leoni

Ahmet Qeriqi

Emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, shprehet i shqetësuar me mesazhet që ka marrë nga Qeveria Kurti

Escobar: Kosova e Serbia ndodhen para një fazë të re dialogu, pasi detajet e planit franko-gjerman pritet të bëhen publike shumë shpejt

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka deklaruar se ndihet i shqetësuar me mesazhet që ka marrë nga Qeveria Kurti, në të cilat kritikohet emisari evropian për dialogun, Mirosllav Lajçak. Ai thotë se nuk sheh asnjë dëshmi të njëanshmërisë te ndërmjetësi i dialogut …

Më shumë...

Alessandro Biancardi: Sanksionet e vendosura për Kosovën, do të largohen pasi qeveria të shtendos situatën, sipas kërkesave të BE-së

Zëvendësshefi  i seksionit për bashkëpunim të BE-së në Kosovë, Alessandro Biancardi ka deklaruar se sanksionet e vendosura nga Bashkimi Evropian për Kosovën, do të largohen pasi qeveria të shtendos situatën në përputhje me rekomandimin e BE-së. Ai në konferencën e Ministrisë së Ekonomisë, me rastin e lansimit të “Thirrjes publike …

Më shumë...

Falënderim nga zemra, për të gjithë ata mijëra dashamirë që shprehen dhembje për gjendjen dhe sëmundjen time

Njoftimin për sëmundjen time, në faqen e Radios-Kosova e Lirë, ditë më parë,  e bëra jo rastësisht, por nga sinqeriteti, sepse nuk banon  në qenien time frika nga vdekja. Sa e sa herë në jetë jam ballafaquar me atë dhe e kam mundur. Ajo do të më mund një ditë, …

Më shumë...

Ejup Maqedonci, me rastin e ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të FSK-së, tha se formësimi i tyre ushtarak sot fillon, por nuk përfundon

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, me rastin e ceremonisë së diplomimit të rekrutëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës, ka thënë se formësimi i tyre si ushtarak fillon sot, dhe nuk duhet të përfundojë asnjëherë. Maqedonci ka thënë se duhet shërbyer me vullnet dhe gatishmëri për atdheun dhe qytetarët e …

Më shumë...

Ish-kryenegociatorja e Kosovës me Serbinë, në Bruksel, Edita Tahiri, ka deklaruar se dialogu tashmë ka hyrë në fazën e Asociacionit

Ish-negociatorja, Edita Tahiri, dikur i nënshtrohej Serbisë në Bruksel, tani kërcënon me luftë

Ish-kryenegociatorja e Kosovës me Serbinë në Bruksel  Edita Tahiri ka deklaruar se dialogu tashmë ka hyrë në fazën e Asociacionit. Zbatimi i saj po kërkohet qartë si nga SHBA ashtu dhe BE-ja, Siç e dimë, kjo çështje e ka sjellë Kurtin në pushtet, ai duke e kundërshtuar Asociacionin mori përkrahje …

Më shumë...

Anëtarët e Shoqatës Sindikale të Sigurimit Fizik në KEK, gjatë protestës së sotme janë përleshur me Policinë e Kosovës

Anëtarët e Shoqatës Sindikale të  Sigurimit Fizik në Korporatën Energjetike të Kosovës,  gjatë protestës së sotme janë përleshur me Policinë e rendit pasi kanë bërë përpjekje  për të hyrë  në objektin e kompanisë. Ata, kanë protestuar për të tretën herë radhazi brenda këtij viti, ka mbajtur protestë për shkak të …

Më shumë...

Analisti serb, Dushan Janjiq, thotë se në veri të Kosovës ka rreziqe dhe krizë të thellë të sigurisë, e cila është e militarizuar

D. Janjiq: Mitrovica veriore është, njëri ndër vendet më të rrezikshëm, ku jetojnë serbët

Analisti i njohur serb, Dushan Janjiq, themelues i Forumit për Marrëdhënie Etnike, ka deklaruar se në veri të Kosovës ka rreziqe të sigurisë dhe krizë të thellë të sigurisë, e cila është e militarizuar.  Ai thekson se askush nuk mund të garantojë se nuk do të ndodhin incidente dhe thekson …

Më shumë...

Komunikatë për media e AKB-së: Në këtë verë rreth 750 milionë euro diaspora shpenzoi në Kosovë

AKB: Bizneset dhe Punëtorët e sektorit privat, humbës të vitit 2020 në Kosovë

Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka bërë një studim hulumtues rreth efektit ekonomik të Diasporës Kosovare në Verën 2023 për tre muaj, në periudhën 15 qershor-15 shtator 2023 d.m.th. gjatë tre muajve veror. Studimi është fokusuar nê 600 respondent rasti – mërgimtarët nga diaspora në Kosovë Kryetari I AKB-së Agim Shahini, shtoi se mesatarisht në Kosovë …

Më shumë...

