Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 10)

Ahmet Qeriqi

Shtabi Zgjedhor LDK-së në Gjilan demanton, Sadri Ramabajën e Vetëvendosje, lidhur me Listën serbe

Shtabi Zgjedhor LDK-së në Gjilan demanton, Sadri Ramabajën e Vetëvendosje, lidhur me Listën serbe

Shtabi Zgjedhor  LDK-së në Gjilan ka demantuar Sadri Ramabajën e Vetëvendosje,  i cili ka thënë se Lutfi Haziri ka marrëveshje me Listën serbe.  Koordinatori i Shtabit të LDK-së në Gjilan, Arber Ismajli, ka thënë se nuk është e vërtetë se ka ndonjë marrëveshje në mes të LDK-së në Gjilan dhe ...

Më shumë...

I dërguari amerikan për Ballkanin, G. Escobar dhe zëvendës-kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, biseduan në Uashington

I dërguari amerikan për Ballkanin, G. Escobar dhe zëvendës-kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, biseduan në Uashington

I dërguari amerikan për Ballkanin, Gabriel Escobar dhe zëvendës-kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, në ndërtesën e Departamentit të Shtetit në Washington, folën për situatën e përgjithshme politike dhe qëndrimin e administratës së re amerikane ndaj Ballkanit Perëndimor. Qeveria malazeze deklaroi se i dërguari amerikan në Ballkan tha se ...

Më shumë...

Komisioni Evropian saktëson se rivlerësimi i menjëhershëm i të gjithë prokurorëve dhe gjyqtarëve paraqet shqetësim serioz

Udhëheqësit e BE-së i konfirmojnë sot konkluzionet e arritura nga ministrat e Jashtëm lidhur me procesin e zgjerimit

Komisioni Evropian, në raportin e fundit të vitit 2021 për Kosovën ka vlerësuar se sa i përket disa opsioneve që Qeveria Kurti ka propozuar lidhur me procesin e vetting-ut siç është rivlerësim i plotë dhe i njëhershëm i të gjithë prokurorëve dhe gjyqtarëve paraqet një burim shqetësimi serioz. “Qeveria e ...

Më shumë...

Liri Loshi: Nëse Vetëvendosja humb rundin e dytë, legjitimiteti i pushtetit qendror do të jetë në pikëpyetje të madhe

Liri Loshi: Nëse Vetëvendosja humb rundin e dytë, legjitimiteti i pushtetit qendror do të jetë në pikëpyetje të madhe

Dje kam shkruar disa statuse ironike e satirike për me e relativizu dëshpërimin për humbjen, por jo me e relativizu edhe humbjen, siç e relativizoi kryeministri dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, zoti Albin Kurti me deklaratën e tij për emocionin e kënaqësisë për humbjen! Zgjedhjet lokale i kanë dy runde. ...

Më shumë...

Ardian Kastrati: Vetëvendosja s’mund të jetë lidere në reformim të drejtësisë, pasi nuk i ka njohur ato institucione

Ardian Kastrati: Arrestimi i invalidit luftës, Faik Fazliut për qëllim final ka fyerjen dhe ushqimin e urrejtjes ndaj UÇK-së

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka ironizuar  deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje lidhur me zgjedhjet e së dielës, gjatë fjalës së tij në Kuvendin e Kosovës. “Ku jeni more ju  mesi? Pak ma gjallë! Diçka mu keni zverdh prej të dielës”, u është drejtuar Kastrati, deputetëve të LV-së. Ai ka thënë ...

Më shumë...

Raporti i Vëzhguesve të BE-së: Vendimi i Vjosa Osmanit për shkarkimin e Valdete Dakës, nuk ishte i bazuar në ligj

Daka - Osmani

Raporti preliminar i vëzhguesve të Bashkimit Evropian për zgjedhjet e 17 tetorit ndër të tjera flet edhe për shkarkimin e ish-kryetares së Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka nga ana e kryetares aktuale, Vjosa Osmani. “Vendimi i presidentes së Kosovës për të shkarkuar ish-kryesuesen e KQZ-së, Valdete Daka është marrë ...

Më shumë...

Valmir Elezi nga KQZ-ja tha se shpallja përfundimtare e rezultatit pritet të bëhet pas numërimit edhe të të gjitha votave

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi ka mbajtur konferencë për medie lidhur me procesin e verifikimit të kandidatëve

Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi në një konferencëpër medie tha se shpallja e votave pritet të bëhet pas numërimit edhe të votave me kusht, atyre të ardhura me postë dhe të votave të personave me nevoja të veçanta. “KQZ-ja ka pranuar rreth 5 mijë e 700 pako të supozuara me ...

Më shumë...

Kosova është shembull në kuptim të pluralizmit dhe standardeve demokratike për rajonin, thotë Viola von Cramon

Viola von Cramon

Raportuese për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka përgëzuar qytetarët e Kosovës të të gjitha komuniteteve për ushtrimin e qetë dhe paqësor të së drejtës së tyre demokratike për të zgjedhur përfaqësuesit lokal. Fushata zgjedhore, sipas saj, ka qenë konkurruese dhe pa incidente madhore. “Këto zgjedhje komunale kanë ...

