Ahmet Qeriqi

KMDLNj kërkon nga qeveria dhe Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës të gjejnë zgjidhje për grevën në arsim

KMDLNJ

KMDLNj kërkon nga  qeveria dhe Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës të gjejnë zgjidhje për grevën në arsim, Sipas KMDLNj-së, gabimi kryesor i Qeverisë së Kosovës është se nuk e ka marrë seriozisht paralajmërimin për grevë nga SBAShK-u dhe deri vonë ka kundërshtuar çdo takim apo përpjekje për …

Më shumë...

Sot u takuan Arber Ademi dhe Anton Hofrajter

Arbër Ademi po merr në konferencën e KOSAK-ut në Paris

Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane, Arbër Ademi, sot kishte takim me kolegun e tij, dr. Anton Hofrajter, kryetar i Komisionit për Çështje Evropiane në Parlamentin Gjerman, në kuadër të vizitës së tij të punës në vendin tonë. Ademi falënderoi për mbështetjen e deritanishme të proceseve tona eurointegruese nga ana …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur vetëm 4 raste të reja, janë shëruar 49 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 102 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur vetëm 4    raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk …

Më shumë...

Gjon Gjoni, i ndau dekoratën “Qytetar Nderi”, botuesit amerikan, Ramiz Tafilajt, për merita të veçanta

Gjon Gjoni, i ndau dekoratën "Qytetar Nderi", botuesit amerikan, Ramiz Tafilajt, për merita të veçanta

Në Pukë, monumenti i Migjenit me Lulin e Vocërr,  edhe sot e gjithë ditën vazhdon t’i dërgojnë mesazhe  qortuese, por edhe orientuese botës shqiptare, që të ruajë binarët historik. Në këtë frymë, sot,  Kryetari i Bashkësisë së Pukës, zoti Gjon Gjoni, i ndau dekoratën Qytetarë Nderi, botuesit amerikan Ramiz Tafilajt, …

Më shumë...

Rrjeti i Grave të Kosovës organizon ekspozitën: “Dhuna nuk fshihet brenda mureve”

RrGK publikon Raportin Analitik “Më shumë zgjedhje përmes politikave miqësore për familjen”  

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) më 13 shtator nga ora 10:00-16:00 te në Sheshin “Nijazi Azemi”, Viti,  organizon hapjen e ekspozitës “Dhuna nuk fshihet brenda mureve”. Gjatë përvojës tonë me ekspozitën e njëjtë të organizuar në komuna të ndryshme të Kosovës gjatë këtij viti, kemi parë nevojën që kjo …

Më shumë...

Gjykata Speciale kërkon vazhdimin e masës së paraburgimit kundër Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk është duke garantuar gjykim të drejtë dhe të paanshëm për ish-krerët e UÇK-së

Zyra e Prokurorit të Gjykatës Speciale përmes parashtresave drejtuar gjyqtarit të procedurës paraprake, Nicolas Guiju, ka kërkuar vazhdimin e masës së paraburgimit kundër  Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit, të cilët janë  nën masën e arrestit që nga nëntori i vitit 2020, raporton Betimi për Drejtësi. Më 29 prill …

Më shumë...

Sa më parë të gjejmë një zgjidhje për hapjen e shkollave dhe tejkalimin e kësaj bllokade, tha Abelard Tahiri

Abelard Tahiri

Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri,  pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, ka deklaruar se Kuvendi i hapur e shkollat e mbyllura, nuk është fotografia që duam për vendin tonë. Ai është shprehur  se aktualisht nuk ka asgjë më të rëndësishme se sa ta nisin sesionin vjeshtor të …

Më shumë...

Shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, kërkoi që zbatimi i Ligjit të Pagave të hyjë në fuqi më 1 janar 2023

​Besnik Tahiri

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, kërkoi që zbatimi i Ligjit të Pagave të hyjë në fuqi më 1 janar 2023.  Ai gjatë një konference për medie, ka treguar se është kërkuar një interpelancë parlamentare për ministrin e Financave, Hekuran Murati, duke shtuar se bizneset në vend janë …

Më shumë...

Kosova dhe Shqipëria janë vendet që më së shumti e duan anëtarësimin në Bashkimin Europian

Në Këshillin e Evropës është  publikuar sondazhin e fundit, i cili bën të ditur  se Shqipëria e do më së shumti anëtarësimin në Bashkimin Evropian  ku renditet edhe  Kosova. Shqipëria është vendi që e dëshiron më së shumti anëtarësimin në Bashkimin Europian, sipas një grafik-u të publikuar nga Tom Moilan, …

Më shumë...

