Ahmet Qeriqi

Përkujtohet 23-vjetori i Masakrës së familjes Berisha nga forcat serbe, në Therandë, më 26 mars të vitit 1999

Përkujtohet 23-vjetori i Masakrës së familjes Berisha nga forcat serbe, në Therandë, më 26 mars të vitit 1999

Me vizita te varrezat dhe te Kompleksi i martirëve të Familjes  Berisha, në Therandë  sot përkujtohet 26 marsi i vitit  1999 kur pjesëtarët e kësaj familjeje të madhe  u nxorën nga shtëpitë dhe serbët i futën në një lokal ku edhe i vranë dhe i masakruan mizorisht e barbarisht. Sipas …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Sulejman Pitarka nga hamall sikur ishte dikur, me kohë u bë njëri nga yjet e aktrimit shqiptar

Sulejman Pitarka (1924 - 2007)

Sylejman Pitarka mbetet aktor dhe dramaturg unik. Ndoshta ai mban një rekord ndër aktorët shqiptarë, pasi kryerolin e tij tek drama “Pjata e drunjtë” e luajti në moshën 82 -vjeçare, plot kompetencë, finesë, korrektësi, memorie perfekte, sa mund të themi i “mori para” më të rinjtë. Aktori i madh i …

Më shumë...

Albin Kurti: Nuk është e vërtetë se me shkëmbim të letrave kam synuar të siguroj njohjen e Kosovës nga Serbia

Albin Kurti

Janë rritur  tensionet në veriun e Kosovës kur Këshilli Gjyqësor pezulloi kryetaren e Gjykatës Themelore në Mitrovicë, Liljana Stevanoviç, e cila së bashku me disa drejtues stacionesh policore kishte marrë pjesë mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Sigurisë së Serbisë në Beograd, ku ishte i pranishëm edhe presidenti serb. Pezullimi i …

Më shumë...

Ana Bernabiq: Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, për ditë po e cenon paqen dhe stabilitetin

Ana Bërnabiq

Pas  suspendimit të  kryetares së Gjykatës Themelore në Mitrovicë,  nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës, ka reaguar edhe kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, e cila ka deklaruar se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, po cenon paqen dhe stabilitetin në baza ditore. Ajo ka thënë se me këtë veprim, Marrëveshja e Brukselit …

Më shumë...

Sot rivarrosen mbetjet mortore të shtatë të martirizuarve nga serbët gjatë luftës në fshatin Krushë e Vogël

Me disa aktivitete por pa tubim përkujtimor për shkak të pandemisë do të shënohet 22 vjetori i masakrës në Krushë të Madhe

Mbetjet mortore të shtatë të martirizuarve nga serbët gjatë  luftës në fshatin Krushë së Vogël, me kërkesë të familjeve dhe me përkrahje institucionale, rivarrosen sot. “Në Kompleksin e Varrezave të Martirëve në fshatin Krushë e Vogël, Komuna e Prizrenit, sot në orën 12:00 fillon ceremonia e varrimit të shtatë të …

Më shumë...

ILD-ja ka nisur hetimet në lidhje me vendimin e Gjykatës së Tiranës, ndryshimet statutore të bëra në Kuvendin e 11 Dhjetorit

ILD-ja ka nisur hetimet në lidhje me vendimin e Gjykatës së Tiranës, ndryshimet statutore të bëra në Kuvendin e 11 Dhjetorit

Inspektori i Lartë i Drejtësisë në Shqipëri ka nisur hetimet në lidhje me vendimin e Gjykatës së Tiranës e cila ka regjistruar ndryshimet statutore të bëra në Kuvendin e 11 Dhjetorit, duke legjitimuar në këtë mënyrë Komisionin e Rithemelimit. Vendimi që ka marrë  gjyqtari Agron Zhukri, i hap rrugë marrjes …

Më shumë...

Koreja e Veriut ka lansuar raketën, që mendohet të jetë raketa e saj më e madhe balistike ndërkontinentale deri më sot

Koreja e Veriut ka lëshuar atë që mendohet të jetë raketa e saj më e madhe balistike ndërkontinentale deri më sot, në një kthim dramatik në testimin e armëve me rreze të gjatë veprimi, që shënon provokimin më serioz të regjimit prej vitesh. Ushtria e Koresë së Jugut lëshoi një …

Më shumë...

