Ahmet Qeriqi

Vladimir Medinski: Rusia ka nevojë për një Ukrainë paqësore, të lirë, të pavarur, neutrale, jo anëtare e NATO-s

Vladimir Medinski: Rusia ka nevojë për një Ukrainë paqësore, të lirë, të pavarur, neutrale, jo anëtare e NATO-s

Ministri i Jashtëm i Rusisë,  Sergei Lavrov,  ka deklaruar se  disa formulime për marrëveshjet me Ukrainën janë afër për t’u arritur, sidomos ajo me status neutral për kryeqytetin, Kijev. Llavrov  tha se  Rusia nuk sheh asnjë shenjë se Amerika është e interesuar në zgjidhjen e konfliktit. Shtetet e Bashkuara kanë …

Më shumë...

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, përfundimisht ka përjashtuar ndërhyrjen ushtarake të NATO-s në luftën e Ukrainës për çlirim nga Rusia

Olaf

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, përfundimisht  ka përjashtuar ndërhyrjen ushtarake të NATO-s në luftën e Ukrainës për çlirim nga Rusia. Unë jam dakord me kryetarin amerikan, Joe Biden, me kryetarin  e Francës Emmanuel Macron dhe aleatët e tjerë se nuk duhet të ketë konflikt të armatosur midis NATO-s dhe Rusisë. Askush …

Më shumë...

Policia e Kosovës ka sekuestruar më shumë se 36 mijë kilogramë mish të skaduar gjatë një kontrolli sot në Zahaq të Pejës

Policia e Kosovës ka sekuestruar më shumë se 36 mijë kilogramë mish të skaduar gjatë një kontrolli sot në Zahaq të Pejës

Policia e Kosovës ka arrestuar dy persona dhe ka sekuestruar më shumë se 36 mijë kilogramë mish gjatë një kontrolli, në Zahaq të Pejës. Me kohë ishte vërejtur ase  një biznes  po përpunonte produkte të mishit me afat të skaduar. Në mesin e produkteve të mishit me afat të skaduar …

Më shumë...

Në një intervistë për Dojçe Vele Shefi i BE-së ka deklaruar, Josep Borell, tha se ufta në Ukrainë është këmbanë alarmi për Evropën

Josep Borrell: Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave, koha është që BE të lëviz

 Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, njëkohësisht Zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Josep Borrell, shpreson që në këto kohë të vështira të mbizotërojë ndikimi evropian dhe jo ai rus në rajon. Deklaratat e tij u bënë nga Shqipëria, ndalesa e tij e dytë në …

Më shumë...

Josep Borell: Jam i zhgënjyer që dialogu Kosovë-Serbi nuk po ecën me ritmin që aktualisht kërkon problemi mes të dyja vendeve

Josep Borrell

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell në një intervistë për Dojçe Welle ka folur për dialogun Kosovë-Serbi, për të cilin u shpreh i zhgënjyer, duke thënë se dialogu nuk po ecën në drejtimin e duhur. Unë jam i ngarkuar me këtë …

Më shumë...

Volodymyr Zelenskij: Ukraina mund të heq dorë nga anëtarësimi në NATO, pasi është njëra prej kërkesave kyçe të Rusisë

Volodymyr

 Ukraina mund të heq dorë nga anëtarësimi në NATO, pasi është njëra prej kërkesave kyçe të Rusisë, ka deklaruar  kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskij. Duke iu referuar lajmeve  lidhur me mos  anëtarësimin e Ukrainës në NATO, kryeministri britanik, Boris Johnson tha se ka biseduar me Zelenskin  sërish dhe natyrisht se …

Më shumë...

Ambasadori i Kinës në Amerikës, Qin Gang, tha se qeveria kineze nuk e dinte se do të bëhej luftë në Ukrainë

Ambasadori i Kinës në Amerikës, Qin Gang, tha se qeveria kineze nuk e dinte se do të bëhej luftë në Ukrainë

Ambasadori kinez në Uashington, Qin Gang ka deklaruar se  “Pretendimet se Kina e dinte, pranoi ose mbështeti në heshtje këtë luftë, në Ukrainë, janë dezinformata. “Të gjitha këto pretendime i shërbejnë vetëm qëllimit për të hedhur fajin te Kina dhe për të hedhur baltë mbi Kinën”, tha ambasadori kinez për …

Më shumë...

Adil FETAHU: A DO T’I PUBLIKOJË MAQEDONIA E VERIUT REZULTATET E REGJISTRIMIT TË POPULLSISË?

