Ahmet Qeriqi

AKP: Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme të Kosovës lejon përmbylljen e procesit të likuidimit për KB “Bujku”

AKP

Agjencia Kosovare e Privatizimit njofton opinionin e gjerë publik se ka pranuar një Aktvendim të lëshuar nga Dhoma e Posaçme e Gjykatës Supreme të Kosovës (DHPGJSK) përmes të cilit lejohet përmbyllja e procesit të likuidimit për: MIT004 KB “Bujku” me seli në Skenderaj Agjencia, në pajtim me Ligjin, më parë ka …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Nga libri në dorëshkrim: “Kronika e Luftës- 29 maj 1998-24 qershor 1999” V

Ahmet Qeriqi: Nga libri në dorëshkrim: “Kronika e Luftës- 29 maj 1998-24 qershor 1999” V

Rreth 89  ushtarë të plagosur rëndë,  bashkëluftëtarët e tyre nga Gryka e Krojmirit  i nisin në drejtim të Javurit. Gjatë natës duhet të dalin  në Zonën Operative të Neredimës   (E hënë 5 prill, 1999)   Edhe pse në një kthinë të ngushtë dhe të ftohtë kemi pushuar dhe kemi fjetur mirë. …

Më shumë...

Ylli Meçe: ENVER HOXHA , “KLANI”….. DHE TEATRI I KUKULLAVE

Isuf Ismaili: Shekujt e mjerimit copë e grimë i bëra

As që do e merrja aspak mundimin që të merresha me “Klanin”, sepse ashtu sikurse ka dhe emrin përkon dhe me qëllimin apo dhe misionin që ky TV i ka ngarkuar vetes përballë publikut të gjerë shqiptar. Që të mos merrem me televizionin desha të nënvizoja emisionin e B. Fevziut …

Më shumë...

Sot para trupit gjykues të Gjykatës Speciale në Hagë, u dëgjua dëshmitari i pestë i mbrojtjes së Salih Mustafës, Gani Sopi

Sot para trupit gjykues të Gjykatës Speciale në Hagë, u dëgjua dëshmitari i pestë i mbrojtjes së Salih Mustafës, Gani Sopi

Sot para trupit gjykues të Gjykatës Speciale, në Hagë, u dëgjua  dëshmitari i pestë i mbrojtjes së Salih Mustafës, Gani Sopi. Ai ka folur për periudhën e parë të vitit 1999 dhe takimet me Salih Mustafën, kur edhe janë takuar në fshatin Butovc në javët e para të muajit prill. …

Më shumë...

Lirohet nga paraburgimi, kryeinspektori i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Bedri Halimi

Bedri Halimi: Lojërat me akuza mistike kundër krerëve të UÇK-së

Kryeinspektori i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, veprimtari, shkrimtari, Bedri Halimi i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare është liruar sot më 4 prill. Lajmin për lirimin e ka konfirmuar avokati i tij, Haxhi Millaku. Me 23 mars, pas rigjykimit, Bedri Halimi, si dhe katër inspektorë të Komunës së …

Më shumë...

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci së shpejti pritet të dalë para gjykatës lidhur me akuzën se ka kryer vepër penale

Arbërie Nagavci: Është shumë e rëndësishme që maturantët të kenë rezultate reale nga Testi i Maturës

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci  së shpejti pritet të dalë para gjykatës lidhur me akuzën se ka kryer veprën penale “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”. Zonja Nagavci, akuzohet se më 21 mars të vitit 2018,  gjatë mbajtjes së seancës në Kuvendin e Kosovës në të …

Më shumë...

Blerta Deliu: Sa herë që cenohen interesat e qytetarëve, zonja Osmani duhej të ishte në pozitën e saj, por kjo nuk po ndodh

Blerta Deliu-Kodra

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu-Kodra, ka njoftuar se seanca me diskutime  për politikën e jashtme do të mbahet javën e ardhshme, pasi javën e kaluar ka dështuar shkaku se jashtë shtetit ishin kryeministri Albin Kurti e ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla. Ajo ka thënë se PDK-ja është e …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 27 raste të reja, janë shëruar 30 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  752 testime  sa janë bërë në nivel vendi, 27    të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...

Shkolla Normale dhe Shkolla Teknike e Prishtinës ishin baza të fuqishme atdhetare në vitin 1981

Shkolla Normale dhe Shkolla Teknike e Prishtinës ishin baza të fuqishme atdhetare në vitin 1981

Në objektin e Shkollës Normale, në Prishtinë, në vitin 1981, përveç Akademisë Pedagogjike-cikli i ulët, zhvillonin mësim  edhe disa paralele të shkollës së mesme teknike. Në këto dy shkolla kanë vepruar edhe dy organizatat të fshehta atdhetare: Grupi-Marksist Leninist i Kosovës, dhe organizata e quajtur: Partia Komuniste Marksiste Leniniste e …

Më shumë...

