Ahmet Qeriqi

Arben Mustafa: Pakoja e Qeverisë synon blerjen e paqes sociale

Arben Mustafa

Koordinatori i Departamentit për Financa në Kabinetin për Qeverisje të Mirë, Arben Mustafa ka kritikuar Qeverinë Kurti për marrjen e masave ekonomike pa plan përmes “Pakos për përballje me inflacionin”, në përpjekje për t’i shuar pakënaqësitë e qytetarëve, që po përballen më krizën e rëndë ekonomike dhe energjetike. Mustafa tha …

Më shumë...

Sindikata e Shërbimit Spitalor, Klinik dhe Universitar të Kosovës ka kërkuar rritje të pagave prej 50 për qind

Sindikata e Shërbimit Spitalor, Klinik dhe Universitar të Kosovës ka kërkuar rritje të pagave prej 50 për qind

Duke pasur parasysh që implementimi i Ligji të Pagave fillon tetë muaj pas daljes në Gazetën Zyrtare,e si projektligj nuk ka shkuar në kuvend as në lexim të parë. Duke pasur parasysh që ky projektligj është vendosur në agjendën qeveritare 3 herë dhe është tërhequr gjithashtu duke pasur parasysh që …

Më shumë...

Azgan Haklaj: Kthim në identitet!

Azgan Haklaj

Po presim vendimin e Këshillit Bashkiak të “Tropojës” për kthimin në identitet: Heqjen e emrit sllavë Tropojë dhe vendosien e emrit shqiptar. Propozimi ka dy emra Dardania Alpine(Malësia e Dardanisë), ose Malësia e Gjakovës. Meqenëse grupet parlamentare të punës po hartojnë ndarjen e re administrative dhe në Malësinë e Gjakovës …

Më shumë...

FLAMUR SHABANI: SHPIRTI GDHEND VARGUN

FLAMUR SHABANI: SHPIRTI GDHEND VARGUN

Nëse flasim për poetin Jahir Bashota, duhet të theksojmë se vargjet e tij janë pasqyrë e shpirtit. Ato burojnë nga brendësia e tij, sikurse ujërat termale nga thellësitë e nëntokës, që shpërthejnë në sipërfaqe në formën e llixhave, për të kuruar njerëzit nga sëmundje të ndryshme. Vargjet e poetit nuk …

Më shumë...

Kanë filluar hetimet kundër ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, për mos raportim të pasurisë

Në slloveni u zbulua një skandal të madh financiar, ku është përfshirë edhe ambasadori i Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj

Kanë filluar  hetimet kundër  ambasadorit të Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj, për mos raportim të pasurisë. Zëdhënësja e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Laureta Ulaj ka deklaruar për mediet  se Zyra e Kryeprokurorit të Shtetit ka pranuar nga Agjencioni Kundër Korrupsionit kallëzim penal ndaj Berishajt. Kallëzimin penal  zyra e ka dërguar …

Më shumë...

Kryesitë e dy kolegjiumeve të AKS-së shqyrtuan projektligjet për zyrtarët publikë dhe projektligjin e pagave

Kryesitë e dy kolegjiumeve të Asociacionit të Komunave të Kosovës sot në një takim të përbashkët shqyrtuan projektligjet për zyrtarët publikë dhe projektligjin e pagave, e që këto projektligje janë në diskutim publik, ku edhe i dhanë vërejtjet, propozimet dhe rekomandimet e tyre. Këto vërejtje, propozime dhe rekomandimet do të …

Më shumë...

Kryeministri Kurti, në 23-vjetorin e themelimit të policisë ka përmendur rastin e 11-vjeçares së dhunuar në Prishtinë

Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në 23-vjetorin e themelimit të policisë ka përmendur rastin e 11-vjeçares së dhunuar në Prishtinë. Kurti ka thënë se një vajzë që do të duhej të ishte në bankat shkollore në klasën e pestë ose të gjashtë, ndodhet në strehimore për shkak të dhunimit. Ai …

Më shumë...

