Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 60)

Ahmet Qeriqi

Albert Z. ZHOLI: Flet kënëgtarja e mirënjohur Raimonda Kamberi

Albert Z. ZHOLI: Flet kënëgtarja e mirënjohur Raimonda Kamberi

– Raimonda Kamberi; Ramiz Kovaçi më ndriçoi rrugën e këngës -Agim Krajka më dha forcën e skenës si një rpofesionsit brilant – Si punova me Fitnete Rexhën, Naile Hoxhën, Zeliha Sinën, Irini Qirjakon, Hysni Zelën – Kam bashkëpunuar me kompozitotin Shaqir Kodra, Hajk Zaharjan,Ylli Ramzoti, Maksim Shehu, Gjergj Leka, Agim ...

Më shumë...

Ana Bernabiq i ka bërë thirrje NATO -s dhe KFOR -it, që të reagojnë urgjentisht dhe të frenojnë Albin Kurtin

Ana Brnabiq thotë se nuk tërhiqet nga deklaratat skandaloze e raciste të bëra ditë me parë për shqiptarët

Me rastin e eskalimit të situatës në veri të Kosovës, kryeministrja e Serbisë, Ana Bernabiq i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare, NATO -s dhe KFOR -it, që të reagojnë urgjentisht dhe të frenojnë, sikur thotë ajo, Albin Kurtin. Situata është më shumë se dramatike dhe ky është momenti i fundit ...

Më shumë...

B92: Veprimi i policisë së Kosovës në veri është provokim i Albin Kurtit, para zgjedhjeve në vend

B92: Veprimi i policisë së Kosovës në veri është provokim i Albin Kurtit, para zgjedhjeve në vend

Portali B92 bën të ditur se drejtori i ( së ashtuquajturës) Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviq, konsideron  se veprimi i policisë së Kosovës është një tjetër provokim kryeministrit, Albin Kurti, para zgjedhjeve në vend. Ai për këtë e ka informuar Raportuesin Special të BE -së për Dialogun, Miroslav Lajçak. Policia ...

Më shumë...

Qytetarët serbë në veri të vendit, kundërshtojnë aksionin e Policisë së Kosovës kundër kontrabandës së mallrave

Qytetarët serbë në veri të vendit, kundërshtojnë aksionin e Policisë së Kosovës kundër kontrabandës së mallrave

Qytetarët në veri të Kosovës po kundërshtojnë një aksion të Policisë së Kosovës kundër kontrabandës së mallrave. Ky aksion, që ende po vazhdon është shtrirë në lokacione në ndryshme të Kosovës, përfshirë rajonin e Mitrovicës së Veriut dhe të Jugut, të Prishtinës dhe Pejës. Sipas autoriteteve të rendit, aksioni nisi ...

Më shumë...

Eprori i UÇK-së, gjatë luftës i fshatit Ruhot, Qerim Berisha, ka ndërruar jetë në orët e para të mëngjesit

Eprori i UÇK-së, gjatë luftës i fshatit Ruhot, Qerim Berisha, ka ndërruar jetë në orët e para të mëngjesit

Familja e eprorit të UÇK-së gjatë luftës, Qerim Berisha,  ka njoftuar se ka ndërruar jetë si pasojë e një sulmi në zemër, Qerim Berisha. I njohur gjatë luftës me nofkën “Mixha” Qerim Berisha ishte krah i djathtë i Komandantit të Rrafshit të Dukagjinit, Ramush Haradinaj. Ai me rastin e vdekjes ...

Më shumë...

Ferat Shala: Kosova duhet të veprojë për sigurimin e energjisë edhe pse ka kushte për prodhimin e energjisë nga uji

Ferat Shala

Kryetari i Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, Ferat Shala, ka thënë se institucionet vendore duhet të veprojnë pas paralajmërimit për një krizë energjetike globale. Shala tha se Kosova nuk e ka komoditetin që të mbyllë sytë e të mos veprojnë, pavarësisht që ka disa përparësi pasi kushtet klimatike ...

Më shumë...

Adil Fetahu: A do ta burgos Vuçiqi, ministrin e Mbrojtjes Stefanoviq

Adil Fetahu

Vuçiqi është në shënjestër të “oktapodit” të krimit të organizuar, për ta rrëzuar nga pushteti ose për ta likuiduar,- alarmojnë mediat serbe të afërta me regjimin Ky është grushtet par exellance, ka thënë Vuçiqi (“Alo”, 26.09.2021) Kjo është tradhti, ka thënë A.Vullin (“Politika”, 8.X.2021)   Në “Shqipëria Jonë” të datës ...

Më shumë...

Edhe sot, në Gjykatën Speciale, në Hagë, do të vazhdojë procesi gjyqësor kundër eprorit të UÇK-së, Salih Mustafa

Salih Mustafa

Edhe sot, në Gjykatën Speciale, në Hagë, do të vazhdojë procesi gjyqësor kundër eprorit të  Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa. Procesi gjyqësor ndaj tij do të vazhdojë nga ora 9:30 dhe do të zgjasë deri në orën 16.00. Pritet që edhe sot të merret në pyetje dëshmitari i katërt ...

