Ahmet Qeriqi

Ragip GJOSHI:  (Di) Kush po harron arritjet dhe dëshiron të fillojë  nga e para ?!  

Ragip GJOSHI:  (Di) Kush po harron arritjet dhe dëshiron të fillojë  nga e para ?!  

NË PRIZREN ËSHTË PËRURUAR ABETARJA E PËRBASHKËT E SHQIPËRISË DHE KOSOVËS  Historia e abetareve të gjuhës shqipe është e vjetër dhe e lavdishme. Me abetaret janë të lidhura gërshetë përpjekjet e shqiptarëve për mbijetesë përballë pushtimeve të njëpasnjëshme. Me përmbajtjen e tyre ato ndikuan fuqishëm në edukimin e gjeneratave të …

Më shumë...

Shaqir Shaqiri: DEMONSTRATAT E VITIT 1981 DHE NDIKIMI I TYRE TEK SHQIPTARËT, NË VEÇANTI NË PRESHEVË, BUJANOC DHE MEDVEGJË 

Shaqir Shaqiri: GËNJESHTRA DHE PLAGJIJATURA NËN PETKUN E SHPREHJES SË LIRË TË AUTORËVE: MENDERES ZENELI DHE RESHAT AJVAZI

Demonstratat e vitit 1981 ndikuan për  një ritëm tjetër organizativ dhe të veprimit praktik të shqiptarëve në Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë. Rebelimi kundër regjimit pushtues që i vriste shqiptarët, i burgoste, i përbuzte  duke u shkelur të drejtat e tyre themelore, mori hov dhe nuk ndaloi deri në çlirimin e Kosovës, pavarësisht reagimit …

Më shumë...

Ambasada amerikane, në Kiev të Ukrainës, sërish u ka bërë thirrje qytetarëve amerikanë që të largohen nga ky shtet

Ambasada amerikane, në Kiev të Ukrainës, sërish u ka bërë thirrje qytetarëve amerikanë që të largohen nga ky shtet

Ambasada amerikane,  në kryeqytetin  Kiev  të Ukrainës,  u ka bërë thirrje edhe një herë qytetarëve amerikanë që të largohen menjëherë nga vendi pasi sulmet e vazhdueshme ruse e kanë bërë situatën e sigurisë të paparashikueshme. Ambasada paralajmëroi qytetarët e mbetur amerikanë që të “mendojnë me kujdes” rrugët dhe rreziqet e …

Më shumë...

Sergei Belajev: Anëtarësimi i mundshëm i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të kishte pasoja të rënda ushtarake e politike

Sergei Belajev: Anëtarësimi i mundshëm i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të kishte pasoja të rënda ushtarake e politike

Drejtori i departamentit evropian të Ministrisë së Jashtme ruse, Sergei Belajev, është cituar të ketë deklaruar se anëtarësimi i mundshëm i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të kishte pasoja të rënda ushtarake dhe politike dhe do të sillte masa hakmarrëse nga ana e Rusisë. Është e qartë se anëtarësimi …

Më shumë...

Në kuadër të riaktivizimit të strukturave të saj në diasporë, PDK-ja të dielën ka formuar Degën në Suedi

PDK

Në kuadër të riaktivizimit të strukturave të saj në diasporë, PDK-ja të dielën ka formuar Degën, në Suedi. Në Kuvendin Zgjedhor të Degës së PDK-së në Suedi ishte i pranishëm edhe udhëheqësi i Departamentit të Diasporës në PDK, deputeti Elmi Reçica. Me këtë rast, kryetar i Degës u zgjodh, Valon …

Më shumë...

Dje në moshën 59 vjeçare ndërroi jetë, luftëtari dhe veterani i UÇK-së, Ali Shaban Krasniqi

Dje në moshën 59 vjeçare ndërroi jetë, luftëtari dhe veterani i UÇK-së, Ali Shaban Krasniqi

Dje në moshën 59 vjeçare ndërroi jetë, Ali Shaban Krasniqi, ish i burgosur politik dhe veteran i luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Varrimi i të ndjerit bëhet nesër,  më 15 mars në orën  12:00, në varrezat e fshatit Tërstenik i Pejës.

Më shumë...

Shqiprim Pula: RIPËRTËRIRJA SHPIRTËRORE RUSE

Shqiprim Pula

Pak kohë përpara vitit 2000,  para se të zgjidhej President i federatës Ruse Vladimir Putin, kishte deklaruar, Rusinë nuk e sheh larg Europës dhe botës. Por, lindi një shqetësim i ri, edhe i rrezikshëm!. Po kush e shkaktoi? Ku është pikënisja? Në ditët e sotme, Rusia e pas 22 viteve, …

Më shumë...

Barbara Wesel: Rusia fiton mbi një miliard euro në ditë nga eksportet e karburanteve, Gjermania dhe Evropa nuk e bojkotojnë

Rusia paralajmëroi se mund të mbyllë gazsjellësin kryesore drejt Gjermanisë nëse Perëndimi sanksionon naftën ruse

Llogaritet se Rusia e  Vladimir Putinit fiton rreth një miliard euro në ditë nga eksportet e naftës dhe gazit. Dhe, sa më të larta të jenë çmimet, aq më shpejt mbushet arka e luftës. Por, Gjermania dhe të tjerët vazhdojnë ta refuzojnë bojkotin, duke thënë se do të ishte shumë …

Më shumë...

