Ahmet Qeriqi

Ahmet Qeriqi: 24 vite nga Beteja e Kryekomandantit të UÇK-së, Adem Jashari dhe e Jasharëve kundër tërë një makinerie vrastare

Shaban, Adem dhe Hamzë Jashari

Edhe tani pas afër një çerek shekulli,  si gjithherë, na kthehet në kujtesë  qëndresa titanike e 5.6 dhe 7 marsit e vitit 1998, në Prekaz, qëndresa heroike e Adem Shaban Jasharit, familjes së tij të ngushtë e të gjerë dhe e Jasharëve të tjerë, na kthehet në kujtesë përjetësore, Epopeja …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Flakadanët e lirisë!

Nga mbledhja në mbledhje të Qeverisë vazhdon të shtyhet propozim-vendimi për projektin e Kompleksit “Adem Jashari”

Si sot 24 vite më parë, granatime, vrasje, djegie dhe pjekje të çdo gjëje që ishte shqiptare. Masakrimi i grave, pleqve, fëmijëve, përdhunime, dëbime nga shtëpitë dhe tokat tona që agresori serb i bëri kundër shqiptarëve, më herë edhe kundër popujve tjerë jo serb të ish Jugosllavisë, vetëm e vetëm …

Më shumë...

Ned Price: Pavarësisht thirrjeve nga Kievi, Amerika nuk është i përgatitur për të mbështetur zonën e ndalim-fluturimit mbi Ukrainë

RKL: Qëndrimi uniform, patetik, sensacional dhe aspak analitik i medieve në Kosovë, lidhur me zhvillimet në Ukrainë

Zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Ned Price, ka thënë të premten se pavarësisht thirrjeve nga Kievi, Uashingtoni nuk është i përgatitur për të mbështetur zonën e ndalim-fluturimit mbi Ukrainë, pasi konflikti do të përshkallëzonte me Rusinë “në nivel krejt tjetër”. Kryetari ukrainas, Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për zonë …

Më shumë...

Arbër Ademi po merr në konferencën e KOSAK-ut në Paris

Arbër Ademi po merr në konferencën e KOSAK-ut në Paris

Kryetari i Komisionit për Çështje Evropiane të Kuvendit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Arbër Ademi, sot dhe nesër merr pjesë në Konferencën e Komisioneve për Çështje Evropiane të vendeve anëtare të BE-së-KOSAK, që mbahet në Paris, në kuadër të Kryesimit Francez me BE-në. Pas Sesionit të Parë të Konferencës …

Më shumë...

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK), ka mbajtur takimin e 279-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit, Albert Zogaj

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK), ka mbajtur takimin e 279-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit, Albert Zogaj

Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGJK), ka mbajtur takimin e 279-të me radhë, nën udhëheqjen e Kryesuesit, Albert Zogaj, me ç’rast janë diskutuar dhe miratuar pikat sipas rendit të ditës. Në fillim të këtij takimi, Kryesuesi Zogaj falënderoi Projektin e USAID – Drejtësia Komerciale, si partner serioz të KGJK-së, i cili …

Më shumë...

Nesër, në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë mbahet AKADEMIA LETRARE-ARTISTIKE “ORA E LIRISË” E LSHK-së

Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës

Nesër, më 5 mars, për nder të “Ditës së Dëshmorëve” dhe të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të komandantit legjendar Adem Jashari, në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, në orën 12, mbahet akademia tradicionale letrare-artistike “Ora e Lirisë”, në kuadër të së cilës punimet e tyre i deklamojnë …

Më shumë...

Libri, “Skënder Ibishi – Liria nuk ka çmim”, i autorit, Osman Osmani, është vepër e veçantë që për shumë kohë i ka munguar opinionit tonë

Libri, “Skënder Ibishi-Liria nuk ka çmim”, i autorit, Osman Osmani, është vepër e veçantë që për shumë kohë i ka munguar opinionit tonë

Ky libër i çmuar që i kushtohet në radhë të parë për veprimtarit, ushtarakut, luftëtarit dhe idealistit, Skënder Ibishi, familjes e të afërmve të tij, pastaj  bashkëveprimtarëve dhe bashkë-vuajtësve nëpër burgjet e ish-Jugosllavisë, për nga përmbajtja, lënda e prezantuar, trajtimi metodologjik, përgatitja teknike dhe segmente të tjera, është një vepër …

Më shumë...

Sot vizituan Radion-Kosova e Lirë, veprimtari dhe i burgosuri politik, Bahtir Ahmeti dhe veprimtari e sindikalisti, Osman Osmani

Sot vizituan Radion-Kosova e Lirë, veprimtari dhe i burgosuri politik, Bahtir Ahmeti dhe veprimtari e sindikalisti, Osman Osmani

Sot në ambientet e Radios-Kosova e Lirë, në Prishtinë,  kanë qëndruar për një vizitë shoqërore, veprimtari dhe i burgosuri politik i viteve 80të,  Bahtir Ahmeti dhe veprimtari e sindikalisti i mirënjohur, Osman Osmani. Ata kanë biseduar me drejtorin e Radios, Ahmet Qeriqi, për punën dhe aktivitetin e Radios dhe problemet …

Më shumë...

