Ahmet Qeriqi

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Bujar Osmani, kryesues i OSBE-së në Evropë, e filloi vizitën dyditore në Bosnje-Hercegovinë

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Bujar Osmani, kryesues i OSBE-së në Evropë, e filloi vizitën dyditore në Bosnje-Hercegovinë

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, kryesues i radhës  i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, e filloi vizitën dyditore në Bosnjë dhe Hercegovinë me një takim me anëtarët e Presidencës vendit, raporton Anadolu. Bujar  Osmani u prit në Sarajevë nga anëtarët e Presidencës së Bosnjës …

Më shumë...

Geoffrey Nice: Gjykata Speciale është duke i shërbyer Serbisë, pasi dihet se raporti i Dick Martyt ka qenë dhe është bosh

Geoffrey Nice: Arrestimi dhe akuzat kundër Ramush Haradinajt janë politike

Ish-prokurori i Gjykatës së Hagës, Xhefri Najs, ka thënë se Gjykata Speciale është duke i shërbyer Serbisë dhe se raporti i Dick Martit ishte bosh. Mendoj se gjithçka lidhur me historinë e Gjykatës Speciale  është goxha e pazakontë, dhe dukej kështu prej momentit kur ishte publikuar raporti i Martit, pastaj …

Më shumë...

Samantha Power: Krijimi i Asociacionit të Komunave Serbe, në veri të Kosovës, është një hap thelbësor që duhet të ndërmerret

Samantha Power: Lufta e Rusisë në Siri nuk është luftë kundër terrorizmit, por është barbari

Administratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, Samantha Power, deklaroi  se krijimi i Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe në Kosovë është një hap thelbësor që duhet të ndërmerret për të siguruar vazhdimin e procesit të normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që duhet të përmbyllet me njohje të …

Më shumë...

BE u ka kërkuar autoriteteve të Kosovës t’i përmbahen rigorozisht procedurave ligjore në shpronësimin e pronës së paluajtshme

Përmes një komunikate për media Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë, ka treguar se është  në dijeni për vendimin preliminar të Qeverisë së Kosovës për shpronësimin e tokës për interes publik, në Leposaviq dhe Zubin Potok. Bashkimi Evropian u ka kërkuar autoriteteve të Kosovës që t’i përmbahen rigorozisht  procedurave ligjore …

Më shumë...

Sali Berisha merr në mbrojtje filo-grekun, Fredi Beleri, i cili është zotuar se nëse fiton shumicën në zgjedhje do ta greqizojë Himarën

Sali Berisha merr në mbrojtje filogrekun, Fredi Beleri, i cili është zotuar ta greqizojë Himarën. Arrestimin e tij për  dyshimin se ka blerë vota  Berisha e  quan hakmarrje të verbër politike, pasi ai është  pjesë e koalicionit “Bashkë Fitojmë” për Himarën.  Komenti im për këtë ngjarje është një veprim i …

Më shumë...

Fadil Shyti: HEROIZMA MADHËSHTORE QË KANË LËNË GJURMË TË THELLA NË HISTORINË TONË TË RE! I

Duke lexuar librin e luftëtarit të lirisë, Rexhep Ahmeti “Kujtime nga lufta e UÇK-së I Kreshniku i Zhabarit – Ajet Mahmut Uka”. Prishtinë, 2021 Pjesa e dytë: “Motër, nëse i mbijetoj kësaj lufte, do t’i çliroj një nga një tokat shqiptare”. Bekim Berisha, i kishte thënë motrës së tij, Zyrafete …

Më shumë...

Sadik Halitjaha: Ismail Kadare surrogat francez apo shkrimtar i madh i romaneve Shqiptare?

Sadik Halitjaha

Shpalosa një shkrim dhe pash një video në youtube-  Me titull: Intelektualet e librit të pa lexuar. Ismail Kadare- Kanuni -Shitje e grave dhe çmimi Nobel për letërsi. Autori apo autorja që interpretonte në video kishte marr për detyrë ta paraqiste Kanunin si të keqën më të madhe të njerëzimit! …

Më shumë...

Dr. Skёnder Demaliaj: RASTI I OSETISЁ JUGORE, I ABKHAZISЁ, PAVARЁSIA E KOSOVЁS DHE “PRECEDENTI” PЁR TЁ CILIN FLET VLADIMIR PUTIN

Skender Demaliaj

Edhe ҫёshtjen e pavarёsisё sё Osetisё Jugore dhe Abkhazisё, Vladimir Putin e ka lidhur ngushtё e direkt me shpalljen e pavarёsisё nga Republika e Kosovёs nё vitin 2008. Ёshtё njё tezё me qёllime justifikuese pёr sulmet ushtarake tё Rusisё qё nga viti 2008 e nё vazhdim. Ёshtё njё tezё dashakeqёse, …

Më shumë...

