Ahmet Qeriqi

Gjykata Kushtetuese pranoi kërkesën e Komunës së Kamenicës dhe hodhi poshtë vendimin e MAShT-it për arsim alternativ

Gjykata Kushtetuese pranoi kërkesën e Komunës së Kamenicës dhe hodhi poshtë vendimin e MAShT-it për arsim alternativ

Gjykata Kushtetuese e Kosovës sot bëri me dije se e  ka pranuar kërkesën e Komunës së Kamenicës dhe ka hedhur poshtë vendimin e MAShTI-t për arsim alternativ të përshpejtuar në këtë komunë, duke vlerësuar se nuk është në përputhje me ligjin. Rasti ndërlidhej me riorganizimin e shkollave në Komunën e …

Më shumë...

Inspektorati Policor i Kosovës me urdhër të Prokurorisë Speciale ka realizuar operacionin e koduar me emrin, “Pika 2”

IPK:

Inspektorati Policor i Kosovës me urdhër të Prokurorisë Speciale sot ka realizuar operacionin e koduar me emrin “Pika 2” që ka filluar qysh në orët e hershme të mëngjesit,  në pikë kalimin kufitar në Vërmicë. Operacionit i ka paraprirë një hetim rreth njëvjeçar me dyshimin për përfshirje në aktivitete të …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 26 raste të reja, janë shëruar 32 të infektuar

COVID

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  818 testime  sa janë bërë në nivel vendi, 26   të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...

Atdhe Hykolli: Pritëm mjaft e mund të presim për të mirën e Kosovës, por nuk mund të durojmë mospranimin e dialogut social

Atdhe Hykolli

Kryetari i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës, Atdhe Hykolli, para protestuesve ka thënë se jemi lodhur duke pritur zbatimin e këtyre ligjeve. “Pritëm dhe mund të presim për të mirën e Kosovës sonë, por nuk mund të durojmë shpërfilljen dhe mospranimin e dialogut social dhe mosrespektimin e profesionalizmit …

Më shumë...

Qeveria e Malit të Zi sot ka miratuar sanksione kundër Rusisë, për shkak të sulmit të paprovokuar kundër Ukrainës

Qeveria e Malit të Zi sot ka miratuar sanksione kundër Rusisë, për shkak të sulmit të paprovokuar kundër Ukrainës

Pas disa shtyrjeve, Qeveria e Malit të Zi sot ka miratuar sanksione kundër Rusisë, për shkak të sulmit të paprovokuar kundër Ukrainës, ka  thënë zëvendës-kryeministri i Malit të Zi,  Dritan Abazoviq,  përmes një postimi. Pas vendimit për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, institucionet qeveritare duhet të ngrijnë pronat dhe burimet …

Më shumë...

Ambasadorja, Yuri Kim u takua sot me kreun e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit e krimit, Arben Kraja

Yuri Kim:

Ambasadorja amerikane, në Tiranë, Yuri Kim u takua sot me kreun e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Arben Kraja. Kim përgëzoi prokurorët dhe hetuesit që kanë arritur shumë rezultate reale në emër të publikut shqiptar. “Rekordet në rritje të hetimeve, ndjekjeve penale, konfiskimeve të pasurive, tregojnë …

Më shumë...

Deputeti, Agron Gjekmarkaj i ka quajtur të papranueshme sulmet e PD-së, kundër ambasadores amerikane, në Tiranë

Deputeti, Agron Gjekmarkaj i ka quajtur të papranueshme sulmet e PD-së, kundër ambasadores amerikane, në Tiranë

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Gjekmarkaj i ka quajtur të papranueshme sulmet e Partisë Demokratike kundër ambasadores amerikane në Tiranë,  Yuri Kim. Gjekmarkaj tha se sulmet nga Sali Berisha drejtuar përfaqësueseve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës po e dëmtojnë Partinë. Ai tha se distancohet nga deklaratat e tilla, pasi …

Më shumë...

BSPK mbanë një protestë, me ç’ rast Qeverisë së Kosovës do t’ia paraqesë gjashtë kërkesa

BSPK mbanë një protestë, me ç’ rast Qeverisë së Kosovës do t’ia paraqesë gjashtë kërkesa

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës do të mbajë një protestë, me ç’ rast  Qeverisë Kurti  do t’i paraqiten gjashtë kërkesa. Në takimin e mbajtur para disa dite u tha se Këshilli organizativ i cili do të përkujdeset për zhvillimin e qetë të protestës e cila do të nisë …

Më shumë...