Më shumë...

Fazli Hoxha, ka marrë pjesë në një takim me strukturat e PLE-së në Gjakovë, që është pjesë e listës së Nismës

Fazli Hoxha, ka marrë pjesë në një takim me strukturat e PLE-së në Gjakovë, që është pjesë e listës së Nismës

Kandidati i Nismës Socialdemokrate për kryetar të Gjakovës, Fazli Hoxha, ka marrë pjesë në një takim me strukturat e Partisë Liberale Egjiptiane në Gjakovë, ku ky subjekt politik është pjesë e listës së Nismës me shtatë kandidatë për asamblistë. Hoxha përmes një postimi në llogarinë ka shkruar se në këtë ...

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Junikut, Agron Kuçi, po garon edhe për një mandat për kryetar të kësaj komune

Kryetari i Komunës së Junikut, Agron Kuçi, po garon edhe për një mandat për kryetar të kësaj komune

Kryetari i Komunës së Junikut, Agron Kuçi, po garon edhe për një mandat për kryetar të kësaj komune. Ai Para junikasve, e ka shpalosur edhe ofertën e tij programore për zgjedhjet e 17 tetorit. Kuçi tashmë ka një bagazh të lartë intelektual dhe menaxherial nën udhëheqjen e Komunës së Junikut. ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës nuk është e interesuar për ndërtimin e rrjetit të gazit që do të lidhte Kosovën me Maqedoninë e Veriut

Qeveria e Kosovës nuk është e interesuar për ndërtimin e rrjetit të gazit që do të lidhte Kosovën me Maqedoninë e Veriut

Qeveria e Kosovës, ditë më parë ka bërë të ditur se nuk është e interesuar për ndërtimin e rrjetit të gazit që do të lidhte Kosovën me Maqedoninë e Veriut. Refuzimi që qeveria ia bëri këtij projekti nxiti debat në Kosovë pasi partitë opozitare thanë se po refuzohet një projekt ...

Më shumë...

Vlora Çitaku: Prizrenasit kanë nevojë për një menaxher të suksesshëm si Shaqir Totaj

Vlora Çitaku: Prizrenasit kanë nevojë për një menaxher të suksesshëm si Shaqir Totaj

Në mbështetje të kryetarit të ardhshëm të Prizrenit Shaqir Totaj, ish ambasadorja e SHBA Vlora Çitaku, deputetja e PDK-së Blerta Deliu – Kodra, Luljeta Veselaj – Guta, që të tria anëtare të kryesisë qëndrore të PDK-së të shoqëruara nga bashkëshortja e kryetarit Totaj dhe të gjitha kandidatet femra nga radhët ...

Më shumë...

Daut Haradinaj: Arben Vitia po të mos ishte në Vetëvendosje as asamblist nuk do të kishte arritur të bëhej

Daut Haradinaj: Arben Vitia po të mos ishte në Vetëvendosje as asamblist nuk do të kishte arritur të bëhej

Kandidati i AAK-së për kryetar të Prishtinës, Daut Haradinaj,  është cituar të ketë deklaruar se kandidati i tij rival për të parin e kryeqytetit, Arben Vitia po të mos ishte në Vetëvendosje, as asamblist nuk do të ishte bërë.  Haradinaj  duke folur për fushatën në Prishtinë, tha se nëse Vitia ...

Më shumë...

Bekë Berisha: Jo, nuk i kërkoj falje zotit ‘Sfeklla’. Zoti ‘Sfeklla’ duhet me pasë kujdes, ai i din rregullat…

Bekë Berisha: Jo, nuk i kërkoj falje zotit ‘Sfeklla’. Zoti ‘Sfeklla’ duhet me pasë kujdes, ai i din rregullat...

Kryetari i Komisionit për Siguri dhe Çështje të Mbrojtjes, Bekë Berisha, pas tensioneve të krijuara në këtë komision ka thënë se nuk do t’i kërkojë falje ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçlës. “Jo, nuk i kërkoj falje zotit ‘Sfeklla’. Zoti ‘Sfeklla’ duhet me pasë kujdes, i din rregullat, kur ...

Më shumë...

Millosh Gjergj Nikolla (1911 -1937), poeti e prozatori ndër më të njohurit e letërsisë shqipe

Migjeni

Millosh Gjergj Nikolla, është poeti ndër më të veçantit dhe më të njohurit të  letërsisë sonë kombëtare. Ai u lind më 13 tetor të vitit 1911, në Shkodër, në një familje ortodokse. Mbiemri i Millosh Gjergj Nikollës vjen nga gjyshi i tij Nikolla Dibrani, një shqiptar i ardhur nga krahina ...

Më shumë...

RrGK fillon fushatën “Voto për më shumë gra në zgjedhje lokale”

Rrjeti i Grave të Kosovës

Dje Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK), ka filluar fushatën në terren “Voto për më shumë gra në zgjedhje lokale.” Rreth 80 vullnetarë për pesë ditë (11-15 tetor) do të bisedojnë me qytetarë duke shkuar derë më derë në 21 komuna të Kosovës për të diskutuar me gratë dhe burrat ...

Më shumë...