Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 50)

Ahmet Qeriqi

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se nuk ndihet i kërcënuar lidhur me arrestimin e Afrim Toverlanit

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti thotë se nuk ndihet i kërcënuar lidhur me arrestimin e Afrim Toverlanit

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti në lidhje me arrestimin e Afrim Toverlanit. Ahmeti thotë se nuk ka pasur ballafaqim fizik me Toverlanin pasi nuk ka qenë në shtëpi në momentin kur ka ardhur ai. Tovërlani vetë e ka thirrur Policinë, e cila më pas e ka arrestuar. “Ka qenë mbrëmë ...

Më shumë...

Ka përfunduar numërimi i votave me kusht dhe i personave me nevoja të veçanta në Prishtinë

Ka përfunduar numërimi i votave me kusht dhe i personave me nevoja të veçanta në Prishtinë

Ka përfunduar edhe numërimi i votave me kusht dhe atyre të personave me nevoja të veçanta edhe në Prishtinë. Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje, Arben Vitia ka marrë më së shumti vota, 843, pastaj ai i LDK-së, Përparim Rama 483, dhe pason i PDK-së, Uran Ismaili me 445. Sa i përket ...

Më shumë...

KQZ-ja ka publikuar rezultatet e votave me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta për komunën e Gjakovës

KQZ-ja ka publikuar rezultatet e votave me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta për komunën e Gjakovës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet e votave me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta për komunën e Gjakovës. Në bazë të këtij rezultati del se kandidati i AAK-së për kryetar komune, Ardian Gjini ka fituar më së shumti vota, gjithsej 381, pasuar nga kandidatja e ...

Më shumë...

KQZ-ja ka publikuar votat e numëruara me kusht për komunën e Kaçanikut për zgjedhjet vendore të 17 tetorit

KQZ-ja ka publikuar votat e numëruara me kusht për komunën e Kaçanikut për zgjedhjet vendore të 17 tetorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar votat e numëruara me kusht për komunën e Kaçanikut nga zgjedhjet e 17 tetorit. Sipas të dhënave nga Qendra e Numërimit të Rezultateve, kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës, Besim Ilazi, ka arritur të grumbullojë plot 107 vota, duke prirë kështu në këtë komunë. ...

Më shumë...

Gazetari, Halil Berisha, dëshmitar në seancën gjyqësore në Gjykatën Speciale kundër Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt

Gazetari, Halil Berisha, dëshmitar në seancën gjyqësore në Gjykatën Speciale kundër Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt

Gazetari, Halil Berisha, është paraqitur si dëshmitar në seancën gjyqësore në Gjykatën Speciale, kundër krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj. Berisha, përpara se ta niste dëshminë, ka deklaruar se është detyruar të paraqitet atje në cilësinë e dëshmitarit, duke shtuar se nuk ...

Më shumë...

Faton Klinaku: Zyra e Prokurorit në Hagë, në rastin e krerëve të OVL UÇK-së, është munduar t’i përpunojë dëshmitarët

Faton Klinaku

Faton Klinaku, sekretar i OVL UÇK-së, ka thënë se Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë, në rastin e krerëve të OVL UÇK-së, është munduar që t’i përpunojë dëshmitarët por nuk ia ka arritur që ta bëjë këtë. “Thjesht, qysh thuhet në popull “ kanë hyrë e kanë mbetur brenda”, ...

Më shumë...

RKL: Përpjekjet e Sallahut e sallahëve të tjerë për ta larë “Syrin e Popullit”

RKL: Përpjekjet e Sallahut e sallahëve të tjerë për ta larë “Syrin e Popullit”

Tani kur krerët e UÇK-së ndodhen në Hagë, tre prej tyre të shënjestruar edhe për t’ u vrarë nga organizata e quajtur “Syri i Popullit”, këtë sajesë apo  krijesë fanome, gjykimi ndaj së cilës është në proces gjyqësor e merr në mbrojtje, kush tjetër pos pikërisht një zëvendës-ministër i Drejtësisë, ...

Më shumë...

Ministri Mehaj merr pjesë në Samitin vjetor të Asociacionit Ndërkombëtar i Operacioneve të Stabilitetit në SHBA

Ministri Mehaj, ish përkthyes i UNMIK-ut me shtetësi norvegjeze, ndër ministrat më të pasur të Qeverisë Kurti

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka udhëtuar për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, me ftesë zyrtare nga Asociacioni Ndërkombëtar i Operacioneve të Stabilitetit (ISOA) me seli në Washington. Me këtë rast, ministri Mehaj do të marrë pjesë në Samitin e Pesëmbëdhjetë Vjetor të ISOA-s, në mesin e mbi 300 ...

Më shumë...

