KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 9)

Ahmet Qeriqi

Tri vende të BE-së, Austria, Republika Çeke dhe Sllovakia nuk pajtohen që blloku të hap dyert për afganët

Tri vende të BE-së, Austria, Republika Çeke dhe Sllovakia nuk pajtohen që blloku të hap dyert për afganët

Janë tri vende evropiane që po mbajnë qëndrim të përbashkët për mospranimin e më shumë refugjatëve afganë në Bashkimin Evropian. Austria, Republika Çeke dhe Sllovakia nuk janë të pajtimit që blloku të hap dyert për afganët nëse do të ketë një fluks të njerzve që ikin nga vendi. Në fakt ...

Më shumë...

Talebanët kanë njoftuar krijimin e një qeverie të përkohshme në Afganistan

Talebanët kanë njoftuar krijimin e një qeverie të përkohshme në Afganistan

Talebanët kanë njoftuar krijimin e një qeverie  të përkohshme në Afganistan, pas disa ditësh diskutime pa sukses për formimin e qeverisë së re. Qeveria e përkohshme do të udhëhiqet nga një prej themeluesve të tyre dhe me një militant të kërkuar nga FBI, si ministër i brendshëm. Ata kanë njoftuar ...

Më shumë...

Sot në Gjykatën Speciale, mbahet seanca e radhës, përgatitore, për gjykimin kundër, Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt

Mbrojtja e Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinaj thotë se ata nuk ishin në dijeni se dokumentat ishin konfidencial

Sot në Gjykatën Speciale, në Hagë, mbahet seanca e radhës përgatitore për gjykim në lëndën penale kundër krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Hysni Gucati, së bashku me Nasim Haradinajn, akuzohen gjoja për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, pengim të personave zyrtarë në ...

Më shumë...

KQZ-ja sot nga ora 10:00 organizon tërheqjen e shortit për renditjen e partive politike në fletëvotimin e zgjedhjeve lokale

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mblidhet sot për të proceduar konform vendimeve të Gjykatës Supreme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon sot nga ora 10:00 tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotimin e zgjedhjeve lokale. Zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor, ndërsa fushata është paraparë të nisë më 15 shtator. Për shkak të gjendjes së rëndë me pandemi, kryetari i Lidhjes ...

Më shumë...

Blerim Muriqi: KUPA QË MBUSHET…

Blerim Muriqi

Pushteti Albin, u rropat 15 vite në përpjekje. Dhe një ditë të zezë, kur zhgënjimi i masave kishte kapur pezmin shpërthyes nga keq qeverisjet dhe zhvatjet e pararendësve  erdhi dhe u zbraz në kutitë e votimit. Albini u bë pushteti dhe mbreti, ani pse me një hije ku ta mrizonte ...

Më shumë...

Nuk i kanë hidhëruar ende!

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Në vitet e nëntëdhjeta, kur pushtuesi serb po bënte lloj- lloj torturash e sjelljesh  çnjerëzore në Kosovë, duke e përçmuar popullatën shqiptare në mënyrat më të ulëta të mundshme… Një milic serb, tek po e godiste një qytetarë shqiptarë në mes të rrugës e në pikë të ditës, aty pari ...

Më shumë...

PDK-ja është deklaruar kundër idesë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit

Faton Abdullahu

Zëdhënësi i PDK-së, Faton Abdullahu, ka bërë me dije se kjo parti është kundër idesë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Partia Demokratike e Kosovës, nuk pajtohet që  zgjedhjet lokale të shtyhen. Ato duhet të mbahen në kohën kur janë planifikuar. Mirëpo, Zgjedhjet e Tetorit, nuk duhet të ...

Më shumë...

Pal Lekaj: Kush e përkrah idenë e shtyrjes se zgjedhjeve të 17 tetorit dihet se i frikësohet disfatës

Pal Lekaj

Nënkryetari i AAK-së, Pal Lekaj, është shprehur kundër idesë për shtyrjen e zgjedhjeve lokale. Ai ka deklaruar për “Epokën e re”, se kush e përkrah idenë e shtyrjes se zgjedhjeve të 17 tetorit i frikësohet disfatës. “Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka një qëndrim shumë të saktë mbi këtë çështje ...

Më shumë...

Nik Gjeloshaj: Mitropoliti i Kishës Serbe, Joanikije, të distancohet nga ata që kënduan “Kur ushtria të kthehet në Kosovë”

Nik Gjeloshaj

Kryetari i Komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, i ka bërë thirrje mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije, që të distancohet nga ata që kënduan këngë nacionaliste me vargjet “Kur ushtria të kthehet në Kosovë”, gjatë shugurimit të tij, më 5 shtator. “Këto ...