Në Bruksel u mbajt takimi i shtatë i grupeve punuese të ekspertëve të Kosovës e Serbisë për targat e automjeteve

Lajçak

Në Bruksel është mbajtur takimi i shtatë i grupeve punuese të ekspertëve të Kosovës dhe Serbisë për arritjen e një marrëveshjeje për targat e automjeteve. Mbajtja e këtij takimi është konfirmuar nga i ngarkuari special i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, i cili ka thënë se me afrimin e …

Më shumë...

Vuçiq: Serbia ka dashur të abstenojë nga votimi për pezullimin e Rusisë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut në OKB

Vucic

Serbia ka dashur të abstenojë nga votimi për pezullimin e Rusisë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut i Kombeve të Bashkuara, por për shkak të presionit u vendos që të votohet pro rezolutës, tha presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. OKB-ja vendosi të enjten, më 7 prill, të pezullojë Rusinë nga …

Më shumë...

Tefta Cani: DISA PROBLEME QË PARAQITA NE BASHKINË E TIRANËS

Tefta Cani

Me datën 31 mars, ditën e enjte, 2022 në orën 14-të, sipas kërkesë time dhe njoftimit të sekretares të kryetarit, shkova për të takuar kryetarin e Bashkisë të Tiranës, z.Erion Velia. Kryetari në pamundësi për t’më pritur, ia kishte deleguar pritjen time nënëkryetares së Bashkisë, znj.Keti Luarasi. Qe kënaqësi, që …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Nga libri në dorëshkrim: “Kronika e Luftës- 29 maj 1998-24 qershor 1999” VIII

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Në majën e Malit Pallanik rifillon transmetimin Radio-Kosova e Lirë (E enjte 8 prill 1999)   Pasi kam ngrënë bukë, rreth orës 9 jam nisur në drejtim të Berishës. Fillimisht kam depërtuar drejt Leshkës, pastaj në Javur dhe prej andej në Kleçkë, Divjakë, Fshati i Ri dhe pas tri orë …

Më shumë...

Doli në dritë libri: “Dialogë të të vdekurve të pavdekshëm”, vepër e autorit, Sabit Jaha

Doli në dritë libri: “Dialogë të të vdekurve të pavdekshëm”, vepër e autorit, Sabit Jaha

Sabit Jaha,  është emër i njohur i kulturës, letërsisë, historisë e publicistikës ndër ne. Rrugëtimin e tij letrar e ka filluar shumë herët, ndërsa tani kur ka arritur në të shtatëdhjetat, veprimtaria e tij tashmë është degëzuar si një “rrap shekullor”, i zgjeruar në  shumë degë, me përmbajtje nga  shumë …

Më shumë...

Arbër Cërvadiku: Dëshmitarët e Jehovait tregojnë se ku mund të gjejmë shpresë të vërtetë…

Arbër Cërvadiku: Dëshmitarët e Jehovait tregojnë se ku mund të gjejmë shpresë të vërtetë...

Dëshmitarët e Jehovait tregojnë se ku mund të gjejmë shpresë të vërtetë teksa sondazhi i ri tregon rënie të shpresës dhe lumturisë në nivel global Ndërkohë që në mbarë botën shpresa dhe lumturia vazhdojnë të bien, Dëshmitarët e Jehovait ftojnë publikun në një fjalim falas të titulluar «Ku mund të …

Më shumë...

RrGK lanson raportin, “Diskriminimi me bazë gjinore dhe punësimi në Kosovë”

RrGK lanson raportin, “Diskriminimi me bazë gjinore dhe punësimi në Kosovë”

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) në bashkëpunim të ngushtë me Bashkimin Evropian (BE), Agjencionin Suedez për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar (Sida), Institucionin e Avokatit të Popullit, sot lansoi botimin e dytë të raportit hulumtues “Diskriminimi me bazë gjinore dhe punësimi në Kosovë”. Raporti analizon dhe identifikon mangësitë në kuadrin …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: 7 prilli i vitit 1939, enigmat e pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste

Më 7 prill të vitit 1939 Italia fashiste e Benito Musolinit filloi pushtimin ushtarak të Shqipërisë

Pushtuesi italian organizoi 50,000 ushtarë të mbështetur nga 51 njësi detare dhe 400 aeroplanë Ushtria e rregullt shqiptare kishte 15,000 trupa të pajisura keq, të cilët ishin trajnuar nga oficerë italianë. Historia e Shqipërisë është e befasishme. Ngjarje, data, luftëra, beteja, pushtime. çlirime si asnjë vend Ballkanik. Ndër këto data …

Më shumë...