Fahredin Shemsedin Hoti ( 27.11.1953 – 26.3.1999)

Fahredin Shemsedin Hoti ( 27.11.1953 – 26.3.1999)

Fahredin Hoti u  lind në Krushë të Madhe më 27 nëntor 1953,  nga babë Shemsedini e nëna,  Nasibe.  Shkollën fillore e kreu në vendlindje Shkolla Fillore Bajram Curri, ndërsa shkollën e mesme të mjekësisë në Prizren në “Luciano Motroni”.  Fahredini, si nxënës i shkollës së mesme, për pos që ishte …

Më shumë...

Munish Ramadani (1918 – 2009) një jetë e tërë në shërbim të dritës dhe diturisë

Ruzhdi Jashari: Munish Ramadani( 1918 - 2009) një jetë e tërë në shërbim të dritës dhe diturisë

Është bërë e zakonshme që në “përvjetorë” të flasim në shenjë respekti dhe nderimi për pishtarët e dritës, për edukatorët dhe mësuesit e parë të shkollës shqipe, ndonëse fillet e saj janë shumë të hershme. Në institucionet arsimore,  7 marsi shënon “Ditën e mësuesit”. Por, alfabetin e shkruar me shkronja …

Më shumë...

OAK zgjedh strukturat e reja udhëheqëse të saj

OAK zgjedh strukturat e reja udhëheqëse të saj

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK), këtë vit ka mbajtur Kuvendin Zgjedhor, me ç ‘rast u prezantuan aktivitetet e OAK-së, të arriturat, çështjet e zgjidhura dhe trajtuara si dhe raporti financiar dhe planifikimi për vitin 2022 Me rastin e pesë vjetorit Oda e Afarizmit të Kosovës, ka zgjedhur strukturat e …

Më shumë...

RKL: Kryeministri, Albin Kurti, vazhdon avazin e tij duke mohuar gjithçka që kanë arritur qeveritë paraprake për 20 vjet, në Kosovë

Albin Kurti

Kryeministri, Albin Kurti, vazhdon avazin e tij duke mohuar  gjithçka që kanë arritur qeverisë paraprake për 20 vjet. Ky është i vetmi arsyetim i tij çdoherë kur ballafaqohet me realitetin dhe kur ka asnjë fakt apo argument për përgjigje reale të mos punës dhe mos dijes së tij. Madje ai  …

Më shumë...

Zyra për të Drejtat e Njeriut e OKB-së ka konfirmuar të paktën 1 mijë e 81 civilë të vdekur dhe 1 707 të plagosur për një muaj në Ukrainë

OKB: 847 civilë ukrainas, përfshirë 64 fëmijë, janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, afër një muaj më parë

Zyra për të Drejtat e Njeriut e Kombeve të Bashkuara tha se ka konfirmuar të paktën 1 mijë e 81 civilë të vdekur dhe 1 707 të plagosur në Ukrainë, qysh kur Rusia nisi pushtimin e vendit. Kjo zyre ka thënë se numri real i viktimave konsiderohet të jetë më …

Më shumë...

Kryetari i Malit të Zi, Gjukanoviq, ka hedhur poshtë mundësinë që çështja e demarkacionit të kufirit me Kosovën, të hapet sërish

Gjukanoviq

Kryetari i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka hedhur poshtë mundësinë që çështja e demarkacionit të kufirit me Kosovën, të hapet sërish. “Demarkacioni ndërmjet Malit të Zi dhe Kosovës ka përfunduar në vitin 2015 dhe se dy shtetet duhet të shkojnë përpara për një jetë më të mirë për qytetarët …

Më shumë...

Rexhep Tajip Erdogan: Ukraina e Rusia kanë arritur një mirëkuptim për katër, nga gjashtë temat e diskutuara gjatë negociatave

Turqia

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka deklaruar se  Ukraina dhe Rusia duket se kanë arritur “një mirëkuptim për katër nga gjashtë temat e diskutuara gjatë negociatave. Duke folur me gazetarët pas kthimit nga samiti i NATO-s në Bruksel, Erdogan tha gjithashtu se do të flasë sot me presidentin e …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 31 raste të reja, janë shëruar 22 të infektuar

Shërohen 786 qytetarë, konfirmohen 84 raste pozitive me Covid-19 dhe 4 të infektuar e humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  1 mijë e 116  testime  sa janë bërë në nivel vendi, 31    të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Goran Rakiq, ka bërë me dije se Lista Serbe dhe stafi serb në Gjyqësorin e Kosovës e kanë pezulluar punën në institucionet e vendit

Goran Rakiq

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka bërë me dije se Lista Serbe dhe stafi serb në Gjyqësorin e Kosovës e kanë pezulluar punën në institucionet e Kosovës derisa të kthehet në postin e saj Liliana Stevanoviq, kryetare e Gjykatës Themelore të Mitrovicës, e suspenduar nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës …

Më shumë...