Ahmet Qeriqi

David Filips: Lidhjet mes konfliktit në Ukrainë dhe në Gjeorgji

David Phillips

Ishim ulur në tryezën e konferencës, në zyrën e Mikhail Saakashvili (i njohur ndryshe si “Misha”), ish-presidenti i Gjeorgjisë, për të diskutuar tensionet me Rusinë. Ishte qershor  i vitit 2008, pak para shpërthimit të luftës me forcat separatiste në Osetinë e Jugut dhe Abkhazi. Vura re foton me senatorin John …

Më shumë...

Sonte fillon edicioni i 33- të i festivalit  “Hasi Jehon”

Sonte fillon edicioni i 33- të i festivalit  “Hasi Jehon”

Në Gjonaj të Hasit sonte fillon Festivali tradicional folklorik ” Hasi jehon”. Drejtori i festivalit, Haziz Hodaj, thotë se janë bërë të gjitha përgatitjet e duhura për mbarëvajtje sa më të suksesshme të edicionit të 33-të të këtij festivali. Ai ndjehet i lumtur që pas periudhës 2 vjeçare, si pasojë …

Më shumë...

Adem Ajvazi: MULLA RAMË GOVORI DHE NDSH-ja

Adem Ajvazi: MULLA RAMË GOVORI DHE NDSH-ja

Ramdan Hoxha (Mulla Ramë Govori) ka lindur në fshatin Gërdovc (Podujevë) në vitin 1907 nga babai Muharrem dhe nëna Hafize (bija e Ajvazve nga Sfeqla) .Këta kishin katër djem e tri vajza :Rama,Isufi,Bislimi dhe Nuha.Ndërsa motrat ishin Halimja ,Shehidja dhe Hajria.Mulla Rama rrjedh prej një familje të varfër,por me traditë …

Më shumë...

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Sholz, pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se bisedat ishin shumë produktive

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Sholz, pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se bisedat ishin shumë produktive

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se bisedat mes  tyre ishin shumë produktive. Ai ka shtuar se përveç luftës në Ukrainë, dialogu Kosovë-Serbi dhe liberalizimi i vizave për kosovarët kanë qenë ndër temat për të cilat kanë folur. Sa i përket …

Më shumë...

Kryeministri Kurti gjatë vizitës në Berlin foli për mërgatën e madhe të Kosovës, në Gjermani dhe interesimin për të investuar në Kosovë

Kryeministri Kurti gjatë vizitës në Berlin foli për mërgatën e madhe të Kosovës, në Gjermani dhe interesimin për të investuar në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është pritur në takim nga kancelari i Republikës Federale Gjermane, Olaf Scholz, të cilin e ftoi atë që ta vizitojë Kosovë me një delegacion të madh investitorësh. Sipas komunikatës së Zyrës së kryeministrisë thuhet se Albin  Kurti theksoi miqësinë dhe partneritetin ndërmjet Kosovës dhe  Gjermanisë …

Më shumë...

Aleksandar Vuçiq pas takimit në Berlin ka thënë se Beogradi është në favor të një kompromisi me Prishtinën

Aleksandar Vuçiq pas takimit në Berlin ka thënë se Beogradi është në favor të një kompromisi me Prishtinën

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, pas takimit në Berlin me kancelarin gjerman Olaf Sholc  ka thënë se Beogradi është në favor të një kompromisi me Prishtinën. Ai ka theksuar se Serbia po mundëson paqen në Ballkan. Këto deklarata, Vuçiq i ka dhënë pas takimit me kancelarin e Gjermanisë, Olaf Scholz, …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Imagjinata kreative, krijuese e Gjergj Fishtës arrin nivelin e kapaciteteve mendore të shkrimtarëve më të mëdhenj të botës IV

Analiza e Eqrem Çabej për Epikën e Poetit kombëtar, At Gjergj Fishta II

Kanë thënë  mirë e keq për Fishtën Janë të shumta vlerësimet që iu kanë bërë veprave të Gjergj Fishtës, nga studiues ndër më të njohurit shqiptarë, por edhe studiues të huaj. Për fillim po prezantojmë disa vlerësime që hedhin dritë shkencore për jetën dhe aktivitetin atdhetar e letrar. Eqrem Çabej …

Më shumë...

Më 18 maj, në orën  10:00, Trupi Gjykues i Gjykatës Speciale  shpall aktgjykimin në lëndën penale  kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt

Mbrojtja e Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt e kundërshton vendimin e gjykatësit të procedurës paraprake

Më 18 maj në orën  10:00, Trupi Gjykues i Gjykatës Speciale  shpall aktgjykimin në lëndën penale  kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt. Ata  akuzohen për vepra penale që ndërlidhen me pengimin e administrimit të drejtësisë, raporton “Betimi për Drejtësi”. Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS)  ka kërkuar që Hysni Gucati …

Më shumë...

