Ahmet Qeriqi

Partitë opozitare kërkojnë që shkarkimi i bordit të ZRRE-së të rekomandohet nga Komisioni për Ekonomi, Industri e Tregti

Kuvendi

Partitë opozitare në Kuvend, po presin që shkarkimi i bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji të rekomandohet nga Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti. Deputetët e këtij komisioni zhvilluan takim “konsultativ” me anëtarët dhe kryesuesin e bordit të ZRRE-së. Shefi i grupit parlamentar të LDK-së, Arben Gashi tha …

Më shumë...

Avokati i Popullit: Vendimi i ZRRE-së ka elemente të diskriminimit e trajtimit të pabarabartë ndaj konsumatorëve

ZRRE-ja

Avokati i Popullit, duke folur lidhur me strukturën e re tarifore në Kosovë që trajton ligjshmërinë dhe mbi të gjitha elementet e të drejtave të njeriut, ka thënë se vendimi i ZRRE-së ka elemente të diskriminimit dhe trajtimit të pabarabartë ndaj konsumatorëve. Tarifat e ndryshme e të bazuara në nivel …

Më shumë...

Deputeti, Ferat Shala, pas takimit me bordin e ZRRE-së, ka thënë se situata me energjinë elektrike është mjaft shqetësuese

Ferat Shala

Situata me energjinë elektrike është shqetësuese, ka thënë kryetari i Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti, Ferat Shala, pasi Kosova aktualisht është pa tarifa të energjisë dhe për këtë fajtor është ZRrE-ja. Me kërkesë të bordit të ZRrE-së që të bashkëbisedojmë jashtë mediave kemi aprovuar kërkesën si komision dhe …

Më shumë...

Anëtari i Parlamentit Evropian, Vladimir Bilçik, thotë se nuk ka alternativë për dialogun mes Kosovës e Serbisë

Anëtari i Parlamentit Evropian, Vladimir Bilçik, thotë se nuk ka alternativë për dialogun mes Kosovës e Serbisë

Anëtari i Parlamentit Evropian, si  dhe raportuesi për Serbinë, Vladimir Bilçik, tha sot se nuk ka alternativë për dialogun ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. Duke folur për procesin e dialogut, Bilçik  tha se pas zgjedhjeve në Kosovë problemi është në duart e qeverisë Kurti, në Prishtinë. “Dialogu nuk ka alternativë, sepse …

Më shumë...

Kryetari i komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, priti në takim guvernatorin e Qarkut Atashehir të Stambollit, Ismail Hakki Ertash

Kryetari i komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, priti në takim guvernatorin e Qarkut Atashehir të Stambollit, Ismail Hakki Ertash

Kryetari i komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur në një takim guvernatorin e Qarkut Atashehir të Stambollit, Ismail Hakki Ertash, me të cilin ka diskutuar për ngritjen e cilësisë së arsimit si dhe mundësinë e bashkëpunimit në të ardhmen. Ndërsa, gjatë muajit mars, të këtij viti, Drejtoresha e Arsimit …

Më shumë...

Përparim Kryeziu: Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk merr mëditje për udhëtimet jashtë vendit edhe pse ato i takojnë me ligj

Përparim Kryeziu

Zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Përparim Kryeziu, ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,  nuk merr mëditje për udhëtimet jashtë vendit. Kurti ka qenë në një vizitë në SHBA prej datës 6 maj, ndërsa në disa raportime të mediave shkruhej se deri më tani ai i ka marrë 5.280 …

Më shumë...

Inspektorati Policor i Kosovës ka arrestuar dy zyrtarë policorë për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar

IPK:

Inspektorati Policor i Kosovës, respektivisht hetuesit e Departamentit të Hetimeve të IPK-së përmes rrugëve operative janë informuar lidhur me një rast ku dyshohet se disa zyrtarë policorë të policisë kufitare janë të dyshuar për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar. Bazuar në veprimet hetimore që janë ndërmarrë deri më tani, …

Më shumë...

Sali Berisha mori 40 mijë e 820 vota nga elektorati i PD-së, e cila numëron 20 herë më shumë zgjedhës nga radhët e veta

Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha është rizgjedhur pas nëntë vitesh kryetar i Partisë Demokratike, në zgjedhjet e zhvilluara të dielën nga Komisioni i Rithemelimit. Në garë për këtë post ishin ish-kryeministri Sali Berisha dhe ish-kryetari i PD-së në Kukës, Ibsen Elezi. Pas një procesi votimi prej 12 orësh, anëtarët e PD-së kanë …

Më shumë...

