Ahmet Qeriqi

Mustafë Krasniqi: Në parkun e lojërave „Voglsam“ në Schönau të Mynihut,  u realizua ekskursioni i nxënësve të Shkollës Shqipe në Bavari

Mustafë Krasniqi: Në parkun e lojërave „Voglsam“ në Schönau të Mynihut,  u realizua ekskursioni i nxënësve të Shkollës Shqipe në Bavari

Dje, më 28.05.2022, në parkun e lojërave „Voglsam“ në Schönau të Mynihut, në kuadër të aktiviteteve për vitin shkollor 2021-2022, të Lidhjes së Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptarë (LAPSH-i) u realizua ekskursioni i nxënësve të Shkollës Shqipe në Bavari. Në këtë ekskursion përpos nxënësve, mësimdhënësve, e pranishme ishte edhe kryesia e …

Më shumë...

Ali Adem Ajeti (1957 – 1989), atdhetar, revolucionar, frymëzues i brezave çlirimtarë

Në mesin e rinisë militante të viteve 80, një vend të rëndësishëm zë edhe veprimtaria e atdhetarit dhe luftëtarit të mirënjohur Ali Ajeti, i cili me disa bashkëveprimtarë kishte krijuar njësitin gueril, që më vonë do të quhej “Çeta e Llapit”. Pas aksionit të suksesshëm të rinisë revolucionare, në Besi të Prishtinës, …

Më shumë...

Instituti GAP publikoi raportin: “Ndikimi i luftës në Ukrainë në ekonominë e Kosovës”

Instituti GAP publikoi raportin: “Ndikimi i luftës në Ukrainë në ekonominë e Kosovës”

Lufta në Ukrainë ka ndikuar në rritje të ndjeshme të çmimeve të produkteve bazë. Rusia dhe Ukraina janë ndër eksportuesit më të mëdhenj në botë të disa produkteve kryesore bazike sikurse grurit, misrit, gazit, naftës, vajit dhe fertilizuesve, ku së bashku kanë nga 10 deri në 40% pjesëmarrje në eksportin …

Më shumë...

Stavileci, PDK: Pushteti arrogant e mos dëgjues po thellon krizën dhe varfërinë e familjeve kosovare

Stavileci, PDK: Pushteti arrogant e mos dëgjues po thellon krizën dhe varfërinë e familjeve kosovare

“Rritja e pagave dhe tërheqja e 30 për qind të kursimeve nga Trusti, janë zgjidhja për të ndaluar varfërimin e qytetarëve.” Anëtari i Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Blerand Stavileci, sot, në një konferencë për media, ka thënë se tash e dy vite qytetarët e vendit tonë po vazhdojnë …

Më shumë...

U nda nga jeta në moshë të parakohshme, Enea Zhegu, aktori i njohur i kinemasë shqiptare

U nda nga jeta në moshë të parakohshme, Enea Zhegu, aktori i njohur i kinemasë shqiptare

Enea Zhegu,  është ndarë nga jeta në moshë të parakohshme mëngjesin e kësaj të diele. I njohur në rolin e tij si ‘Tomka’, te filmi i famshëm i regjisores Xhanfize Keko, ‘Tomka dhe shokët e tij’, Zhegu mbylli sytë përgjithmonë në moshën 57-vjeçare. Zhegu ka qenë pjesë e disa prej …

Më shumë...

Gazeta Nacionale: 42 qëndrimet më interesante, të shkelura nga Albin Kurti

Përgjegjshmëria dhe llogaridhënia janë elementet më të rëndësishme të një qeverisjeje në kushtet e liberal-demokracisë. Por, të gjitha mekanizmat që presupozohet të garantojnë përgjegjshmëri e llogaridhënie për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, kanë dështuar në formë jospektakolare. Në këtë artikull do të numërojmë disa prej qëndrimeve më interesante që Kurti …

Më shumë...

Ramush Haradinaj, kërkon transparencë lidhur me vendimin e AKP-së për privatizimin e disa pronave shoqërore

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës Ramush Haradinaj, ka folur për vendimin e Agjencisë Kosovare të Privatizimit për privatizimin e disa pronave shoqërore. Komuna është aty, toka është aty nuk ka mundësi të ketë keqpërdorim të atyre pronave se janë shoqërore dhe ligjore. Ato i duhen Kosovës, por në …

Më shumë...