Më shumë...

Sami Lushtaku e Fadil Nura: Mbi supe do bartim fjalën që ia kemi dhënë Hashim Thaçit e Kadri Veselit, do qëndrojmë krah tyre

Sami Lushtaku e Fadil Nura: Mbi supe do bartim fjalën që ia kemi dhënë Hashim Thaçit e Kadri Veselit, do qëndrojmë krah tyre

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës  për kryetar të Skenderajt, Fadil Nura, ka thënë se në ditët që lanë pas, si subjekt politik përjetuan një goditje të rëndë, ku sipas tij, pushteti i instaluar në institucionet e vendit filloi edhe me abuzimin e institucioneve të pavarura, pikërisht nga Vjosa Osmani ...

Më shumë...

Sali Berisha nuk ka aspak në plan që të heq dorë nga mandati as më 10 shtator kur do të konstituohet Kuvendi i ri

Sali Berisha

Sali Berisha nuk ka aspak në plan që të heq dorë nga mandati dhe më 10 shtator kur do të konstituohet parlamenti i ri, ai do të jetë aty në sallën e Kuvendi, ku SHBA nuk kërkon ta shoh pasi e konsideron si minuesin e demokracisë. Madje nëse kryedemokrati Lulzim ...

Më shumë...

D4D: Lansimi i punimit  “Kosto e Pabarazisë: Financimi i Fushatës Zgjedhore së Grave Kandidate”  

D4D: Lansimi i punimit  “Kosto e Pabarazisë: Financimi i Fushatës Zgjedhore së Grave Kandidate”  

Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) lansoi punimin “Kosto e Pabarazisë: Financimi i Fushatës Zgjedhore së Grave Kandidate”, ku u prezantuan të gjeturat rreth mungesës së mbështetjes financiare për fushatë zgjedhore të grave kandidate për deputete në ulëset parlamentare. Të gjeturat e hulumtimit tregojnë se  75% e të anketuarave nuk marrin ...

Më shumë...

OAK kërkon nga Ministria e Financave kompensim të dëmit që i’u është shkaktuar bizneseve 

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) përmes një shkrese zyrtare i është drejtuar Ministrisë së Financave, Punës dhe Transfereve ku si përfaqësuese e mbi 500 (pesëqind) bizneseve anëtare ka kërkuar kompensimin e dëmit të shkaktuar bizneseve nga Vendimi i fundit i Qeverisë nr.01/32 i datës 28.08.2021, për masat e përgjithshme ...

Më shumë...

AAK-ja, Konjufcës: Ramush Haradinaj kurrë nuk është marrë me shitjen e tokave por ti na trego si u bë Kosova rekord botëror i vdekjeve

Ramush Haradinaj

Grupi parlamentar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës,  i ka reaguar kryetarit të Kuvendit, Glauk Konjufca për deklaratën e këtij të fundit për Ramush Haradinajn, i cili sipas tij ka probleme me ligjin. Kjo parti ka theksuar se Konjufca nuk duhet të merret me shpifje, por të përgjigjet pse Kosova ...

Më shumë...

RKL: Trandafilova pritet me protesta të përgjakshme, partiakët heshtin, veteranët bëjnë gjumin e ditës, Kurti nuk ndihet gjallë

RKL

Partia Socialdemokrate,  sot ka zhvilluar një protestë të fuqishme, në Prishtinë, në përpjekje   për të penguar konferencën e kryetares së Gjykatës Speciale, Ekaterina Trendafilova, e cila, e paftuar nga askush  po qëndron për vizitë në Kosovë. Kjo protestë, e cila u përgjak nga policia e Qeverisë Kurti, në jugomediet dhe ...

Më shumë...

Vizita e paftuar e Tranadafilovës nuk pritet me trandafila por me një protestë të përgjakshme të PSD-së në Prishtinë

Vizita e paftuar e Tranadafilovës nuk pritet me trandafila por me një protestë të përgjakshme të PSD-së në Prishtinë

Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, Ekaterina Trendafilova, edhe pse e paftuar nga askush, madje as nga kundërshtarët e UÇK-së dhe e pritur me protesta të përgjakshme  po qëndron për vizitë në Kosovë. Zonja Trendafilova një konference për media ka folur rreth mandatit të kësaj gjykate. Ajo ka thënë ...

Më shumë...