Partia Demokratike e Kosovës sërish e ka cilësuar të padrejtë vendimin e Qeverisë së Kosovës për rritje të çmimit të energjisë elektrike

Uran Ismaili

 Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili në një konferencë për media tha se ky vendim ka qenë i panevojshëm dhe është e pakuptimtë që qytetarët të paguajnë faturat e energjisë elektrike me rritje kur ka prodhim të mjaftueshëm të energjisë për nevojat e konsumit të brendshëm. “Sot jemi …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: UÇK-ja s’mund të akuzohet për gjendjen e sigurisë në vend pas vendosjes së trupave të KFOR-it e UNMIKU-ut, në vitin 1999

Sadik Halitjaha

Zëvendës-komandanti i Zonës Operative të Pashtrikut, Sadik Halitjaha ka deklaruar në një debat televiziv se UÇK-ja nuk merr përgjegjësi për sigurinë pasi në Kosovë është vendosur pushteti i KFOR-it dhe administrata e UNMIK-ut. Pas vendosjes së administratës ndërkombëtare, të drejtat tona si UÇK kanë qenë shumë të kufizuara. Armë nuk …

Më shumë...

Gjykatësi paraprak ia ka vazhduar masën e paraburgimit Pjetër Shalës, i cili po akuzohet për gjoja krime lufte në Kosovë

Në Gjykatën Speciale sot mbahet sot konferenca e radhës ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shalaerenca për ecurinë e rastit ndaj ish-eprorit të UÇK-së, Pjetër Shala

Gjykatësi paraprak i Gjykatës Speciale në Hagë,  ia ka vazhduar masën e paraburgimit, Pjetër Shalës, i cili po akuzohet për gjoja krime lufte në Kosovë. Sipas vendimit të gjyqtarit paraprak lirimi  nga paraburgimi  i Pjetër Shalës, paraqet rrezik të arratiset, ta  pengojë ecurinë e procedurave gjyqësore ose rreziku i kryerjes …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 3 raste të reja, janë shëruar 23 të infektuar

COVID

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  321  testime  sa janë bërë në nivel vendi, 11  të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...

Në Danimarkë, kritikohet marrëveshja me Kosovën për burgjet, ministri që e nënshkroi, Nik Hakerup, ka dhënë dorëheqje

Në Danimarkë, kritikohet marrëveshja me Kosovën për burgjet, ministri që e nënshkroi, Nik Hakerup, ka dhënë dorëheqje

Ministrja e Drejtësisë, Albulenë Haxhiu.  më 26 prill ka nënshkruar traktatin për t’ia dhënë Danimarkës me qira 300 qeli në burgun e Gjilanit, por kjo marrëveshje është kritikuar në Danimarkë, madje ministri që e nënshkroi atë, Nuk Hakerup ka dhënë dorëheqje nga posti.  Marrëveshja është kritikuar nga disa organizata të …

Më shumë...

Komuna  e  Deçanit  në  bashkëpunim me  Organizatat e Dala  nga Lufta  organizojnë aktivitete në nderim e përkujtim të bëshmorëve dhe martirëve të Kombit

Komuna  e  Deçanit  në  bashkëpunim me  Organizatat e Dala  nga Lufta  organizojnë aktivitete në nderim e përkujtim të bëshmorëve dhe martirëve të Kombit

Me datë 5 dhe 6 Maj, Komuna  e  Deçanit  në  bashkëpunim me  Organizatat e Dala  nga Lufta  e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, organizojnë aktivitete në nderim e përkujtim të Dëshmorëve dhe martirëve të Kombit sipas kësaj agjende: Agjenda për nder të 5 dhe 6 Majit – Ditës së Dëshmorëve të …

Më shumë...

Gjenerali Christopher Cavoli është emëruar në postin e gjeneralit kryesor të trupave amerikane në Evropë

Gjenerali Christopher Cavoli është emëruar në postin e gjeneralit kryesor të trupave amerikane në Evropë

Gjenerali,  Christopher Cavoli, i cili mban detyrën e shefit të forcave të ushtrisë amerikane në Europë dhe Afrikë, është emëruar nga Presidenti Joe Biden për të mbajtur postin e gjeneralit kryesor amerikan në Evropë, si dhe kreun e  Komandës Amerikane në Kontinentin e Vjetër. Sapo të konfirmohet nga Senati, Cavoli …

Më shumë...

Ursula von der Leyen zbuloi planin e bllokut evropian për të ndalur importet e naftës dhe bankave ruse në Evropë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen sot do të qëndrojë për një vizitë në Kosovë

Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen zbuloi planin e bllokut evropian për të ndalur importet e naftës dhe bankave ruse, si pjesë e pakos së re të sanksioneve të Bashkimit Evropian kundër Kremlinit, pas agresionit ushtarak rus në Ukrainë. Sipas zonjës Leyen, ndalesa ka për qëllim “presionin maksimal” …

Më shumë...