Ahmet Qeriqi

WWF fillon fushatën rajonale “Love it or lose it” e cila na fton të gjithëve ta duam natyrën në mënyrë që ajo të mos zhduket.

WWF fillon fushatën rajonale “Love it or lose it” e cila na fton të gjithëve ta duam natyrën në mënyrë që ajo të mos zhduket.

Natyra ka nevojë për dashurinë tonë Në Ditën e Shën Valentinit, organizata botërore për mbrojtjen e natyrës, WWF, fillon fushatën rajonale “Love it or lose it” (Shqip: Duaje ose humbe), duke e deklaruar vitin 2022 vit thelbësor për ta treguar dashurinë tonë për natyrën, nga e cila varet gjithë njerëzimi. Në …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Llajosh Zillahi (1891-1974), njëri ndër shkrimtarët më të njohur në Hungari por edhe në botë

Ahmet Qeriqi: Llajosh Zillahi (1891-1974), njëri ndër shkrimtarët më të njohur në Hungari por edhe në botë

Llajosh Zillahi (Zilahy Lajos) u lind më 27 mars 1891, në Nagysalonta, vdiq në Novi Sad, më 1  dhjetor të vitit 1974). Zillahu  është shkrimtar dhe dramaturg i njohur hungarez. Ai është njëri  nga prozatorët më të lexuar hungarez të shekullit XX. Babai i  Zillahut,  ishte noter, pasardhës i një …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kënga e trimërisë në margjinat e historisë ( Halil Arnauti dhe Musliu- Musa dhe Halili) I

Ahmet Qeriqi

Këngët historike, duke filluar prej këngës së Luftës së Kosovës të vitit 1389 e deri te këngët e dëshmorëve të UÇK-së, janë këngë që kanë pasqyruar dhe pasqyrojnë heroizmin shqiptar nëpër shekuj. Nga ky mes i këngëve kemi edhe këngët e trimërisë, të cilat jo doemos lidhen për personalitete të …

Më shumë...

Memli Krasniqi: Një vit pas fitores, Vetëvendosja nuk po tregon vizion, program, zhvillim, integrim e punë, por vetëm propagandë

Memli Krasniqi

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka vlerësuar se fitorja e Lëvizjes Vetëvendosje dhe kryeministrit Albin Kurti pikërisht më 14 shkurt 2021 prodhoi një impuls prapa të cilit, siç tha ai, nuk ka as vizion, as program, as agjendë, as zhvillim, as integrim, as punësim, por veç propagandë …

Më shumë...

Partia Social Demokratike ka reaguar pas arrestimeve që i janë bërë sot anëtarëve të kësaj partie nga Policia e Kosovës

Partia Social Demokratike ka reaguar pas arrestimeve që i janë bërë sot anëtarëve të kësaj partie nga Policia e Kosovës

PSD-ja ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të aktivistëve dhe kryetarit të  saj, Dardan Molliqaj. Në reagimin e kësaj partie thuhet:   Përderisa çmimin e lartë e të papërballueshëm për shumicën e qytetarëve të Kosovës na e kanë treguar menjëherë, shumë prej çështjeve dhe rrethanave që lidhen me këtë vendim qëndrojnë të …

Më shumë...

Policia e vendit ka bërë të ditur se 13 aktivistët e PSD-së janë arrestuar me urdhër të Prokurorit të Shtetit

Policia e vendit ka bërë të ditur se 13 aktivistët e PSD-së janë arrestuar me urdhër të Prokurorit të Shtetit

Policia e vendit ka bërë të ditur se 13  aktivistët e PSD-së janë arrestuar me urdhër të prokurorit të shtetit pasi kishin dështuar përpjekjet që personat të dilnin nga objekti i ZRRE-së.  “Sot rreth orës 15:00, në rrugën “Bekim Fehmiu” në Prishtinë, saktësisht në objektin e ZRRE-së, me urdhër të …

Më shumë...

Sot kanë vdekur 2 të infektuar me virusin korona, janë paraqitur 247 raste të reja, janë shëruar 2 mijë e 96 të infektuar

Sot u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë shënuar 25 raste të reja, ndërsa janë shëruar 362 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  2 mijë e  314   testime  sa janë kryer  në nivel vendi,  247   të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar sërish kundër shkeljes së të drejtave të njeriut nga Gjykata Speciale

KMDLNj

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka reaguar sërish kundër Gjykatës Speciale në Hagë, për të cilën ka konstatuar se po i shkel të drejtat e njeriut të të arrestuarve nga Kosova  që po mbahen në paraburgim. KMDLNJ-ja, thotë se  për shkak të rrethanave objektive dhe …

Më shumë...