Kandidati i koalicionit të Metës e Berishës, “Bashke Fitojmë” në Himarë, Fredi Beleri është arrestuar nga Policia e Shtetit

Kandidati i koalicionit “Bashke Fitojmë”, në Himarë, Fredi Beleri, është arrestuar nga Policia e Shtetit. Ai akuzohet për blerje votash. Arrestimi është urdhëruar nga SPAK-u. Filogreku i Ilir Metës dhe Sali Berishës Fredis Beleris, kishte premtuar se po të fitonte në zgjedhjet vendore do ta greqizonte Himarën. Mediet bëjnë të …

Më shumë...

Marrja në pyetje e dëshmitarëve të Prokurorisë së Gjykatës Speciale në gjykimin kundër krerëve të UÇK-së po mbahet në seanca private

KMDLNj: Gjykata Speciale nuk është duke garantuar gjykim të drejtë dhe të paanshëm për ish-krerët e UÇK-së

Marrja në pyetje e  dëshmitarit të katërt nga ana e Zyrës së Prokurorit të Gjykatës Speciale në gjykimin kundër krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është zhvilluar tërësisht në seancë private, për dy ditë me radhë. Njëjtë ka ndodhur edhe me tre dëshmitarët paraprakë. Pas pyetjeve të Prokurorisë, në mbyllje …

Më shumë...

Memli Krasniqi: Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, asnjëherë nuk ka thënë se Marrëveshja Bazë është e mirë për Kosovën

Memli Krasniqi

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka deklaruar  se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, asnjëherë nuk ka thënë se Marrëveshja Bazë është e mirë për Kosovën, ndërsa dihet se zëvendësi i tij, Besnik Bislimi, pati thënë se kjo marrëveshje është e keqe për Kosovën. Duke mori Albin Kurti në mënyrë arrogante …

Më shumë...

Arrestohen dy të dyshuar pasi në rrjete sociale kishin ekspozuar armë dhe iniciohet rasti, “Mbajtje në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”

Njësia e Hetimeve në kuadër të Stacionit Policor në Gjakovë, sot kishin pranuar një informatë nga Njësia për Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerëzore se e dyshuara femër, shtetase e Republikës së Shqipërisë, derisa ka qenë në Kosovë kishte ekspozuar një armë zjarri në rrjetet sociale. Menjëherë është filluar me …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka pritur për një vizitë në Tiranë, kryetarin e Polonisë, Andrzej Duda

Kryetari i Shqipërisë, Bajram Begaj, ka pritur për një vizitë në Tiranë, kryetarin e Polonisë, Andrzej Duda. Pas takimit, në një konferencë të përbashkët për medie, Begaj, i ka shprehur “mirënjohjen presidentit Duda për solidaritetin që Polonia dhe populli polak treguan me shqiptarët për kapërcimin e dëmeve të tërmetit shkatërrimtar …

Më shumë...

KMDLNj: Prokuroria Speciale në Hagë po përpiqet ta pamundësojë mbrojtjen e të akuzuarve

KMDLNj: Prokuroria Speciale në Hagë po përpiqet ta pamundësojë mbrojtjen e të akuzuarve

Prokuroria Speciale në Hagë në vazhdimësi është angazhuar ta bëjë më të vështirë mbrojtjen efektive të të akuzuarve në Hagë, të gjithë shtetas të Kosovës, të gjithë shqiptarë dhe të gjithë ushtarë dhe eprorë të UÇK-së si dhe bartës të posteve më të larta politike dhe shtetërore. Që nga fillimi, …

Më shumë...

Valon Murati: Bashkimi UÇK – LKÇK i 11 majit të vitit 1998 mesazh uniteti e fuqizimi i luftës sonë çlirimtare

Fatmir Humolli: Bahriu i këshilloi që moti robërit e lirisë

Sot 25 vite ka ndodhur një ndër ngjarjet më të rëndësishme për fuqizimin e luftës çlirimtare. Më 11 maj të vitit 1998 UÇK dhe LKÇK kanë arritur marrëveshjen që i tërë potenciali ushtarak i LKÇK-së të vendoset nën komandën e UÇK-së përderisa LKÇK ka mbajtur pavarësinë e saj politike. Për …

Më shumë...

Në Gjykatën Speciale, në Hagë, po vazhdon procesi gjyqësor kundër katër krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Sot në Gjykatën Speciale ka filluar gjyqi kundër krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi e Rexhep Selimi

Në Gjykatën Speciale në Hagë po vazhdon procesi gjyqësor kundër katër krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Gjykimi po vazhdon  me dëgjimin e dëshmitarit të radhës nga Zyra e Prokurorit të kësaj gjykate. Në këtë proces deri tani janë dëgjuar katër …

Më shumë...