Numri i refugjatëve që kanë ikur nga Ukraina me fillimin e luftës ruso-ukrainase i ka kaluar 1 milion e 200 mijë banorë

Refugjatet Ukrainas

Numri i refugjatëve që kanë ikur nga Ukraina në sfondin e luftës ruso-ukrainase i ka kaluar 1 milion e 200 mijë njerëz. Kjo u bë e ditur të premten nga Zyra e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët. Sipas UNHCR-së, midis 24 shkurtit dhe 3 marsit, 1 …

Më shumë...

Sot ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 52 raste të reja, janë shëruar 154 të infektuar

Shërohen 786 qytetarë, konfirmohen 84 raste pozitive me Covid-19 dhe 4 të infektuar e humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  1 mijë e 324    testime  sa janë bërë në nivel vendi, 52    të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Gjenerallejtënant Bashkim Jashari, gjatë vizitës në Turqi, bisedoi me kryetarin Erdogan, gjeneralin, Jashar Gyler dhe kryetarin e Kuvendit, Mustafa Shentop

Gjenerallejtënant Bashkim Jashari, gjatë vizitës në Turqi, bisedoi me kryetarin Erdogan, gjeneralin, Jashar Gyler dhe kryetarin e Kuvendit, Mustafa Shentop

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Bashkim Jashari, nga data 27 shkurt 2022 deri më 2 mars 2022, realizoi vizitë zyrtare në Republikën e Turqisë si pjesë e delegacionit shtetëror të prirë nga kryetarja  Vjosa Osmani. Gjatë vizitës, si pjesë e delegacionit shtetëror, gjeneral Jashari u takua me krerët më të lartë …

Më shumë...

Me rastin e shënimit të Ditës së Gruas në Kosovë, më 8 mars, EcoKosWomen do të organizojë panairin në sheshin “Zahir Pajaziti

Me rastin e shënimit të Ditës së Gruas në Kosovë, më 8 mars, EcoKosWomen do të organizojë panairin në sheshin “Zahir Pajaziti

EcoKosWomen është organizatë e themeluar në vitin 2019 me seli në Prishtinë, cila me aktivitetet e saj angazhohet për trajtimin e problemeve komplekse, për krijimin e një ambienti sa më të favorshëm socio-ekonomik, e që përfshin edhe të drejtat e grave, për të shmangur rritjen e pabarazisë gjinore dhe për …

Më shumë...

Sergej Orlov: Nuk bëhet fjalë për konflikt rajonal, por thjesht është një luftë kundër demokracisë, lirisë dhe kundër popullit të Ukrainës

Ukraina ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Moskën dhe u ka bërë thirrje qytetarëve ta mbrojnë shtetin kundër sulmit rus

Nënkryetari i qytetit ukrainas, Mariupol, Sergej Orlov, ka njoftuar se ky qytet është nën sulme të vazhdueshme të trupave ruse. Ai u ka bërë thirrje liderëve të NATO-s të dërgojnë trupa në Ukrainë, pasi që Rusia nuk do të ndalet derisa vendin e tij ta shndërrojë në shkretëtirë dhe të …

Më shumë...

PDK: Agresioni rus në Ukrainë rrit tendencat për destabilizim në Kosovë, Qeveria duhet të ndajë 100 milionë euro për ushtrinë

PDK

Anëtarja e Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Besa Kabashi – Ramaj, ka thënë sot në një konferencë për media se Qeveria e Kosovës duhet të ndajë 100 milionë euro për ushtrinë, marrë parasysh gjendjen e krijuar nga agresioni rus në Ukrainë. “Ne vlerësojmë se është krejt legjitime dhe e …

Më shumë...

OAK kërkon heqjen e taksës për certifikatën fitosanitare për export

OAK

Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) i është drejtuar me një shkrese, kryeministrit të Kosovës, për heqjen e taksës së certifikatës fitosanitare, të cilën obligohen bizneset që t’ia paguajnë Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinës, në rastin e eksportit të produkteve ushqimore dhe zvogëlimin e taksave tjera nga AUV-i më së …

Më shumë...

Veton Berisha: Egjiptianët e Kosovës të gatshëm të ofrojmë rreth 500 të rinj dhe të reja në FSK

Veton Berisha

Ne Egjiptianët e Kosovës njoftojmë se  e mbështesim  Fondin e Sigurisë nga Qeveria Kurti dhe iu bëjmë ftesë secilit nga komuniteti Egjiptian në Kosovë dhe Diasporë që brenda mundësive të kontribuojnë në këtë fond. Mirëpo duke e ditur se gjendja ekonomike e komunitetit është e dobët dhe duke e ditur …

Më shumë...