Limak Kosovo
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 2)

Ahmet Qeriqi

Qytetarët e Kosovës, Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë dhe Bosnje e Hercegovinës, getoizohen nga BE-ja

BE

Këshilli i Bashkimit Evropian ka miratuar një rekomandim për të shfuqizuar kufizimet e përkohshme për udhëtimet jo thelbësore në BE.  Kufijtë e jashtëm të BE-së do të mund të hapen për qytetarët e 15 shteteve të ndryshme, por do të mbeten edhe për një kohë të mbyllur për qytetarët e ...

Më shumë...

Hipokrizia e Virginie Henriksson: Nuk i takon BE-së të zgjedhë bashkëbiseduesit, por ai nuk mund të jetë, Hashim Thaçi

Hipokrizia e Virginie Henriksson: Nuk i takon BE-së të zgjedhë bashkëbiseduesit, por ai nuk mund të jetë, Hashim Thaçi

Zyrtarët e Bashkimit Evropian synojnë të vazhdojë përpjekjet për rifillimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve midis Serbisë dhe Kosovës, por përjashtojnë kryetarin e Kosovës dhe Hashim Thaçi, i cili gjatë disa viteve i ka udhëhequr negociatat me Serbinë në emër të Kosovës, në Bruksel dhe fatkeqësisht asnjëherë  është kthyer ...

Më shumë...

Edi Rama: Propozim aktakuza kundër Thaçit e Veselit nga Gjykata Speciale nuk duhet ta gëzonte asnjë shqiptar, por…

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka cituar poetin e madh shqiptar, Gjergj Fishta, derisa ka thënë se propozim aktakuza për Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin nga Gjykata Speciale nuk duhet ta gëzojë asnjë shqiptar. “Nuk mendoj se kjo duhet të qetësojë, lehtësojë, apo aq më pak gëzojë qoftë një ...

Më shumë...

Besnik Sherifi: Përballja me krizën e heshtur dhe endemike të praktikave të dëmshme

Besnik Sherifi: Përballja me krizën e heshtur dhe endemike të praktikave të dëmshme

Një veprim urgjent nevojitet për të ndaluar gjymtimi gjenital femëror, abortin selektiv, martesën e fëmijëve dhe praktikat e tjera që dëmtojnë gratë dhe vajzat, sipas raportit të ri të UNFPA 30 qershor 2020, Prishtine – Çdo vit, miliona vajza në të gjithë botën u nënshtrohen praktikave që i dëmtojnë ato ...

Më shumë...

Ali Hertica: Sistemi ligjor është rrugëdalje për të “depolitizuar” politikat jopopullore

Ali Hertica

Gjyqësori, në çfarëdo forme që të marrë, pasqyron drejtpërdrejt ose indirekt interesat e klasës në pushtet. Gjyqtarët janë caktuar për jetën në shumë vende në mënyrë që të jenë ‘të pavarur’. Kjo nuk është pavarësi nga klasa (diçka që është e pamundur në një shoqëri klasore), por pavarësi nga interesat ...

Më shumë...

Prof. Avdi Gjata: Pse Vazhdon të heshtë Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës për aktakuzën kundër Thaçit e Veselit

Prof. Avdi Gjata: Pse Vazhdon të heshtë Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës për aktakuzën kundër Thaçit e Veselit

 SHBPK,  edhe pas njoftimit të Gjykatës Speciale, ndaj zhvillimeve të fundit politike në Kosovë me rastin e “Gjykimit Publik” nga prokurori i Gj. Speciale i cili vet prokurori e Gjykatës, bënë shkeljen e ligjit, kurse shoqata vazhdon të fshihet, duke e futur kokën në zall që nuk dëshiron ta thotë ...

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama publikisht ka njoftuar se do të tërheq padinë për shpifje që i ka bërë Ramush Haradinajt

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama publikisht ka njoftuar se do të tërheq padinë për shpifje që i ka bërë Ramush Haradinajt

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë të ditur se do ta tërheq padinë jo se është e vogël por sepse është shumë më e madhe, ajo që sot duhet të bashkoj të gjithë. Nuk e di çfarë roli ka tërheqja e padisë për rolet mes nesh, për më tepër ...

Më shumë...

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë nënshkroi marrëveshje me ADA-në, për t’i ndihmuar bizneset e Kosovës

MTI nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi më Agjensionin Austriak për Zhvillim, për t’i ndihmuar bizneset

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Agjensionit Austriak për Zhvillim (ADA) e cila do t’i shërbejë sektorit privat me qëllim të  krijimit të  intervenimeve lehtësuese, të cilat do të zhvillojnë edhe me tutje sektorit privat dhe ngritin vetëdijen ndërmarrëse në Kosovë. Në emër të Ministrisë së ...

Më shumë...