Papërgjegjësia e Qeverisë dhe e krerëve të sindikatave ka lënë jashtë shkollave mbi 300 mijë nxënës në vendin tonë

Komunat shprehen të gatshme dhe kërkojnë që viti i ri shkollor të fillojë më 27 shtator

Prindërit e nxënësve  në Kosovë, pastaj pedagogët, sociologët, psikologët,  shprehen të shqetësuar për gjendjen psikologjike dhe sociale të nxënësve, të cilët ende nuk e kanë filluar  vitin  e ri shkollor, 2022-2023.  Papërgjegjësia e Qeverisë dhe e krerëve të sindikatave ka lënë  jashtë shkollave mbi 300 mijë nxënës.  Në një shtet …

Më shumë...

Për shkak krizës në tregjet financiare ndërkombëtare, Trusti ndodhet në periudhën më të rëndë gjatë këtij viti

Fondi i Kursimeve Pensionale njofton kontribuesit që nuk kanë aplikuar ende për tërheqjen e 10% se mund të aplikojnë deri më 6 prill

Për shkak krizës në tregjet financiare ndërkombëtare, investimet e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës, po përjetojnë periudhën më të rëndë gjatë këtij viti duke iu shkaktuar humbje të mëdha  të kursimeve të qytetarëve në vendin tonë. Zëdhënësi i Trustit, Jeton Demi ka thënë për KosovaPress, se investimet e Trustit …

Më shumë...

Muharrem Nitaj: Po ta kishte lejuar Qeveria tërheqjen 30% nga Trusti, do të kishim 50 milionë më pak humbje

Muharrem Nitaj: Partnerët qeveritarë po angazhohen për arritjen e konsensusi sa i përket dialogut me Serbinë

Sekretari i Përgjithshëm i AAK-së, Muharrem Nitaj thotë se me humbjet e mëdha të Trustit llogariten dyfish pasi një pjesë të atyre mjeteve s’ishte lejuar që t’i tërhiqnin qytetarët. Nitaj ka shkruar se sikur Qeveria ta kishte lejuar tërheqjen e 30 përqindëshit  për qytetarët, kjo humbje do të ishte për …

Më shumë...

Kryetari i BSPK-së, Atdhe Hykolli, ka biseduar për grevën me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti

Atdhe Hykolli

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, Atdhe Hykolli u takua me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin. Ai ka raportuar para kryetarëve të sindikatave  në nivel komunal për krejt çka ka debatuar me kryeministrin. Sindiklistët kanë kërkuar që kryetari i Sindikatës së Arsimit, Rrahman Jasharaj, të zhvillojë dialog …

Më shumë...

Sot në Shqipëri ka filluar viti i ri shkollor, parauniversitar, por në klasën e parë janë regjistruar vetëm 29 mijë nxënës

Sot në Shqipëri ka filluar viti i ri shkollor, parauniversitar. Këtë vit shkollor pritet të nisin klasën e parë vetëm 29 mijë nxënës, nga popullata rreth 3 milionë banorë. Sipas të dhënave, numri i nxënësve që nisin klasën e parë është rreth 4% më i ulët se një vit më …

Më shumë...

Ambasadori, Astrit Zemaj: Kosova përfiton nga Pakoja mbështetëse amerikane

Ambasadori, Astrit Zemaj: Kosova përfiton nga Pakoja mbështetëse amerikane

Kosova përfituese e pakos mbështetëse të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pako që i ndahet Ukrainës dhe partnerët e saj. Pakoja mbështetëse e prezantuar nga sekretari i shtetit Blinken, është mbështetje për partnerët amerikanë, në mesin ë shteteve partnere është edhe Kosova. Këtë mbështetje amerikane e ka konfirmuar edhe Ambasadori …

Më shumë...

A.Q. Përpjekja për dehistorizimin dhe deheroizimin e disa ngjarjeve madhore të historisë shqiptare I

Ahmet Qeriqi

Përpjekja për ta shkruar historinë sipas kërkesave politike të kohës ndodh vetëm në qarqet kur me historinë e kulturën përgjithësisht merren gjysmakët, sharlatanët dhe njerëzit e papërgjegjshëm. Në raste të tilla, sidomos kur me shkencën merren plasftofilët e regjimeve, atëherë  bëhen përpjekje që e kaluara të jetë e përshtatshme për …

Më shumë...