Ahmet Qeriqi

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 32 raste të reja, janë shëruar 81 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  1 mijë e 5   testime  sa janë bërë në nivel vendi, 32    të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Edi Rama: Unë jam në këtë detyrë falë fuqisë së popullit e cila nuk ka lidhje me pakicën që shan, mallkon, abuzon, paturpësisht

Edi Rama

Kryeministri, Edi Rama, iu ka  përgjigjur protestuesve që janë mbledhur para kryeministrisë, duke ngritur zërin për rritjen e çmimeve të produkteve të shportës dhe çmimit të naftës. Edi  Rama thotë se nuk ka pritur që ‘një pakicë e çartur të ulërijë e shajë’ që ai të vepronte.  “Sa për atë …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: Harold Pinter, i cili shfaq një dramë në TKK kishte kundërshtuar bombardimin e NATO-s kundër Jugosllavisë

Shefqet Dibrani

R e a g i m : ABSURD NË TEATRIN KOMBËTAR TË KOSOVËS Kush është dramaturgu Harold Pinter, të cilit sonte TEATRI KOMBËTAR I KOSOVËS, ia shfaq dramën e tij “DASHNORI”. Se kush ishte dramaturgu kexoni një shënim të revistës britanike “The Guardian të datës 7 qershor 1999”, në të …

Më shumë...

Joe Biden, Jens Stoltenberg: NATO-ja nuk do të luftojë kundër Rusisë, në Ukrainë, pasi kjo do të çonte në Luftën e Tretë Botërore

Joe Biden, Jens Stoltenberg: NATO-ja nuk do të luftojë kundër Rusisë, në Ukrainë, pasi kjo do të çonte në Luftën e Tretë Botërore

Kryetari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, është cituar të ketë deklaruar  se NATO-ja  nuk do të luftojë kundër Rusisë në Ukrainë, pasi  kjo do të çonte në Luftën e Tretë Botërore. “Dua të jem i qartë, ne do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s me …

Më shumë...

Edi Rama: Kjo nuk është koha për kompanitë e naftës që të nxjerrin fitime, po për të rezistuar të gjithë së bashku

Edi Rama: Kjo nuk është koha për kompanitë e naftës që të nxjerrin fitime, po për të rezistuar të gjithë së bashku

Kryeministri i Shqipërisë, Rama, pas rritjes së çmimit të naftës, në Shqipëri ka  krijuar Bordin Kombëtar të  Administrimit të Karburantit. Prej ditës së sotme  në Shqipëri çmimet do të kalojnë në filtrin e transparencës dhe shkalla e fitimit të kompanive do të ngrijë. Kështu ka bërë të ditur kryeministri i …

Më shumë...

Diplomatja gjermane, Annalena Baerbock thotë se duhet kundërshtuar njëzëri ideja e ndryshimit të kufijve me forcë

Diplomatja gjermane, Annalena Baerbock thotë se duhet kundërshtuar njëzëri ideja e ndryshimit të kufijve me forcë

Ministrja e Jashtme e Gjermanisëç Annalena Baerbock, gjatë qëndrimit në Beograd, ka deklaruar  se duhet kundërshtuar njëzëri ideja e ndryshimit të kufijve me forcë. Pas takimit me kryetarin e Serbisë, Aleksander Vuçiq, ministrja gjermane ka thënë se njerëzit në Ballkanin Perëndimor e dinë shumë mirë se çdo të thotë lufta. …

Më shumë...

Kryeministri Edi Rama ka treguar gatishmëri të strehojë përkohësisht edhe nigerianët në Shqipëri

Edi Rama

Kryeministri Edi Rama në fjalimin e tij  në Forumin Diplomatik, që po mbahet në Anatalja të Turqisë tha se të gjithë nigerianët që ikin nga konfliktet në vendin e tyre, janë të mirëpritur në Shqipëri. Madje shtoi se vaksinimi në Afrikë është racizëm i mirëfilltë. Si mund ta shpjegosh atë …

Më shumë...

Egzon Kastrati: Oligarkët e krizave përballë mosveprimit institucional

Egzon Kastrati

Oligarkët e krizave përball mosveprimit institucional  – Situata e brishtë socio-ekonomike në të cilën gjendet Kosova ka dëmtuar në masë të madhe mirëqenien e qytetarëve. Rritja eksponenciale e çmimeve të të mirave bazike brenda natës si pasojë e propagandës, panikut dhe mosveprimit institucional dëmtoj në menyrë direkte buxhetin familjar. Ngritja …

Më shumë...

