Ahmet Qeriqi

Filloi Konferenca vjetore ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”

Filloi Konferenca vjetore ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”

Nën organizimin e Ministrisë së Mbrojtjes dhe Shtabit të Përgjithshëm të FSK-së, filloi sot Konferenca vjetore ndërkombëtare “FSK dhe partnerët 2022”, e cila do të zgjasë dy ditë Në ditën e parë të kësaj Konference morën pjesë Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, zv.ministri i Mbrojtjes, Shemsi Syla, zv.komandanti i FSK-së, …

Më shumë...

Nënkryetari i SBASHK-ut, Ymer Ymeri, ka folur për mundësinë që greva në arsim të ndërpritet

Ymer Ymeri

Nënkryetari i SBASHK-ut, Ymer Ymeri, ka folur për mundësinë që greva në arsim të ndërpritet. Ai tha se nëse Qeveria nuk tërhiqet, do të konsultohet anëtarësia  për të parë se si do të veprohet më tej pasi greva është zgjatur shumë.  Sipas të gjitha gjasave po shihet se Qeveria nuk …

Më shumë...

Lumir Abdixhiku: Kurti nuk ka përgjegjësi as di të qeverisë, pasi asnjëherë, mësimi nuk është ndërprerë kaq gjatë

Lumir Abdixhiu

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka kritikuar kryeministrin Albin Kurti, pasi  nuk po arrin të gjejë zgjidhje për grevën në arsim, e cila ka hyrë në javën e katërt. Kurti është dashur të merrej me kohë me problemin e grevës në arsim dhe jo të largohej  për në Japoni. Mbi …

Më shumë...

Hetuesit e SPAK-ut po marrin në pyetje edhe ish-zyrtarë të tjerë në lidhje me privatizimin e Kompleksit Partizani

SPAK-u

Hetuesit e SPAK-ut, po marrin në pyetje edhe  ish-zyrtarë që kanë pasur dijeni mbi privatizimin e Kompleksit Partizani. Sot në Prokurorinë e Posaçme është paraqitur për t’u marrë në pyetje ish-ministri i Ekonomisë, Genc Ruli Më herët për këtë hetim kanë dhënë dëshminë e tyre ish ministri i Mbrojtjes Fatmir …

Më shumë...

Gjykata Speciale ia ka vazhduar paraburgimin edhe ish -kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli

Kadri Veseli

Pas vazhdimit të paraburgimit për krerët e UÇK-së, Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi e Pjetër Shala,  Gjykata Speciale ia ka vazhduar paraburgimin edhe ish -kryetarit të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Arsyetimi është i njëjtë, si në të gjitha rastet,  edhe pse i pabazuar në asnjë fakt paraprak,  por …

Më shumë...

Vladimir Putin, pritet të shpallë zyrtarisht pranimin e rajoneve rusisht-folëse të Ukrainës, në Federatën Ruse

Vladimir Putin

Ministria Britanike e Mbrojtjes në publikimin e saj mbi zhvillimet në terrenin e Ukrainës, ka bërë të ditur se kryetari i  Rusisë,  Vladimir Putin pritet t’i drejtohet të dy dhomave të Parlamentit rus më 30 shtator. Ekziston një mundësi reale, që Putini të përdorë fjalimin e tij për të shpallur …

Më shumë...

Emmanuel Macron: Projekti i Komunitetit Politik Evropian parashikonte krijimin e integritetit të Ukrainës

Kryetari i Francës, Emanuel Macron, nuk përjashton fillimin e një lufte të madhe në Evropë

Propozimi i kryetarit të Francës, Emmanuel Macron, pritet të mbledhë në diskutime më 6 tetor të gjithë liderët e Ballkanit Perëndimor mes tyre edhe Shqipërinë. Projekti i Komunitetit Politik Evropian parashikonte krijimin e integritetit të Ukrainës (apo edhe vendeve të tjera të cilat nuk janë ende të integruara) pa u …

Më shumë...

Nënkryetarja e LDK-së, Shqipe Mjekiqi, thotë se është e natyrshme që strukturat e vjetra të zëvendësohen me të tjera

Nënkryetarja e LDK-së, Shqipe Mjekiqi tha se është e natyrshme që strukturat e vjetra të zëvendësohen me struktura të ndryshme. Ajo tha se nuk është me rëndësi faktori moshë për ata të cilët kanë qenë pjesë e LDK-së, teksa theksoi se ka ardhur momenti që ata nuk kanë më çfarë …

Më shumë...

