit “nuk ka pasur përparim në dialog”, dhe se atmosfera e përgjithshme rreth bisedimeve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës është “ende e ndërlikuar”. “Fokusi ...

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka uruar Ekrem Kastrati, për fitoren e tij në zgjedhjet vendore

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka uruar Ekrem Kastrati, për fitoren e tij në zgjedhjet vendore

Kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj, pas përfundimit të procesit zgjedhor dhe garës së balotazhit për kryetar të Komunës së Malishevës, e ka uruar Ekrem Kastrati, pasi i ka fituar zgjedhjet për Kryetar të Komunës s Malishevës. “Në rend të parë, dua ti përgëzoj të gjithë qytetarët e Komunës ...

Më shumë...

Kandidati për kryetar të Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, është sulmuar nga disa banorë

Kandidati për kryetar të Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, është sulmuar nga disa banorë. Duke folur për mediet lidhur me këtë rast, Qëndron Kastrati ka deklaruar  se është sulmuar nga Bujar dhe Besim Fera të cilët sipas tij kishin krijuar një postbllok,  në fshatin Karaçevë e Poshtme. Është e  vërtetë ...

Më shumë...

KQZ-ja ka shpallur rezultatet preliminare të balotazhit në 21 komuna të vendit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatet preliminare të balotazhit në 21 komuna. Bazuar në rezultatet aktuale të KQZ-së, zgjedhjet komunale 2021 i ka fituar Partia Demokratike e Kosovës. PDK në raundin e parë arriti të fitojë katër komuna, kurse në balotazh pesë, gjithsej nëntë. E dyta është Lidhja Demokratike ...

Më shumë...

Enver Hoxhaj: PDK-ja po dëshmohet si adresë e besimit të qytetarëve

Enver Hoxhaj

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, pas përfundimit të radhës së dytë zgjedhjeve lokale, ka deklaruar  se edhe zgjedhjet e balotazhit treguan se qytetari i Kosovës është i emancipuar dhe pjesëmarrës aktiv në përcaktimin e rrugës së zhvillimit të vendit. Hoxhaj u shpreh se  PDK-ja po dëshmohet si ...

Më shumë...

Agron Kuçi: Rezultati i publikuar nga KQZ-ja tregon se Ruzhdi Shehu është vetëm 29 vota para meje

Agron Kuçi

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Junik, Agron Kuçi, ka reaguar pas rezultateve preliminare të KQZ-së për këtë komunë. Ai ka thënë se rezultati i publikuar sonte tregon se Ruzhdi Shehu është vetëm 29 vota para AAK-së. Tutje, Kuçi ka shtuar se do të presin deri sa të ...

Më shumë...

Dastid Pallaska: Qytetarët kuptuan se fjalimet opozitare, me rimë të Albin Kurtit, nuk përputhen me veprimet e tij qeveritare

Dastid Pallaska

Avokati i njohur dhe analist,  Dastid Pallaska,  me shpalljen përfundimtare të rezultatit të zgjedhjeve vendore dhe humbjen e Vetëvendosjen ka deklaruar se tanimë është e qartë se fitorja e partisë në pushtet me 14 shkurt ishte – para se gjithash – teknike. Fitore për shkak të mungesës së ekipeve kundërshtare ...

Më shumë...

Mero Baze: Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, tani e tutje është pakicë në politikën e Kosovës

Mero Baze

Analisti dhe botuesi i njohur  nga Shqipëria, Mero Baze, shkruan ka thënë se lideri i VV-së, nga sonte është pakicë në politikë. Tutje ai ka thënë se Kurti mund të konsumojë mandatin për të marrë rrogën e kryeministrit, por nuk është më njeriu që udhëheq Kosovën. Ai është rrogëtar i ...

Më shumë...

Nick Carter ka paralajmëruar se ekziston rrezik i madh që vendimet e gabuara të çojnë në një luftë midis Rusisë e Perëndimit

Ambasadori i Rusisë në OKB paralajmëron rrezik të madh në rast se fillon lufta ndaj regjimit të Sirisë

Zyrtari më i lartë ushtarak i Britanisë Nick Carter ka përmendur ndryshimin e “karakterit të luftës” dhe ka paralajmëruar se ekziston rrezik i madh që vendimet e gabuara të çojnë në një luftë midis Rusisë dhe Perëndimit. Gjenerali Nik Carter tha se ka një vullnet të armiqve autoritarë për të ...

Më shumë...

Hasan Riza Pasha (1871-1913), mbrojtësi i shqiptarëve dhe i Shkodrës, në Luftërat Ballkanike

Hasan Riza Pasha (1871-1913), mbrojtësi i shqiptarëve dhe i Shkodrës, në Luftërat Ballkanike

Hasan Riza Pasha meriton të kujtohet e të nderohet po aq sa heronjtë e kombit shqiptar  “Hasan Riza Pasha do të kujtohet si atdhetari më i mirë për shpëtimin tonë nga kthetrat e malazezëve dhe që u ba fli, prej atyre që nuk deshën shpëtimin e Atdheut tonë, prandaj Hasan ...

Më shumë...

Në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, zgjedhjet vendore në balotazh i ka fituar kandidati i LDK-së, Përparim Rama

Në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, zgjedhjet vendore në balotazh i ka fituar kandidati i LDK-së, Përparim Rama

Në kryeqytetin e Kosovës, në Prishtinë, zgjedhjet vendore në balotazh i ka fituar kandidati për kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Përparim Rama. Në zgjedhjet vendore të 17 tetorit, Përparim Rama kishte 10 për qind vota më pak se Arben Vitia i Vetëvendosjes, ndërsa në zgjedhjet e sotme ka fituar ...

Më shumë...

LDK-ja, PDK-ja dhe AAK-ja, përfundimisht fituan zgjedhjet vendore të 17 tetorit

Zgjedhjet në Kosovë

Në Prizren  ka fituar kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës, Shaqir Totaj. PDK-ja ka fituar edhe në Drenas, në Vushtrri dhe në Kaçanik dhe në Dragash. Kjo parti  ka fituar në nëntë komuna të mëdha të Kosovës  në këto zgjedhje. Në Gjilan ka fituar kandidati i Vetëvendosjes, Alban Hyseni. Vetëvendosja ...

Më shumë...