Ahmet Qeriqi

KOST: Sqarim në raportimin “humbjet e shkaktuara nga energjia e shfrytëzuar por jo e paguar në pjesën veriore të Kosovës”

KOSTT-i e kundërshton amendamentin i cili cakton koeficientin 1 deri 7 për punënjësit e ndërmarrjeve publike

Sqarim në raportimin e mediave në ndërlidhje me pagesën e obligimeve financiare për humbjet e shkaktuara nga energjia e shfrytëzuar por jo e paguar në pjesën veriore të Kosovës   Për hirë të informimit të drejtë të opinionit dhe pasqyrimin e saktë të situatës në lidhje me temën që është …

Më shumë...

Në 23-vjetorin e rënies së heroit të kombit, Naser Brahimaj, mbahen homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Shqiponjë të Gjakovës

Në 23-vjetorin e rënies së heroit të kombit, Naser Brahimaj, mbahen homazhe në Kompleksin Memorial të Dëshmorëve në Shqiponjë të Gjakovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, dega në Gjakovë për nder të 23-vjetorit të rënies së heroit të kombit, Naser Brahimaj, do të bëjë homazhe në kompleksin memorial të Dëshmorëve në Shqiponjë të Gjakovës. ”Njoftohen të gjithë veteranët, invalidët dhe familjet e dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare …

Më shumë...

Flet kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana: Si rindërtuam  lagjen “Laguna” që u shkatërruan nga tërmeti i 26 Nëntorit

Flet kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana: Si rindërtuam  lagjen “Laguna” që u shkatërruan nga tërmeti i 26 Nëntorit

Bashkia Shijak ndodhet në pjesën e Shqipërisë së mesme dhe bën pjese në Qarkun administrativ të Durrësit dhe kufizohet me komunat Xhafzotaj, Gjepalaj dhe Maminas. Në përbërjen e saj ka përkatësisht 3 lagje: 1-Lagjia Popullore, 2-Lagjia Erzen, 3-Lagjia Kodra. Sipërfaqja e bashkisë është 3,5 km2. Shijaku ka një shtrirje të …

Më shumë...

Kryetari i Serbisë Aleksandër Vuçiç, është fitues i zgjedhjeve të tre prillit, në Serbi

Vucic

Kryetari i Serbisë Aleksandër Vuçiç, është fitues i zgjedhjeve të tre prillit në Serbi, ku ai u përball me një opozitë që zotohej të luftojë korrupsionin dhe të përmirësojë mbrojtjen e mjedisit. Vuçiç, siguroi kësisoj një mandat të dytë pesë-vjeçar mes premtimit për paqe e qëndrueshmëri, ndërsa agresioni rus në …

Më shumë...

Partia e kryetarit të Serbisë, Aleksander Vuçiq sipas rezultateve preliminare, ka fituar 122 mandate në Kuvend

Aleksander Vuçiq

Partia e kryetarit të Serbisë, Aleksander  Vuçiq sipas rezultateve preliminare, ka fituar 122 mandate në Kuvend, socialistët e Ivica Daçiqitit  32 mandate, vota të mjaftueshme për shumicën e nevojshme në Kuvendin e Serbisë. Shqiptarët e komunave të Kosovës Lindore kanë fituar vetëm një mandat, ish deputetin Shaip Kamberi, përderisa ish-kryetari …

Më shumë...

Bashkimi Evropian duhet të diskutojë për ndalimin e importit të gazit rus, pasi forcat ruse u akuzuan për mizori

Rusia paralajmëroi se mund të mbyllë gazsjellësin kryesore drejt Gjermanisë nëse Perëndimi sanksionon naftën ruse

Bashkimi Evropian pritet  të diskutojë për ndalimin e importit të gazit rus pasi forcat ruse u akuzuan për kryerjen e mizorive pranë Kievit. “Duhet të ketë një përgjigje”, citohet të ketë deklaruar   ministrja e mbrojtjes së Gjermanisë, Christine Lambrecht në një intervistë me transmetuesin publik ARD. Rusia furnizon 40 për …

Më shumë...

Filatelia e Postës së Kosovës lëshon në qarkullim të rregullt edisionin e ri të pullave postare të titulluar “Flora – Bimët shëruese”

Filatelia e Postës së Kosovës lëshon në qarkullim të rregullt edisionin e ri të pullave postare të titulluar “Flora – Bimët shëruese”

Nga sot, Filatelia e Postës së Kosovës lëshon në qarkullim të rregullt edisionin e ri të pullave postare të titulluar “Flora – Bimët shëruese”, me imazhet e katër bimëve që zhvillohen në Kosovë. Shtogu-bresa: – Shtogu rritet si kaçubë apo dru në lartësi prej 3 deri në 10 metra. Lulet janë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Nga libri në dorëshkrim: “Kronika e Luftës – 29 maj 1998 – 24 qershor 1999” IV

Ahmet Qeriqi: Nga libri në dorëshkrim: “Kronika e Luftës- 29 maj 1998-24 qershor 1999” IV

Njësitë e motorizuara të armikut depërtojnë në Krojmir (E diel 4 prill, 1999) Rreth orës pesë të mëngjesit  kam zgjuar nga gjumi Martinin, Nusretin dhe Nezirin. Kemi fjetur në ish-selinë Radios në Krojmir, duke rrezikuar shumë,  pasi nuk kishin ku flinim në tendat e Grykës së Shpëtimit. Përnjëherë nisemi drejt …

Më shumë...

