Ahmet Qeriqi

Prof. dr. Sabit SYLA: QËNDRIMI I FAKTORIT NDËRKOMBËTAR NDAJ KËRKESAVE TË SHQIPTARËVE TË KOSOVËS PËR PAVARËSI 1990-1999 III

Prof. assoc. dr. Sabit Syla

Krahas aktiviteteve të komunitetit ndërkombëtar, në terren gjithnjë e më shumë po faktorizohej UÇK, e cila me ngulm kërkonte të merrte përgjegjësinë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Komuniteti ndërkombëtar e kishte kuptuar se nuk mund të arrihej një zgjidhje pa UÇK-në, prandaj për të kuptuar nga dora e parë …

Më shumë...

Përkujtim për veteranin e UÇK-së, Brahim Rexhë Berisha

Përkujtim për veteranin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Brahim Rexhë Berisha

Me datë 23. 2. 2022, bëhen 9 vite që kur u nda nga jeta veprimtari i çështjes kombëtare dhe veterani i UÇK-së Brahim (Rexhë) Berisha, nga fshati Rosujë. Brahimi lindi më 8 dhjetor të vitit 1951, në fshatin Janosh, komuna Gjakovë. Për arsye të veprimtarisë patriotike, xhaxhai Fazliu së bashku …

Më shumë...

Ahmet Shqari: Ju tregoj për ata që iu dhanë emër emisioneve sportive, “Nga njëra ndeshje në tjetrën”

Ahmet Shqari: Ju tregoj për ata që iu dhanë emër emisioneve sportive, “Nga njëra ndeshje në tjetrën”

-Nuk harrohen  Ismet Bellova, Aleko Gjergo, Veli Rada, Robert Papa dhe Frederik Fico  Në sistemin monist “Rubrika Sportive” apo emisioni “Nga njëra ndeshje në tjetrën” mbeten më të ndjekurat. Emisione që dhe sot kujtohen me shumë nostalgji. Emisione që të hiqnin stresin dhe të mbushnin me adrenalinë. Por duhet thënë …

Më shumë...

QKSS: DITA EVROPIANE PËR VIKTIMAT E KRIMIT

Qendra e Kosovës për Studime të Sigurisë vlerëson se po ekzagjerohet alarmi nga terrorizmi në Kosovë

  Prishtinë, 22 Shkurt 2022 Sot, me datën 22 Shkurt 2022, Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) në shënim të Ditës Evropiane për Viktimat e Krimit, ka organizuar një diskutim për sfidat dhe rrugën përpara në mbrojtjen e viktimave të krimit në Kosovë. Pjesë e panelit diskutues ishin Nënkolonel …

Më shumë...

Rusia ka urdhëruar ministrin rus të Mbrojtjes, që të sigurojë paqe në rajonet e pushtuara: Donetsk dhe Luhansk

Yulia Laputina: Pushtimi i Ukrainës nga Rusia mund të çojë në nisjen e Luftës së Tretë Botërore

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, ka urdhëruar sot në mëngjes ministrin rus të Mbrojtjes, që të sigurojë paqe në  rajonet Donetsk dhe Luhansk, të cilat Kremlini zyrtar i ka shpallur shtete të pavarura. Ndërkohë raportohet se ka filluar futja e trupave ruse në ato rajone. Në momentet që Putin po …

Më shumë...

NATO dënon veprimet e Rusisë lidhur me njohjen si shtete të rajoneve: Dontesk dhe Luhansk në Lindje të Ukrainës

Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka dënuar veprimet e Kremlinit zyrtar për njohjen si shtete të pavarura nga Ukraina  të dy rajoneve të kontrolluara nga separatistët pro-rusë në lindje të Ukrainës,  Donteskun dhe Luhanskun, duke theksuar se kjo lëvizje sa minon edhe më shumë sovranitetin dhe integritetin territorial …

Më shumë...

Sot në Bruksel u mbajt takimi i emisarit të BE-së, Lajçak me dy kryenegociatorët: Besnik Bislimi e Petar Petkoviq

Sot në Bruksel është mbajtur takimi i radhës i emisarit të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak dhe dy kryenegociatorëve,  nga Kosova Besnik Bislimi dhe nga Serbia, Petar Petkoviq. Emisari Miroslav Lajçaku, përmes një shkrimi ka bërë të ditur se me dy kryenegociatorët ka pasur diskutime intensive për …

Më shumë...