Sot në moshë 74-vjeçare, ka vdekur në Shtime, Jalldëze Sadriu-Qeriqi

Sot në moshë 74-vjeçare, ka vdekur në Shtime, Jalldëze Sadriu-Qeriqi

Sot në moshë 74-vjeçare, pasi një sëmundje kronike, ka vdekur  në Shtime, Jalldëze Sadriu-Qeriqi. Varrimi i trupit të së ndjerës, bëhen nesër në orën 17,00, në varrezat e Lagjes Qeriqi, në fshatin Krojmir.  E përkujtojnë me mall dhe nuk e harrojnë: bijtë, Arbeni dhe Avniu, bijat, Valbona, Artana dhe Albulena, …

Më shumë...

Dhaskalina Stavri Pinoti, (Bubulina) (1771- 22 maj 1825) luftëtarja më e njohur arvanitase

Dhaskalina Stavri Pinoti, (Bubulina) (1771- 22 maj 1825) luftëtarja më e njohur arvanitase

Bubulina me emrin e vërtetë Dhaskalina lindi në një burg të Stambollit në vendin e quajtur  Kështjella e shtatë kullave”, në mëngjesin e  11 majit të vitit 1771. Nëna e saj Parashqevia, kishte shkuar të takonte burrin e saj Kapiten Stavri Pinotis, që mbahej I burgosur nga turqit. Ai ishte …

Më shumë...

Damian Gjiknuri, për zgjedhjen e kryetarit ri të vendit, nuk e përjashton mundësinë që ai të jetë, Fatos Nano

Damian Gjiknuri

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste të Shqipërisë, Damian Gjiknuri,ka folur në lidhje me zgjedhjen e kryetarit të ri të vendit. Ai ka shpjeguar se shumica  ka detyrë t’i japë shqiptarëve një kryetar, i cili nuk do të jetë si Ilir Meta  modeli më i keq  mundshëm. Sa i përket …

Më shumë...

Kryetari amerikan, Joe Biden, nënshkroi legjislacionin për ndihmën shtesë prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën

Pentagoni kërkon nga kryetari, Joe Biden, që t’i përmbahet marrëveshjes për largimin e trupave nga Afganistani

Kryetari amerikan, Xho Biden, nënshkroi legjislacionin për ndihmën shtesë prej 40 miliardë dollarësh për Ukrainën, për afërisht  një miliard për  1 milion banorë. Ndihma e re synon të mbështesë Ukrainën deri në shtator dhe pason një masë urgjente të mëparshme që kishte siguruar 13.6 miliardë dollarë. Paketa e re përmban …

Më shumë...

Bekim Blakaj thotë se nuk është humane të dënohen kriminelët serbët në mungesë, pasi u shkelen të drejtave e tyre njerëzore (!)

Bekim Blakaj thotë se nuk është humane të dënohen kriminelët serbët në mungesë, pasi u shkelen të drejtave e tyre njerëzore (!)

I pari i të ashtuquajurit “Fond  për të Drejtën Humanitare”,  Bekim Blakaj në një intervistë me gazetaren Milica Jovanoviq tha se janë zhvilluar një numër i madh proceseve gjyqësore, por një pjesë e madhe e tyre nuk kanë përfunduar aktgjykim dënues të plotfuqishëm.  Blakaj tha se me kalimin e kohës …

Më shumë...

Danush Miftar Kurtaj (8.3.1961 – 22.5.1999)

Danush Miftar Kurtaj (8.3.1961 – 22.5.1999)

Danush Kurtaj lindi në fshatin Gabrricë të komunës së Kaçanikut, më 8mars të vitit 1961. Ishte biri i Miftarit dhe i nënë, Eminesë. Mësimet fillestare i kreu ne vendlindje, ndërsa shkollen e mesme, në Kaçanik. Qysh i ri e ndien peshën e rëndë të shtypjes dhe të shfrytëzimit nga kolonizatorët …

Më shumë...

Besim Hazir Paçarizi (12.9.1969 – 22.5.1999)

Besim Hazir Paçarizi (12.9.1969 – 22.5.1999)

Besim Paçarizi u lind më 12.9.1969, në Dragobil të Malishevës, nga babë Haziri dhe nënë, Hajrie Kryeziu nga Mleqani, të cilët sollën në jetë shtatë fëmijë: Ismeti, Sadia, Zeneli, Zejnia, Ganimetja, Besimi dhe Besniku. Besimi arsimin fillor e mbaroi në Shkollën Fillore “Abdyl Frashëri’ në Prizren, kurse të mesmen, Gjimnazin …

Më shumë...

Taulant Balla: Në tekstin e rezolutës për Srebrenicën të përfshihet edhe dënimi i bashkëpunimit të Berishës me Millosheviçin

Taulant Balla

Partia Socialiste i ka kërkuar përfaqësuesve të ‘Rithemelimit’ të Sali Berishës kompromis për të hartuar një rezolutë të dakordësuar, për dënimin e gjenocidit serb në Srebrenicë, duke përfshirë edhe elemente të tera në tekstin e dokumentit. Konkretisht, kryetari i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla i ka kërkuar propozuesit e …

Më shumë...