Muhamet Tartari: Gjithë bilbilat në një këngë

Muhamet Tartari: Gjithë bilbilat në një këngë

Githe bilbilat ne nje kenge   Kush eshte i zoti ne kenge, T’i mbledhe bilbilat te tere, Capi i lehte e hapi i rende, Ne valle t’u gjeje vend..   Sa e nis Dhimiter Varfi, Ne kembe Aranit Tragjasi, Goligu ne Bence gati, Ne Vranishte i pret arapi.   Maje …

Më shumë...

Lutfi Coka: 23 vjet nga rënia e Halit Riza Cokës

Halit Coka

Sot me tre prill mbushen plot 23 vite kur, në një betejë me përmasa legjendare, ra heroikisht Halit Riza Coka,vullnetar nga Shqipëria, pjesëtarë  i denjë në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës.   Rreshta pa mbarim Periudhë  e paharruar, Të shkruaj,o njeriu im Halit coka  o yll i pashuar!…   U shndërrove …

Më shumë...

Volodymyr Zelensky ka shfaqur gatishmëri për të bërë edhe “lëshime të dhembshme” ndaj kërkesave të Rusisë

Zelensky

Ditët e fundit, kryetari ukrainas, Volodymyr Zelensky ka hedhur hapat e parë drejt paqes, duke deklaruar se është i hapur për të bërë disa lëshime ndaj kërkesave ruse. Kjo përfshin angazhimin e Ukrainës për neutralitet ndaj aleancave ushtarake, refuzimin e çdo arsenali bërthamor dhe pranimin e kontrollit rus mbi rajonet …

Më shumë...

Volodymyr Zelensky ka deklaruar se është i hapur për të bërë disa lëshime të dhembshme ndaj kërkesave ruse

Zelensky

Ditët e fundit, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka hedhur hapat e parë drejt paqes, duke deklaruar se është i hapur për të bërë disa lëshime ndaj kërkesave ruse. Kjo përfshin angazhimin e Ukrainës për neutralitet ndaj aleancave ushtarake, refuzimin e çdo arsenali bërthamor dhe pranimin e kontrollit rus mbi rajonet …

Më shumë...

Adil Fetahu: ELBASANI I NORMALES APO NORMALJA E ELBASANIT

Adil Fetahu

(Roland Gjini: “ELBASANI, personalitete, ngjarje e dukuri historike”, Albas, 2022) Kohë më parë  doli nga shtypi libri I autorit Roland Gjini, me titullin e dhënë këtu brenda kllapave. Pas Parathënies (fq.7-19), autori ka shtjelluar “Pak histori për Elbasanin” (fq.10-37)  ndërsa tekstin tjetër e ka ndarë në katër pjesë: 1) “Disa …

Më shumë...

Adil Fetahu: Gjon Gazulli (1400 -1465) humanist, teolog dhe jurist i mesjetës

Adil Fetahu: Gjon Gazulli (1400 -1465) humanist, teolog dhe jurist i mesjetës

Gjon Gazulli (1400 -1465), ishte i biri i Gjin Gazullit, me prejardhje nga Shqipëria e Veriut, nga Mirdita ose Zadrima e Shkodrës. Familja e tij ishte vendosur në Raguzë (Dubrovniku i sotëm), që asokohe ishte republike në vete, sikur ishte Vendiku. Nuk dihet viti kur kishte arritur në Raguzë  konkretisht …

Më shumë...

Sot në orën 12:00, në Shtëpinë e Kulturës, në Shtime, u shfaq premiera e filmit dokumentar, “Dëshmorët e Karaçicës”

Sot në orën 12:00, në Shtëpinë e Kulturës, në Shtime, u shfaq premiera e filmit dokumentar, “Dëshmorët e Karaçicës”

Sot në orën  12:00, në Shtëpinë e Kulturës, në Shtime,  u shfaq premiera e filmit dokumentar, “Dëshmorët e Karaçicës” që iu kushtohet dëshmorëve të  kombit, Aziz Kelmendi, i rënë afër Kazermës së  Paraqinit në Serbi,  më 3 shtator të vitit 1987, Naser Kelmendi i rënë në Betejën e Pashtrikut, më …

Më shumë...

Laura Cooper: Nuk mund të barazohet sulmi i Rusisë mbi Ukrainën me intervenimin e NATO-së kundër Jugosllavisë në vitin 1999

Laura Cooper: Nuk mund të barazohet sulmi i Rusisë mbi Ukrainën me intervenimin e NATO-së kundër Jugosllavisë në vitin 1999

Zëvendës asistentja e Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA-së për Rusi, Ukrainë dhe Euroazi në një intervistë për Zërin e Amerikës,Laura Cooper, ka thënë se s’mund të barazohet sulmi i paprecedentë i Rusisë mbi Ukrainën me intervenimin e NATO-së dhe bombardimin e Jugosllavisë në vitin 1999. Cooper ka thënë se ajo …

Më shumë...