KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 12)

Ahmet Qeriqi

Departamenti Amerikan i Shtetit kërkon nga Kosova e Serbia, që të vazhdojnë moratoriumin mbi çështjet e njohjes reciproke

Departamenti Amerikan i Shtetit përgëzon Kosovën dhe Serbinë për plotësimin e njërës prej pikave të marrëveshjes së Uashingtonit

Departamenti Amerikan inkurajoi Kosovën dhe Serbinë që të vazhdojnë me moratoriumin mbi çështjet e njohjes që ndërlikojnë përparimin në fushat teknike, tha një zëdhënës për Zërin e Amerikës duke u përgjigjur në pyetje lidhur me përvjetorin e parë të marrëveshjes së Uashingtonit, raporton Radio Evropa e Lirë. Dy versione të ...

Më shumë...

Kryesuesi, Albert Zogaj dhe kryetarët e gjykatave diskutuan për situatën aktuale në gjykatat e vendit

Kryesuesi, Albert Zogaj dhe kryetarët e gjykatave diskutuan për situatën aktuale në gjykatat e vendit

Kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGjK), Albert Zogaj, sot përmes video konferencës ka mbajtur një takim me kryetarët e gjykatave, ku është diskutuar rreth funksionimit të sistemit gjyqësor pas Vendimi të fundit të Qeverisë së Republikës së Kosovës lidhur me masat që duhet të ndërmerren me qëllim të mbrojtjes ...

Më shumë...

Ariana Musliu iu ka kundërpërgjigjur deputetit, Haki Abazi, lidhur me sabotimin e procesit për caktimin e ambasadorëve

Ariana Musliu-Shoshi

Deputetja e PDK-së, Ariana Musliu-Shoshi, iu ka kundërpërgjigjur deputeti të LV-së, Haki Abazi, i cili sot ka akuzuar opozitën për sabotim të procesit për caktimin e ambasadorëve, duke thënë se  Haki Abazi po mashtron. Sipas saj, dështimin e qeverisë në politikën e jashtme të Kosovës, Abazi po përpiqet ta justifikoj ...

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ia ka ndaluar hyrjen drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Peter Petkoviq

P. Petkoviq

Qeveria e Kosovës ia ka ndaluar hyrjen drejtorit të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Peter Petkoviq, për shkak se pavarësisht që  ai në vazhdimësi ka dhënë garanci se do të përmbahet nga deklaratat nxitëse, në vizitat e tij të fundit në Kosovë, ai ka bërë “deklarata provokuese”. Petkoviq ...

Më shumë...

KK i Prishtinës, anuloi Vendimin për Ndryshim të Rregullores për Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba Komunale Nr.01.nr.110-21449

KK i Prishtinës, anuloi Vendimin për Ndryshim të Rregullores për Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba Komunale Nr.01.nr.110-21449

Instituti i Mediave KOSOVE, është njoftuar nga Drejtor për Planifikim Strategjik dhe Zhvillim të Qëndrueshëm  Gent Bashota, se   Kuvendi Komunal i Prishtinës, ka  anuluar  Vendimin  për Ndryshim të Rregullores për Tarifa, Ngarkesa dhe Gjoba Komunale Nr.01.nr.110-21449, i dt.28.02.2013, përmes të cilit sektori medial, specifikisht televizionet dhe radiot, me seli në ...

Më shumë...

portalionline.com: Vrasja që pat tronditur Jugosllavinë, ja si e kishte trajtuar aktin heroik të Aziz Kelmendit gazeta, “Rilindja” e asaj kohe

Aziz Kelmendi

Ishte koha kur të rinjtë kosovarë shkonin ta kryenin shërbimin ushtarak në Jugosllavi dhe ktheheshin në arkivole. Shumë prej tyre vriteshin, dhe familjeve u thoshin se ata kanë kryer vetëvrasje. Por historia e Aziz Kelmendit nga Karaçica e Drenicës, fshat në komunën e Lypjanit ishte ndryshe, ndonëse me fund tragjik. ...

Më shumë...

34 vjet nga vrasjet në Paraçin të Serbisë dhe kulmimi i nacionalshovenizmit serb që çoi në shkatërrimin e RSFJ-së

34 vjet nga vrasjet në Paraçin të Serbisë dhe kulmimi i nacionalshovenizmit serb që çoi në shkatërrimin e RSFJ-së

Më 3 shtator të vitit 1987 ishte vrarë, Aziz Kelmendi, i lindur në fshatin Karaçicë të  Drenicës. Ai kishte rënë  në dalje të Kazermës së Paraçinit dhe nga regjimi dyshohej se kishte vrarë katër  ushtarë jugosllavë. Kjo vrasje mbeti enigmatike për faktin se u krijuan dy versione krejtësisht të kundërta. Versioni zyrtar i ...

Më shumë...