RCC themelon Rrjetin Rajonal të Grave Sipërmarrëse, Arta Shehu-Zaimi nga Kosova fiton çmimin vjetor për startup

RCC themelon Rrjetin Rajonal të Grave Sipërmarrëse, Arta Shehu-Zaimi nga Kosova fiton çmimin vjetor për startup

Tiranë – Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC) ka nisur sot Rrjetin e parë Rajonal të Grave në Sipërmarrje në Ballkanin Perëndimor. Një ngjarje  të cilin e udhëhoqi Vjosa Berisha nga Kosova, u bë thirrje që gratë të bëhen bashkë për të arritur më shumë progres në të drejtat e tyre. …

Më shumë...

Në Bruksel është mbajtur takimi i grupeve punuese të Kosovës dhe Serbisë, për targat e automjeteve

Në Bruksel është mbajtur takimi i grupeve punuese të Kosovës dhe Serbisë, për targat e automjeteve

Në Bruksel është mbajtur  takimi i grupeve punuese të Kosovës dhe Serbisë, për targat e automjeteve. Mbajtja e këtij takimi është konfirmuar nga i Përfaqësuesi Special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Ai ka thënë se ekspertët e BE-së ndihmuan të dy delegacionet në identifikimin e të gjitha …

Më shumë...

Janus Bugajski: Është koha që Kosova dhe Bosnja e Hercegovina sa më parë të hyjnë në NATO

Janus Bugajski:

Analisti dhe njohësi i mirënjohur i rrethanave në Ballkan, Janus Bugajski ka thënë se është koha që Kosova dhe Bosnja e Hercegovina të hyjnë në NATO. Përmes një reagimi në shkrimin e emisarit special të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajcak, njoftoi se ekspertët e Bashkimit Evropian kanë …

Më shumë...

Besnik Tahiri: Sot për sot, në Bruksel dhe në Strasburg vëmendja është në Ukrainë, nuk është në Kosovë

Besnik Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar i  AAK-së, Besnik Tahiri, tha se takimi në Komunitetin për Politikë dhe Demokraci ishte jo i lehtë. “Ishin tri deputete ukrainase, të cilat prezantuan dhe diskutuan, prezantimi ishte shumë i prekshëm, veçanërisht për neve që e kemi parë nga afër se si është lufta. Tahiri tha …

Më shumë...

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli është takuar me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli është takuar me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka marrë pjesë në forumin e Anatalias në Turqi. Ai ka njoftuar se në darkën e organizuar nga Erdogani, kishte liderë nga e gjithë bota. “Në një darkë me liderë nga e gjithë bota e organizuar nga presidenti Rexhep Tajip Erdogan, ku …

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti do të marrë pjesë vetëm në ditën e fundit të Forumit, që po mbahet në Anatalja të Turqisë

Kryeministri Kurti

Kryeministri, Albin Kurti do të marrë pjesë vetëm në ditën e fundit të Forumit, që po mbahet në Anatalia, ku do të jetë gjithashtu pjesë e panelit të diskutimit me temë: “Përfaqësimi i Ndryshimit”. Ai më parë  kishte anuluar pjesëmarrjen në ditën e parë të Forumit të Diplomacisë që po …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kënga Dervish Shaqës, “Kur ta ktheva Kosovë shpinën”, po falsifikohet, po adaptohet padrejtësisht e po manipulohet

Ahmet Qeriqi: Kënga Dervish Shaqes, "Kur ta ktheva Kosovë shpinën", po falsifikohet, po adaptohet padrejtësisht e po manipulohet

Kënga e Dervish Shaqës, e cila fillon me vargjet,  “Porsi uji qe del kah  gurra”, por e njohur me dy vargjet:  “Kur ta ktheva Kosovë shpinën, të lash borë e gjeta dimën”  po falsifikohet, po adaptohet padrejtësisht, duke ia ndërruar në tërësi përmbajtjen, madje duke bërë përpjekje ta kthejnë krejt …

Më shumë...

Ministrja e Jashtme Gjermane e hap parkun më të madh të erës në Bajgorë

Annalena Berbuk

Sot, në një mot me ngrica dhe erëra të akullta, Ministrja e Jashtme Gjermane, Annalena Baerbock, iu bashkua Kryeministrit,  Albin Kurti në inaugurimin e parkut të erës „Selac Windpark“ në Bajgorë të Mitrovicës. Projekti gjermano-izraelit në vlerë prej 169 milion euro, përbën investimin më të madh të huaj të drejtëpërdrejtë …

Më shumë...