Mbi 3 mijë e 600 nënshkrime janë mbledhur deri tash në peticionin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës

Holanda dhe Franca po vazhdojnë ta bllokojnë procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën

Mbi 3 mijë e 600 nënshkrime janë mbledhur deri tash në peticionin për liberalizimin e vizave për kosovarët, të nisur nga këshilltarja lokale e Bashkimit Evropian, Kati Shneeberger. Peticioni i nisur në change.org, ka qëllim që t’i bind shtete skeptike të BE-së për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës …

Më shumë...

Putin përmes një bisede telefonike ka folur me: Emmanuel Macron dhe Olaf Sholz lidhur me krizën humanitare në Ukrainë

Vladimir Putin

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman, Olaf Sholz. Ai u  tha të dy liderëve se furnizimi me armë për Ukrainën është i rrezikshëm, duke paralajmëruar për rreziqet e destabilizimit të mëtejshëm të situatës dhe përkeqësimit të krizës humanitare. …

Më shumë...

Dom Nikollë Kaçorri (1862-1917), atdhetar, klerik nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë

Dom Nikollë Kaçorri (1862-1917), atdhetar, klerik nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë

Dom Nikollë Kaçorri ishte politikan dhe atdhetar shqiptar, klerik i njohur dhe nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, më 28 Nëntor 1912 dhe zëvëndës Kryeministër i parë i Shqipërisë në kabinetin e Ismail Qemalit. U lind në fshatin Krejë, Lurë në vitin 1862. Fshat ky që ndan dy krahina …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: LETRA E NËNËS

Albert Z. ZHOLI

Atë mbrëmje ra shpejt për të fjetur. Ishte rraskapitur në punë. Kishte punuar plot 14 orë në fabrikën e përgatitjes së bojërave hidromat në periferi të Athinës. Kur gjumi po e mposhtte dhe sytë ishin në përhumbjen e qetësisë së errësirës bie zilja e celularit. Mendja menjëherë i shkoi për …

Më shumë...

Jasmin Agiq: Agresioni rus kundër Ukrainës, është fundi i ëndrrave për bashkimin e Serbisë me Republikën Serbe

Ukraina dhe Rusia janë pranë arritjes së një marrëveshje për çështjet kritike

Agresioni i dështuar i Rusisë kundër Ukrainës ka prishur shumë plane në mendjet e liderëve politikë në Ballkanin Perëndimor. Ajo që po ndodh me Milorad Dodikun është pyetur me ironi muajt e fundit dhe pyetësit synojnë heshtjen e tij të pazakontë, e cila rezonon në publikun e Bosnjë-Hercegovinës që nga …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Bunari filozofik i Adem Rusinovcit

Ilir Muharremi: Bunari filozofik i Adem Rusinovcit

Vet bota është një vepër arti, nganjëherë na duket si ëndërr  ose si poemë, ose si tym i ngjyrosur para syve tanë. “Bunarin”, e shohim si shpresë jete, ujë, gëzim, hidhërim, shmangim vështrimin nga vetja, ngjyrosemi me ujin i cili paraprin dhe vulos çastet jetësore. Intsalacioni i artistit dhe pedagogut …

Më shumë...

Shaip Kamberi nuk ka arritur të fitojë mandatin e deputetit në Kuvendin e Serbisë pas rivotimit që u bë në Tërnoc

Shaip Kamberi

Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës ka marrë vetëm 598 vota, ndërkaq Kamberit i duheshin së paku 610 vota. Në vendvotimin në shkollën fillore “Muharrem Kadriu” votuan 618 nga 1 mijë 50 votuesit e regjistruar. Partia Socialiste e Serbisë mori gjashtë vota, ndërsa koalicionet NADA dhe Alternativa për ndryshim nga dy …

Më shumë...

Sot varroset, Avdullah Gucati, babai i Hysni Gucatit i dënuar kohë më parë nga Gjykata Speciale

Ka ndërruar jetë Avdullah Gucati, babai i Hysni Gucatit

Gjykatën Speciale nuk ka bërë të ditur decidivisht nëse do ta lejojë apo jo Hysni Gucatin për të marrë pjesë në varrimin e babait. Në një prononcim për mediet thuhet  se sikur  mund ta dini, z. Gucati ishte në Kosovë dy javë më parë për një vizitë paraburgimi për arsye …

Më shumë...

Situata e sigurisë në komunën e Skenderajt është e qetë dhe stabile

Situata e sigurisë në komunën e Skenderajt është e qetë dhe stabile

Situata e sigurisë në komunën e Skenderajt është e qetë dhe stabile. Kështu është thënë të premten në takimin e radhës të Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi, i cili është kryesuar nga kryetari i komunës, Fadil Nura, e ku kanë marrë pjesë përfaqësues të institucioneve tjera publike, të pakicave …

Më shumë...