KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 13)

Ahmet Qeriqi

Daniel Serwer: Kërcënimi i përshkallëzimit të mëtejshëm në Kosovë vjen pothuajse 100 për qind nga Serbia

Daniel Serwer

Profesori i Universitetit Johns Hopkins Daniel Serwer thotë se zhvillimet në Këshillin e Sigurimit të OKB -së, gjatë debatit për Kosovën, kanë qenë mjaft dramatike. Ka pak besim dhe pak respekt mes dy palëve dhe se akuzat e rreme të ministrit të jashtëm serb Nikola Selakoviç ishin të ekzagjeruara.  Zonja ...

Më shumë...

Ismail Syla: Lista “Guxo” e Vjosa Osmani ka prirje natyrore të gabojë ndaj vlerave të UÇK-së në mbledhjet e KS të OKB-së

Ismail Syla: Lista “Guxo” e Vjosa Osmani ka prirje natyrore të gabojë ndaj vlerave të UÇK-së në mbledhjet e KS të OKB-së

Kryetarja e Kosovës, Vjosa Osmani ka raportuar në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Gjatë paraqitjes së saj ka pasur shumë replika me ministrin serb të Punëve të Jashtme, Seljakoviq. Megjithatë ajo  nuk ka replikuar me ministrin serb për akuzat që ai iu bëri krerëve të UÇK-së, ...

Më shumë...

Mustafë Krasniqi: Shkolla Shqipe në Zvicër ka njoftuar se  vazhdon me hapjen e klasave të reja, edhe në Vevey, të Kantonit (VD)

Mustafë Krasniqi: Shkolla Shqipe në Zvicër ka njoftuar se  vazhdon me hapjen e klasave të reja, edhe në Vevey, të Kantonit (VD)

“Shkolla Shqipe” në Zvicër ka njoftuar se  vazhdon me hapjen e klasave të reja, vazhdon me këmbëngulje të punoj në rritën e numrit të shkollave, për t`iu mundësuar të gjithë atyre fëmijëve shqiptarë, që ta kenë sa më afër shkollën shqipe, me qëllim që t`i  ndjekin mësimet në gjuhën amtare.  ...

Më shumë...

Bashkëpunëtorët e kohës së regjimit të Serbisë monarkiste, MSKS peticaxhinjtë dhe “hafijet e Kralit” 1918-1941 II

Bashkëpunëtorët e kohës së regjimit të Serbisë monarkiste, MSKS peticaxhinjtë dhe "hafijet e Kralit" 1918-1941 II

Më shumë se 80 vjet të sundimit gjakësor serb në vendin tonë, kanë lënë prapa një histori të trishtueshme të ndarjeve e përçarjeve, një histori të tërë të kolaboracionizmit të rrezikshëm në stopimin e shpeshherë edhe deformimin e idealeve për liri, barazi e bashkim kombëtar. Të gjitha regjimet pushtuese të ...

Më shumë...

Ambasadori, Kristofer Hill, në vitin 1998 kërkonte nga kreu politik i Kosovës ta shpallte UÇK-në organizatë terroriste

Kristofer Hill

Lajmi se diplomati amerikan Kristpfer Hill do të emërohet ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Beograd është pritur me skepsë por edhe me dyshime për aktivitetin e tij në të kaluarën, në vitet 90-të në prag të luftës në Kosovë. Ky ambasador. në vitin 1998 kishte kërkuar nga ...

Më shumë...

Daniel Serwer konsideron se ambasadori i ri në Serbi, Kristofer Hill, është diplomat me ndikim të madh për çështjen e Kosovës

Serwer

Analisti dhe njohësi amerikan i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, është cituar të ketë deklaruar  se përcaktimi i kryetarit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, që Christopher Hill të jetë ambasador amerikan,  në Serbi, është sinjal serioz i qëllimit për të zgjidhur çështjet e mbetura në Ballkan. Analisti, ...

Më shumë...

Aleksandar Vuçiq kritikoi Britaninë e Madhe e vendet e tjera perëndimore që i mbështesin shqiptarët e Kosovës

Aleksandar Vuçiq

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq kritikoi  Britaninë e Madhe dhe vendet e tjera perëndimore, të cilat ai i akuzoi se gjithmonë i mbështesin shqiptarët e Kosovës kundër serbëve. Vuçiqi i tha se shqiptarët nuk e kishin planifikuar aksionin e policisë së Kosovës në veri të mërkurën, kur pati konflikt me ...

Më shumë...

Kufizimi i qarkullimit nuk do të vlejë për personat e angazhuar zyrtarisht në mbarëvajtjen e procesit zgjedhor

Sindikalistët e Policisë paralajmërojnë protesta, ndihen të diskriminuar pas vendimit të fundit të Qeverisë

Në një njoftim për media nga Zyra e Kryeministrit thuhet se u mor vendimi për plotësim-ndryshimin e pikës së 15-të të vendimit të datës 24 shtator për masat e përgjithshme dhe të veçanta kundër pandemisë. Sipas vendimit të djeshëm, kufizimi i qarkullimit nuk do të vlejë për personat e angazhuar ...

