Ahmet Qeriqi

ISA FERIZAJ: RROJNË NËNTORËT E LAVDISË, ME ENVERIN, SHEKUJT NDEROJNË!

Enver Hoxha (1966): Kosova është shqiptare, mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë

Moj Shqipëri, prore n‟djep, pëkunde lavdi; Lumja ti, Nëno, për birin që linde, rrite ti! Lumja Ti, për Flamurshqipen dykrenore; Lum për yjet partizane, që të sollën fitore! Lumja ti, moj vigane, Nënëmadhja jonë; Ty, Qëndrestare, Legjendare, bota të thotë! Shekujt e historia, kur Ty, pranë të kalojnë; Në gjunj, …

Më shumë...

Petro Marko (1913-1991), revolucionar internacionalist, shkrimtar ndër më të dalluarit e letërsisë shqiptare

Petro Marko (1913-1991), revolucionar internacionalist, shkrimtar ndër më të dalluarit e letërsisë shqiptare

Petro Marko i takon brezit të shkrimtarëve të letërsisë realiste, sociale, të viteve 30. Ai së bashku me Migjenin, Nonda Buklën, Karl Gurakuqin, Branko Merxhanin,  Fan Nolin, Lasgush Poradecin, Gjergj Fishtën, Asdrenin, e shumë  të tjerë vunë themelet e letërsisë bashkëkohore shqiptare. Petro Marko ishte shkrimtar shumë i popullarizuar dhe …

Më shumë...

Ramadan Jetullah Musliu (8 maj 1923 – 24 nëntor 1997) një atdhetar militant, i panjohur sa duhet për opinionin

Ramadan Jetullah Musliu ( 8 maj 1923 - 24 nëntor 1997) një atdhetar militant, i panjohur sa duhet për opinionin

Zbulimi i një pjese të dosjes së Ramadan Jetullah Musliut nga fshati  Reçak i Shtimes, të cilin e kishte përcjellë dhe e kishte vëzhguar  gjatë qëndrimit në burg,  oficeri i Shërbimit të Shtetit jugosllav (UDB) Drago Boshkoviq, vë në pah disa rrëfime e komente  shumë me rëndësi  të jetës dhe …

Më shumë...

Maxhun  Osmanaj: NJË LIBËR QË RUAN DËSHMI DHE  KUJTESËN TONË NGA BARBARITË  SERBE

Maxhun  Osmanaj: NJË LIBËR QË RUAN DËSHMI DHE  KUJTESËN TONË NGA BARBARITË  SERBE

(  Adem  Lushaj , “ Krimet  serbe  në  Kosovë ( Rasti  i  Deçanit)”,   Shtëpia Botuese “Jalifat Publishing” ,  Houston  2023 )                                             ( Prolog) “ Nëse  ndonjë   miku  krijues- shkrimtar,  nuk  do  t’ia  lexoj  librin  dhuratë,  herët  a  vonë,  për  shkak  të  pamundësisë,  le  të  më  falë,  një  libër  …

Më shumë...

Safete Hadërgjonaj: Gjykata Speciale ka rënë në nivel të sajesave të fshehta të shërbimeve sekrete serbe dhe të dëshmitarëve të rrejshëm

Dëshmitarja e mbrojtjes, Safete Hadërgjonaj, para trupit gjykues të Gjykatës Speciale, në Hagë, tha se nuk e ka njohur, Pjetër Shalën

Ish-deputetja e PDK-së, Safete Hadërgjonaj, ka dëshmuar dje në Hagë  në gjykimin që po zhvillohet kundër,   Pjetër Shalës. Ajo ka deklaruar në dëshminë e saj gjatë procesit gjyqësor Gjykata Speciale, në Hagë është ftuar të dëshmojë bazuar në një dëshmi të rreme, të cilën  e kuptova sot. Unë nuk e …

Më shumë...

Djegia për të dytën herë e zyrave në Institutin e Mjekësisë Ligjore shkaktoi përplasje në Kuvend, mes Haki Abazi dhe Albulena Haxhiut

Djegia  për të dytën herë e  zyrave në Institutin e Mjekësisë Ligjore  dhe rasti i Astrit Deharit, ka shkaktuar përplasje në Kuvend mes deputetit,  Haki Abazi dhe ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiu. Haki Abazi akuzoi ministren Haxhiu se ka dështuar të menaxhojë këtë institucion i cili është nën ombrellën e …

Më shumë...

