Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 10)

Ahmet Qeriqi

Kryetari i trupit gjykues, Shashivar Hoti shpall aktgjykimin lirues për të pandehurit e rastit të quajtur “pronto”

Kryetari i trupit gjykues, Shashivar Hoti shpall aktgjykimin lirues për të pandehurit e rastit të quajtur “pronto”

Kryetari i trupit gjykues, Shashivar Hoti, ka deklaruar se gjatë hetimeve e gjykimit të rastit nuk është provuar se të akuzuarit kanë kryer veprën penale më të cilën ishin ngarkuar. Trupi Gjykues shpall aktgjykimin lirues  ndaj të pandehurve, Adem Grabovci, Arbenita Pajaziti, Ilhami Gashi, Besim Beqaj, Njazi Kryeziu, Zenun Pajaziti, ...

Më shumë...

Të akuzuarit e aferës “pronto”, ideuar nga EULEX-i dhe jugo-mediet, janë liruar nga akuzat, në mungesë të provave

Të akuzuarit e aferës “pronto”, ideuar nga EULEX-i dhe jugo-mediet, janë liruar nga akuzat, në mungesë të provave

Të akuzuarit e aferës së EULEX-it dhe jugomedieve, e quajtur “Pronto” janë liruar nga akuzat, pasi nuk është provuar se kanë kryer veprën penale për të cilën janë akuzuar. Shumica e të akuzuarve në rastin e njohur si afera ”Pronto” kanë munguar  në gjykatë pak minuta para se trupi gjykues ...

Më shumë...

Mësuesja veterane, Nevzate Çiçko-Shporta

Nevzate Çiçko

Duke çmuar lart rolin e mësuesit, shkencëtari ynë i madh, Eqrem Çabej ka thënë: “Në punën e ndërtimit mendor të popullit e të ngritjes kulturore të tij, arsimtarëve shqiptarë u bie një pjesë e madhe. Ata kanë përmbushur kurdoherë e me një mënyrë të heshtur, thuajse anonime, detyrën e formimit ...

Më shumë...

Marrja e kryesisë së radhës së OSBE-së është vërtet një moment historik për Shqipërinë, thotë kryeministri, Edi Rama

Marrja e kryesisë së radhës së OSBE-së është vërtet një moment historik për Shqipërinë, thotë kryeministri, Edi Rama

Marrja e kryesisë së radhës së OSBE-së është vërtet një moment historik për Shqipërinë duke qenë një vend,  që në të kaluarën kundërshtoi Aktin Final të Helsinkit për mos-ndryshimin e kufijve.  Kryesia e OSBE-së shënon pikën kryesore të transformimit tonë të rëndësishëm, deklaroi kryeministri. Edi Rama në marrjen e postit ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës nuk ka arritur që t’u paguajë qytetarëve dhe bizneseve 457 milionë euro që u ka borxh

Qeveria e Kosovës nuk ka arritur që t’u paguajë qytetarëve dhe bizneseve 457 milionë euro që u ka borxh

Qeveria e Kosovës nuk ka arritur që t’u paguajë qytetarëve dhe bizneseve 457 milionë euro aq sa u ka borxh. Por as nuk ka arritur që të që të inkasojë nga bizneset, edhe pse të evidentuara, 64 milionë euro. Kryerja e këtyre obligimeve do të kishte ndihmuar që vendi të ...

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Marrëzi apo turp i RTSH, në Natën e Vitit të Ri

Nebih Rexhepi

Ka kohë që mjetet e informimit në të dyja anët e kufirit të turpit Shqiptaro-shqiptar, jo rrallë e kalojnë kodeksin gazetareskë, sepse ato financohen nga burime anti-shqiptare. Dhe as që ka shenja ndryshimi. Më 31 dhjetor 2019, diku nga ora 22. 30 minuta, sipas kohës së Londrës, në Shqipëri dhe ...

Më shumë...

Sot në Pejë përkujtohet jeta dhe vepra e Avni Malë Hysenit, luftëtar i UÇK-së, UÇPMB-së e TMK-së

Sot në Pejë përkujtohet jeta dhe vepra e Avni Malë Hysenit, luftëtar i UÇK-së, UÇPMB-së e TMK-së

Në përkujtim dhe nderim të jetës dhe veprës së Avni Malë Hysenit, luftëtar i UÇK-së, UÇPMB-s e TMK-së, sot në orën 16.00 në sallën e Teatrit “Jusuf Gërvalla” në Pejë do të mbahet një akademi përkujtimore. Gjatë kësaj akademie pjesëmarrësit do të njoftohen me jetën dhe aktivitetin luftarak  e çlirimtar ...

Më shumë...

