Ahmet Qeriqi

Grupi organizativ i protestës, “Asnjë cent ma shumë” do të protestojë kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike

Sot u mbajt një protestë qytetare, paqësore, në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, kundër shtrenjtimit të rrymës

Grupi organizativ i protestës,  “Asnjë cent ma shumë” ka njoftuar se do të mbahet një protestë në kundërshtim të shtrenjtimit të faturave të energjisë elektrike. Protesta, siç njofton grupi, do të mbahet më 22 shkurt, ditë e martë. Lajmi u bë i ditur nga vetë grupi protestues nëpërmjet një komunikate …

Më shumë...

Enver Hasani: Xhafer Deva e ndjek fatin e atij regjimi politik, të cilit i ka shërbyer dhe historia e ka gjykuar për gjithmonë

Enver Hasani

Ish kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani  thekson se, pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, në ish-vendet komuniste ka ekzistuar një frymë për rehabilitimin e figurave e ngjarjeve “nga e kaluara para-komuniste në një dritë nacionaliste pozitive dhe  kjo është e gabueshme. Duke e komentuar reagimin e ambasadorit gjerman në …

Më shumë...

Idajet Beqiri: Nga gjykimi i Izet Haxhiut përfitoi vetëm vrasësi, Sali Berisha

Idajet Beqiri: Presidenti, Ilir Meta ulërin si një qen që e ka zënë tërbimi dhe iu vërsulet policëve

Gjykata e Tiranës ka dënuar Izet Haxhinë 21 vjet burg, duke e konsideruar bashkëpunëtor në vrasjen e Azem Hajdarit. Prokuroria kishte kërkuar 25 vjet burg. Gjykata uli vetëm 4 vite burg nga dënimi i mëparshëm i dhënë në vitin 2002 nga Gjykata e Tiranës. Duke shkruar për këtë rast, Idejat …

Më shumë...

Nga Kosova drejt shteteve të Evropës e botës nuk po shpërngulen vetëm katolikët, por gjithë ata që po ia dalin

Brengat i kemi të përbashkëta, ashtu sikur kemi edhe historinë, të mirat e të ligat, gjithmonë i kemi ndarë bashkë, andaj nuk kemi pre brengosemi veçmas për askënd.

Nuk është praktikë kombëtare te shqiptarët të bëhet ndarje fetare, se cilët pjesëtarë të cilës fe janë, apo cila po shumohet e cila po pakësohet. Ndarjet e tilla nuk janë primare, sepse shqiptarët në radhë të parë përcaktim primar e  të shenjtë kanë sentimentin kombëtar, pastaj atë fetar, afetar kush …

Më shumë...

Joe Bajden i kërkon, Aleksander Vuçiqit njohjen e Kosovës, por ai ka deklaruar se kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës

Pentagoni kërkon nga kryetari, Joe Biden, që t’i përmbahet marrëveshjes për largimin e trupave nga Afganistani

Me rastin e Ditës së Shtetësisë së Republikës së Serbisë, kryetari Aleksandar Vuçiq ka pranuar një mesazh urimi nga kryetari  i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden , i cili në letrën e urimit ka deklaruar se  pret normalizim të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, e cila do të …

Më shumë...

RCC do të shpallë çmimin “Gratë Sipërmarrëse të Vitit në Ballkanin Perëndimor”

RCC do të shpallë çmimin “Gratë Sipërmarrëse të Vitit në Ballkanin Perëndimor”Nominimet për gratë sipërmarrëse në 6 kategori biznesi, do të jenë të hapura deri më 4 mars 2022 Sarajevë – Këshilli i Bashkëpunimit Rajonal (RCC) ka kënaqësinë të njoftojë lançimin e një nisme të re, ndarjen e çmimeve “Gratë Sipërmarrëse …

Më shumë...

Sot kanë vdekur 4 të infektuar me virusin korona, janë paraqitur 643 raste të reja, janë shëruar 2 mijë e 28 të infektuar

Sipas përllogaritjeve të bëra nga Reuters deri më tani mbi katër milonë njerëz në botë e kanë humbur jetën nga Covid-19

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  4 mijë e 43    testime  sa janë bërë në nivel vendi, 643 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

S. Mesiq: Serbët vazhdojnë ta urrejnë Millosheviqin jo pse shkaktoi luftërat e përgjakshme, por sepse i humbi ato

Kryekuvendari, Glauk Konjufca, ka pritur sot në takim ish-kryetarin e Kroacisë, Stipe Mesiq, i cili shoqërohej nga ish-kryetari i Shqipërisë, Bamir Topi, si dhe bashkëpunëtorët e tyre. Kryetari Konjufca i uroi mirëseardhje në vendin tonë z. Mesiq, duke e cilësuar si mik të sinqertë i cili ka shprehur gjithmonë përkrahjen …

Më shumë...