Adil Fetahu

Më 2 shtator 2021, në disa medie u botua shkrimi im, me titull: “A do të bëhet regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut”? Këtë pyetje e shtrova dhe elaborova gjërësisht, dike ditur se në Maqedoni kishin kaluar 19 vjet pa u bërë ndonjë regjistrim i popullsisë. Natyrisht, i elaborova …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: “Zjarri i mallit”, libri i parë i Landri Xhemalajt, një thirrje për drejtësi, bashkim, dashuri për Atdheun…

Albert Z. Zholi: “Zjarri i mallit”, libri i parë i Landri Xhemalajt, një thirrje për drejtësi, bashkim, dashuri për Atdheun...

 “Zjarri i mallit”, libri i parë i autorit Landri Xhemalaj, vjen para lexuesit me një thirrje për drejtësi, bashkim, dashuri për atdheun dhe ndërgjegjësim qytetar për problemet e shumta. Emri mall në përkufizimin klasik shpreh dashuri e dhembje shpirtërore; trishtim për dikë a për diçka që është larg, dëshirë e …

Më shumë...

Brukseli po mundohet ta bind Serbinë që të respektojë politikën e jashtme të BE-së për sanksionet kundër Rusisë

BE

Zyrtarët e Bashkimit Europian vazhdojnë përpjekjet për ta bindur  Serbinë që të respektojë politikën e jashtme të BE-së për sanksionet kundër Rusisë pas agresionit kundër Ukrainës. Ata e paralajmërojnë edhe për pasoja të mundshme nëse Serbia zgjedh anën e gabuar për luftën në Ukrainë. Serbia nuk është e bindur se …

Më shumë...

Albert Zogaj: Puna e gjykatave për shërbime esenciale nuk mund të pengohet

Këshilli Gjyqësor i Kosovës, ka mbajtur takimin e 280-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit, Albert Zogaj

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës, Albert Zogaj, ka mbajtur sot takim virtual përmes platformës ZOOM me Kryetarin e Gjykatës Supreme, Udhëheqësin e Detyrës, kryetarin e Gjykatës së Apelit si dhe kryetarët e gjykatave themelore, për të diskutuar situatën e krijuar në sistemin gjyqësor, si pasojë e grevës së punonjësve …

Më shumë...

OAK në konferencë për media me temën “Sfidat e bizneseve në përmbushje të kontratave publike”

OAK në konferencë për media me temën “Sfidat e bizneseve në përmbushje të kontratave publike”

Pas kërkesave të pranuara nga bizneset anëtare në lidhje me dëmet dhe humbjet e mëdha financiare që po u shkaktohen këtyre të fundit nga ndryshimet enorme të çmimeve, në përmbushje të kontratave publike të nënshkruar më herët, Oda e Afarizmit të Kosovës ka mbajtur konferencë për media me temë “Sfidat …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 22 raste të reja, janë shëruar 62 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  907  testime  sa janë bërë në nivel vendi, 22     të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk është …

Më shumë...

Albin Kurti: Po mundohemi të gjemë një zgjidhje për zgjedhjet e Serbisë në Kosovë edhe pse kemi obligime kushtetuese ndaj vendit

Kryeministri, Kurti

Kryeministri,  Albin Kurti pas bisedës telefonike me këshilltarin Special në Departamentin Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka folur edhe për zgjedhjet e përgjithshme në Serbi. Kurti theksoi se bashkë me ambasadorët e QUINT-it po mundohen të gjejnë ndonjë zgjidhje e cila nuk shkel të drejtat por edhe nuk shkelet shtetësia …

Më shumë...

Këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, i përkujton kryeministrit Kurti, 3 prillin, ditën e zgjedhjeve në Serbi

Këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, i përkujton kryeministrit Kurti, 3 prillin, ditën e zgjedhjeve në Serbi

Këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, sërish e  ka telefonuar kryeministrin Albin Kurti, ashtu si afër një muaj më parë lidhur me zgjedhjet e përgjithshme që do të mbahen në  Serbi,  më 3 prill. Ai ka saktësuar se ka pasur një bisedë të frytshme me  Albin Kurtin, ndërsa …

Më shumë...

Më 17 Mars shënohet Beteja e Kabashit e vitit 1999

Më 17 Mars shënohet Beteja e Kabashit e vitit 1999

Kryesia e fshatit Korishë ju fton të merrni pjesë në shënimin e datës 17 Mars  që shënon Betejën  e Kabashit të vitit 1999. E Enjte  17.03.2022    Ora 9.20 – Vendosja e kourorave pran Lapidarit në fsh. Korishë.  Ora 10.00 -Homazhe në varrezat e Dëshmorëve në Landovicë  Këshilli Organizativ i …

Më shumë...