Airport Adem Jashari
MIT
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 4)

Ahmet Qeriqi

Mary Edith Durham (1863-1944) intelektuale, shkrimtare, mikesha më e merituar e shqiptarëve

Mary Edith Durham (1863-1944) intelektuale, shkrimtare, mikesha më e merituar e shqiptarëve

Mary Edith Durham (1863-1944) ishte një intelektuale udhëpërshkrues, artiste, shkrimtare nga Britania e Madhe, e cila u bë e famshme për shkrimet e saj antropologjike rreth jetës në trojet shqiptare, në fund të shekullit të XIX dhe fillim të shekullit të XX. Për shqiptarët në përgjithësi, Mary Edith Durham, do ...

Më shumë...

Zbehja e entuziazmit për punën e Gjykatës Speciale brengos jugo-shqipfolësit, Qeverinë në Beograd dhe Kremlinin zyrtar

Zbehja e entuziazmit për punën e Gjykatës Speciale brengos jugo-shqipfolësit, Qeverinë në Beograd dhe Kremlinin zyrtar

Zbehja e entuziazmit për punën e mefshtë dhe të ngadalshme të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së,  ka shqetësuar dhe i ka brengosur shumë jugo-shqipfolës, kryesisht drejtues mediesh, kundërshtarë militantë të UÇK-së, po ashtu sikur e ka brengosur edhe Qeverinë në Beograd, por tani së fundi edhe Kremlinin zyrtar.  Zëdhënësja e ministrisë ...

Më shumë...

Ivo Banac: A. Vuçiq, nuk do ta nënshkruajë marrëveshjen ligjërisht obliguese me Kosovën për shkak të interesit të Rusisë

Ivo Banac: A. Vuçiq, nuk do ta nënshkruajë marrëveshjen ligjërisht obliguese me Kosovën për shkak të interesit të Rusisë

Historiani, shkrimtari dhe profesori kroat në universitetin prestigjioz në Amerikë, Yale, Ivo Banac, ka thënë se nuk pret që presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, të nënshkruajë marrëveshjen ligjërisht obliguese me Kosovën. Në një intervistë për të përditshmen malazeze “Pobjeda”, Banac thotë se arsyeja e dyshimit të tij në këtë aspekt ndërlidhet ...

Më shumë...

Vetëm për tri vite humbin të drejtën e aplikimit për mbështetje subvencionale, ata që keqpërdorin e mashtrojnë me grantet (!)

Vetëm për tri vite humbin të drejtën e aplikimit për mbështetje subvencionale, ata që keqpërdorin e mashtrojnë me grantet (!)

Janë të panumërta rastet kur përfituesit e granteve nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, i keqpërdorin ato në forma të ndryshme. Ekrem Gjokaj, kryeshef në Agjencinë për Zhvillimin e Bujqësisë, në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë,Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, ka treguar gjatë procesit të procesin e implementimit të ...

Më shumë...

Qeveria e Indisë ka abroguar nenin 370 të Kushtetutës dhe pezulloi autonominë e rajonit të Kashmirit

Qeveria e Indisë ka abroguar nenin 370 të Kushtetutës dhe pezulloi autonominë e rajonit të Kashmirit

Qeveria e Indisë njoftoi se më 5 gusht ishte duke abroguar  nenin 370 të Kushtetutës, i cili në praktikë hoqi autonominë e rajonit të diskutueshëm të Kashmirit. Për kryeministrin Narendra Modi, kjo ishte politikisht koha më e përshtatshme për të bërë lëvizjen dhe për të siguruar “integrimin e plotë” të ...

Më shumë...

Mërgimtari në botën perëndimore po humbet të drejtën për të gëzuar të drejta

Mërgimtari në botën perëndimore po humbet të drejtën për të gëzuar të drejta

Në emër të “ruajtjes” së civilizimit, forcat që po zhvillojnë një “luftë kundër terrorit” kanë ringjallur formën e dënimit, të cilën Gjykata Supreme amerikane  e përshkroi si “më primitive sesa tortura”: dhe të që është “privimi nga shtetësia”. Denacionalizimi i dhunshëm nënkupton “shkatërrimin e plotë të statusit të një personi ...

Më shumë...

Zbehja e entuziazmit për punën e Gjykatës Speciale brengos jugo-shqipfolësit, Qeverinë në Beograd dhe Kremlinin zyrtar

Zbehja e entuziazmit për punën e Gjykatës Speciale brengos jugo-shqipfolësit, Qeverinë në Beograd dhe Kremlinin zyrtar

Zbehja e entuziazmit për punën e mefshtë dhe të ngadalshme të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së,  ka shqetësuar dhe i ka brengosur shumë jugo-shqipfolës, kryesisht drejtues mediesh, kundërshtarë militantë të UÇK-së, po ashtu sikur e ka brengosur edhe Qeverinë në Beograd, por tani së fundi edhe Kremlinin zyrtar. Britmave antikombëtare, “po ...

Më shumë...