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, priti ministren e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës, Melisa Haradinaj

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, priti ministren e Punëve të Jashtme dhe të Diasporës, Melisa Haradinaj

Ministri i Mbrojtjes Anton Quni priti sot në takim ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, znj. Melisa Haradinaj, me bashkëpunëtorë. Në pritje ishin të pranishëm edhe komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, sekretari përgjithshëm Faruk Geci dhe shefi i Kabinetit të Ministrit Jashar Ramadani. Ministri Quni, me këtë rast ...

Më shumë...

RKL: Si u titullua video-fjalimi i kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi në shumicën e medieve në Kosovë?

RKL

Duke qenë se pjesa dërrmuese e medieve, lajmet i postojnë pasi i shkarkojnë me “Sopy past”, edhe titulli i lajmit apo njoftimit të paraqitjes publike të kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, ishte reduktuar në dorëheqjen e tij, pavarësisht se poenta nuk ishte fare te dorëheqja, por te akuza dhe padrejtësia ...

Më shumë...

Rrënohet edhe shtëpia, në Pularinë e Tiranës, ku kishte jetuar, Nexhmie Hoxha nga viti 1997 deri në shkurt të vitit 2020

Rrënohet edhe shtëpia, në Pularinë e Tiranës, ku kishte jetuar, Nexhmie Hoxha nga viti 1997 deri në shkurt të vitit 2020

Në përpjekjet vandale për t’i humbur çdo gjurmë fizike familjes së Enver dhe Nexhmie Hoxhës, profashistët e sotëm të pushteti socialist në Tiranë kanë plaçkitur, kanë rrëmbyer dokumente dhe vlerë dhe na shkatërruar edhe banesën e fundit të Nexhmije Hoxhës, në objektin e dikurshëm të Pularisë së Tiranës. “Në katin ...

Më shumë...

Miqësisë së Edi Ramës nuk mund t’i besohet, sepse ai angazhohet për Shqipërinë e Madhe, thotë Vulini i dëshpëruar

Miqësisë së Edi Ramës nuk mund t’i besohet, sepse ai angazhohet për Shqipërinë e Madhe, thotë Vulini i dëshpëruar

Ministri serb i mbrojtjes, Aleksandër Vulin, ka reaguar ndaj vizitës së kryeministrit shqiptar Edi Rama në Kosovë, gjatë ditës së djeshme. Sipas Vulin, miqësisë së Edi Ramës nuk mund t’i besohet, thuhet në Agjencinë serbe të lajmeve. Vulin tha se Ramës i pëlqen të flas për pajtimin e shqiptarëve me ...

Më shumë...

Arbërie Nagavci e Vetëvendosjes e ka quajtur skandaloz adresimin e kryetarit, Hashim Thaçi, por jo të Prokurorisë Speciale

Arbërie Nagavci e Vetëvendosjes e ka quajtur skandaloz adresimin e kryetarit, Hashim Thaçi, por jo të Prokurorisë Speciale

Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci e ka quajtur skandaloz adresimin e presidentit Hashim Thaçi për qytetarët e Kosovës, të parin ky pas propozim-aktakuzës së Gjykatës Speciale për krime lufte. Nagavci thotë se adresimi i kreut të vendit ishte dëshpërues, por që sipas saj, ...

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Këto ditë doli nga shtypi libri publicistik i Isuf Bytyçit „Krahët e Shqipes – Përpjekje e pengesa“

Mustafë Krasniqi: Këto ditë doli nga shtypi libri publicistik i Isuf Bytyçit „Krahët e Shqipes – Përpjekje e pengesa“

Përveç se iu ka shtuar një libër më tepër galerisë së librit shqiptare, ky libër në vete trajton tematika të ndryshme, kryesisht ato kombëtare, shoqërore-politike dhe ideologjike, ku ndërtimin i tij bazohet në katër shtylla kryesore: Opinione, Aktivitete kulturore, Polemika dhe Bashkëbisedime.  Autori, është i guximshëm i sinqertë i paanshëm ...

Më shumë...

Lulzim Logu: SI TË SHFLETOSH DHIMBJEN E KOHËS

Lulzim Logu: SI TË SHFLETOSH DHIMBJEN E KOHËS

(Recension për vëllimin poetik “Lëkundje lavjerrësish”, 2020, të autorit Mehdi Krasniqi) Të shfletosh librin me poezi të Mehdi Krasniqit “ Lëkundje lavjerrësish” dhe të përfshihesh në jehonën shpirtërore dhe filozofike që përcjell me vargjet dhe tonet e forta të figuracionit dhe mesazheve realiste, padyshim se është një përpjekje e duhur. ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: Vizita e kryeministrit, Edi Rama në Kosovë, një lajm i mirë

Blerim Muriqi

Konfirmimi se edhe Kurti takon Ramën, deklamon se ka përgjegjësi në politikbërjen tonë, dhe kjo qetëson secilin nga ne. Koha është me shumë dyshimpritje, meqë shumë tema u janë hudhur në tavolinë shqiptarëve dhe Kosovës, për çka qytetarët presin lidership nga përfaqësuesit e institucioneve dhe subjekteve tona shqiptare në gjithë ...

Më shumë...