Ahmet Qeriqi

Bislim Zyrapi ka dëshmuar në Hagë lidhur me përgjegjësitë e Rexhep Selimit si Inspektor i Përgjithshëm i UÇK-së

Shefi i SHP të UÇK-së, tani dëshmitar i Prokurorisë së Gjykatës Special, në Hagë, Bislim Zyrapi ka dëshmuar në Hagë lidhur me përgjegjësitë e Rexhep Selimit si Inspektor i Përgjithshëm i UÇK-së. Aj sqaroi se përgjegjësitë e  tij përfshinin inspektimin e njësive, gatishmërinë dhe nivelin operativ të tyre, si dhe …

Më shumë...

NATO, rikonfirmoi angazhimin e vazhdueshëm përmes KFOR-it, në Kosovë, dhe premtoi monitorimin e zhvillimeve, në rajon

Në Samitin e NATO-s, i cili u mbajt në Uashington, autoritete e shteteve dhe qeverive pjesëmarrëse kanë publikuar një deklaratë të përbashkët, ku theksohet rëndësia strategjike e Ballkanit Perëndimor për paqen dhe sigurinë rajonale. NATO, rikonfirmoi angazhimin e saj të vazhdueshëm përmes KFOR-it, në Kosovë dhe premtoi monitorimin dhe vlerësimin …

Më shumë...

Xhavit Haliti, kritikon deklaratat e krerëve të shtetit lidhur me rrezikun nga Serbia

Xhavit Haliti

Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti, ka kritikuar deklaratat e krerëve të shtetit lidhur me rrezikun nga Serbia, duke theksuar se ato krijojnë frikë te populli dhe pengojnë ardhjen e investitorëve të huaj në Kosovë. Deklaratat e kryeministrit Albin Kurti dhe kryekuvendarit Glauk Konjufca japin përshtypjen se forcat serbe janë të …

Më shumë...

Përfaqësuesi i OVL-UÇK-së, Faton Klinaku reagon lidhur me deklaratat e Qeverisë për luftë dhe mobilizimin e popullit

Faton Klinaku nga Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së thotë se me qeverinë aktuale i kanë shkëputur gjërat

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Faton Klinaku, ka reaguar kundër  deklaratave të zyrtarëve të lartë të Kosovës lidhur me mundësinë e një sulmi të mundshëm nga Serbia. Ai saktëson  se të thuhet se duhet të jemi gati për luftë, …

Më shumë...

Burim Ramadani vlerëson lartë praninë e Kosovës në Samitin e NATO-s

Burim Ramadani

Ish-kreu i AKI-së, Burim Ramadani ka deklaruar  se prania e Kosovës në suaza të Samitit të NATO-s është një simbolikë e rëndësishme, duke  shprehur keqardhje për mungesën e avancimit në përmbajtjen e raporteve Kosovë-NATO, në një kohë kur kjo është e domosdoshme. Angazhimet e reja operacionale Kosovë-NATO janë të mundshme …

Më shumë...

Ministri Ejup Maqedonci, vlerëson ndihmën e ISG-së për mbrojtjen kibernetike në Kosovë

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka vlerësuar ndihmën e Institutit Amerikan për Qeverisje në Sektorin e Sigurisë (ISG) gjatë një takimi të veçantë, ku u takua me ekipin e tyre. Ai ka theksuar se ISG ka ofruar këshillim profesional të rëndësishëm për Ministrinë e Mbrojtjes dhe Forcën e Sigurisë të …

Më shumë...

Andon Zako Çajupi (1886-1930), veprimtar atdhetar, krijues, dramaturg, publicist e përkthyes

Në mesin e personaliteteve më meritore të kombit, pa dyshim se një vend të rëndësishëm zë edhe Andon Zako Çajupi, (1866-1930) veprimtar dhe atdhetar i devotshëm, poet, krijues, dramaturg, publicist e përkthyes. Ai zë vend meritor dhe vend nderi në letërsinë shqipe të kohës, në radhë të parë për kundrimin …

Më shumë...

Gjykata Speciale në Hagë, ka konfirmuar aktakuzën e përbashkët kundër, Sabit Januzit, Ismet Bahtjarit dhe Haxhi Shalës

Gjykatësja e procedurës paraprake, Marjorie Masselo më 8 korrik 2024 konfirmoi ndryshimet e bëra nga Zyra e Prokurorit në aktakuzën e përbashkët, si dhe urdhëroi Zyrën që versionin e fundit të saj ta dorëzojë deri më 10 korrik. Kjo aktakuzë do të jetë në fuqi në këtë çështje gjyqësore. Më …

Më shumë...

Dëshmitari, Bislim Zyrapi, ka thënë se funksioni i Inspektorit të Përgjithshëm nuk ka ekzistuar deri kah fundi i vitit 1998

Dëshmitari, Bislim Zyrapi gjatë dëshmisë së tij në Hagë, ka pohuar se pas krijimit të Qeverisë së Përkohshme, aspektet ushtarake kanë vijuar që të mbesin pjesë e UÇK -së. Këtë e kishte thënë edhe për Zyrën e Prokurorit, gjë të cilën e ka pohuar edhe dje ë sallën e gjyqit duke iu përgjigjur pyetjeve të mbrojtjes së Thaçit, përmes avokatit Luka Mishetiq. Po ashtu, ai ka pohuar se qëndron fakti ashtu siç e kishte thënë që kur Fatmir Limaj kaloi në Ministrinë e Mbrojtjes, nuk e kishte më në dorë komandën e policisë ushtarake, sepse kjo njësi vijoi të qëndronte nën urdhrat e UÇK-së. Zyrapi ka pohuar se deri sa është bartur në Qeverinë e Përkohshme, Sokol Dobruna i ka raportuar komandantit të Përgjithshëm të UÇK-së, Agim Çekut. Pas funksionit të tij në UÇK, dëshmitari ka thënë se ka shkuar të punonte si asistent në Ministrinë e Mbrojtjes e që më pas ka deklaruar se ky dikaster bënte pjesë në Qeverinë e Përkohshme dhe jo në UÇK.