Prof. Dr. Hivzi Muharremi: Ekspozita-Ngërthim i motiveve dhe imazheve të nduarduarta

Prof. Dr. Hivzi Muharremi: Ekspozita-Ngërthim i motiveve dhe imazheve të nduarduarta

Ekspozita Me rastin e ekspozitës kolektive multietnike hapur kohë më parë në  ambientet e galerisë të Biblotekës Kombëtare të Kosovës, ku me vepra artistike morrën pjesë 16 artistë nga fushat e ndryshme të artit pamor. Ekspozita është organizuar sipas konceptit ideor të kritikut të artit Prof. Dr. Ilir Muharremi. Pra, …

Më shumë...

Volodimir Zelensky: Jam i lumtur të shoh sinjale pozitive nga Federata ruse për arritjen e marrëveshjes së paqes

Volodymyr

Kryetari  i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, deklaroi të shtunën se çdo negociatë me Rusinë nuk mund të fillojë para se të arrihet një marrëveshje e armëpushimit ndërmjet forcave të Kievit dhe Moskës. “Diplomatët tanë po punojnë dhe ata kanë biseduar për disa pika të agjendës së mundshme midis nesh dhe Federatës …

Më shumë...

Grupi parlamentar i PD-së kërkon që Lulzim Basha e Sali Berisha të tërhiqen nga postet për t’i hapur rrugën bashkimit të demokratëve

Tensionet mes Bashës e Berishës u acaruan pas vendimit për ta përjashtuar Berishën nga grupi parlamentar i PD-së

Grupi parlamentar i Partisë Demokratike këtë të shtunë ka vendosur unanimisht që kreu i partisë Lulzim Basha dhe Sali Berisha duhet të tërhiqen për t’i hapur rrugën bashkimit të demokratëve. Mësohet se Basha është shprehur i gatshëm për zgjidhje, por pritet vendimi i Berishës. Propozimi tjetër i grupit demokrat është …

Më shumë...

PLE: KËRKON NGA QEVERIA E REPUBLIKËS SË KOSOVËS MIRATIMIN E NJË PAKO NDIHMËSE EMERGJENTE PËR FAMILJET NË NEVOJË NGA KOMUNITETI EGJIPTIAN

Veton Berisha

Subjekti Politik PLE me shqetësim të madh ka pranuar informatat këtyre ditëve nga mediat si dhe nga komuniteti egjiptian përkitazi me ngritjen enorme të çmimeve në produktet ushqimore bazike në Kosovë, duke thelluar kështu akoma më shumë gjendjen ekonomike të familjeve egjiptiane. PLE-ja, duke u bazuar në kërkesat edhe të …

Më shumë...

Për veteranët e UÇK-së nuk do të kenë ngritje të pensioneve mujore nga Qeveria e Kosovës

Veteranët e luftës

Rritja e pagës minimale në vend që është paralajmëruar të ndodhë së shpejt, nuk do të ndodhë edhe për pagat e kategorive të luftës, në këtë rast për veteranët e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Përveç sindikatave edhe drejtues të shoqatave të dala nga lufta, thonë se nuk do …

Më shumë...

Kryeministri Kurti, sot në Anatalia është takuar edhe me zëvendës-kryeministrin në detyrë të Malit të Zi, Dritan Abazoviq

Kryeministri Kurti, sot në Anatalia është takuar edhe me zëvendës-kryeministrin në detyrë të Malit të Zi, Dritan Abazoviq

Në Antalia të Turqisë,  po mbahet Forumi Diplomatik, takim  i nivelit të lartë, në të cilin adresohen sfidat ndërkombëtare dhe në të cilin po marrin pjesë liderë shtetesh, diplomatë  dhe akademikë. Në këtë Forum po merr pjesë edhe kryetarja Vjosa Osmani dhe kryeministri Albin Kurti, e të cilët kanë pasur …

Më shumë...

Pavarësisht euforisë së disa “jugo-kosovarëve” për luftën heroike të Ukrainës, ajo nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës

Pavarësisht euforisë së disa “jugo-kosovarëve” për luftën heroike të Ukrainës, ajo nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës

Ambasadori i Ukrainës në Serbi, Aleksander Alexandroviq, theksoi se në parim vendi i tij respekton integritetin territorial të Serbisë. Në një intervistë dhënë për mediet në  Serbi ai tha se nuk ka ndryshim qëndrimesh zyrtare të Ukrainës sa i përket njohjes së Kosovës, madje ai ka shtuar me këtë rast …

Më shumë...

Miroslav Lajcak, është takuar me kryeministrin, Albin Kurti në Forumin Diplomatik, i cili po mbahet në Antalia të Turqisë

Miroslav Lajcak, është takuar me kryeministrin, Albin Kurti në Forumin Diplomatik, i cili po mbahet në Antalia të Turqisë

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, ka bërë të ditur se sot në mëngjes në kuadër të forumit diplomatik, i cili po mbahet  në Antalia të Turqisë, mes tjerësh është takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Ndërmjetësuesi i dialogut Lajçak ka thënë se me Kurtin ka pasur …

Më shumë...