Azgan Haklaj: Kartolinë për Shën Valentin

Azgan Haklaj

Kartolinë për Shen Valentin Unë e dua Malësinë e Gjakovës! Zgjodha ditën e Shën Valentinit, ditën e sakrificës sublime për dashurinë, për të rrëfyer një dashuri të veçantë, me gravitet të pamatë, vullkan që nuk shuhet kurrë, nuk thahet as nuk vyshket. E pastër si uji i kristaltë i Valbonës. …

Më shumë...

Shoqata për Personat e Prekur me Fibrozë Cistike, ka marrë vendim që me 16.2.2022 nga ora 10:00 të mbajë një protestë para objektit të Ministrisë,

Shoqata për Personat e Prekur me Fibrozë Cistike, ka marrë vendim që me 16.2.2022 nga ora 10:00 të mbajë një protestë para objektit të Ministrisë,

Shoqata për Personat e Prekur me Fibrozë Cistike, është organizatë jo-qeveritare e cila përfaqëson personat me fibrozë cistike në Kosovë. Në organizatën tonë për momentin kemi të regjistruar rreth 130 pacientë të prekur me fibrozë cistike. Shoqata gjate këtyre viteve ka zhvilluar aktivitete te shumta qe kishin për qellim sensibilizimin …

Më shumë...

Aktivistë të PSD-së, bashkë me kryetarin, Dardan Molliqajn, kanë protestuar në Zyrën e Rregullatorit për Energji

Aktivistë të PSD-së, bashkë me kryetarin, Dardan Molliqajn, kanë protestuar në Zyrën e Rregullatorit për Energji

Aktivistë të PSD-së, bashkë me kryetarin, Dardan Molliqaj, kanë hyrë në Zyrën e Rregullatorit për Energji. Aty kryesuesi i Bordit të ZRRE-së, Ymer Fejzullahu, ka dalë të flasë me ta, duke i lutur të mos e  pengojnë atë dhe stafin e tij. Aktivisti Nol Nushi, nga PSD-ja, kërkoi që ZRRE-ja …

Më shumë...

Abelard Tahiri: PDK-ja po luan rol konstruktiv si opozitë, pasi Qeveria nuk ka bërë asgjë për ta përmirësuar mirëqenien e qytetarëve

Abelard Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka thënë se kjo parti po luan një rol konstruktiv si opozitë. Për ne është më i rëndësishëm progresi shtetëror sesa, “cirkuset” në Kuvendin e Kosovës. Ai tha se për PDK-në nuk është e rëndësishme karrigia, por i kanë dhënë kohë Qeverisë …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Korovës, Glauk Konjufca priti në takim deputetin britanik, Martin Vickers

Kryetari i Kuvendit të Korovës, Glauk Konjufca priti në takim deputetin britanik, Martin Vickers

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, i shoqëruar nga këshilltarët, ka pritur sot në takim deputetin e Parlamentit Britanik njëherësh i Dërguar i Kryeministrit për Tregti në Ballkanin Perëndimor, Martin Vikers, i cili shoqërohej nga ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Nicholas Abott.  Në takim, ndër të tjera, …

Më shumë...

Skënder Hyseni: Asociacioni duhet të bëhet nga ekspertët dhe të mos ndërhyhet në asnjë nivel të qeverisjes në vend

Skender Hyseni

Ish-ministri i Punëve të Jashtme, Skënder Hyseni, ka thënë se statuti i Asociacionit duhet të bëhet nga ekspertët, dhe të jetë i tillë të mos ndërhyjë në asnjë nivel të qeverisjes në vend. Hyseni ka thënë se e sheh politikën e jashtme si të dështuar, ku fajtorë kryesorë i bën: …

Më shumë...

GAP: “Premtimet e kryetarëve të komunave të Kosovës për mandatin e ri qeverisës 2021 – 2025”

Instituti GAP fton gazetaret te marrin pjesë në konferencën për media ku do të prezantohen premtimet e kryetarëve të komunave të Kosovës nga zgjedhjet e fundit lokale për mandatin qeverisës 2021 – 2025. Tash e disa vite, Instituti GAP bën monitorimin e premtimeve të kryetarëve të komunave të Kosovës duke …

Më shumë...

Flet Prof. Dr. Vangjel Kici: Burimet natyrore dhe administrimi i tyre më i keq, në Shqipëri

Flet Prof. Dr. Vangjel Kici: Burimet natyrore dhe administrimi i tyre më i keq, në Shqipëri

Emigrimi i të rinjve shqiptarë nuk ndalon. Synimi i të rinjve është perëndimi për një rrogë më të lartë. Por njëkohësisht edhe për të ndihmuar familjet, që nuk përballojnë jetësën me të ardhurat e tyre. Edhe në botë ka emigrim por 1 deri 5 apo 6 % e popullsisë dhe …

Më shumë...