Më shumë...

Lulzim Basha: Plani i Berishës synon ta kthejë Partinë Demokratike në një bunker anti-amerikan për interesin e tij

Tensionet mes Bashës e Berishës u acaruan pas vendimit për ta përjashtuar Berishën nga grupi parlamentar i PD-së

Në një kohë kur ish-kryeministri Sali Berisha ka nisur mbledhjen e firmave për mbledhjen e Kuvendit Kombëtar të Partisë Demokratike, kreu i PD Lulzim Basha është shprehur i prerë se për sa kohë të jeta ai kryetar, shpallja non-grata e Berishës nuk do hidhet me votë në asnjë forum të ...

Më shumë...

Autoritetet e Kremlinit kanë bërë të ditur se do të pezullojë operacionet në kuadër të misionit të saj në selinë e NATO-s, në Bruksel

Federata ruse do të pezullojë operacionet në kuadër të misionit të saj në selinë e NATO-s, në Bruksel

Autoritetet e Kremlinit kanë bërë të ditur se do të pezullojë operacionet në kuadër të misionit të saj në selinë e NATO-s, në Bruksel, si kundërpërgjigje ndaj lëvizjes së aleancës perëndimore të sigurisë për të dëbuar tetë anëtarë të misionit të Rusisë në fillim të këtij muaji. Raportet mes Rusisë ...

Më shumë...

Sot u shënua një rast i vdekjes, u konfirmuan 17 të infektuar me virusin korona, ndërsa janë shëruar 96 të infektuar

Sot u shënua një rast i vdekjes, u konfirmuan 17 të infektuar me virusin korona, ndërsa janë shëruar 96 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës, njofton se gjatë 24 orëve në vendin tonë nga 2 mijë e 355 testime, të kryera në nivel vendi,  17 pacientë  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë  kësaj kohe është shënuar ...

Më shumë...

Sot në Kuvend opozita ka kritikuar Qeverinë, lidhur me aksionet në Veri dhe injorimin e gazsjellësit amerikan

Kuvend i Kosoves

Gjatë seancës së sotme në Kuvendin e Kosovës, partitë opozitare kanë kritikuar Qeverinë, lidhur me aksionet ne veri dhe injorimin e gazsjellësit amerikan. Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës,  Ramush Haradinaj ka thënë se në veri të Mitrovicës nuk ka siguri. Duke folur në Kuvend për dy aksionet e ...

Më shumë...

Kryeministri Kurti, tha se në veri të Ibrit ka më shumë rend e ligj, sesa ka pasur që nga shpallja e pavarësisë

Kryeministri Kurti, tha se në veri të Ibrit ka më shumë rend e ligj, sesa ka pasur që nga shpallja e pavarësisë

Në reagimin e tij kundër fjalës së, Ramush Haradinajt, kryeministri, Kurti, tha se në veri të Ibrit ka më shumë rend e ligj tani se kurdoherë që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës. “Veriu ka qenë i rrezikuar atëherë kur deputeti Haradinaj e priste në zyrë kriminelin, Millan Radojeçiq. Rreziku ...

Më shumë...

Driton Selmanaj: Vendim për injorimin e gazit dëmton rëndë interesat tona shtetërore dhe interesat gjeostrategjike me Amerikën

Driton Selmanaj

Në seancën e Kuvendit të Kosovës, deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Driton Selmanaj, ka folur për refuzimin e marrëveshjes për gazin. Sipas tij, një ndër shtyllat kryesore me të cilat matet dhe vlerësohet serioziteti i një shteti, është edhe aftësia për të respektuar marrëveshjet ku janë të përfshira qeveritë ...

Më shumë...

Ferat Shala: 1000 punëtorë rrezikohen me mbylljen e Feronikelit dhe Qeveria nuk reagon, pasi Drenasi nuk është zonë e Vetëvendosjes

Ferat Shala: Paralajmërimi i Kurtit!

Deputeti i PDK-së Ferat Shala, ka kërkuar nga Qeveria që të trajtojë  rastin e fabrikës “Feronikel” në Drenas, e cila u mbyll për shkak të krizës energjetike në rajon. Ai kërkuar që Qeveria ta ndihmojë këtë gjigant industrial, pasi 1000 punëtorë kanë mbetur në shtëpi pas mbylljes së tij. Ferat ...

Më shumë...

Ilir Muharremi: Asnjë program për artin

Ilir Muharremi

Në fusha tjera e kishin ndarë bukur mendjen, dhe kanë krijuar strategji të bindjes, ndërsa në art edhe në këto zgjedhje mungonte strategjia për të ndihmuar artistët e profileve të ndryshme. Veshët e kandidatëve për kryetar nuk kanë dëgjuar për artistë të lirë të cilët jetojnë me artin e tyre, ...

Më shumë...