Sot në Gjykatën Speciale në Hagë, dëshmitari Bislim Zyrapi, ka thënë se funksioni i Inspektorit të Përgjithshëm nuk ka ekzistuar gjatë vitit 1998 deri në momentin kur është ristrukturuar Ushtria Çlirimtare e Kosovës në nëntor të atij viti. Fillimisht, avokati i Rexhep Selimit, Xhefri Roberts, ka pyetur dëshmitarin se a …

Më shumë...

Albin Kurti: Nuk ka kuptim pyetja për Amerikën në Klinikë, as kur ta vizitoj një fermer ne Malishevë, mundet më vonë

Sot në Prishtinë, kryeministri Kurti, është pyetur nga gazetarët për raportet e tij me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në një reagim të tij injorues, shpërfillës dhe me cinizëm, ai është përgjigjur. Këtu jemi në Klinikën e Urologjisë e kam përshtypje që nuk ka lidhje kjo  pyetje me Klinikën e …

Më shumë...

Qeveria Kurti propozon 11 korrikun Ditë Përkujtimi për Srebrenicën, duke u shërbyer me idenë e Enver Hoxhajt

Qeveria e kryeministri Albin Kurti, sot mban mbledhjen e radhës do të shqyrtojë propozimin për shpalljen e datës 11 korrik si “ditë përkujtimi për gjenocidin e Srebrenicës”. Në fakt, këtë e kishte propozuar kohë më parë Enver Hoxhaj, nënkryetar i Kuvendit nga radhët e PDK-së. Më 22 prill të këtij …

Më shumë...

Ka vdekur, studiuesi i folklorit, shkrimtari dhe ish-punonjësi shkencor i Institutit Albanologjik të Prishtinës, Nuhi Vinca

Ka vdekur, studiuesi i folklorit, shkrimtari dhe ish-punonjësi shkencor i Institutit Albanologjik të Prishtinës, Nuhi Vinca. Lajmi për ndarjen nga jeta e bëri të ditur e familjarja e tij, Ilire Vinca. Për të nderuar jetën dhe veprën e tij, Instituti Albanologjik i Prishtinës nesër organizon mbledhje komemorative. “Instituti Albanologjik i …

Më shumë...

Ish-gjenerali i NATO-s, Wesley Clark, parashikon konflikt të ri në Ballkan, nëse Rusia nuk ndalet në Ukrainë

Ish-komandanti Suprem i NATO-s pëp Europë, gjenerali Wesley Clark sot viziton Kosovën

Gjenerali i NATO-s, gjatë luftës në Kosovë,  Wesley Clark, ka paralajmëruar rrezikun e një konflikti të ri në Ballkan, nëse Rusia nuk ndalohet në Ukrainë. Ai theksoi se Serbia i shërben interesave të Rusisë dhe synon zgjerimin e territorit të saj me mbështetjen e Moskës. “Dora e Rusisë ndihet në …

Më shumë...

Jens Stoltenberg: NATO-ja ka porositur raketa kundërajrore, Stinger në vlerë rreth 700 milionë dollarë

Bjellorusia i dhuron Serbisë raketa kundërajrore të tipit BUK dhe aeroplanë luftarakë Mig-29

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka njoftuar se aleanca ka porositur raketa kundërajrore, Stinger në vlerë prej  700 milionë dollarë. Kontrata shumëkombëshe, e nënshkruar nga Agjencia për Prokurim e NATO-s, synon të forcojë mbrojtjen ajrore të disa shteteve anëtare. Stingerët, janë kërkuar shumë në Ukrainë për efektivitetin e …

Më shumë...

Raporti vjetor i NATO-s flet për ndikimin e ndryshimeve klimatike në aspekte të sigurisë, duke u fokusuar në Kosovë

Jens Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se ndryshimet klimatike kanë një impakt të thellë në sigurinë e aleatëve. Kosova, e cila shton misionin e saj të Forcës së KFOR-it  me 4 mil] e 500 trupa, është pjesë e analizës për të cilën raporti thekson se është në …

Më shumë...

Tomash Szunyog, përfundon mandatin katërvjeçar me mesazh për Liberalizimin e Vizave dhe Integrimin Evropian

Tomash Szunyog, përfundon mandatin katërvjeçar me mesazh për Liberalizimin e Vizave dhe Integrimin Evropian

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog, organizoi një takim lamtumirës me përfaqësues të institucioneve të Kosovës me rastin e përfundimit të mandatit të tij katërvjeçar. Ai theksoi se liberalizimi i vizave për Kosovën ishte një arritje kyçe gjatë mandatit të tij, duke shprehur lehtësim për këtë sukses, që …

Më shumë...