KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 8)

Ahmet Qeriqi

Për sektorin e Vreshtarisë janë ndarë vetëm 1. 842,870 euro, pra ka një ulje të subvencinimit të sektorit vreshtar prej – 1. 145,940 euro

Më 19 dhe 20 qershor mbahet Simpoziumi Shkencor “Vlera dhe ardhmëri të hardhisë dhe verës Vranç”

Të nderuar Vreshtarë, media dhe opinioni publik! Ju informojmë se me gjithë kundershtimin e Shoqatës së Vreshtarve ‘’Vreshtari’’, po vërtetohen tendenca të MBPZHR-së për dëmtim të sektorit Vreshtar në përgjithësi, dje me shpalljen e programit për Subvencione ( pagesa direkte) për sektorin e Vreshtarisë janë ndarë vetëm 1,842,870 euro, pra ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës në katërmujorin e dytë të këtij viti ka përkrahur edhe 110 nëna të cilat kanë aplikuar për përkrahje

Në kuadër të zbatimit të vendimit për përkrahjen e nënave që lindin fëmijë, Komuna e Malishevës në katërmujorin e dytë  të këtij viti ka përkrahur edhe 110 nëna të cilat kanë aplikuar për përkrahje. Komuna e Malishevës, që nga shtatori i vitit 2018, bazuar edhe në vendimin e Kuvendit të ...

Më shumë...

OAK priti në takim përfaqësuesin nga Programi i USAID-it për Drejtësi Komerciale

OAK priti në takim përfaqësuesin nga Programi i USAID-it për Drejtësi Komerciale

Oda e Afarizmit të Kosovës në kuadër të takimeve me përfaqësues nga organizatat ndërkombëtare priti në takim Atdhe Lila, i angazhuar nga USAID & Akademia e Drejtësisë në Kosovë si Trajner në fushën e ICT Law. Qëllimi i këtij takimi  ishte marrja e inputeve direkt nga bizneset dhe përfaqësues të ...

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka njoftuar se mbrëmë ka ndërruar jetë nëna e tij

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka njoftuar se mbrëmë ka ndërruar jetë nëna e tij

Kreu i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka bërë të ditur se mbrëmë ka ndërruar jetë nëna e tij. Ai ka bërë të ditur se nëna e tij ishte e smurë nga një sëmundje e rëndë. “Lamtumirë e shtrenjta NËNË! Me zemër të thyer ju njoftoj se, pas një sëmundje ...

Më shumë...

Kush mbanë përgjegjësi se Moratoriumi e gjen Kosovën pa 23 ambasadorë, nga 32 sa i ka vendi ynë

Kush mbanë përgjegjësi se Moratoriumi e gjen Kosovën pa 23 ambasadorë, nga 32 sa i ka vendi ynë

Skadimi i afatit të Moratoriumit mes të Kosovës e Serbisë, i cili ishte  arritur si rezultat i Marrëveshjes së Uashingtonit, më 4 shtator të vitit 2020, Shtetin e Kosovës e gjen me një diplomaci të pakompletuar  si pasojë e tërheqjes së ambasadorëve nga kryeqendrat botërore nga ministrja e jashtme zonja, ...

Më shumë...

Prokuroria në Maqedoni njofton se deri tani janë konfirmuar se ka 14 viktima, ndërsa në mesin e tyre nuk ka nga stafi mjekësor

Prokuroria në Maqedoni njofton se deri tani janë konfirmuar se ka 14 viktima, ndërsa në mesin e tyre nuk ka nga stafi mjekësor

Prokuroria Themelore Publike e Maqedonisë nëpërmjet një njoftimi për media, thotë se për kryerjen e hetimeve në lidhje me rastin tragjik në Tetovë janë angazhuar pesë prokurorë. Nga Prokuroria thonë se për momentin janë konfirmuar se ka 14 viktima, ndërsa në mesin e tyre nuk ka nga stafi mjekësor. Në ...

Më shumë...

Ekaterina Trendafilova pritet me respekt në Mitrovicën e Veriut, jo me protesta të përgjakshme, sikur në Prishtinë

Ekaterina Trendafilova pritet me respekt në Mitrovicën e Veriut, jo me protesta të përgjakshme, sikur në Prishtinë

Kryetarja e Gjykatës Speciale , Ekaterina Trendafilova dhe e nënvarura e saj  zonja, Fidelma Donlon, kanë qëndruar për vizitë në Mitrovicën e Veriut. Për dallim nga konferenca në Prishtinë, e cila u prit me protesta  të përgjakshme nga aktivitete e PSD, vizita në veri  të Kosovës ka kaluar pa probleme. ...

Më shumë...

KONKURS, “KORRIDORI ADRIATIK-ALPE”

“Gazeta e Alpeve”- gazetë Rajonale-PanShqiptare-NdërBallkanike (Shqipëri-Kosovë-Mali i Zi-Sanxhak-Lugina e Preshevës-Maqedoni e Veriut), në kuadrin e “Takimi i Shkodrës, 2021”, shpall: KONKURSIN “KORRIDORI ADRIATIK-ALPE” (Rruga Bregdrinase Gjakovë-Fierzë-Shkodër) Konkursi do të jetë për krijimtari letrare, publicistike e artistike:  1)- Poezi. 2).- Poema 3.- Artikuj publicistik/problemor 4.- Esse, skica, portrete, reportazhe. 5.- Fotografi ...

