Ahmet Qeriqi

Zëdhënësi i PDK-së, Faton Abdullahu kërkon të shkarkohet ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj

Faton Abdullahu

Zëdhënësi i Partisë Demokratike të Kosovës, Faton Abdullahu në një konferencë për media ka kërkuar shkarkimin e ambasadorit të Republikës së Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, pas ngritjes së kallëzimit penal kundër tij nga Agjencia Kundër Korrupsionit. Ai tha se PDK-ja  tash sa kohë në forma të ndryshme ka insistuar …

Më shumë...

LDK-ja ka kërkuar nga institucionet kompetente në Kosovë që ta shkarkojnë ambasadorin e Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj

LDK-ja ka kërkuar nga institucionet kompetente në Kosovë që ta shkarkojnë ambasadorin e Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj

Kryetarja e Forumit të Gruas të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Jehona Lushaku Sadriu ka kërkuar nga institucionet kompetente në vend që ta shkarkojnë ambasadorin e Kosovës në Kroaci me arsyetimin se “Agjensioni Anti-Korrupsion sot ka dorëzuar përfundimisht kallëzim penal ndaj ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj; mbi faktet shokuese …

Më shumë...

Agjencia Kundër-Korrupsion ka ushtruar kallëzim penal kundër ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj

AKK

Agjencia Kundër-Korrupsion ka ushtruar kallëzim penal kundër Ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj. Ai dyshohet për mos deklarim dhe fshehje të pasurisë, pasi në formularin e deklarimit të pasurisë më 2021, nuk i ka deklaruar aksionet e tij në kompaninë private “MB Consulting”. Pas zhvillimit të hetimeve paraprake, Anti-Korrupsioni …

Më shumë...

Adil Fetahu: Lufta e UÇK-së ishte e drejtë

Adil Fetahu

Më mirë flakë e gjak, se armiku në prag” (Popullore)       “Trimëri e vërtetë është ajo që vihet në shërbim të së drejtës dhe atdheut. Të tjerat janë egërsi”: (Faik Konica) Në doktrinën e luftërave ka teori, parime, kritere dhe elemente të ndryshme, sipas të cilave përcaktohet karakteri i një lufte, …

Më shumë...

Azgan Haklaj: Projekti “AlbSmartFolk” së shpejti pushton botën!

Azgan Haklaj

Për herë të parë orkestër kombëtare e instrumenteve tradicionale evo, lahutë çifteli, sharki, llautë, fyell. Lahuta shqiptare e shekullit. Ministria e Kulturës së Shqipërisë refuzon mbështetjen e këtij projekti shqiptaro-amerikan. Projekti AlbSmarfFolk është ideuar nga Majlinda Lacaj dhe është një projekt shqiptaro -amerikan që ka mbështetjen e diasporës tonë, por …

Më shumë...

Fytyra e vërtetë e Ilir Metës: Kriminaliteti i shqiptarëve, në Kosovë, ka penguar liberalizimin e vizave (!)

Ilir Meta

Tani që nuk është më kryetar, Ilir Meta  zbulon qëndrimin e tij  kundër Kosovës. Ai thotë se  Bashkimi Evropian nuk i liberalizon vizat me Kosovën sepse ka frikë nga krimi kosovar. Këtë deklaratë e ka bërë sot nga Vlora, ish-presidenti shqiptar, kryetar i Partisë së Lirisë, Ilir Meta. Kriminaliteti shqiptar …

Më shumë...

Forcat paqeruajtëse të KFOR-it e kanë rritur praninë në pikë kalimet kufitare me Serbinë, në Jarinjë dhe në Bërnjakë

Forcat paqeruajtëse të KFOR-it e kanë rritur praninë në pikë kalimet kufitare në Jarinjë dhe Bërnjakë si dhe aktivitetet patrulluese në atë zonë me qëllim të rritjes së vetëdijes për situatën. Këto masa janë marrë për të mundësuar që KFOR-i t’u përgjigjet shpejt të gjitha sfidave të sigurisë, ka thënë …

Më shumë...

