Ahmet Qeriqi

Qeveria e Kosovës uron deputetët e Vetëvendosjes që votuan ligjin për censurë, gjobitje dhe kontroll të medieve

Pas kritikave të BE-së, Franca dhe Gjermania, Qeveria e Kosovës del në mbrojtje të Ligjit për KPM-në. Në një njoftim zyrtar, Qeveria tha se ligji është hartuar nga ekspertët e BE, dhe plotëson direktivën për Shërbimet e Mediave Audiovizuale. Ligji synon të sjellë barazi dhe konkurrencë të shëndoshë në tregun …

Më shumë...

Deputetja, Daorsa Kica-Xhelili kritikoi Qeverinë për mungesë përvoje dhe kontroll mbi demokracinë

Deputetja e LDK-së, Doarsa Kica-Xhelili, ka kritikuar ashpër qeverinë e Kosovës, duke theksuar mungesën e përvojës dhe njohurive në drejtësi të Kryeministrit dhe Ministres së Drejtësisë. Kosova ka një kryeministër dhe një ministre të Drejtësisë pa asnjë ditë përvojë pune. Ata nuk e njohin sistemin e drejtësisë dhe e njohin …

Më shumë...

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, ka kritikuar ashpër ligjin e ri për Komisionin e Pavarur të Medieve

Kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj, ka kritikuar ashpër ligjin e ri për Komisionin e Pavarur të Mediave i cili u miratua dje në Kuvendin e Kosovës. Sipas tij, ky ligj cenon seriozisht lirinë e veprimit dhe thelbin demokratik të mediave. Gjatë gati katër viteve të fundit, qeveria ka ndërmarrë veprime …

Më shumë...

Haradinaj: Njësitë elite amerikane “Green Berets” janë në Veri, kurse Qeveria tregon baza të Serbisë

Ramush Haradinaj: Qeveria po na ngul thikë pas shpine aty ku na dhemb më së shumti, në kategoritë e lirisë

Kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kritikuar Qeverinë e drejtuar nga Albin Kurti për mënyrën e saj të trajtimit të çështjeve të sigurisë në këtë rajon, veçanërisht duke hedhur poshtë deklaratat qeveritare për mundësinë e konfliktit. Haradinaj ka theksuar se në këtë zonë vepron njësi të …

Më shumë...

Bedri Hamza: Çdo sukses i deritashëm në Kosovë është rezultat i një bashkëpunimi të ngushtë me partnerët ndërkombëtarë

Bedri Hamza është shprehet optimist se do ta fitojë garën për kryetar të Mitrovicës pa balotazh

  Kandidati për Kryeministër nga PDK, Bedri Hamza ka mbajtur një takim me ambasadorin italian në Kosovë, Antonello De Riu, ku ka theksuar nevojën për rikthimin e koordinimit dhe bashkëpunimit të ngushtë të Kosovës me partnerët e saj ndërkombëtarë. Hamza ka vlerësuar se çdo sukses i deritashëm në Kosovë është …

Më shumë...

Serbia zyrtare vazhdon ta mohojë gjenocidin në Srebrenicë, pasi i ka duart e lyera me gjakun e 8 mijë e 400 martirëve boshnjakë

Masakra e Srebrenicës

Në 29-vjetorin e përkujtimit të gjenocidit në Srebrenicë, vazhdojnë debatet në Serbi lidhur me interpretimin dhe mohimin e këtij gjenocidi dhe etnocidi  të rëndë të luftës në ish-Jugosllavi. Ndërsa një pjesë e shoqërisë civile dhe opozitës pro-evropiane mbështesin njohjen e gjenocidit dhe thonë se Serbia duhet të respektojë vendimet e …

Më shumë...

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut sfidoi Marrëveshjen e Prespës në Samitin e NATO-s

Mickoski i'a zgjat dorën Levicës kundër Frontit Europian

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Hristijan Mickoski, ka përdorur emërtimin “Maqedoni” gjatë Samitit të NATO-s, pavarësisht marrëveshjes së Prespës që kërkon përdorimin e emrit të plotë të vendit. Në një deklaratë kundërshtuese ndaj përpjekjeve diplomatike të BE-së për zhbllokimin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE, Mickoski kritikoi politikanët …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Çmendi e çoroditur e opozitës në Shqipëri

Edhe sot për të satën herë, Partia Demokratike e Shqipërisë, në krye me të çmendurit e saj në veçanti, në krye me të Krye-çmendurin Berisha, protestuan në Tiranë, duke tentuar të djegin Institucionet e shtetit Shqiptar vetëm e vetëm për të ardhur në pushtet, dhunshëm pa kursyer mjetet- duan pushtetin …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: 11 Korriku, Dita Botërore e Popullsisë

11 korriku sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara shënon Ditën Botërore të Popullsisë. Sipas kësaj organizate, në çdo sekondë që kalon bota rritet me 2.6 njerëz çka do të thotë se në një ditë popullsia shtohet me 225 000 njerëz në ditë ose afro 83 milion në vit. Sipas të dhënave të …

Më shumë...

Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pasi deputetët e Vetëvendosje kanë miratuar ligjin për KPM-në

Misioni OSBE falënderoi sot Shqipërinë për kryesimin e zyrës së saj gjatë vitit 2020

Misioni i OSBE-së në Kosovë në Kosovë përmes një komunikate për media kanë reaguar pasi deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë miratuar ligjin për KPM-në. OSBE kanë thënë se janë të shqetësuar me disa aspekte të ligjit që është miratuar sot. OSBE thotë se pavarësisht se janë dhënë rekomandime nga ekspertë …

Më shumë...

Kryeministri Edi Rama, mori pjesë në darkën shtetërore të kryetarit amerikan Joe Biden për nder të udhëheqësve të NATO-s

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama,  mori pjesë në darkën shtetërore të kryetarit amerikan  Joe Biden për nder të udhëheqësve të NATO-s. Ai shpërndau foto  nga darka shtetërore në Shtëpinë e Bardhë, ku shoqërohej nga bashkëshortja e tij, Linda. Kryeministri Rama ndodhet në Uashington, në samitin treditor të NATO-s, nga 9-11 …

Më shumë...

Ramush Haradinaj thotë se Termocentrali, Kosova e Re, do t’iu jepte qytetarëve të vendit stabilitet e pavarësi energjetike, që nuk i kemi

Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, e ka quajtur kriminel kryeministrin Kurti dhe klikën e tij pas humbjes së arbitrazhit, në raport me kompaninë amerikane “Contour Global”. Në një konferencë për medie Haradinaj sot iu ka  përgjigjur kritikave të Kurtit, i cili në mbledhjen e djeshme të qeverisë ka fajësuar kryetarin …

Më shumë...

IKD-ja saktëson se Neni i projektligjit që përcakton shkarkimin e gjyqtarëve e prokurorëve është në kundërshtim me Kushtetutën

Instituti i Kosovës për Drejtësi, konsideron se Projektligji për rekrutimin, vlerësimin e performancës, kontrollin e integritetit, avancimin dhe statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve përballë qëllimit legjitim për të ofruar mbrojtje për gjyqtarët dhe prokurorët, është në kundërshtim me Kushtetutën. Gjatë prezantimit të raportit “Integriteti i gjyqtarëve dhe prokurorëve” (Problemet kushtetuese …

Më shumë...

Nikaj dhe Stavileci, PDK: Qeveria ia humbi Kosovës 21 milion euro – të barabarta me 42 mijë paga mesatare në Kosovë

Partia Demokratike e Kosovës ka reaguar pas vendimit të Qeverisë Kurti për të 21 milionë euro kompanisë Contour Global si epilog i procesit të arbitrazhit pas dështimit të ndërtimit të termocentralit. Anëtari i kryesisë së PDK-së, Bernard Nikaj në një konferencë për media tha se përtej humbjes financiare, menaxhimi i …

Më shumë...

Gjykata Speciale në Hagë, më 16 korrik shpall aktgjykimin kundër luftëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala, i akuzuar për krime lufte

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Pjetër Shala do të dalë para Gjykatës Speciale të hënën, më 21 qershor

Gjykata Speciale në Hagë, ka njoftuar se më 16 korrik shpall aktgjykimin kundër luftëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala, i akuzuar për gjoja  krime lufte. Ai ishte arrestuar në mars të vitit 2021 në Belgjikë dhe ishte transferuar në objektin e paraburgimit të Dhomave të Specializuara në prill të atij viti. …

Më shumë...

Blerta Deliu: Qeverisë nuk po i intereson drejtësia dhe as llogaridhënia, andaj PDK-ja iu përgjigj me lëshim të seancës

Blerta Deliu Kodra

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu, ka kritikuar pushtetin për mos mbështetjen e opozitës në mocionin e ngritur në seancën e Kuvendit të Kosovës për diskutimin me urgjencë lidhur degradimin e institucioneve të sigurisë. Ajo ka thënë se vetëm brenda tre muajve janë arratisur nga burgjet e Kosovës …

Më shumë...