Ahmet Qeriqi

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka denoncuar përzgjedhjen e ambasadorëve të Kosovës në nëntë shtete

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka denoncuar përzgjedhjen e ambasadorëve të Kosovës në nëntë shtete

Deputetja e AAK-së, Time Kadriaj, ka thënë se përzgjedhja e  ambasadorëve të Kosovës në nëntë shtete është bërë në kundërshtim me Kushtetutën, pasi votimi i tyre është bërë pa kuorum dhe në mënyrë online. Deputetja Kadrijaj tregoi se në shumë raste të përzgjedhjes së ambasadorëve në mungesë të prezencës fizike, …

Më shumë...

Gjykata e Apelit në Gjykatën Speciale ka refuzuar ankesën e avokatit të Jakup Krasniqit, për mbrojtje në liri

Gjykata e Apelit në Gjykatën Speciale ka refuzuar ankesën e avokatit të Jakup Krasniqit, për mbrojtje në liri

Gjykata e Apelit në kuadër të vetë Gjykatës Speciale ka refuzuar ankesën e mbrojtjes së ish-zëdhënësit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjatë luftës, Jakup Krasniqi. Me këtë vendim ai edhe më  tej do të mbetet në paraburgim.  Lajmi është bërë i ditur në një dokument të publikuar nga Gjykata Speciale. …

Më shumë...

Ka vdekur 1 i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 1 mijë e 155 raste të reja, janë shëruar 1 mijë e 850 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 3  mijë e 209   testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 1 mijë  155  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj …

Më shumë...

Jeffrey Hovenier i ka bërë të ditur ministrit, Goran Rakiq, qëndrimin amerikan për zhvillimet e fundit në Kosovë

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier,  ka shkuar në Ministrinë për Komunitete dhe Kthim, e cila udhëhiqet nga Goran Rakiq, të cilit ia ka bërë me dije qëndrimin që ka Amerika lidhur me veriun. Havenier tha se i ka  rikujtuar Rakiqit  disa nga pozicionimet amerikane së në këto çështje, përfshirë …

Më shumë...

Kryetari i Ukrainës, Zelenski, ka përmendur tensionet e vendosjes së masës së reciprocitetit mes Kosovës e Serbisë

Zelensky

Kryetari i Ukrainës, Vladimir Zelenski, ka përmendur tensionet e vendosjes së masës së reciprocitetit midis Kosovës dhe Serbisë. Në një adresim ai foli edhe për vizitën e Kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të Amerikës, Nancy Pelosi, në Tajvan si dhe për vdekjen e disa ushtarëve armenë dhe azerbajxhanë në përleshjet …

Më shumë...

Gjeneral-nënkoloneli, Petar Cvetkoviq, ka vizituar bazat serbe ushtarake të vendosura në kufi me Kosovën, në Merdare

Zëvendës-shefi i Shtabit të Përgjithshëm i ushtrisë serbe, gjeneral-nënkoloneli,  Petar Cvetkoviq, ka vizituar bazat serbe ushtarake të vendosura në kufi me Kosovën, ne  Merdare dhe në Zonën e Sigurisë Tokësore dhe është bindur për aftësinë e shkëlqyer të pjesëtarëve të njësisë për të kontrolluar Zonën e Sigurisë Tokësore dhe sigurimin …

Më shumë...

Deputeti i AAK-së, Ramush Haradinaj, në seancën e kuvendit e ka quajtur kryeministrin Kurti një djalë të mirë

Ramush Haradinaj

Deputeti i AAK-së, Ramush Haradinaj, sot në seancën e kuvendit e ka quajtur kryeministrin Kurti një djalë të mirë, duke e ironocuar në gjuhën angleze. Ai  ka thënë se Albin Kurti fillimisht e ka bërë të fortin, por tani po zmbrapset nga veprimet dhe po e bën të butin, të …

Më shumë...

Abelard Tahiri: Kryeministri Kurti s’ka gatishmëri që të vendosë reciprocitet të plotë me Serbinë

Abelard Tahiri

Kryetari i GP të PDK-së, Abelard Tahiri, në debatin që po zhvillohet në Kuvend mbi ngjarjet e fundit të veri, ka thënë se kryeministri Kurti s’ka gatishmëri që të vendosë reciprocitet të plotë me Serbinë. Tahiri ka thënë se kryeministri Kurti po merr masa selektive të reciprocitetit në raport me …

Më shumë...

