Ahmet Qeriqi

Anthony Blinken: Nesër do të nënshkruhet marrëveshja mes Kosovës dhe Sfidave të Mijëvjeçarit

Anthony Blinken

  Sekretari, amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, ka bërë të ditur se nesër do të nënshkruhet marrëveshja mes Kosovës dhe Sfidave të Mijëvjeçarit  Ai, në takimin me Vjosa Osmanin e Albin Kurtin e falënderoi Kosovën për strehimin e afganve dhe mbështetjen e treguar ndaj Ukrainës. Nesër do të nënshkruani kontratën …

Më shumë...

Kanë vdekur tre infektuar me virusin korona, janë paraqitur një mijë e 830 raste të reja, janë shëruar 840 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 4 mijë e 786 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 1 mijë e 830 raste  të reja me virusin korona. …

Më shumë...

Ilir Meta rezulton bashkëpunëtor i Sigurimit të shtetit andaj certifikata e pastërtisë së tij do të duhej të ishte ndryshe

Ilir Meta

Report Tv ka siguruar dokumentin ekskluziv të Autoritetit të Dosjeve, që zbulon se Ilir Meta është politikani i lartë i shtetit, që përmendet në dosjen e Autoritetit për Informim mbi Dosjet e Sigurimit te Shtetit. Në dokumentin e ekskluziv të Autoritetit të Dosjeve të siguruar nga gazetarja Danjela Maloku thuhet …

Më shumë...

Nga 25 konkurrues, Gjykata Speciale ka rekomanduar që katërve prej tyre mos t’u pranohet statusi i viktimës nga UÇK-ja

The Telegraph: Gjyqtarët për krimet e luftës të Gjykatës Speciale duhet të largohen nga detyra për “shpërdorim të autoritetit”

Zyra për pretendentët që janë paraqitur si viktima të UÇK-së, si dëshmitarë pa identitet legal publik,  në kuadër të Gjykatës Speciale, ka përpiluar raportin e pestë me aplikacionet e personave që pretendojnë se kanë pësuar dëme nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës, në rastin gjyqësor ndaj drejtuesve të UÇK-së. Në raportin …

Më shumë...

Ramush Haradinaj: Ka ardhur koha për njohje reciproke ndërmjet Kosovës e Serbisë nën udhëheqjen e Amerikës

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, e ka mirëpritur takimin e sekretarit amerikan të Shtetit, Anthony Blinken me presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti, në ShBA, si dhe mbështetjen e Amerikës për Kosovën me fondet e Sfidave të Mijëvjeçarit. Haradinaj thotë  se ka ardhur koha për …

Më shumë...

Liza Xhonson: Shtetet e Bashkuara të Amerikës besojnë se e ardhmja e Kosovës është në Evropë dhe në NATO

Liza Xhonson: Shtetet e Bashkuara të Amerikës besojnë se e ardhmja e Kosovës është në Evropë dhe në NATO

Zëvendës Ndihmës Sekretarja e Shtetit për Çështjet Ndërkombëtare të Narkotikëve dhe Zbatimit të Ligjit, zonja Liza Xhonson tha se Shtetet e Bashkuara të Amerikës besojnë se e ardhmja e Kosovës është në Evropë dhe në NATO. Një kohë kam qenë e caktuar në stafin kombëtar të NATO-s, ishte një përvojë …

Më shumë...

Lindita Nikolla mbanë mbledhjen e kryesisë lidhur me dosjen e Autoritetit për Informim mbi Dosjet e Sigurimit te Shtetit

Lindita Nikolla

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë,  Lindita Nikolla ka thërritur mbledhjen e kryesisë me kryetarët e grupeve parlamentare për t’i vënë në dispozicion dosjen e Autoritetit për Informim mbi Dosjet e Sigurimit te Shtetit. Aty flitet se një personazh me profil të lartë politik i identifikuar me inicialet I.M., rezulton të …

Më shumë...

Serbët në veri janë paralajmëruar që të mos i regjistrojnë automjetet e tyre me targa të Republikës së Kosovës

Serbët në veri janë paralajmëruar që të mos i regjistrojnë automjetet e tyre me targa të Republikës së Kosovës

Sot, qytetarët serbë në Veri të Mitrovicës, kanë gjetur të vendosura në veturat e tyre fletushka kërcënuese përmes së cilave janë paralajmëruar që të mos regjistrojnë automjetet e tyre me targa të Republikës së Kosovës. “Nuk ka dorëzim – KM mbetet”, është mesazhi i shkruar në fletushkat e vendosura në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ofensiva serbe e fundit të korrikut të vitit 1998 kundër UÇK-së – në Zborc, Blinajë, Carralevë, Grykë e Llapushnikut IV

Ahmet Qeriqi: Ofensiva serbe e fundit të korrikut të vitit 1998 kundër UÇK-së - në Zborc, Blinajë, Carralevë, Grykë e Llapushnikut IV

(“Kronikë lufte I II –  29 maj 1998-24 qershor 1999) Në Grykën strategjike të Krojmirit, në Grykën e Shpëtimit (E hënë, 27 korrik, 1998)   Gryka e Krojmirit quhet kompleksi i pesë luginave, të cilat shtrihen nga vendi i quajtur “Gurra e Gatë”, në një degëzim,  fillimisht prej tri lugjeve  …

Më shumë...