Më shumë...

OAK: Bizneset kanë nevojë përkrahjeje më të madhe për ruajtjen e vendeve të punës

OAK: Bizneset kanë nevojë përkrahjeje më të madhe për ruajtjen e vendeve të punës

Zbatimi i politikave të cilat nxisin rritjen dhe stabilitetin ekonomik, krijimi i ofertave që mundësojnë zhvillimin e biznesit vendor dhe tërheqjen e investimeve të huaja, problemet e bizneseve me IP adresa, Ligji për Miniera dhe Minerale, Pengesat e investimeve të huaja direkte në sektorin Minerar – si rezultat i pengesave të shkaktuara ...

Më shumë...

Më 7 tetor 2021 pritet të hapet procesi i rregullt gjyqësor ndaj Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt

Mbrojtja e Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinaj thotë se ata nuk ishin në dijeni se dokumentat ishin konfidencial

Më 7 tetor 2021 pritet të hapet procesi i rregullt gjyqësor ndaj Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt. Procesi parashihet të përfundojë në fund të dhjetorit të këtij viti. Kështu është thënë në konferencën e sotme përgatitore për gjykim të mbajtur në Gjykatën e Hagës. Trupi gjykues në rastin e ish-krerëve ...

Më shumë...

Ka përfunduar takimi trepalësh në Bruksel mes delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë, nën ndërmjetësimin e Lajçakut

Ka përfunduar takimi trepalësh në Bruksel mes delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë, nën ndërmjetësimin e Lajçakut

Ka përfunduar takimi trepalësh në Bruksel mes delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë, nën ndërmjetësimin e përfaqësuesit të bllokut evropian për dialogun, Miroslav Lajçak. Pas këtij takimi, Besnik Bislimi, kryenegociatori i ekipit kosovar, ka njoftuar se takimi i paralajmëruar për këtë muaj mes kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq nuk do ...

Më shumë...

Ka ndërruar jetë, Adile Lushtaku, nëna e nënkryetarit të Komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku

Ka ndërruar jetë, Adile Lushtaku, nëna e nënkryetarit të Komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku

Ka ndërruar jetë Adile Lushtaku, nëna e nënkryetarit të Komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku. Lajmin e ka bërë me dije kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, i cili i ka shprehur ngushëllime familjes Lushtaku. “Me pikëllim mora lajmin për ndarjen nga jeta të nënës Adile, nënës së gjeneralit Nuredin Lushtaku. Nëna ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Këngëtarja e mirënjohur, Alida Hisku, thotë se Shteti duhet t’i kthejë më shumë sytë nga arti dhe artistët, pasi ata janë ndërgjegjja e kombit

Albert Z. Zholi: Këngëtarja e mirënjohur, Alida Hisku, thotë se Shteti duhet ti kthejë më shumë sytë nga arti dhe artistët, pasi ata janë ndërgjegja e kombit

Alida Hisku: Shteti duhet ti kthejë më shumë sytë nga arti dhe artistët, ata janë ndërgjegja e kombit. “Festa e Këngës Shqiptare” një event që shteti nuk mund ta realizojë -Festivalet e RTSH e kanë humbur shkëlqimin e dikurshëm – Në monizëm nëse nuk kishte zë nuk të afronte askush ...

Më shumë...

Përparim Gruda: Mungesa e efikasitetit të Gjykatës Speciale e ka sjellë në Kosovë, zonjën Trendafilova

Përparim Gruda: Mungesa e efikasitetit të Gjykatës Speciale e ka sjellë në Kosovë, zonjën Trendafilova

Njohësi i çështjeve juridike, Përparim Gruda, thotë se Gjykata Speciale ndër vite ka shënuar mungesë qartësie të proceseve gjyqësore dhe të tërësisë së punës e saj. “Vizita e kryetares së Gjykatës Supreme, siç i themi ne në zhargonin e përditshëm, pa dyshim që është e lidhur me mungesën e efikasitetit ...

Më shumë...

Faton Klinaku nuk tregoi pse dje veteranët nuk ishin në protestë para aktivistëve të PSD-së, ose së bashku me ta

Faton Klinaku nuk tregoi pse dje veteranët nuk ishin në protestë para aktivistëve të PSD-së, ose së bashku me ta

Kryetari në detyrë i veteranëve të UÇK-së, Faton Klinaku nuk ka bërë të ditur pse nuk u ndie dhe nuk po ndihet fare zëri i veteranëve, të cilët dje e sot do të duhej  të ishin në protestë para aktivistëve të PSD-së ose së bashku me ta. me qëllim për ...

Më shumë...

Gazeta DITA publikon dokumentet që provojnë falsifikimin flagrant të regjistrit të Gjendjes Civile nga Sali Berisha

Gazeta DITA publikon dokumentet që provojnë falsifikimin flagrant të regjistrit të Gjendjes Civile nga Sali Berisha

Është thënë disa herë që Sali Berisha ka falsifikuar dy nga gjeneralitet e tij, por mungesa e provave si dhe djegia e çuditshme e dokumentave të familjes së tij në vitin 1997 në Tropojë e bënte të pamundur vërtetimin e kësaj akuze, ashtu siç ka ndodhur rëndom në rastet e ...

Më shumë...