MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 3)

Ahmet Qeriqi

Më 17 janar të vitit 1468 vdiq Gjergj Kastrioti-Skënderbeu

Gjergj Kastrioti - Skenderbeu

Më 17 janar të vitit 1468 vdiq Gjergj Kastrioti-Skënderbeu. Rrjedhë nga dera bujare e Kastriotëve. Ishte udhëheqësi më i madh  ushtarak shqiptar. Skënderbeu gjithmonë e nënshkroi veten si Zot i Arbërisë dhe nuk pretendoi tituj të tjerë përveç tij në dokumentet zyrtare. Si anëtar i familjes fisnike të Kastriotëve, ai ...

Më shumë...

Eprori i UÇK-së, Sadik Halitjaha ka zgjedhur TV-Diellin për ta bërë publik lajmin për pranimin e ftesës nga Gjykata Speciale

Eprori i UÇK-së, Sadik Halitjaha ka zgjedhur TV-Diellin për ta bërë publik lajmin për pranimin e ftesës nga Gjykata Speciale

Eprori i lartë i UÇK-së, gjatë luftës, Sadik Halitjaha, ka zgjedhur Televizionin Dielli, për ta publikuar lajmin se ka marrë ftesë nga Gjykata e Hagës, meqë TV-Dielli dhe Radio-Kosova e Lirë i vlerësojnë drejtë këto ngjarje. “Në asnjë mënyrë nuk kisha shkuar të Buzhala apo të Batoni e tu bej ...

Më shumë...

Më 18 janar 2020, në dy termine, prej orës 12:00 dhe orës 13:00 shfaqet premiera për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha

Ju ftojmë ta ndiqni premierën e shfaqjes për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut, të shtunën, më 18 janar, 2020, në dy termine, prej orës 12:00 dhe orës 13:00. Kjo shfaqje është një koproduksion në mes të Shkurtë Aliut dhe TQP Dodona dhe trajton ...

Më shumë...

Mehmet Musa: 17 janari i përjetësimit të Jusuf Gërvallës, Kadri Zekës dhe Bardhosh Gërvallës

Mehmet Musa

Siç dihet, pas protestave e demonstratave  të 11 e 26 marsit 1 ,2,e 3 prillit të vitit 1981,ish Jugosllavia kishte hyre ne rrugën pa kthim te shperberjes se saj. ate te semure kanceroze tashti nuk  mund t’a shpetonin më as edhe kimioterapite e te dy superfuqive. Partia e Tito-Kardel-Rankoviçit  i ...

Më shumë...

A. Hoti nuk lëvizim nga posti i kryeparlamentarit, pesë ministri dhe zotimi për emërimin e presidentit pas një viti

Avdullah Hoti

Anëtari i kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti thotë se me ofertën e fundit që i kanë bërë Lëvizjes Vetëvendosje, kanë bërë kompromisin më të madh në negociatat për koalicionin qeverisës. Prandaj nuk lëvizim në asnjë moment nga qëndrimet se iu takon për një vit posti i kryeparlamentarit, ...

Më shumë...

IAP: Platforma për të drejtat e njeriut u paraqit para gjyqtarëve

Institucioni i Avokatit të Popullit ka mbajtur një sesion informues të enjten para gjyqtarëve kosovarë mbi përdorimin e Platformës për të Drejtat e Njeriut dhe Objektivave për Zhvillim të Qëndrueshëm. Platforma online ka për qëllim promovimin e zbatimit të të drejtave dhe të lirive themelore të njeriut, siç garantohen me ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: “HUDZPAHU” LDK

Dilaver Goxhaj: Ne na mungon guximi ta pranojmë të vërtetën

Në përgjigjen përfundimtare të saj, të datës 15.1.2020, të udhëheqjes së Lëvizjes Demokratike e Kosovës, midis të tjerave të tërheq vëmendjen pika 4.a.2 e letrës përgjigje të saj, për Vetëvendosjen, lidhur me formimin e Qeverisë, ku thuhet: “LDK do të ketë Kryetarin e Kuvendit, Nënkryetarin e dytë të Kuvendit, Zëvendëskryeministrin ...

Më shumë...

Adil Fetahu: APELI I 88 INTELEKTUALËVE: BASHKËSIA NDËRKOMBËTARE TA GJYKOJË BEOGRADIN, PËR RREZIKIMIN E PAQES NË MAL TË ZI DHE NË RAJON

Adil Fetahu

Krizat shoqërore, kombëtare apo ndërkombëtare, asnjëherë nuk paraqitën si rrjedhojë e natyrshme, por ato nxitën prej dikujt, për shkaqe dhe interesa të caktuara. Tollovitë që u zhvilluan kohëve të fundit në  Republikën e Malit të Zi, u nxitën dhe mbështetën  nga  Serbia. Natyrisht, aty ka dorën e zgjatur edhe Rusia, ...

Më shumë...