Edhe sot në Gjykatën Speciale, në Hagë, ka folur dëshmitarja e Prokurorisë, Zdenka Pumper, ish hetuese e kësaj Gjykate

Dëshmitarja e Zyrës së Prokurorit të Gjykatës Speciale, Zdenka Pumper, e cila po dëgjohet në gjykimin ndaj krerëve të Organizatës së Veteranëve të luftës së UÇK-së, thënë se ka kryesuar operacionin e kontrollit më 25 shtator 2020, por nuk është përfshirë në veprimet e arrestimit të Hysni Gucatit dhe Nasim ...

Më shumë...

Policia e Kosovës nuk ka vendosur se a do ta sigurojë arrestin shtëpiak për të burgosurit që po mbahen në paraburgim, në Hagë

Policia e Kosovës e lanson aplikacionin elektronik “Lajmëro Policinë”, për raportimin e rasteve nga ana e qytetarëve

Më 26 nëntor skadon afati i fundit kur Policia e Kosovës duhet t’u ofrojë informacione Gjykatës Speciale,  në Hagë në lidhje me kapacitet e saj rreth lirimit të mundshëm të krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Më 15 tetor 2021 mbrojtja e Gucatit kërkoi që ai të lirohej ...

Më shumë...

Aleksandër Lumezi, kërkon nga prokurori, Kurmehaj, të rishqyrtojë lëndën penale të prokurores, Lirie Morina, për një rast dhunimi

Lumezi: Asnjë nga 20 mijë emrat e publikuar si veteran të rrejshëm nuk janë duke u hetuar nga Prokuroria e Shtetit

Pas vendimit të Gjykatës Themelore në Pejë, e cila e ka dënuar me vetëm tetë muaj burg të akuzuarin për dhunimin e një vajze 15-vjeçare në vitin 2012, ka reaguar kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi. Ai ka kërkuar nga Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore në Pejë, Agim Kurmehaj, si autoritet kompetent, ...

Më shumë...

Sot nuk u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë paraqitur 20 raste të reja, janë shëruar 31 të infektuar

Shtatë raste të reja me virusion korona, një rast i vdekjes dhe 199 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit të Shëndetësisë Publike  ka bërë të ditur se nga 2 mijë e  72 testime sa janë kryer sot, në nivel vendi, 20 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin corona. Gjatë kësaj periudhe kohore, janë shëruar 31  të ...

Më shumë...

BSPK-ja ndjekë me shqetësim rritjen e çmimeve të artikujve esencialë në Kosovë dhe propozon ngritje të pagave

Avni Ajdini: Ligji për Rimëkëmbjen Ekonomike është diskriminues në disa sektorë

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës, po ndjekë me shqetësim rritjen e çmimeve të artikujve esencial në Kosovë, vendim ky që rëndon edhe me tepër gjendjen sociale të punëtorëve dhe të qytetarëve të vendit tonë. Fatkeqësisht edhe pse ka rritje të vazhdueshme të çmimeve edhe për artikujt esencial siç ...

Më shumë...

Shqipëria e vlerësuar nga Amerika me një çmim për mbështetjen e barazisë gjinore dhe për strehimin e afganëve

Shqipëria është vlerësuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës me një çmim për mbështetjen e barazisë gjinore për rolin e qeverisë shqiptare për strehimin e afganëve. Zyrtarja e lartë në zyrën e sekretarit për çështjet globale të grave, Katrina Fotovat i ka dhunuar çmimin, zëvendës-ministres së Jashtme Megi Fino. Lajmin ...

Më shumë...

Ambasadorët e dhjetë vendeve, në Turqi, tërhiqen nga një deklaratë në mbrojtje të puçistit turk, Osman Kavalla

Ministria e Jashtme e Turqisë, reagon pas paralajmërimit të Kosovës për hapjen e ambasadës në Izrael

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, i cili kishte urdhëruar që ambasadorët e dhjetë vendeve, ku përfshiheshin edhe Amerika e Gjermania të shpallen “persona non grata”, pasi e kërkuan lirimin e një të akuzuari për pjesëmarrje në puçin ushtarak para pesë viteve në Turqi. Pasi Erdogan u dha urdhër me ...

Më shumë...

“Darka e Lamës” po, por jo sipas Lekës, me “Bukë, kripë e zemër” sikur pretendon zonja, Vjosa Osmani

Kryetari i Gastronomëve, Petrit Kllokoqi ka reaguar pas publikimi të fotografive nga e ashtuquajtura, “Darkë e Lamës”

“Darka e Lamës” e futur në kalendarin e LDK-së nga kryetari i saj, tashmë i ndjerë, Ibrahim Rugova, tashmë po bëhet festë e krerëve të shtetit, e cila shpjegohet gjoja si një festë pagane dhe që nuk ka të bëjë asgjë me paganizmin, por ka qenë një ditë jo edhe ...

Më shumë...