Nga viti në vit, sot u mbushën katër vite, fizikisht pa Ju Baca Adem, shpirtërisht me Ju, të pandashëm deri në amshim

Nga viti në vit, sot u mbushën katër vite, fizikisht pa Ju Baca Adem, shpirtërisht me Ju, të pandashëm deri në amshim. Disave  u keni munguar dhe do t’ iu mungoni gjithmonë, disa të tjerë ndihen të lirë, pasi tashmë nuk ka kush i fshikullon, nuk ka kush ua çjerrë …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Katër vite më parë, pushoi së rrahuri zemra e Simbolit të Rezistencës sonë kombëtare-Bacë, Adem Demaçit!

Me një Akademi përkujtimore sot përkujtohet veprimtari, Adem Demaçi në një vjetorin e vdekjes se tij

Askush nuk ishte më meritor se ai për të qenë në krye të shtetit por ja që në të gjallë të tij e anashkaluan të gjithë!!! Dikush u mjaftua me dhënien e një pensioni!!! Askush si ai nuk frymëzoi me qindra e mijëra qytetarë për ta dashur lirinë, njeriun, kombin …

Më shumë...

M.Krasniqi: Adem Demaçi ishte artikulimi më i lartë i mendimit e vizionit të lirisë, guximtar, vetëmohues, paqësor, simbol i rezistencës

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka përkujtuar heroin e kombit Luan Haradinajn në përvjetorin e rënies së tij

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, në 4- vjetorin e vdekjes së veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Adem Demaçit, ka bërë homazhe te varri i tij, duke e cilësuar Demaçin si të pathyeshmin e kombit shqiptar. Memli Krasniqi, duke e shtjelluar figurën emblematike të Demaçit sipas teorisë …

Më shumë...

Plazhet e Shqipërisë i vizituan rreth një milion e 360 mijë turistë, 45 për qind më shumë sesa në qershor të vitit të kaluar

Plazhet e Shqipërisë i vizituan rreth një milion e 360 mijë turistë, 45 për qind më shumë sesa në qershor të vitit të kaluar

Plazhet e Shqipërisë i vizituan rreth një milion e 360 mijë turistë, 45 për qind më shumë sesa në qershor të vitit të kaluar. Shqipërinë deri tani e vizituan gjithsej një milion e 360 mijë turistë, ose 45 për qind më shumë se qershori i vitit të kaluar. 880 mijë …

Më shumë...

Oliver Varhley: Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës ka rikthyer debatin rreth procesit të zgjerimit të BE-së

Oliver Varhelyi: Komisioni evropian ka vlerësuar se të gjitha kushtet janë përmbushur për liberalizimin e vizave për Kosovën

Komisioneri europian i zgjerimit Oliver Varhleyi  ka deklaruar se Lufta e Rusisë ndaj Ukrainës ka rikthyer debatin rreth procesit të zgjerimit të BE-së dhe ka nxjerrë në pah nevojën për të përshpejtuar procedurat që ishin lënë në vendnumëro nga Komisioni i mëparshëm. Komentet e tij erdhën pasi  krerët e BE-së …

Më shumë...

Irani ndalon shfaqjen e femrave në reklama me pamje dhe veshje të pamoralshme

Irani ndalon shfaqjen e femrave në reklama me pamje dhe veshje të pamoralshme

Autoritetet iraniane u ka thënë agjencive të reklamave se sipas shtrëngimit të ligjit të ashtuquajtur “Hixhabi dhe Dëlirësia”, grave iraniane tani u ndalohet të shfaqen në reklama. Ata ua dërguan një letër agjencive të reklamave gjatë fundjavës, pas publikimit të një videoje promovuese nga kompania e akullores Domino. Në këtë …

Më shumë...

Vetëm Kosova do të mbetet pa projektin e gazit amerikan, i cili është refuzuar nga Vetëvendosja e Qeveria kurti

Autoritetet e Kremlinit mund ta mbyllin tubacionin e gazit, “Nord Stream I”, nëse shtetet perëndimore bojkotojnë naftën e Rusisë

Shqipëria, Serbia  dhe Maqedoninë e Veriut do të krijojnë një grup të përbashkët për bashkëpunimin në energji, ndërsa Beogradi planifikon të marrë gazin e lëngshëm natyror (LNG) të Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga Shqipëria. Qeveritë e tri shteteve, pjesë e nismës së “Ballkanit të hapur’, pas një propozimi të …

Më shumë...