Radio-Kosova e Lirë, më 4 janar 2020 organizon pritje tradicionale për vizitorët prej orës 10 deri në orën 16:00

Radio-Kosova e Lirë, më 4 janar 2020 organizon pritje tradicionale për vizitorët prej orës 10 deri në orën 16:00

Në 21-vjetorin e fillimit të punës së Radios-Kosova e Lirë, më 4 janar 2020, (ditë e shtunë), drejtoria organizon pritje tradicionale në ambientet e Radios prej orës 10 deri në orën 16.00. Vizitorëve e bashkëpunëtorëve  iu dhurohet nga një libër dhe kalendari i vitit 2020, ku janë prezantuar 12 femra shqiptare, ...

Më shumë...

Edhe Komandanti shqiptarë-vrasës, gjenerali serb, Radomir Putnik kishte marrë titullin “Grand Officier de la Légion d’honneur”

Edhe Komandanti shqiptarë-vrasës, gjenerali serb, Radomir Putnik kishte marrë titullin “Grand Officier de la Légion d'honneur”

Ende pa e ditur mirë se sa personalitete kanë marrë nga Franca titullin, “Grand Officier de la Légion d’honneur” po i thuren lëvdata shkrimtarit, Ismail Kadare për ‘nderin’ e madh që i ka bërë Franca. Në mesin e atyre që e kanë marrë këtë dekoratë, madje shumë kohë pa lindur ...

Më shumë...

Lufti Coka: Urime Vitin e Ri Radio-Kosova e Lirë!

Lutfi Coka

Ju uroj, jo vetëm me laps dhe me penë, por më shumë me shpirt e zemër, tërë stafin tuaj te mrekullueshëm. Gëzuar vitin e ri 2020 në familjet tuaja dhe në punën tuaj fisnike  me shumë vlera për shqiptaret e ndershëm e atdhetarë!. Jam ndjekës i vazhdueshëm i veprimtarisë suaj. ...

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, gjatë natës së Vitit të Ri ka qëndruar në Kazermën, “Adem Jashari” të FSK-së

Kryetari, Hashim Thaçi, gjatë natës së Vitit të Ri ka qëndruar në Kazermën, “Adem Jashari” të FSK-së

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë ndërrimit të moteve ka qëndruar në Kazermën “Adem Jashari” të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Komandanti suprem tha se Ushtria e Kosovës është nderi i vendit dhe shtoi se ka besim të plotë në punën dhe përkushtimin e tyre. “Në këto momente kur gjithë ...

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ndihet shumë krenar me Ushtrinë e Kosovës

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ndihet shumë krenar me Ushtrinë e Kosovës

Kryeministri në largim, Ramush Haradinaj në natën e Vitit të Ri ka qëndruar në Kazermën “Adem Jashari” të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Ai u shpreh se qëllimi i vizitës së tij në FSK, ishte për t’u shprehur respektin dhe falënderimin që edhe sonte në natën e Vitit të Ri, ...

Më shumë...

Albin Kurti: Formimin e qeverisë ma përcakton tjetër kush, jo Hashim Thaçi

Albin Kurti

Kryetari i Vetëvendosje, Albin Kurti, ka deklaruar se do të ndodhë takimi konsultativ me presidentin Hashim Thaçi, por ky i fundit nuk mund t’ia caktojë datën për formimin e qeverisë, pasi këtë ia përcakton Lidhja Demokratike e Kosovës. Kryetari i Kosovës përcakton datën e konstituimit  të Kuvendit, jo të formimit ...

Më shumë...

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka përllogaritur se më 1 janar 2020, në tërë botën, lindin 392.078 fëmijë

OKB

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka përllogaritur se më 1 janar 2020, në tërë botën, lindin 392.078 fëmijë. OKB-ja gjithashtu tërhoqi vërejtjen për numrin e të porsalindurve që vdesin në muajt e parë të jetës së tyre. Gjatë vitit 2018, rreth 2.5 milionë fëmijë vdiqën në muajin e parë të ...

Më shumë...

Radio Kosova e Lirë, Kalendari kombëtar – Janar

Radio Kosova e Lirë, Kalendari kombëtar - Janar

RKL: Janari muaji i veçantë i lindjeve e vdekjeve,  i rënieve e ngritjeve shqiptare Kalendari kombëtar i shqiptarëve ka në mesin e vet, tre muaj të veçantë,  që lidhen me rëniet e ngritjet, me humbjet e fitoret, me lindje dhe vdekje të personaliteteve ndër më të njohurit, në historinë e ...

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Kryetari i Kosovës, Isa Mustafa 12

Mustafa

Nëse LDK-ja do ta kushtëzoj VV-në për postin e presidentit të cilin do t’ia rezervojë Isa Mustafës, atëherë vendi ynë e ka rastin historik që të futet në Librin e Rekordeve Guinness!   “Humbi LIDHJA, nuk fitoi as LDK-ja, e ngadhënjeu VETËVENDOSJA?!”, refren që i karakterizoi zgjedhjet e jashtëzakonshme për ...

Më shumë...