KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 11)

Ahmet Qeriqi

Ambasada amerikane në Prishtinë, ka demantuar lajmin se Amerika do të kthejë në Kosovë afganët të dyshimtë

Iniciativa e Vetëvendosjes për mbajtjen e seancës për Ndryshimin e Ligjit të Zgjedhjeve stopohet nga Ambasada Amerikane

Ambasada amerikane në Kosovë, ka demantuar lajmin e prestigjiozes ‘NBC News’, se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të kthejnë në Kosovë afganët të dyshimtë që dyshohet se kanë lidhje me talibanët ose grupe të tjera terroriste. Kjo ambasadë, nëpërmjet një njoftimi për medie, ka sqaruar se një gjë e ...

Më shumë...

Ilir Alimehmeti: Kushdo që e ka kaluar çdo virus nuk ka pasur nevojë për vaksinë, pasi vaksinimi nuk u ofron më shumë mbrojtje

Mjeku, Ilir Alimehmeti,  thotë se të vetmit që duhet të bëjnë vaksinën edhe pse kanë kaluar COVID-19 janë të moshuarit dhe të sëmurët rëndë. Sipas tij, këto kategori nuk arrijnë dot të kenë përgjigje imunitare, ndërkohë për të rinjtë thotë ai s’ka arsye. : Çfarë dimë ne për një virusi? ...

Më shumë...

Jasmin Mujanoviq: Nuk do ketë ‘Ballkan të Hapur’ derisa në Beograd ëndërrojnë për një shtet më të madh serb me territore të huaja

Damir Marussiq dhe Benjamin Haddad nga Këshilli Atlantik, një think-tank amerikan, botuan një ese provokuese në Foreign Policy javën e kaluar në lidhje me nismën e re të përbashkët “Ballkani i Hapur” të krijuar nga qeveritë e Shqipërisë, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë. Eseja përqendrohet në idenë se epoka e ...

Më shumë...

PS propozon Ramën si kryeministër, mbërrin në Presidencë shkresa e firmosur nga Gjiknuri

Edi Rama

Partia Socialiste nuk humbi kohë dhe 2 ditë pas shpalljes së emrave të qeverisë së re, hodhi hapin e parë procedural drejt fillimit të detyrës. Këtë të shtunë, sekretari i përgjithshëm i Partisë Socialiste Damian Gjiknuri, në zbatim të nenit 96 të Kushtetutës, i dërgoi Presidentit Ilir Meta propozimin e ...

Më shumë...

Ibrahim Shala – NJERIU NUK MUND E ZGJEDH KOHËN E LINDJES E AS KOHËN E VDEKJES, POR AI ZGJEDHË MËNYRËN E JETESËS 

Ibrahim Shala - NJERIU NUK MUND E ZGJEDH KOHËN E LINDJES E AS KOHËN E VDEKJES, POR AI ZGJEDHË MËNYRËN E JETESËS 

Në kujtim të jetës dhe veprës së Maxhun Sahit Halitjahës  ( 6 gusht 1932 – 3 shtator 2021) Maxhun Sahit Halitjaha ka lind me 6 gusht 1932 në një nga familjet më të mëdha në Mushtisht të Suharekës. Familje  tradicionale shqiptare e njohur dhe e respektuar në fshat  dhe rrethinë, me një ...

Më shumë...

Ali Ahmeti: Ftoj qytetarët të besojnë të blertën dhe të votojnë për listën fitimtare

Ali Ahmeti

Sot kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti ka mbledhur Këshillin e Përgjithshëm të partisë në qytetin e Gostivarit ku para të pranishmëve në fjalën e tij të rastit ka bërë rekapituimin e situatës në vend si dhe dhe të arriturat e vitit të kaluar, pas fitores në zgjedhjet ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Kur dashuria shpaloset me ngjyrat ylberiane në  “Prelude dashurie” poetes, Lulëzime Malaj

Albert Z. Zholi: Kur dashuria shpaloset me ngjyrat ylberiane në  “Prelude dashurie” poetes, Lulëzime Malaj

“Prelude dashurie” është libri më i ri i poetes Lulëzime Malaj. Vetë titulli përcjell një mesazh ngrohës, pasi fjala prelud përcakton pjesën hyrëse në një vepër muzikore apo pjesë e vogël muzikore, që qëndron më vete dhe të elektrizon trupin. Pra, “Preludi i Simfonisë” në këtë rast është “Preludi i ...

Më shumë...

Imuniteti natyror kundër virusit korona është zhvilluar vetëm në gjysmën e të infektuarve

Autoritetet shëndetësore rapotojnë për 327 raste të reja me Covid-19, 508 pacientë të shëruar dhe 5 raste të vdekjeve

Konsumi i antibiotikëve në vend gjatë valëve kulmore të pandemisë u rrit ndjeshëm, pasi të infektuarit nxitonin t’i merrnin që me shenjat e para të infektimit me Covid-19. Por, një studim i ekspertëve të Institutit të Shëndetit Publik, me autorë Rexhep Muja, laborante Alma Qosja, Frida Bushati dhe Ermal Selimi ...

