KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 6)

Ahmet Qeriqi

Grupi i fëmijëve “ROR” dhe Asambletë Komunale të Fëmijëve shprehin shqetësimin në lidhje me mungesën e teksteve shkollore

Grupi i fëmijëve “ROR” dhe Asambletë Komunale të Fëmijëve shprehin shqetësimin në lidhje me mungesën e teksteve shkollore

Grupi i fëmijëve “Respect Our Rights – ROR” dhe Asambletë e Fëmijëve kërkojnë veprime urgjente nga institucionet arsimore për sigurimin e teksteve shkollore për të gjithë nxënësit. Grupi i fëmijëve “ROR” dhe Asambletë Komunale të Fëmijëve shprehin shqetësimin në lidhje me mungesën e teksteve shkollore në disa shkolla të Kosovës. ...

Më shumë...

Në Kazermën e FSK-së “Skënderbeu” në Ferizaj, sot, më 22 tetor, duke filluar nga ora 11:00, mbahet ceremonia e betimit të rekrutëve të rijnë.

Armend Mehaj: Ushtarakët tanë cilët studiojnë në Mbretërinë e Bashkuat janë aseti i çmuar i ushtrisë së Kosovës

Në Kazermën e FSK-së “Skënderbeu” në Ferizaj, sot, më 22 tetor, duke filluar nga ora 11:00, do të mbahet ceremonia e betimit të rekrutëve të rijnë. Në këtë ceremoni do të marrin pjesë: Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, Kryeministri Albin Kurti, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj si dhe ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Kam komunikim me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi dhe ish-kryetarin e partisë, Kadri Veseli

Kadri Vesel dhe Hashim Thaçi

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka folur për komunikimin e tij me kryetarin e Kosovës   Hashim Thaçi dhe ish kryetarin e partisë, Kadri Veseli. Krasniqi ka pranuar se është dëgjuar me Thaçin e Veselin pas zgjedhjeve lokale në Kosovë, Ai nuk ka  treguar detaje nga kjo bisedë por tha se ...

Më shumë...

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, thotë se më 17 tetor qytetarët e Kosovës dënuan arrogancën e pushtetit

Lumir Abdixhiku

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, thotë se më 17 tetor qytetarët e Kosovës dënuan arrogancën e pushtetit. “Përballë neve ka një lexim arrogant të 14 shkurtit. Këtë e kam thënë vazhdimisht”, thotë Abdixhiku.  “14 shkurti për palën tjetër ishte fund, për neve ishte fillim. Pra ata sikur e morën rezultatin ...

Më shumë...

Lutfi Haziri: Po presim numërimin e votave me kusht dhe atyre të diasporës, për të konfirmuar fitoren pa balotazh

Nënkryetari i LDK-së, në Gjilan, Lutfi Haziri pas mbledhjes së kryesisë së partisë ka thënë para mediave se po presin numërimin e votave me kusht dhe atyre të diasporës për të konfirmuar komunën e tretë që kalon pa balotazh, duke mos cekur se për cilën komunë e ka fjalën. “Ne ...

Më shumë...

Memli Krasniqi: Në zgjedhjet e 17 tetorit, qytetarët e bënë të qartë se nuk pajtohen me qasjen arrogante të Vetëvendosjes

Memli Krasniqi

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka folur për rezultatin e zgjedhjeve të 17 tetorit. Thotë se qytetarët dhanë një mesazh të qartë se nuk pajtohen me qasjen arrogante të Vetëvendosjes. “Një mesazh i rëndësishëm që unë mendoj se është dhënë në këto zgjedhje është fakti që ka përfunduar epoka e ...

Më shumë...

Ish-zyrtari i AKI-së, dyshohet se ka kryer disa vepra penale, si “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar etj.”

AKI

Ish zyrtari i AKI-së, i cili ishte shef  i Teknologjisë Informative në këtë institucion, dyshohet se ka zbuluar informacione që kanë rrezikuar sigurinë e vendit. Ai  ka punuar për disa kohë në Agjencinë e Kosovës për Inteligjencë, por  është arrestuar nga Policia e Kosovës pasi që dyshohet se ka keqpërdorur ...

Më shumë...

Gsh.al Kosova: Luftuan kundër UÇK-së. 39 shqiptarët që tradhtuan popullin e vet dhe u vunë nën shërbimin e Milicisë serbe

Gsh.al Kosova: Luftuan kundër UÇK-së. 39 shqiptarët që tradhtuan popullin e vet dhe u vunë nën shërbimin e Milicisë serbe

22 vite më parë mijëra shqiptarë të Kosovës të përndjekur nga ushtria serbe, kaluan kufirin për në Shqipëri, në vendin që e cilësonin si atdheun e dytë. Shqiptarët hapën dyert për të mirëpritur, fëmijë, gra dhe të moshuar, të dhunuar, të torturuar dhe të masakruar. Por pati edhe nga ata ...

Më shumë...