Ivica Daçiq ka bërë thirrje për unifikim politik në Serbi, pasi mendon se koha është të zgjidhet opsioni mes luftës e paqes

Ivica Daçiq

Kryetari i Partisë Socialiste të Serbisë, dhe kryetar i Kuvendit, Ivica Daçiq, është bashkuar në thirrjet  e zyrtarëve serbë,  të cilët po i thurin lavde Aleksandar Vuçiqit para takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Daçiq ka bërë thirrje për unifikim në Serbi, pasi sipas tij në këtë situatë do …

Më shumë...

SBASHK: Varet nga Qeveria nëse do të fillojë apo jo mësimi në shkollat e Kosovës

SBASHK

Nënkryetarja e SBAShK-ut, Vjollca Shala, ka thënë se procesi i fillimit mësimor varet nga Qeveria e Kosovës. Nëse ajo nuk i realizon kërkesat, atëherë 1 shtatori mësimdhënësit do t’i gjejë në grevë të përgjithshme. Ne mendojmë që me 1 shtator të fillojë viti shkollor, mirëpo se a do të fillojë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Suliotët, raca kryengritëse shqiptare më e njohura e shekullit 19-të, tashmë e degdisur e asimiluar dhe e tretur III

Suliotët, raca kryengritëse shqiptare më e njohura e shekullit 19-të, tashmë e degdisur e asimiluar dhe e tretur III

Luftërat e Ali Pashë Tepelenës kundër Sulit Kur Aliu nga Tepelena  u bë Pasha i Janinës në vitin 1788, ai u përpoq për 15 vjet për të mundur Suliotët. Për Aliun, Suliotët kanë qenë një popull sfidues kundër qeverisë të tij. Fushatat që ai për të krijuar një shtet të …

Më shumë...

Fazli Graiçevci (1935 – 1964) një jetë e martirizuar në rrugën e lirisë

Fazli Graiçevci (1935 - 1964) një jetë e martirizuar në rrugën e lirisë

Jeta e shqiptarëve nën robërinë shekullore serbe, në vazhdimësi, në mënyrë sistematike është përcjellë me dhunë, vrasje, skamje, urrejtje, burgje, internime… Janë të shumta familjet shqiptare, të cilat u dhunuan dhe u ndëshkuan mizorisht nga sunduesit serbë e sllavë, për shkak të përpjekjeve të tyre për ta ruajtur dhe për …

Më shumë...

Lumir Abdixhiku nuk pranoi ta takojë kryetarin e Shqipërisë, Bajram Begaj, duke kushtëzuar takimin në selinë e LDK-së (!)

Kryetari  i Shqipërisë, Bajram Begaj  sot i kishte ftuar krerët e partive parlamentare të Kosovës në selinë e Kuvendit,  në Prishtinë. Memli Krasniqi dhe Ramush Haradinaj shkuan e takuan kreun e shtetit shqiptar në selinë e Kuvendit. Abdixhiku refuzoi. Një burim diplomatik tha për  gazetën DITA se nga çdo këndvështrim …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Deklaratat e Kurtit e Vuçiqit kanë qëllim për t’ia rritur çmimin “paktit për mos sulmim”

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, deklaratat e kryeministrit Albin Kurti dhe kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq për luftë të mundshme në Ballkan, i ka quajtur retorikë artificiale. Këto  deklarata kanë vetëm një qëllim për t’ia rritur çmimin paktit për mos sulm që pritet të nënshkruhet nga liderët e të dy …

Më shumë...

“Specialja” garanton zgjatjen e kufirit të fjalës për të pandehurit, në përgjigjen e përbashkët me avokatët, deri në 500 fjalë

  Gjykatësi i procedurës paraprake Nicolas Guiju ka aprovuar kërkesën e ekipeve të mbrojtjes në rastin e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep Selimit, për zgjatje të kufirit të fjalës për përgjigje të përbashkët ndaj përgjigjes së prokurorisë për mocionin e përbashkët të mbrojtjes për zbulim në bazë …

Më shumë...

Qeveria e Serbisë u ka refuzuar lejen për vizitë në tri komunat e Kosovës Lindore, Besnik Bislimit e Xhelal Sveçlës

Qeveria e Serbisë  ua ka refuzuar lejen për vizitë në tri komunat e Kosovës Lindore,  zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi, si dhe ministrit të Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçlës. Bëhet e ditur se vizita e tyre ishte paraparë të zhvillohej ditë më parë. Vizita e tyre ishte planifikuar …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 413 raste të reja, janë shëruar, 331 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 467 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 413 raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...