AAK-ja mbështet edhe protestat kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike, nëse nuk shfuqizohet ligj nga ZRRE-ja

AAK

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës paralajmëron kundërshtime të ashpra ndaj Qeverisë së Albin Kurtit lidhur me shtrenjtimin e çmimit të energjisë elektrike.  Nënkryetari i AAK-së, deputeti, Pal Lekaj thotë për KosovaPress, se vendimin për shtrenjtimin e rrymës do të dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese, derisa thekson se po i shikojnë mundësitë …

Më shumë...

Dritan Abazoviq: Nëse është vullneti i shumicës së deputetëve, jam i gatshëm për postin e kryeministrit të Malit të Zi

Dritan Abazoviq

Javën e kaluar në Mal të Zi është shkarkuar qeveria e udhëhequr nga Zdravko Krivokapiq, por nuk është shpërndarë parlamenti, andaj edhe  po kërkohen alternativa për krijimin e një qeveri të re.  “Unë do të doja që Mali i Zi të krijonte qeverinë e 43-të dhe, pavarësisht se sa do …

Më shumë...

Flora Ferati: Partia e Aleksandar Vuçiqit vazhdon t’i diskriminojë banorët shqiptarë të Medvegjës me rrethinë

Aleksandar Vuçiq

Partia serbe në pushtet, që drejtohet nga  kryetari serb, Aleksandar Vuçiq,  po vazhdon t’i diskriminojë banorët shqiptarë të Medvegjës me rrethinë, thotë aktivistja, Flora Ferati. Partia e Vuçiqit vazhdon t’i heqë tabelat dygjuhëshe në Komunën e Medvegjës. Gjuha shqipe po hiqet sistematikisht nga të gjitha shenjat e informacionit, objektet e …

Më shumë...

Jake Sullivan: Rusia ka forca të mjaftueshme për të kryer një operacion të madh ushtarak kundër Ukrainës që pritet të ndodh

RUS

Rusia tani ka forca të mjaftueshme për të kryer një operacion të madh ushtarak kundër Ukrainës dhe se një operacion i tillë mund të nisë “në çdo moment”, tha këshilltari për siguri kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan. Ai duke folur me gazetarët të premten, pa prezantuar të dhëna …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës besojnë se kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, ka vendosur ta pushtojë Ukrainën

Vladimir Putin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës besojnë se kryetari  i Rusisë, Vladimir Putin, ka vendosur ta pushtojë Ukrainën dhe, këtë lajm  ua ka komunikuar ushtarëve të tij. Shtetet e Bashkuara besojnë që presidenti rus, Vladimir Putin, ua ka komunikuar lajmi  ushtrisë ruse. Amerika pret që pushtimi të fillojë javën e ardhshme, …

Më shumë...

CDC: Shumica e fuqisë mbrojtëse nga dozat përforcuese të vaksinave kundër koronavirusit bie pas katër muajve, kërkohet doza vijuese

vaksinimi

Shumica e fuqisë mbrojtëse e ofruar nga dozat përforcuese e vaksinave kundër koronavirusit bie pas katër muajsh, thanë Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve duke rritur shqetësimet se disa amerikanë, veçanërisht ata me rrezikshmëri të lartë, do të duhet të marrin një dozë të katërt. Hulumtimet paraprake nga …

Më shumë...

Papa Kristo Negovani (1875 – 1905)

Papa Kristo Negovani, martiri i gjuhës shqipe dhe i lirisë së Shqipërisë (1875-1905)

… „ Ai popull që nuk e gëzon lirinë, nuk e gëzon as jetën!“… Klerik dhe krijues i denjë, atdhetar i admiruar, përparimtar i kohës, mbrojtës i gjuhës së bukur shqipe, emër i paharruar në historinë shqiptare. Papa Kristo Negovani me veprimtarinë e vet patriotike la gjurmë prej krijuesi dhe …

Më shumë...

Albert Z. ZHOLI: Ishin Misto Mame, Manush Alimani, Ludovik Shllaku që drejtuan fillimisht këtë organizatë pionierësh antifashistë, kur 80 vjet më parë u formua DEBATIK-u

Albert Z. ZHOLI: Ishin Misto Mame, Manush Alimani, Ludovik Shllaku që drejtuan fillimisht këtë organizatë pionierësh antifashistë, kur 80 vjet më parë u formua DEBATIK-u

DEBATIKU, organizatë e të vegjëlve, që bëri punë të madhe në luftë kundër fashizmit. Një emër që tingëllon bukur. Një emër që të nxit ëndrrat dhe dëshirën për një jetë më të mirë. Të nxit të mendosh se pa sakrifica asgjë nuk arrihet. Dhe ëndrra më e bukur  e fëmijëve …

Më shumë...