Shqiptarët e Trakisë

Shqiptarët e Trakisë

Shqiptarët e Trakës sot janë një pakicë gjuhësore në Maqedoninë e jugut dhe në Trakinë perëndimore përgjatë kufirit me Turqinë. Ata flasin toskërishten veriore qe është nën degë e dialektit toskë te gjuhës shqipe, dhe janë pasardhës të popullsisë shqiptare të Trakës Lindore që kanë emigruar gjatë shkëmbimit të popullsisë …

Më shumë...

Bajram Begaj: Si Shqipëria, ashtu edhe Kosova kanë mbrojtur vazhdimisht paqen mbi tensionet e konfliktet kudo në botë

Kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj, po merr pjesë në javën e punimeve të Sesionit të 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj në sesionin e 78-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, ka kërkuar nga vendet që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës që së shpejti ta njohin kontributin e Kosovës për një komunitet global më të drejtë, më paqësor dhe t’i japin vendit tonë …

Më shumë...

Ferit Hoxha: Jo OKB-ja, por BE-ja do të qojë në zgjidhjen përfundimtare marrëveshjen mes Kosovës e Serbisë

Ambasadori i Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit, Ferit Hoxha, foli rreth seancës së djeshme të Këshillit. Ai tha se çdo mbledhje që kishte të bënte me Ukrainën Shqipëria e ka përdorur për të theksuar lidhjen që ka konflikti në Ukrainë me situatën në Kosovë. Sepse Serbia në pothuajse në shumicën …

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti ka mohuar autorësinë e komunikatës së 59-të të UÇK-së, ku ishte shpallur tradhtar Gani Geci, për vrasjen e Abedin Rexhës

Dëshmitari, Bardhyl Mahmuti, gjatë paraqitjes  së tij  para trupit gjykues në gjykimin kundër krerëve të UÇK-së, në Hagë,   ka mohuar autorësinë e komunikatës së 59-të të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në të cilën ishte shpallur tradhtar Gani Geci pas vrasjes së Abedin Rexhës. Mahmuti ka thënë se komunikata ka qenë …

Më shumë...

Peter Stano: Bashkimi Evropian konsideron se formimi i Asociacionit duhet të fillojë menjëherë, pa vonesa dhe pa kushte

Peter Stano: Bashkimi Evropian ka vendosur një sërë masash ndaj Kosovës, ndërsa jemi duke e monitoruar Serbinë

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka përsëritur se Brukseli zyrtar konsideron se formimi i Asociacionit duhet të fillojë menjëherë, pa vonesa dhe kushte. BE po monitoron me kujdes situatën në veri të Kosovës, dhe se po ndjekin me vëmendje rastin e arrestimit të tre serbëve të dyshuar për krime …

Më shumë...

Kryetari i Turqisë, Erdogan, nuk pajtohet me qasjen, negative, të liderëve botërorë ndaj kryetarit të Rusisë, Vladimir Putin

Erdogan

Kryetari i Turqisë, Tajip Rexhep Erdogan, tha se  nuk pajtohet me qasjen, negative, të liderëve të tjerë botërorë ndaj presidentit rus Vladimir Putin. Duke folur para gazetarëve në Nju Jork pasi mori pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, Erdogani tha se Rusia nuk është një vend i …

Më shumë...

Shqiprim Pula: KILOMETRIKËT E PARESPEKTUAR

Shqiprim Pula: SHTETI I 'AMBASADAVE'!

Disa nga studiot televizive sikur të jenë shëndruar në ambiente atraksioni, për të kilometrazhuar me deklarime, e të dhëna të paqëndrueshme. Janë këta, disa [analistë], [ekspertë] apo [njohës], të tillët, shumë të gjatë e kanë bë rradhën, aq sa kilometri!. Biografitë e tyre janë të çuditshme por paraqitjet i kanë …

Më shumë...

Fadil Shyti: MJAFT! E KENI MBUSHUR KUPËN!

Fadil Shyti

“Si mundet një vend me 1.5 milion banorë, t’ia ndryshojë taktikat komunitetit transatlantik”. (Gabriel Eskobar).   -Ne, i themi Eskobarit, Borellit dhe Lajçakut: Mblidheni mendjen, LËRENI TRADHËTINË dhe -NJËANSHMËRINË, ndaj Kosovës dhe ndaj kombit shqiptar?! Mos ia mbani ison, Serbisë të Aleksandër Vuçiqit, nxënësit besnik të Sllobodan Millosheviqit. -Ishin kohë …

Më shumë...