Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 40)

Ahmet Qeriqi

FSSHK: Ato që ka thënë, Albin Kurti për ne nuk qëndrojnë dhe janë njëjta me gjuhën fyese e urryese ndaj punës sonë

FSSHK e quan skandaloz dhe ofendues vendimin e Qeverisë së Kosovës për shtesat e punonjësve shëndetësor

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë e Kosovës, ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit Albin Kurti, të bëra në seancën e  Kuvendit, ku ka përmendur se disa sindikata kishin nënshkruar marrëveshje me koalicionin PAN në fushatën elektorale të vitit 2017. Sipas FSSHK-së, ato që ka thënë sot Kurti nuk qëndrojnë, ndërsa ...

Më shumë...

Ferat Shala: Kurti po mundohet që ta zhvendos vëmendjen nga kërkesat sindikale, sociale dhe kriza energjetike

Ferat Shala

Deputeti i PDK-së,  Ferat Shala, e ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti për qasjen e këtij të fundit karshi sindikatave dhe kërkesave të tyre. Shala ka thënë se Kurti po mundohet që ta zhvendos vëmendjen nga kërkesat sindikale, sociale dhe kriza energjetike. Sipas tij, kjo është një taktike për të gjetur ...

Më shumë...

Mehmet Musa: Shqiponja e Bjeshkëve të Nemuna, Malë Sherif Morina (1963 – 14.12.1986) 

Mehmet Musa: Shqiponja e Bjeshkëve të Nemuna, Malë Sherif Morina (1963-14.12.1986)

Në gjysmën e dytë të shekullit që shkoi ,gjysmën e Shqipërisë së okupuar nga serbosllavia e karakterizojnë ngjarje tragjike , të dhimbshme, trishtuese e të mjerueshme.Vrasje të panumërta te shqiptareve, me gjyq e  pa gjyq, tortura e zhdukje fizike nga më të ndryshmet,shpërngulje masive, të shqiptarëve myslimanë në shkretëtirat e ...

Më shumë...

Lulzim Basha i kujtoi Sali Berishës, 21 Janarin e vitit 2011, kur u vranë 4 protestues në Bulevard pas demonstratës

Lulzim Basha

PD-ja  është gati të përballet me çdo situatë tha,  Lulzim Basha, kur u pyet nëse do të lejojë edhe më tej,  Sali Berishën që të futet në selinë e PD-së, sikur ndodhi sot. Ish-kryeministrit Berisha, lideri aktual demokrat i kujtoi 21 Janarin e 2011, ku u vranë 4 protestues në ...

Më shumë...

Sali Berisha, ka zbarkuar sot në selinë e PD-së me përkrahësit e tij, me synimin për të realizuar shkarkimin e Lulzim Bashës

Sali Berisha

Ish-presidenti i Shqipërisë, Sali Berisha, ka zbarkuar në selinë e Partisë Demokratike të hënën me përkrahësit e tij partiak, me synimin për të organizuar shkarkimin e Lulzim Bashës, kryetarit tashmë të kontestuar të kësaj partie, duke i hapur rrugë ndarjes së partisë më të madhe opozitare në Shqipëri. Nga selia ...

Më shumë...

Para trupit gjykues të Gjykatës Speciale, në Hagë, flet dëshmitari i dhjetë i mbrojtur, në gjykimin kundër Salih Mustafës

Trupi gjykues i Gjykatës Speciale në Hagë, ia ka vazhduar paraburgimin, eprorit të UÇK-së, Salih Mustafa

Para trupit gjykues të Gjykatës Speciale në Hagë, sot   ka filluar të paraqesë  fjalën e tij  dëshmitari i dhjetë në gjykimin kundër eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Salih Mustafa. Dëshmitari pa identitet publik mban kodin WO4674, po dëgjohet nën masa mbrojtëse të sigurisë. Ndërkohë dëshmia e tij ka kaluar ...

Më shumë...

Kryeministri Kurti, sulmon krerët e sindikatave të Kosovës edhe në foltoren e Kuvendit, pasi nuk po mund t’i ndërrojë

Kryeministri Kurti

Kryeministri, Albin Kurti,  ka vazhduar sulmin kundër krerëve të  sindikatave të Kosovës edhe nga foltorja e Kuvendit të Kosovës, pasi është bindur se ata nuk mund t i ndërrojë nga postet e tyre. Derisa deputetja e PDK-së Eliza Hoxha kërkoi nga qeveria të përkrahen sindikalistët, Kurti tha se ka sindikalistë ...

Më shumë...

PDK-ja ka adresuar akuza kundër kryeministrit, Kurti, lidhur me sulmet që ai po iu bën sindikatave të pavarura

Eliza Hoxha

Partia Demokratike e Kosovës ka adresuar akuza ndaj kryeministrit Albin Kurti se po bënë luftë gjahu me sindikatat e pavarura. Në seancën plenare, deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha tha se paaftësia e Qeverisë Kurti për t’i dal në ballë premtimeve që vet i kanë bërë ndaj sindikatave, po i konvertojnë ...

Më shumë...