34 vjet më parë, më 3 shtator 1987 është vrarë, Aziz Kelmendi

Aziz Kelmendi

Më 3 shtator të vitit 1987 është vrarë Aziz Kelemdi. Ai kishte lindur në fshatin Karaçicë të  Drenicës. Ishte vrarë në dalje të Kazermës së Paraçinit, në Serbi më 3 shtator të vitit 1987, pasi paraprakisht dyshohej se kishte vrarë katër  ushtarë jugosllavë.  Kjo vrasje mbeti enigmatike për faktin se ...

Më shumë...

Gjykata Speciale, në Hagë, ka refuzuar mocionet e Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe Rexhep Selimit për shkelje të të drejtave

Nga 15 korriku Gjykata Speciale do t’i lejojë familjarët e krerëve të UÇK-së që t’i vizitojnë ata

Gjykata Speciale, në Hagë, ka bërë me dije se gjyqtari i procedurës paraprake ka hedhur poshtë mocionet e Hashim Thaçit, Kadri Veselit dhe Rexhep Selimit mbi ligjshmërinë e Dhomave dhe Zyrës së Prokurorit si dhe shkeljet e pretenduara të të drejtave të caktuara kushtetuese të të akuzuarve. Sipas njoftimit, vendimin ...

Më shumë...

Këshilli Drejtues i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës do të padis Qeverinë për shkelje të Ligjit mbi pandeminë

Arben Emini dhe Bedri Zhegrova: Pezullojmë komunikimin zyrtar me drejtorin e përgjithshëm të IML-së

Këshilli Drejtues i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës,  në mbledhjen e mbajtur të enjten pas diskutimit në lidhje me situatën e krijuar me pandeminë dhe vendimeve të Qeverisë të marra më 25 gusht  në lidhje me shtesat në pagë për të punësuarit në sektorin publik ka parashtruar disa ...

Më shumë...

Koreja e Veriut ka refuzuar tre milionë vaksinat që i janë ofruar për të luftuar koronavirusin, meqë nuk ka të infektuar

Këshilltari për politikë të jashtme i Koresë së Jugut, ka deklaruar se kryetari i Koresë së Veriut Kim Jong Un është gjallë dhe mirë

Koreja e Veriut kërkoi që gati tre milionë vaksinat që i janë ofruar për të luftuar koronavirusin, të dërgohen diku tjetër. Një zëdhënës i Kombeve të Bashkuara tha se Phenjani kërkoi që ato të dërgohen në vende më të goditura, për shkak të mungesave globale të vaksinave. Programi Covax i ...

Më shumë...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka mbajtur takimin e 263-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka mbajtur takimin e 263-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), ka njoftuar se ka mbajtur takimin e 263-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit Albert Zogaj, me ç’rast janë diskutuar dhe miratuar pikat sipas rendit të ditës. Në fillim të këtij takimi, Këshilli ka diskutuar dhe vendosur që në ueb faqen e KGjK të publikoj ...

Më shumë...

Bernard Zotaj: Akti heroik i Oso Kukës

Oso Kuka

Për figurën dhe aktin heroik të Oso Kukë shkodranit është folur dhe shkruar për një shekull e gjysmë. Janë shkruar këngë dhe thurur vargje pambarim në të gjitha trevat shqiptare. Në këtë rrugëtim të gjatë historik edhe pse është shkruar shumë dhe folur pambarim, Oso Kuka nuk është Hero i ...

Më shumë...

Adil Fetahu: A do të bëhet regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e veriut?

Adil Fetahu

Regjistrimi i popullsisë, në secilin shtet të rregulluar, është një proces i rëndësishëm i evidentimit të potencialit njerëzor. Potenciali njerëzor është faktori kryesor i zhvillimit në të gjitha fushat e jetës dhe punës. Prandaj, me regjistrimin e popullsisë mblidhen të dhëna dhe evidentohet ky potencial dhe struktura e tij në ...

Më shumë...

Sot kanë vdekur 32 të infektuar, u konfirmuan 1 mijë e 612 raste të reja, u shëruan 2 mijë e 460 të infektuar

Sot kanë vdekur 32 të infektuar, u konfirmuan 1 mijë e 612 raste të reja, u shëruan 2 mijë e 460 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në burime zyrtare lidhur me situatën e sotme rreth eskalimit të pandemisë, ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar   32 të vdekur nga virusi korona. Gjatë kësaj periudhe kohore janë regjistruar edhe 1 mijë e 612 raste të reja ...

Më shumë...

Prokurori i Gjykatës Speciale, do të zbulojë se çfarë përmbajnë pakot e dërguara nga persona anonimë në selinë e OVL-UÇK-së

Prokurori i Gjykatës Speciale, do të zbulojë se çfarë përmbajnë pakot e dërguara nga persona anonimë në selinë e OVL-UÇK-së

Prokurori i Gjykatës Speciale, në Hagë, ka vendosur  të zbulojë se çfarë përmbajnë pakot e dërguara nga persona anonimë në selinë e OVL-UÇK-së, një vit më parë. “Sikur që ka bërë të ditur hetuesi i dosjes, pakoja e parë përmban dosje prej 891 faqesh dhe përfshinë kërkesa të besueshme për ...

Më shumë...