Ahmet Qeriqi

10 qershori i vitit 1999 shënon kapitullimin e regjimit gjakësor të Serbisë, pas 78 ditë bombardimesh të NATO-s nga ajri

10 qershori i vitit 1999 shënon kapitullimin e regjimit gjakësor të Serbisë, pas 78 ditë bombardimesh të NATO-s nga ajri

Më 10 qershor të vitit 1999 Sekretari i përgjithshëm i NATO-së Havier Solana, kishte lëshuar urdhrin për ndalimin e bombardimit kundër Serbisë dhe Këshilli i Sigurisë së OKB-së miratoi Rezolutën 1244, sipas të cilës në Kosovë u dërguan 37.200 ushtarë të KFOR-it nga 36 shtete. Misioni ishte i ndarë në …

Më shumë...

RKL: Lidhja shqiptare e Prizrenit e vitit 1878

Lidhja Shqiptare e Prizrenit

Pas humbjes fatale të Perandorisë Osmane në frontin e Plevnës, në Bullgari, gjatë vjeshtës së vitit 1877, atdhetarët shqiptarë i kushtuan kujdes edhe fushatës së zgjedhjeve për parlamentin e dytë osman. Megjithëse zgjedhjet qenë indirekte dhe u zhvilluan nën diktatin e valinjve, nën trysninë që vinte nga poshtë dolën deputetë …

Më shumë...

Ymer Haxhi Prizreni (1826 – 1886), kryetari i parë i Shqipërisë së Katër Vilajeteve

Ymer Prizreni

Ymer Haxhi Prizreni, (i njohur edhe  si Ymer Drini apo si Ymer Prizreni) lindi në vitin 1826 dhe vdiq në vitin 1886, ishte veprimtar i shquar i Lëvizjes Kombëtare, një nga udhëheqësit kryesorë të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe kryetar i qeverisë së përkohshme të formuar në periudhën e fundit …

Më shumë...

Memli Krasniqi: Prizreni, kryeqyteti historik iu ka kthyer zhvillimit me kryetarin, Shaqir Totaj edhe pse Qeveria po e bojkoton

Memli Krasniqi: Prizreni, kryeqyteti historik iu ka kthyer zhvillimit me kryetarin, Shaqir Totaj edhe pse Qeveria po e bojkoton

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Memli Krasniqi ka qëndruar sot në Prizren ku së bashku me kryetarin, Shaqir Totaj, kanë vizituar realizimin e projekteve që kanë nisur të zhvillohen në kryeqytetin historik e kulturor. Krasniqi u shpreh i kënaqur që një ndër punët e para të mëdha të qeverisjes …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot ka marrë pjesë në ndarjen e mirënjohjeve për disa policë të EULEX-it

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot ka marrë pjesë në ndarjen e mirënjohjeve për disa policë të EULEX-it

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sot ka marrë pjesë në ndarjen e mirënjohjeve për disa policë të EULEX-it. Këtë takim, e ka komentuar edhe ushtruesi i detyrës së OVL të UÇK-së, Faton Klinaku. Ai tha se Kurti njëherë i ka kundërshtuar pjesëtarët e EULEX-it dhe ua  ka rrëzuar ‘xhipat’, e …

Më shumë...

Albin Kurti: Nuk mund të ketë “Ballkan të Hapur”, nëse nuk janë të përfshira si të barabarta gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor

Kryeministri Kurti

Kryeministri i  Kosovës, Albin Kurti, thotë se  nuk mund të ketë “Ballkan të Hapur”, nëse nuk janë të përfshira gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor. Ai tha se gatishmëria dhe interesimi për bashkëpunim rajonal shprehet në “Mbështetjen e Kosovës për Procesin e Berlinit”. Në këtë bashkëpunim ne duam të kemi barazi …

Më shumë...

Agim Veliu: Lumir Abdixhikut, iu ka dashur të kalojë një vit që ta pranojë se Vjosa Osmani nuk është kryetare e të gjithëve

Ministri i Brendshëm, Agim Veliu raporton sot para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes për kasafortën

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës,  Agim Veliu, ka thënë se kryetarit të kësaj partie, Lumir Abdixhikut, iu ka  dashur të kalojë një vit që ta pranojë se Vjosa Osmani nuk është kryetare  e të gjithëve.  Ai tha se me presidenten ka vetëm një komunikim institucional. Shumë normale kjo. Derisa …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 5 raste të reja, janë shëruar 7 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 233  testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 10 raste të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...

Arbëreshë Krasniqi takon drejtorët e shkollave të Komunës së Malishevës

Arbëreshë Krasniqi takon drejtorët e shkollave të Komunës së Malishevës

Drejtoresha e Drejtorisë për Arsim dhe Edukim, Arbëreshë Krasniqi, në takimin që pati me drejtorët e shkollave të komunës së Malishevës,  kërkoi nga  drejtorët e shkollave që të janë të përgatitur për përfundimin e vitit shkollor 2021/2022 dhe t’i kryjnë të gjitha detyrat e institucionit shkollor që kanë të bëjnë …

Më shumë...