Mungesa e energjisë elektrike në vend, po e kthen gjendjen sikurse pasluftës ka deklaruar kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka deklaruar sot në Kuvend  se mungesa e energjisë elektrike në vend, po e kthen gjendjen sikurse pasluftës. Ai gjatë seancës plenare të Kuvendit të Kosovës, ka kërkuar nga Qeveria Kurti përgjigje lidhur me atë siç e ka quajtur refuzime të ...

Më shumë...

Deputeti, Ardian Kastrati, kritikon Qeverinë për mos reagimin kundër deklaratave të serbit, Vulin, lidhur me Masakrën e Reçakut

Deputeti, Ardian Kastrati, kritikon Qeverinë për mos reagimin kundër deklaratave të serbit, Vulin, lidhur me Masakrën e Reçakut

Deputeti i Partisë  Demokratike të Kosovës, Ardian Kastrati   ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, për mos reagimin ndaj deklaratave të ministrit të Brendshëm serb, Aleksandar Vulin, i cili tha se  Reçaku është ngjarje fiktive. Jo që nuk pritet nga ai diçka  e tillë, por është e çuditshme që nuk pati reagim ...

Më shumë...

Azgan Haklaj: Berisha- Harpagoni që zgjidhi qesen e nëntokës për foltoren

Azgan Haklaj: Gabriel Escobar do të përcjellë në Shqipëri mesazhin e Rozenbergëve

Berisha një Tartuf që dështoj turpshëm në sipërmarrjen kriminale për grabitjen e PDSH-së. Kjo që shihni ne vidio është përpjekja e shëmtuar për ta rrëmbyer PDSH-së, pikërisht në ditëlindjen e saj dhe për ta shitur si rithemelim. Kjo platformë kriminale e sponsorizuar me miliarda para korrupsuioni, shoqëruar me shpërdorim të ...

Më shumë...

Reshjet me intensitet të lartë gjatë dy ditëve të fundit në Shqipëri, kanë sjellë vështirësi në disa zona

Reshjet me intensitet të lartë gjatë dy ditëve të fundit në Shqipëri, kanë sjellë vështirësi në disa zona

Reshjet me intensitet të lartë gjatë dy ditëve të fundit në Shqipërinë e Mesme,  kanë sjellë  vështirësi e në disa zona të vendit. Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi, njoftoi se tashmë situata është nën kontroll, pasi niveli i lumit Vjosa ka rënë ndërsa janë përmbytur disa qindra hektarë tokë në ...

Më shumë...

Numri i të vdekurve nga tornadot e fuqishme, që shkatërruan shumë qytete në Kentaki, mund të shkojë në mbi 100

Numri i të vdekurve nga tornadot e fuqishme, që shkatërruan shumë qytete në Kentaki, mund të shkojë në mbi 100

Numri i të vdekurve nga tornadot e fuqishme, që shkatërruan shumë qytete në shtetin amerikan, Kentaki, mund të shkojë në mbi 100, paralajmëroi guvernatori i këtij shteti. Deri më tani, 80 viktima janë konfirmuar vetëm në Kentaki, ndërsa 14 të tjera janë raportuar në katër shtete të tjera. Gjashtë amerikanë ...

Më shumë...

Erdogan: Gënjeshtrat, lajmet e prodhuara dhe dezinformatat po përhapen me shpejtësi në rrjetet sociale

Erdogan

Dezinformomi ka tejkaluar fushën e sigurisë kombëtare dhe është kthyer në problem global të sigurisë, paralajmëroi kryetari in Turqisë,  Rexhep Tajip Erdogan, transmeton Anadolu Agency. Në një video-mesazh të dërguar në ditën e parë të Samitit Ndërkombëtar të Komunikimit Strategjik, i cili po mbahet në Stamboll, Erdoğan tha se gënjeshtra, ...

Më shumë...

Fituesi i 34-të i Çmimit Evropian të Filmit, u shpall “Quo Vadis, Aida?”, i regjisores, Jasmina Zhbaniq

Fituesi i 34-të i Çmimit Evropian të Filmit, u shpall "Quo Vadis, Aida?", i regjisores, Jasmina Zhbaniq

Fituesi i 34-të i Çmimit Evropian të Filmit të shtunën u shpall “Quo Vadis, Aida?”, duke u zgjedhur si filmi më i mirë, raporton Anadolu Agency. Filmi i Jasmila Zhbaniqit, i cili tregon historinë e gjenocidit në Srebrenica, mori edhe dy çmime të tjera në ceremoni. Zhbaniq fitoi çmimin për ...

Më shumë...

Autoritetet talebane, i kanë bërë thirrje Kinës e vendeve të tjera, ta njohin zyrtarisht Qeverinë në Afganistan

Autoritetet talebane,  në Kabul të Afganistanit i kanë bërë thirrje Kinës dhe vendeve të tjera që ta  njohin zyrtarisht Qeverinë në Afganistan. Një zëdhënës i qeverisë së përkohshme talebane në Afganistan, Muxhahidin Zabihullah, mori pjesë në një tubim në Kabul ku mori pjesë edhe ambasadori kinez në Afganistan, Wang Yu ...

Më shumë...