Sindikata e Lotarisë së Kosovës njofton se do të mbajë protestë ditën e premte, në orën 11:00 para ndërtesës së Qeverisë

Sindikata e Lotarisë së Kosovës njofton se do të mbajë protestë ditën e premte, në orën 11:00 para ndërtesës së Qeverisë

Përkundër premtimeve nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës se do të fillojnë përgatitjet për plotësim-ndryshimin e ligjit për Lotarinë e Kosovës dhe se një gjë e tillë do të bëhet sa më shpejtë që të jetë e mundur si dhe të dërgohet në Kuvendin e Republikës së Kosovës ...

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama, priti në takim komandantin e ri të KFOR-it, gjeneral major Ferenc Kajári

Komandanti i FSK-së, Rrahman Rama, priti në takim komandantin e ri të KFOR-it, gjeneral major Ferenc Kajári

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, ka pritur sot në takim komandantin e ri të KFOR-it, gjeneral major Ferenc Kajári. Fillimisht, gjeneral Rama i uroi gjeneral Kajárit detyrën e re, si dhe e falënderoi për angazhimin e KFOR-it në funksion të sigurisë së përgjithshme në Kosovë. Gjeneral Rama, më pastaj ...

Më shumë...

Bekim Jashari, është distancuar kthjellët dhe qartë: Nuk kam qenë as jam me Vetëvendosjen

Bekim Jashari

Kandidati për kryetar të komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, është distancuar sërish nga Lëvizja Vetëvendosje, duke thënë se nuk ka pasur marrëveshje me ta për zgjedhjet e fundit lokale. Jashari i ka reaguar kryetarit të Vetëvendosjes  në Skenderaj, Hysni Mehani i cili sot kërkonte  rivotim. Këtë veprim të z. Mehani. ...

Më shumë...

Edhe sot ka vazhduar seanca gjyqësore e Gjykatës Speciale kundër krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj

Mbrojtja e Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt e kundërshton vendimin e gjykatësit të procedurës paraprake

Ka përfunduar seanca  e sotme gjyqësore e Gjykatës Speciale kundër krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinajku ka folur Zenka Pumper. Në shtator të vitit 2020, hetueses së Prokurorisë, iu ishte kërkuar që të shqyrtojë dokumentet që pretendohen të jenë sekuestruar në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës ...

Më shumë...

Avdullah Hoti: Vendimi i qeverisë aktuale për targat ka qenë rrjedhojë e vendimit të qeverisë më 14 shtator 2016

Avdullah Hoti

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti ka thënë se Qeveria e Kosovës duhet të duhet që ta mbajë fokusin tek marrëveshja finale për njohje reciproke dhe të mos rrëshqas në dialog teknik. Fatkeqësisht, me veprimet e qeverisë aktuale, siç është takimi i sotëm në Bruksel, po kthehemi prapa në dialog teknik. ...

Më shumë...

Abelard Tahiri: Koalicioni aktual, Kurti-Osmani, po bënë shkelje serioze me procesin e vettingut

Abelard Tahiri: Kryeministri Kurti në vend që të merret me pandeminë dhe ekonominë e rrënuar, ai ka izoluar Kosovën

Shefi i Grupit Parlamentar të PD-së, Abelard Tahiri, e ka vlerësuar të paqëndrueshme analizën dhe reagimin e kryetares ,Vjosa Osmani për raportin e progresit i cili ka konstatuar se mazhoranca aktuale Kurti-Osmani po bënë shkelje serioze me procesin e vetingut. Kryetarja e vendit, e ngarkuar me barrë personale për shkeljet ...

Më shumë...

Vlora Çitaku: PDK-ja e ka kuptuar ndryshimin që kanë kërkuar qytetarët që nga zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit

Vlora Çitaku: PDK-ja e ka kuptuar ndryshimin që kanë kërkuar qytetarët që nga zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, vlerëson se partia e ka kuptuar ndryshimin që kanë kërkuar qytetarët që nga zgjedhjet nacionale të 14 shkurtit. “Nuk e kam të lehtë të flas për vitet e kaluara pasi vetë s’kam qenë pjesë e politikës dhe nuk mund të jap leksione ...

Më shumë...

Kandidati i LDK-së për kryetar të Besianës, Ekrem Hyseni, ka reaguar pas akuzave që i ka bërë Shpejtim Bulliqi

Kandidati i LDK-së për kryetar të Besianës, Ekrem Hyseni, ka reaguar pas akuzave që i ka bërë Shpejtim Bulliqi

Kandidati i LDK-së për kryetar të Besianës, Ekrem Hyseni, ka reaguar pas akuzave që i ka bërë kandidati i Vetëvendosjes Shpejtim Bulliqi, gjoja për blerje votash. Ai i ka hedhur poshtë të gjitha pretendimet e tilla dhe  ka shkruar se viktimizimi i bazuar në shpifje nuk duhet të jetë arsyetim ...

Më shumë...