Zymer U. Neziri: PARAQITJE E SHKURTËR E LIBRIT DEMONSTRATAT E VITIT 1968 NË KOSOVË, I

Dr. Zymer Neziri

 (Demonstratat e vitit 1968 në Kosovë, vëllimi I, përmbledhje kumtesash nga konferenca shkencore, mbajtur me rastin e 40-vjetorit, në Prishtinë, më 24-25.11. 2008, përgatitja për shtyp: Zymer U. Neziri, Meriman Braha, Prishtinë, 2018, 368 f.)  Shoqata e të Burgosurve Politikë e Kosovës, Instituti i Historisë, Prishtinë, dhe Instituti Albanologjik i Prishtinës, me rastin ...

Më shumë...

Baba Mumin Lama dhe Teqja Bektashiane të Gjakovës urojnë besimtarët islam për festën e Bajramit të Vogël

Baba Mumin Lama dhe Teqja Bektashiane të Gjakovës urojnë besimtarët islam për festën e Bajramit të Vogël

Baba Mumin Lama dhe Teqja Bektashiane e Gjakovës urojnë besimtarët islam për festën e Bajramit të Vogël. Në urim thuhet Të dashur besimtarë, Vëllezër e motra myslimanë, anëtarë të tarikateve, myhibë e ashikë bektashinj, Në emër të Baba Mumin Lamës dhe Teqesë Bektashiane të Gjakovës Urime Bajramin e vogël. Sakrifikimi ...

Më shumë...

Më 7 gusht 2019 në qytetin Gold Coast, në Australi, vdiq në moshën 90-vjeçare veprimtari, Masar Krasniqi

Më 7 gusht 2019 në qytetin Gold Coast (Queensland, Australi) ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare veprimtari i shquar i çështjes kombëtare, Masar Krasniqi. I lindur në tetor të vitit 1931 në Prishtinë, për shkak se ishte i përndjekur politikisht, ai është detyruar ta braktisë vendlindjen fare i ri, në ...

Më shumë...

Nesër është Dita e parë e festës së Kurban – Bajramit

Besimtarët e besimit islam sot me faljen e namazit të Kurban Bajramit, filluan festën treditore

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton besimtarët dhe opinion e gjerë se dita e parë e festës së Kurban – Bajramit, është nesër, në ditën e diel. Manifestimi qendror për territorin e Kosovës, kushtuar festës së Kurban – Bajramit, mbahet në  Xhaminë e Madhe, në Prishtinë. Manifestimi fillon në ...

Më shumë...

Kryekuvendari Kadri Veseli kujtoi dëshmorët e rënë më 10 gusht 1998 në Dukagjin dhe në Kaçanik

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli

Kryekuvendari Kadri Veseli kujtoi në 21-vjetorin e rënies në frontet e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dëshmorët: Bekim Berisha-Abeja, Xheladin Kurtaj, Agim Bajrami, Bedri Shala, Besnik Begunca, Elton Zherka dhe Përmet Vula. Duke shprehur nderimin për veprën e tyre heroike, Veseli tha se Kosova është ende larg vendit për ...

Më shumë...

LDK-ja ka ripërsëritur qëndrimin se nuk do të jetë pjesë e asnjë qeverie që formohet nga kalkulime të ndryshme politike dhe pa zgjedhje

LDK

Lidhja Demokratike e Kosovës, ka ripërsëritur qëndrimin se nuk do të jetë pjesë e asnjë qeverie që formohet nga kalkulime të ndryshme politike dhe pa zgjedhje. Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, thotë se spektri i gjerë politik është pajtuar që të shkohet në zgjedhje, ndërsa nuk ekziston ...

Më shumë...

Kryeministri anglez, Boris Xhonson u ka premtuar votuesve se do të largohet nga BE-ja më 31 tetor me ose pa marrëveshje

Boris Johnson

Kryeministri britanik Boris Johnson u shkruajti të gjithë punonjësve të qeverisë të premten duke iu komunikuar se përgatitja për një dalje pa marrëveshje nga Bashkimi Evropian është përparësia e tij dhe e tyre kryesore, sipas një kopje të emailit të siguruar nga Reuters. Johnson u ka premtuar votuesve se Britania ...

Më shumë...

Amerika nuk ka zgjidhje tjetër përveç se të lëvizë trupat e veta të vendosura në Gjermani, drejt Polonisë

Forcat Amerikane

I dërguari i Presidentit amerikan, në Gjermani, Richard Grenell tha se mungesa e gatishmërisë nga ana e kancelares Angela Merkel për të rritur shpenzimet e mbrojtjes, mund të mos i lërë asnjë zgjidhje Shteteve të Bashkuara, përveç se të lëvizë trupat amerikane të vendosura në Gjermani, drejt Polonisë. Komentet e ...

Më shumë...

Dr. Nazim Qehaja: Aty ku nuk funksionin ligji, lulëzon krimi

Dr. Nazim Qehaja

PAP-testi, në sëmurjet  e organeve gjenitale femërore, ka një rëndësi të jashtëzakonshme diagnostike dhe preventive. Si e tillë, në shumicën e shteteve të botës ose bëhet  falas (Participon shteti), ose ka çmim minimal. Në vendet e civilizuara, mes tjerash, nuk mund të pranohesh në punë pa rezultatin e PAP-testit. PAP ...

Më shumë...