Drejtuesit e KPMM-së: Musa Shabani dhe Ramiz Krasniqi u takuan në Malishevë, me kryetarin, Ragip Begaj

Drejtuesit e KPMM-së: Musa Shabani dhe Ramiz Krasniqi u takuan në Malishevë, me kryetarin, Ragip Begaj

Drejtuesit e Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM), të përfaqësuar nga kryesuesi i Bordit të KPMM-së, Musa Shabani, drejtori ekzekutiv Ramiz Krasniqi dhe zyrtarja ligjore Selvete Greiqevci, janë takuar sot në Malishevë, me Kryetarin e Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, kryesuesin e Kuvendit të Komunës së Malishevës, Rrahim ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Gjergj Kastrioti-Skënderbeu diga e fortë kombëtare për t’i mbrojtur shqiptarët nga Lindja e nga Perëndimi

Skënderbeu në Krujë

Evropa kërkon nga ne që Gjergj Kastriotit, t’ ia heqim Skënderbeun, ndërsa Azia kërkon që Skënderbeut t’ ia heqim, Gjergj Kastriotin. Ne, shqiptarët që jemi edukuar në frymën, “skëndebegiane e ademjashariane” as për hir të Evropës, as për hir të Azisë nuk do ta vëmë në dilemë ADN-në tonë kombëtare, ...

Më shumë...

Qëndrime politike, divergjente, në trajtimin e dëshmorëve dhe martirëve të Reçakut

LiQëndrime politike, divergjente, në trajtimin e dëshmorëve dhe martirëve të Reçakut

Në prononcimet e sotme të krerëve politikë e institucionalë të vendit, në 21-vjetorin e Masakrës së Reçakut, ashtu sikur edhe në vitet më parë, vërehet qëndrimi anashkalues i disa politikanëve, që iu bëjnë  dëshmorëve të Reçakut, të cilët kanë rënë në mbrojtje të popullatës, para se të hyjnë forcat serbe ...

Më shumë...

Fatmir Limaj: Në strukturat e shtetit serb janë ulur këmbëkryq të gjithë ata që kanë kryer Masakrën e Reçakut

Fatmir Limaj: Në strukturat e shtetit serb janë ulur këmbëkryq të gjithë ata që kanë kryer Masakrën e Reçakut

Një delegacion i Nismës Socialdemokrate, i kryesuar nga kryetari Fatmir Limaj dhe kryetari i Këshillit Kombëtar, Jakup Krasniqi, ka bërë të mërkurën homazhe në Reçak, me rastin e 21-vjetorit të Masakrës së Reçakut. Pas homazheve Limaj ka thënë se kjo masakër është në themelet e lirisë së Kosovës, duke shprehur ...

Më shumë...

Ministri, Berisha dhe komandantit i FSK-së, Rama, bënë homazhe në nderim të martirëve dhe dëshmorëve të Reçakut

Ministri, Berisha dhe komandantit i FSK-së, Rama, bënë homazhe në nderim të martirëve dhe dëshmorëve të Reçakut

Në 21–vjetorin e masakrës së Reçakut, ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha dhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant, Rrahman Rama, së bashku me stafin e lartë të Ministrisë dhe FSK-së, sot në Kompleksin Përkujtimor bënë homazhe dhe vendosen lule në nderim të martirëve dhe dëshmorëve të Reçakut, të masakruar nga ushtria serbe ...

Më shumë...

Sa kanë bërë për dëshmorët e martirët e Reçakut: Radio Kosova e Lirë, Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” dhe TV-Dielli

Radio-Kosova e Lirë, Redaksia “Dëshmorët e UÇK-së” dhe TV-Dielli urojnë bashkëkombësit për 28 Nëntorin

Qysh prej 15 janarit të vitit 1999, nëntë ditë pasi kishte filluar transmetimin e programit Radio-Kosova e Lirë, në malet e fshatit Berishë e deri sot në 21-vjetorin e përkujtimit të dëshmorëve e martirëve  të rënë në Reçak, më 15 dhe 19 janar të vitit 1999, kjo Radio, pastaj Redaksia ...

Më shumë...

Kadri Rexha: GANI SYLA JETOI DHE VEPROI ME ZELLIN E RILINDËSVE TANË

Gani Sylaj

Telegram përshëndetës Veprimtarisë letrare me rastin e përurimit të librave “Burg pas burgu” dhe “Shenja të përkatësisë” të shkrimtarit dhe veprimtarit, Gani Syla Bashkatdhetarë të nderuar! Kolegë të penës dhe shokë të veprimtarisë atdhetare!       Përurimi i veprave të shkrimtarit dhe veprimtarit Gani Syla në Veprimtarinë tuaj të organizuar letrare ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Deficiti i Albin Kurtit-pragmatizmi

Blerim Muriqi

Janë plot 15 vite qëkur z.Kurti ia ka mësyer politikës për ta marrë pushtetin. Tashmë ai është në kuotat më të mira zgjedhore. Politikën dhe pushtetarët e deritashëm ai i ka sfiduar me temat e mëdha. Patriotizmi i tij deklarativ ka qenë mbi të gjitha e për gjithçka kujdestar. Ai ...

Më shumë...