Qemal Stafa (1920 – 1942) personalitet me rëndësi i Lëvizjes Kombëtare Revolucionare

Hazis Gjergji: Vrasja e heroit Qemal Stafa sipas thashethemeve

Qemal Hasan Stafa u lind në Elbasan, më 20 mars të vitit 1920. Ka qenë bashkëthemelues i Grupit Komunist të Shkodrës, pjesëtar në takimin e themelimit të partisë, anëtar i Komitetit Qendror dhe sekretar politik i të rinjve. Gjithashtu hartues  poezish dhe sprovash letrare me pseudonimin “Brutus”, të cilat u …

Më shumë...

Daniel Serwer: Kosovës nuk iu ka dhënë status i barabartë, për të qenë pjesë e nismës, Ballkani i Hapur

Serwer - Grenell: Nuk ka mundësi që prokurori të mos kishte ‘lejen tënde’ për shkak se ai është i caktuar nga Trump

Analisti dhe njohësi i rrethanave politike  në Ballkan, Daniel Server, është cituar të ketë deklaruar se “ e vetmja rrethanë kur Kosova duhet ta marrë në konsideratë propozimin për anëtarësim në ‘Ballkanin e Hapur’, është nëse i ofrohet statusi i barabartë me shtetet e tjera që marrin pjesë. Një status …

Më shumë...

Avdullah Hoti: Kosova mund të bëhet pjesë e nismës rajonale “Ballkani i Hapur”, por vetëm në koordinim me Amerikën

Hoti e nënshkruan Rregulloren për Organizim të Brendshëm dhe Sistematizimin e Vendeve të Punës në Zyrën e Kryeministrit

Ish-kryeministri Avdullah Hoti, ka thënë se Kosova mund të bëhet pjesë e nismës rajonale “Ballkani i Hapur”, por vetëm në koordinim me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ai ka shkruar  me këtë rast se gjatë takimit në Washington më 4 shtator të vitit 2020, Kosova ka pranuar kërkesën amerikane që …

Më shumë...

Deputeti, Besian Mustafa, paralajmëroi se LDK-ja do të paraqes një rezolutë me propozim për uljen e akcizës në derivate

Besian Mustafa: Në programin e Qeverisë Kurti II ka vetëm premtime boshe pa caktim të masave dhe objektivave konkrete

Zëdhënësja e LDK-së, Sibel Halimi,  dhe deputeti, Besian Mustafa, kanë kritikuar qeverinë e Kosovës për mosveprim sa i përket rritjes së çmimit të naftës. Deputeti, Besian  Mustafa paralajmëroi se LDK-ja  do të paraqes një rezolutë ku propozon uljen e akcizës në derivate. “Çmimi i litrës  së naftës po shkon drejt …

Më shumë...

Ministri grek, Nikos Dendias “fshin” hartën e Kosovës në foton e publikuar me Vjosa Osmanin

Ministri grek, Nikos Dendias “fshin” hartën e Kosovës në foton e publikuar me Vjosa Osmanin

Pavarësisht sikur thuhet përparimit të raporteve mes Greqisë dhe Kosovës, ministri i Jashtëm grek, antishqiptari i përbetuar, Nikos Dendias, në njoftimin për takimin me Vjosa Osmanin, nuk e ka shfaqur flamurin e Kosovës. Në një fotografi shihet që është fshirë dhe dy tjera janë realizuar në atë kuadër ku nuk …

Më shumë...

Valdrin Sahiti, i cili kujdeset për pamjen fizike dhe veshjen e Vjosa Osmanit, pranon se ka marrë pasaportë diplomatike

Valdrin Sahiti, i cili kujdeset për pamjen fizike dhe veshjen e Vjosa Osmanit, pranon se ka marrë pasaportë diplomatike

Bekim Kupina, këshilltar për media i kryetares Vjosa Osmani ka reaguar pasi “zbukuruesi”, Valdrin Sahiti, i cili kujdeset për pamjen fizike të shefes së shtetit, e pranoi se ka marrë pasaportë diplomatike. Për qindra pasaporta për të cilat tha se u raportua në media, Kupina tha se duhet të pyetet …

Më shumë...

VELI VELIU: AKADEMIK REXHEP QOSJA SHKRIMTAR I PERMASAVE BOTËRORE

Rexhep Qosja

Akademik Rexhep Qosja, është shkrimtari dhe studiuesi më i madh i letërsisë shqiptare në kohën tonë! Jeton në Prishtinë dhe është krijues shumë prodhimtar në gjini të ndryshme letrare! Nga vepra e parë deri te e fundit të gjitha janë me peshë të madhe dhe kanë vlera të larta ideo-artistike …

Më shumë...