Më shumë...

Në Kosovë është dita e heshtjes zgjedhore, e cila ka filluar në orën 24.00 dhe do të zgjasë deri në mesnatën e sotme

Zgjedhjet në Kosovë

Sot në Kosovë është dita e heshtjes zgjedhore, e cila ka filluar në orën 24.00 të mesnatës dhe do të zgjasë deri në mesnatën e sotme. Gjatë  kësaj dite është i ndaluar çdo aktivitet politik që mund të ndikojë te zgjedhësit. Po kështu edhe mediet janë të obliguara të respektojnë ...

Më shumë...

Escobar: Shpresojmë se do të mund të jemi partnerë të Qeverisë së Kosovës dhe të Serbisë

Gabriel Escobar

Diplomati amerikan  për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar ka thënë se kur bëhet fjalë për Kosovën dhe Serbinë, qasja e Shteteve të Bashkuara është që të vazhdojë të mbështes dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian si një mënyrë për të gjetur zgjidhje. “Shpresojmë se do të mund të jemi partnerë ...

Më shumë...

UNMIK-u nuk ka luajtur ndonjë rol kyç në zgjidhjen e tensioneve të fundit mes Kosovës dhe Serbisë lidhur me targat

UNMIK

Përfaqësuesi i Shteteve të Bashkuara në Këshillin e Sigurimit tha se dialogu mbetet platforma më e mirë për të zgjidhur të gjitha çështjet e hapura mes Kosovës dhe Serbisë dhe për të normalizuar marrëdhëniet, përmes arritjes së një marrëveshjeje mbi njohjen reciproke. “Ne e dimë që UNMIK-u nuk ka luajtur ...

Më shumë...

Përfaqësuesi i Rusisë në OKB ka deklaruar se situata në veri të Kosovës përbën shqetësim të madh për Rusinë

Përfaqësuesi i Rusisë në OKB ka deklaruar se situata në veri të Kosovës përbën shqetësim të madh për Rusinë

Përfaqësuesi i Rusisë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së ka deklaruar se situata në veri  të Kosovës përbën shqetësim të madh për Rusinë. Sipas tij ajo është përkeqësuar për shkak të veprimeve të Prishtinës. “Autoritetet e Kosovës kanë provokuar tensione. Policët janë vendosur të armatosur. Forcat speciale kanë shënjestrurar civilët ...

Më shumë...

Enver Hoxha (1966): Kosova është shqiptare, mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë

Enver Hoxha (1966): Kosova është shqiptare, mbetet shqiptare dhe i përket Shqipërisë

Me rastin e shkarkimit, që Josip Broz Tito dhe udhëheqja më e lartë e Jugosllavisë, në Plenumin e Brioneve i kishte bërë ministrit të Punëve të Brendshme, Aleksandër Rankoviq,  Sekretari i parë i Komitetit Qendror të Partisë së Punës së Shqipërisë, Enver Hoxha kishte mbajtur një fjalim ku kishte diskredituar, ...

Më shumë...

Shefik Sadiku: METUSH KRASNIQI (19.8.1927 – 15.10.1986)

Metush Krasniqi

Metush Krasniqi lindi më 19. 8. 1927 në fshatin Dajkoc, Komuna e Dardanës (ish-Kamenicës). Për herë të parë e kanë burgosur në Lubjanë në pranverë të vitit 1947, sa ishte në shërbimin ushtarak! Për herë të dytë e kanë burgosur më 1948 në Gjakovë. Arrestimi është bërë para nxënësve të ...

Më shumë...

Zahir Tanin: Kam ngritur zërin kundër veprimeve të njëanshme të Prishtinës

Zahir Tanin: Kam ngritur zërin kundër veprimeve të njëanshme të Prishtinës

Radio-Evropa e Lirë, bëri të ditur se Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë UNMIK, Zahir Tanin deklaroi para  Këshillit të Sigurimit se ka pasur mungesë komunikimi nga ana e Prishtinës për aksionin në veri, lidhur me zbatimin e  vendimit të  reciprocitetit për targa në fund të muajit ...

Më shumë...

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë dha për shqyrtim vendimin e Kuvendit për shkarkimin e Ilir Metës nga posti i kryetarit të shtetit

Edi Rama

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë dha  për shqyrtim vendimin e Kuvendit për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta nga posti i kreut të shtetit. Në njoftim kushtetuesja thekson se çështja do të kalojë në seancë publike, ndërsa data e saj do të caktohet në përputhje me rregullat proceduriale të Gjykimit Kushtetues. Në ...

Më shumë...