Avdullah Hoti: Nuk kemi nevojë të bëjmë garë se kush po shprehet më ashpër për Veriun e vendit

Avdullah Hoti: Vjosa Osmani nuk do të marr asnjë votë të LDK-së, elektorati ynë nuk shkon në Vetëvendosje

Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti, në seancën e sotme të Kuvendit gjatë debatiti për veriun e vendit tha se nuk kemi nevojë të bëjmë garë se kush po shprehet më ashpër për këtë temë. Hoti tha se për veprimet e Qeverisë lidhur me situatën në veri nuk ka pasur koordinim …

Më shumë...

Enri Zholi: Flet inxhinierja e ndërtimit, Ervehe Çumani

Një Betejë e fituar me shume dashuri dhe përkushtim! – Erveheja Ka kryer studimet e larta në vitet 1985-1990, në Fakultetin e Inxhinieri Ndërtimit, Universiteti Shtetëror i Tiranës, i quajtur në atë periudhë moniste Universiteti “Enver Hoxha”.  Fakulteti i Inxhinierisë në ato vite ka patur profesorë shumë të nderuar si …

Më shumë...

David Phillips: Kosova të përgatitet, Serbia e ndikuar nga Rusia mund të provokojë me konflikt të armatosur

David L. Phillips

Njohësi amerikan i çështjeve në Ballkan, David Phillips, ka thënë se tensionet e së dielës në veri të Kosovës nuk janë të fundit, ndërsa porositi Qeverinë të përgatitet për, siç tha, “operacionet e influencës malinje të Serbisë”. Në një intervistë për “Zeri.info”, Phillipsi, i cili është drejtor i Programit për …

Më shumë...

Adem Breznica: Lufta apo politika! Cila para tjetrës?!

Adem Breznica

“Lufta është vazhdim i politikës me mjete të dhunës”, frazë kjo e njohur qysh prej kohërave të moçme. Ajo është një nga mjetet për realizimin e synimeve, ambicieve, politikave. E politikat janë të shumëllojshme, nga më të ndryshmet. Por dominon ajo ekonomike. Jo vetëm tash, por gjatë gjithë historisë njerëzore …

Më shumë...

YLLI MEÇE: AI ISHTE “ÇEÇUA” QË TA JEPTE NË LULET TË BALLIT …E JO QEMAL LAME, QË I KA PLASUR DHE DELLI I BALLIT !

Ylli Mece

Nuk është aspak për tu çuditur, që përse Qemal Lame nga një funksionar i shtetit të proletariatit e ktheu pllakën dhe u bë një sahan lëpirës i letyrave që i hedh borgjezia e re shqiptare. Në fund të fundit të dy ja kanë nevojën njeri tjetrit, sepse kjo borgjezi nuk …

Më shumë...

Sot, në orën 17.00, në fshatin Kosinë të Ferizajit, varroset, Shaqir Jashari

Sot, në orën 17.00, në fshatin Kosinë të Ferizajit, varroset, Shaqir Jashari

Sot, në ora 17.00h, bëhet përcjellja e SHAQIR JASHARIT, për botën e amshueshme! Varrimi bëhet në Kosinë të Ferizajit! Shpirti yt pushoftë i qetë, o Baci vëlla, kështu na pate mësuar që të thrrisnim! Ishim barrë gjatë gjithë jetës, që të ramë hise, me na mbaje e rritë, sepse vëllau …

Më shumë...

Pushoi së rrahuri zemra edhe e një miku të madh të shqiptarëve, Roland Wiprächtiger (16.10.1947 – 30.07.2022)

Pushoi së rrahuri zemra edhe e një miku të madh të shqiptarëve, Roland Wiprächtiger (16.10.1947 – 30.07.2022)

Sot u njoftua se më 30 korrik 2022 paska pushuar së rrahuri zemra e një miku të madh të shqiptarëve dhe kauzës së shenjtë shqiptare për çlirim e bashkim kombëtar, avokati dhe gjykatësi zviceran, Roland Wiprächtiger. Në përpjekjet titanike të popullit tonë për çlirim, gjithmonë kishim miq e aleatë që …

Më shumë...

Gjenerali shqiptar-vrasës, Bozhidar Deliq, komandant i Brigadës famëkeqe 549, u zgjodh nënkryetar i Kuvendit të Serbisë

Gjenerali shqiptar-vrasës, Bozhidar Deliq, komandant i Brigadës famëkeqe 549, u zgjodh nënkryetar i Kuvendit të Serbisë

Gjenerali shqiptar-vrasës i Ushtrisë Jugosllave, Bozhidar Deliq, komandant i Brigadës 549 të Motorizuar të Serbisë, gjatë luftës së viteve 1998-1999, e cila ishte përfshirë në disa nga sulmet më vrastare kundër banorëve të fshatrave në Kosovë në vitin 1999, u zgjodh, njëri  nga nënkryetarët e Kuvendit   të Serbisë. Deliç u …

Më shumë...