UNDP lanson Programin BOOST x Kosova për një sektor privat të qëndrueshëm në Kosovë

UNDP lanson Programin BOOST x Kosova për një sektor privat të qëndrueshëm në Kosovë

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë, në partneritet me Ambasadën e Japonisë në Kosovë, lansoi sot BOOST x Kosova, një program akselerator, që do t’iu ndihmojë bizneseve t’i tejkalojnë sfidat dhe të arrijnë qëndrueshmëri përmes integrimit të praktikave të gjelbra dhe të qëndrueshme. Në ngjarjen lansuese, ku …

Më shumë...

Mbahet forumi debatues për sektorin pyjor të Kosovës 

Mbahet forumi debatues për sektorin pyjor të Kosovës 

Zyrtarë të lartë të insitucioneve të Kosovës, përfaqësues të organizatave donatore dhe ekspertë të pylltarisë po diskutojnë për rritjen e kontributit të sektorit pyjor në ekonominë e vendit si dhe për promovimin e menaxhimit dhe qëndrueshëm dhe shumëqëllimor të pyjeve. Në forumin debatues të organizuar nga programi për pylltari që financohet …

Më shumë...

U përkujtua Masakra e Gollubovcit, ku 24 vite më parë, forcat serb vranë mizorisht 30 civilë shqiptarë, të fshatrave Plloqicë e Gollubovc

U përkujtua Masakra e Gollubovcit, ku 24 vite më parë, forcat serb vranë mizorisht 30 civilë shqiptarë, të fshatrave Plloqicë e Gollubovc

Sot është përkujtuar masakra e Gollubovcit, ku 24 vite më parë forcat serbe kanë vrarë në mënyrën më mizore 30 civil shqiptar, kryesisht të fshatrave Plloqicë dhe Gollubovc, të Komunës së Malishevës. Në përkujtim të masakrës, është mbajtur një mbledhje përkujtimore dhe më pas janë bërë homazhe në varrezat e …

Më shumë...

KMDLNJ: Kryetarja e Gjykatës Speciale në baza etnike dhe raciste, Ekaterina Trandafilova, ishte për vizitë në Kosovë

Kryetarja e Gjykatës Speciale, Trendafilova, i frikësohet mundësisë së pengimit të gjykatës nga institucionet e Kosovës

Kryetarja e Gjykatës Speciale në baza etnike dhe raciste, Ekaterina Trandafilova,  ishte në vizitë në Kosovë. Për shkak të protestës së paralajmëruar nga PSD-së, e anuloi vizitën fizike në Gjilan për të bashkëbiseduar përmes rrjeteve sociale, siç deklaroi ajo, me shoqërinë civile dhe qytetarët dhe për t’i njoftuar me punën …

Më shumë...

Amerika kërkon shpjegim nga Serbia lidhur me nënshkrimin e marrëveshjes me Rusinë, në Nju Jork

Amerika kërkon shpjegim nga Serbia lidhur me nënshkrimin e marrëveshjes me Rusinë, në Nju Jork

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë një shpjegim nga Serbia lidhur me nënshkrimin e marrëveshjes  me Rusinë në Nju Jork. Lajmin e kanë bëtë të ditur mediat serbe.  Ambasadori Hill ka theksuar se askush nuk duhet të nënshkruajë asgjë me Rusinë në këtë moment dhe thekson se për momentin, siç …

Më shumë...

BE-ja shprehet pak e shqetësuar pasi Serbia pa e pyetur Brukselin nënshkruan marrëveshje me Rusinë

Bashkimi Evropian ka shprehur shqetësimin për forcimin e raporteve midis Serbisë dhe Rusisë, pasi këto dy shtete nënshkruan një marrëveshje për bashkëpunim në sferën e politikës së jashtme. Zëdhënësi i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Peter Stano, ka thënë se kjo marrëveshje ka ardhur në kohën kur Rusia …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: I vetmi “virtyt” për të cilin na çmon Evropa, është durimi ynë gjenetik, historik

Ahmet Qeriqi

Ata që na bëjnë detyrimisht të durojmë, krye-parët e shteteve  anëtare të  organizatës globale  që quhet Bashkim Evropian,  kthehen dhe na lavdërojnë për durimin që kemi, pasi edhe pse na kanë injoruar historikisht,  sidomos  prej vitit 2008 kur kemi shpallur pavarësinë e deri tani,  aktualisht  kanë filluar  të na lavdërojnë, …

Më shumë...

Mero Baze: Kosova nuk duhet ta trajtojë betejën e Edi Ramës në BE, si betejën e një shoku të Hashim Thaçit

Mero Baze

Në vend që Kosova të kërkonte mbrojtje nga Shqipëria për këtë çështje, tani jemi në fazën që Shqipëria po kërkon mbështetje nga Kosova për këtë çështje. Madje se disa udhëheqës të shtetit aty, duan ta trajtojnë këtë si aksion të Edi Ramës për shokun e tij Hashim Thaçi. Që në …

Më shumë...