Boris Varga: Serbia s’ pranon se agresioni i Rusisë kundër Ukrainës, është sikur agresioni i saj në Kroaci, Bosnje e në Kosovë

Boris Varga: Serbia s’ pranon se agresioni i Rusisë kundër Ukrainës, është sikur agresioni i saj në Kroaci, Bosnje e në Kosovë

Duke interpretuar rezultatet e hulumtimit të NSPM-së, Gjorgje Vukadinoviç shprehu imazhin dominues që ekziston vetëm në Serbi dhe Rusi, dhe ai është se në Ukrainë është “vazhdim i asaj gjendje  që qytetarët e Serbisë panë mbi veten dhe rreth tyre në 1999”, shkruan analisti, Boris Varga për Al Xhazirën. Ai …

Më shumë...

Qeveria e Kinës ka dërguar mijëra punonjës shëndetësorë në Shangai për të ndihmuar në kryerjen e testeve të virusit korona

Qeveria e Kinës ka dërguar mijëra punonjës shëndetësorë në Shangai për të ndihmuar në kryerjen e testeve të virusit korona

Qeveria e Kinës  ka dërguar trupa dhe mijëra punonjës shëndetësorë në Shangai për të ndihmuar në kryerjen e testeve të virusit korona për të gjithë 26 milionë banorët e qytetit, ndërsa numri i infeksioneve me koronavirus vazhdon të rritet. Disa banorë u zgjuan para agimit për t’u testuar me kostume …

Më shumë...

Pandeli Majko, do të marrë postin e deputetit nga radhët e socialistëve, në Kuvendin e Shqipërisë

Pandeli Majko ka reaguar pas një deklarate të Ministrit rus, Sergei Lavrov lidhur me gjoja dërgimin e mercenarëve në Donabas

Ish kryeministri i Shqipërisë, gjatë luftës në Kosovë, ka pranuar të marrë sot karrigen e mbetur  nga ish-deputeti Alqi Bllako, tashmë i arrestuar për korrupsion e shpërdorim detyre me inceneratorin e Fierit. Majko ka dorëzuar sot në KQZ, formularin e vetëdeklarimit. Pas verifikimit të formularit, do të jetë KQZ që …

Më shumë...

KOST: Sqarim në raportimin “humbjet e shkaktuara nga energjia e shfrytëzuar por jo e paguar në pjesën veriore të Kosovës”

KOSTT-i e kundërshton amendamentin i cili cakton koeficientin 1 deri 7 për punënjësit e ndërmarrjeve publike

Sqarim në raportimin e mediave në ndërlidhje me pagesën e obligimeve financiare për humbjet e shkaktuara nga energjia e shfrytëzuar por jo e paguar në pjesën veriore të Kosovës   Për hirë të informimit të drejtë të opinionit dhe pasqyrimin e saktë të situatës në lidhje me temën që është …

Më shumë...

Në 23-vjetorin e rënies së heroit të kombit, Naser Brahimaj, mbahen homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Shqiponjë të Gjakovës

Në 23-vjetorin e rënies së heroit të kombit, Naser Brahimaj, mbahen homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Shqiponjë të Gjakovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dega në Gjakovë për nder të 23-vjetorit të rënies së heroit të kombit, Naser Brahimaj, do të bëjë homazhe në kompleksin memorial të Dëshmorëve në Shqiponjë të Gjakovës. ”Njoftohen të gjithë veteranët, invalidët dhe familjet e dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare …

Më shumë...

Flet kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana: Si rindërtuam  lagjen “Laguna” që u shkatërruan nga tërmeti i 26 Nëntorit

Flet kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana: Si rindërtuam  lagjen “Laguna” që u shkatërruan nga tërmeti i 26 Nëntorit

Bashkia Shijak ndodhet në pjesën e Shqipërisë së mesme dhe bën pjese në Qarkun administrativ të Durrësit dhe kufizohet me komunat Xhafzotaj, Gjepalaj dhe Maminas. Në përbërjen e saj ka përkatësisht 3 lagje: 1-Lagjia Popullore, 2-Lagjia Erzen, 3-Lagjia Kodra. Sipërfaqja e bashkisë është 3,5 km2. Shijaku ka një shtrirje të …

Më shumë...

Kryetari i Serbisë Aleksandër Vuçiç, është fitues i zgjedhjeve të tre prillit, në Serbi

Vucic

Kryetari i Serbisë Aleksandër Vuçiç, është fitues i zgjedhjeve të tre prillit në Serbi, ku ai u përball me një opozitë që zotohej të luftojë korrupsionin dhe të përmirësojë mbrojtjen e mjedisit. Vuçiç, siguroi kësisoj një mandat të dytë pesë-vjeçar mes premtimit për paqe e qëndrueshmëri, ndërsa agresioni rus në …

Më shumë...