Më shumë...

Sokol Bashota: Ma pamundësuan kandidimin sepse e dinin që do të fitoja

Kryetari i Degës së PDK-së në Klinë, Sokol Bashota, është ftuar nga Gjykata Speciale

Ish-kryetari i Komunës së Klinës, deri më sot sërish kandidat për kryetar të Klinës nga Partia Demokratike e Kosovës, Sokol Bashota, të cilin sot Komisioni Qendror i Zgjedhjeve e ka decertifikuar nga gara për kandidat për kryetar të Klinës, ka thurur një vargmal kritikash ndaj qeverisë së Albin Kurtit. Sipas ...

Më shumë...

Ish-ambasadori i Kosovës në Australi, Hajdin Abazi, ka thënë se nuk pati asnjë diplomat në dorëzim-pranimin e detyrës

Ish-ambasadori i Kosovës në Australi, Hajdin Abazi, ka thënë se nuk pati asnjë diplomat në dorëzim-pranimin e detyrës

Ish-ambasadori i Kosovës në Australi, Hajdin Abazi, ka thënë se pas lajmit më 30 gusht, ku bëri njoftimin se nuk kishte asnjë diplomat tjetër në Ambasadë për ta bërë dorëzim-pranimin e detyrës së ambasadorit, ka pasur e mendime nga më të ndryshmet në postimin e tij. “E kuptoj se njerëzit ...

Më shumë...

Ligji për Zgjedhjet parasheh që fushata të mbahet 30 ditë, KQZ-ja nuk ka ndonjë mundësi ta ndryshojë këtë periudhë

Ligji për Zgjedhjet parasheh që fushata të mbahet 30 ditë, KQZ-ja nuk ka ndonjë mundësi ta ndryshojë këtë periudhë

Asnjë nga partitë politike në Kosovë, nuk kanë parashtruar ndonjë kërkesë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, lidhur më shkurtimin e periudhës se fushatës për zgjedhjet lokale që do të mbahen më 17 tetor të këtij viti, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, Kreshnik Mustafë Radoniqi kryetar i këtij institucioni. ...

Më shumë...

Hillary Clinton falënderoi kryeministrin, Rama për sjelljen në Shqipëri të 37 grave dhe vajzave afgane aktiviste të shoqërisë civile

Hillary Clinton falënderoi kryeministrin, Rama për sjelljen në Shqipëri të 37 grave dhe vajzave afgane aktiviste të shoqërisë civile

Hillary Clinton bashkëshortja e ish presidentit amerikan Bill Klinton ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama. Ajo përmes kësaj telefonate ka falenderuar kryeministrin Edi Rama për gatishmërinë dhe kujdesin e treguar në sjelljen në Shqipëri dy ditë më parë të 37 grave dhe vajzave afgane aktiviste të shoqërisë ...

Më shumë...

Poezia e Asdrenit, kushtuar Kosovës dhe Çamërisë është botuar në gazetën “Tomori” më 28 nëntor 1941

ASDRENI ( 1972-1947)

Poezia e Asdrenit, poetit të madh kombëtar, kushtuar Kosovës dhe Çamërisë është botuar në gazetën “Tomori” më 28 nëntor 1941, në 29-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë. Kjo poezi ishte botuar në kohën kur në prill të vitit 1941, pas kapitullimit të Jugosllavisë monarkike, e cila nga vitit 1918 ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Vargu i Xhemal Pllanës është diskret, goditës, qëndrestar dhe jo ankimues e pacifist

Ahmet Qeriqi dhe Xhemal Pllana

Poezia bashkëkohore dhe përgjithësisht krijimtaria letrare artistike në Kosovë ka mjaft emra të panjohur sa duhet për opinionin lexues, për shkaqe të natyrës objektive e subjektive. Jeta e gjatë nën robëri e shqiptarëve në Kosovë dhe në viset e mbetura nën regjimin kriminal  serb, ka bërë që një pjesë e ...

Më shumë...

Kryeministri, Rama, në Bazën Ajrore, Farkë, u shprehu mirënjohje të gjithë atyre që mbrojtën jetët dhe vendin nga muaji i zjarreve

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama në Bazën Ajrore Farkë, u ka shprehur mirënjohje të gjithë atyre që mbrojtën jetët dhe vendin nga muaji i zjarreve. Pasi falënderoi ata për punën e bërë, Rama kërkoi nga Gjykatësit që të japin dënimin e merituar për çdo zjarrvënës, pasi sipas tij, ata meritojnë ...

Më shumë...

Time Kadrijaj i ka bërë të ditur, Haki Abazit se sigurimi i kuorumit nuk është detyrë e opozitës, por e partisë në pushtet

Time Kadrijaj

Anëtarja e Komisionit për Punë të Jashtme në Kuvendin e Kosovës nga radhët e AAK-së, Time Kadrijaj, i është kundërpërgjigjur kryetari të këtij komisioni, Haki Abazi, i cili ka akuzuar opozitën për sabotim të procesit për caktimin e ambasadorëve. Kadrijaj ka thënë se sigurimi i kuorumit nuk është detyrë e ...

Më shumë...