Volodimir Zelenski: Veprimet e Federatës Ruse janë shkelje e integritetit dhe sovranitetit të shtetit të Ukrainës

Volodimir Zelenski

Kryetari i Ukrainës Volodymir Zelenski tha se veprimet e Federatës Ruse janë shkelje e integritetit dhe sovranitetit të territorit të Ukrainës, pasi kufijtë ndërkombëtarë të Ukrainës do të mbeten ashtu siç janë, pavarësisht nga deklaratat e Rusisë. Veprimet e Rusisë po shkatërrojnë përpjekjet drejt paqes dhe procesin ekzistues të negociatave …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Kosova qëndron me Ukrainën dhe aleatët e saj

Ramush Haradinaj

Ish-kryeministri i Kosovës dhe kryetari aktual  i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka reaguar pas zhvillimeve të fundit në Ukrainë, ku Rusia ka njohur si vende të pavarura dy rajone ukrainase. Haradinaj ka thënë se Kosova qëndron me Ukrainën dhe aleatët. “Në këtë kohë trazirash ne qëndrojmë me Ukrainën, së bashku me …

Më shumë...

Sot ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 158 raste të reja, janë shëruar 644 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  1 mijë e  626    testime  sa janë kryer  në nivel vendi,  158  të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Kryetari i Turqisë, Erdoğan, tha se njohja e rajoneve të shkëputura në Ukrainën lindore nga ana e Rusisë është e papranueshme

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoğan, tha se njohja e rajoneve të shkëputura në Ukrainën lindore nga ana e Rusisë është e papranueshme, Duke folur nga Afrika ku qëndron në një turne ku do vizitojë tre vende, Erdoğan u bëri thirrje gjithashtu palëve që të udhëhiqen nga mendja e shëndoshë …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot ka pritur në takim përfaqësues të GIZ-it gjerman

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati, sot ka pritur në takim përfaqësues të GIZ-it gjerman dhe të Ministrisë së Mjedisit, Planifikimit Hapësinorë dhe Infrastrukturës, të kryesuar nga z. Stefan Mager, drejtori i GIZ-it për projektet që kanë të bëjnë me menaxhimin e mbeturinave në komunat e Kosovës. Kryetari Kastrati …

Më shumë...

Besnik Tahiri: A e dini që paga minimale është 170 euro, a e dini që gjitha produktet ushqimore e rryma janë shtrenjtuar

Besnik Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri,  tha se Qeveria po dëshiron që shtresën e mesme në Kosovë ta kthejë në shtresë të varfër. Po flisni për përqindje që është rritur nga  ATK dhe Dogana, po jepni shifra thua që na jemi në Gjermani a në Zvicër i ka …

Më shumë...

Deklarata e Kurtit për rritje të ekonomisë në Kosovë gjatë vitit të kaluar, ka shkaktuar reagime nga partitë opozitare

Lumir Abdixhiku

Deklarata e kryeministrit Albin Kurti për rritje të ekonomisë në Kosovë gjatë vitit të kaluar, ka shkaktuar pakënaqësi dhe reagime nga partitë opozitare. Kurti ka deklaruar se është e vërtetë që qytetarët paguajnë më shumë tatime, dhe kjo nënkupton performancë më të mirë të ATK-së. “Vitin e kaluar ATK-ja  ka …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Për ata që nuk e kanë kuptuar, Vedat Stupcin, as dinë ta dallojnë humorin nga fyerja, tallja, cinizmi e urrejtja

RKL: "Stupci-stupido", Valdet Bajrami nuk resht fyerjet, talljet e djallëzitë kundër UÇK-së

Për fillim  të këtij shpjegimi, fjalë për fjalë, ju bëj me dije se nuk është kjo videoja e  parë, ku Stupci, parafrazon bisedat apo foljen vet me veti, të Jakup Krasniqit. Kjo video  e “Stupcit” nuk ka të bëjë me humor, jo për ta që dinë të dallojnë gjinitë letrare, …

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Invazioni Rus në Ukrainë Përplasje civilizimesh Lindje-Perëndim

Ruzhdi Jashari

Invazioni Rus në Ukrainë Përplasje civilizimesh Lindje-Perëndim. Tentim i Putinit për rikthim në bipolaritet të fuqisë ushtarake ndërkombëtare. Invazioni i sotëm mbi sovranitetin e Ukrainës, nga ana e Rusisë, njiherit është testimi i Perëndimit dhe përgatitja për hapat e radhës, që Rusia synon drejt ish shteteve të Bashkimit Sovjetik. Paqja …

Më shumë...