Abelard Tahiri: Sa herë që Qeveria ballafaqohet me skandale të mëdha, deputetët e shumicës flasin për veriun, Radoiçiqin, Rusinë

Abelard Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar i PDK-së, Abelard Tahiri reagoi sot pas fjalimit të deputetit të Vetëvendosjes, Arbër Rexha, i cili foli për sigurinë në veri dhe protagonistin e sulmit në Banjskë, Milan Radoiçiqin. Ai  tha para deputetëve të Kuvendit se sa herë kjo Qeveri ka skandale të mëdha pjesëtarë të …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës: Lëshimi i pasaportave nga Drejtoria e Koordinimit të Serbisë është i papranueshëm, sepse forcon institucionet paralele

Qeveria e Kosovës i ka shkruar një letër zyrtarëve të Bashkimit Evropian lidhur me propozimin e Komisionit Evropian që qytetarëve të Kosovës me pasaporta serbe të lëshuara nga Zyra Koordinuese e Serbisë t’u mundësohet lëvizja pa viza. Në letrën të cilën e ka siguruar  portali Telegraf, thuhet se serbët e …

Më shumë...

Ministrja, Elisa Spiropali, mori pjesë në Konferencën e parë Ndërkombëtare të Administratës Publike KosovaPAR-2023, në Prishtinë

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, në Shqipëri, Elisa Spiropali mori pjesë në Konferencën e parë Ndërkombëtare të Administratës Publike KosovaPAR-2023, mbajtur  në Prishtinë nën kujdesin e  Kryeministrit, Albin Kurti. Gjatë kësaj konference u  diskutua për zhvillimet e perspektivat e vendeve të Ballkanit Perëndimor në transformimet e administratave publike …

Më shumë...

Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë, në manifestimin e Ditës Arbëreshe, ka mirëpritur shqiptarë nga e gjithë bota

Tirana, kryeqyteti i Shqipërisë,  në manifestimin e Ditës Arbëreshe, ka mirëpritur shqiptarë nga e gjithë bota, ndër të cilët figura të njohura të komunitetit arbëresh, studiues, historianë, në një seri aktivitetesh të zhvilluara në vigjilje të Samitit të Tretë  të Diasporës. Kryeministri Edi Rama ka publikuar në rrjetet sociale fotoalbumin, …

Më shumë...

Galeria Qahili me 24 nëntor, e premte, nga ora 17:30 hap ekspozitën, “E kaluar e çmuar” të artistëve: Burhan Ahmeti dhe Nevzat Kica. 

Galeria Qahili me datën 24 nëntor, e premte, nga ora 17:30 me rastin e hapjes së ekspozitës “E kaluar e çmuar” të artistëve Burhan Ahmeti dhe Nevzat Kica. Kemi kënaqësinë të prezantojmë piktura dhe grafika të punuara ndër vite nga artistët nga Gostivari. Eventi i hapjes ju mirëpret për një …

Më shumë...

Dëshmitarja e mbrojtjes, Safete Hadërgjonaj, para trupit gjykues, në Hagë, tha se krerët e UÇK-së janë çlirimtarët e Kosovës

Dëshmitarja e mbrojtjes, Safete Hadërgjonaj, para trupit gjykues,  në Hagë,  tha se krerët  e UÇK-së janë çlirimtarët e Kosovës.  “Këta që i keni arrestuar e kanë çliruar Kosovën, këta kanë bërë luftë të pastër dhe të drejtë çlirimtare. Këta na kanë mbrojtur nga gjenocidi që e ka bërë shteti i …

Më shumë...

Burim Ramadani: Njëri nga elementet në projekt -statut është autonomia që mund t’i jepet serbëve jashtë komunave ku ata janë shumicë

Burim Ramadani

Ish-kryeinspektori i Agjencisë së Inteligjencës, Burim Ramadani, i cili para pak ditësh e publikoi një version të draft-statutit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, tha se këtë veprim e ka bërë për hir të transparencës ndaj publikut. Me faktin që nuk ka mohim dhe deklarime të tilla, e konsideroj …

Më shumë...

Petar Petkoviq: Për shkak të kushteve të papranueshme të kryeministrit Kurti, nuk mbahen zgjedhjet parlamentare të Serbisë, në Kosovë

Drejtori i “Zyrës së Serbisë për Kosovë”,  Petar Petkoviq i ka njoftuar  se për shkak të kushteve të papranueshme nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti”, zgjedhjet parlamentare të Serbisë më 17 dhjetor nuk do të mund të mbahen edhe në Kosovë. Bazuar në kërkesën tuaj për të përcaktuar mundësinë e …

Më shumë...

Turqia e ka informuar NATO-n se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë nuk do të përfundojë në kohën e caktuar paraprakisht

Turqia e ka informuar NATO-n se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë nuk do të përfundojë në kohë për të mundësuar ceremoninë e anëtarësimit gjatë takimit të ministrave të jashtëm të aleancës javën e ardhshme, thanë të mërkurën dy burime që kanë njohuri për këtë çështje. Javën e kaluar, komisioni i …

Më shumë...

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktakuzë kundër 10 të pandehurve, 8 zyrtarë dhe dy qytetarë, në rastin “Subvencioni IV

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë – Departamentin Special, kundër dhjetë të pandehurve, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në rastin e njohur si “Subvencioni IV”. Prokuroria Speciale njofton se personat zyrtarë si të pandehur janë, tre zyrtarë nga Agjencia për Zhvillimin e …

Më shumë...