Ministri Mehaj në vizitë zyrtare në Gjermani

Njoftohet se me ftesë zyrtare nga autoritetet më të larta të Universitetit të Forcave të Armatosura – Helmut Schimdt, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, gjendet për vizitë zyrtare në Republikën e Gjermanisë. Gjatë kësaj vizite, Ministri Mehaj do të realizojë takim me homologen gjermane, ministren e Mbrojtjes, znj. Christine Lambrecht, …

Më shumë...

Nagip Arifi: E vetmja zgjidhje për shqiptarët është që Presheva, Bujanoci e Medvegja t’i bashkohen Kosovës, trungut të vet

Nagip Arifi:

Kryetari i Bujanocit, Nagip Arifi, ka thënë se në takimin me zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi gjatë vizitës së tij në Bujanovc ia ka çelur temën e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, por ai  nuk i ka dhënë përgjigje. I kam propozuar zëvendëskryeministrit që çështja më e mirë do të …

Më shumë...

Blerta Deliu Kodra: Me këtë inflacion dhe zhvlerësim të parasë, rritja e pagave për mësimdhënësit është jetike

Blerta Deliu Kodra

Deputetja e PDK-së, Bleta Deliu Kodra iu ka drejtuar Mimoza Kusarit, e cila ka thënë se  Fitorja e Vetëvendosjes qenka “çlirim për Kosovën,  grevat e sindikalistëve dhe mësimdhënësve  nuk qenkan “rezistencë”?! Si duket, akoma nuk e keni kuptuar se populli është ngopur me ju ende pa i bërë dy vjet …

Më shumë...

Të gjitha familjet që do të instalojnë panele diellore në shtëpitë e tyre, do të mbështeten nga shteti me 50% të vlerës

Të gjitha familjet që do të instalojnë panele diellore në shtëpitë e tyre, do të mbështeten nga shteti me 50% të vlerës

Të gjitha familjet që do të instalojnë panele diellore në shtëpitë e tyre, e që do ti përdorin për ngrohje uji do të mbështeten financiarisht nga shtetit. Burime e lajmeve nga Shqipëria bëjnë me dije se qeveria po mendon të rimbursojë  gjysmën e vlerës së pajisjes së paneleve diellore për …

Më shumë...

Vladimir Putin, ka vëzhguar stërvitjet ushtarake, ku po marrin pjesë forcat e Kinës dhe shtetet aleate të Rusisë

Vladimir Putin

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin, ka vëzhguar nga afër stërvitjet ushtarake, ku po marrin pjesë edhe forcat e Kinës dhe shteteve të tjera që kanë qëndrim miqësor me Rusinë, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dimitri Peskov. Putin u takua të martën me ministrin e Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu, dhe me …

Më shumë...

Shqiprim Pula: Kosova, një luftë e pa përfunduar në Mitrovicë

Shqiprim Pula

E kemi shkelur dekadën e tretë të shekullit XXI dhe vazhdojmë të jemi në luftë, e pushuar si front luftimesh, por të pa mbaruar përmes një Traktati Paqeje. Qysh në Qershor të 1999-tës, Mitrovica doli e ndarë në mënyrën se si mbeti si qytet dhe befas Serbia ngriti struktura të …

Më shumë...

Kryeministri Edi Rama ka premtuar sërish sot rritje rrogash për infermierët dhe mjekët në të gjithë Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama ka premtuar sërish sot rritje rrogash për infermierët dhe mjekët në të gjithë Shqipërinë

Kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama, sot  sërish  ka premtuar rritje rrogash për infermierët dhe mjekët në tërë Shqipërinë. Gjatë fjalimit të tij në inaugurimin e Spitalit të Ri në Laç, Rama ka thënë se pavarësisht vështirësisë, qeveria do të vazhdojë të rrisë rrogat për punonjësit shëndetësorë. Gjithashtu, Rama ka thënë …

Më shumë...

Ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 21 raste të reja, janë shëruar 88 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 140 testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 21 raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore ka  vdekur …

Më shumë...

Brnabiq: Edhe pse në Veri po qëndroj në rrethana të rënda, jam shumë e lumtur që kemi arritur të ruajmë qetësinë

Brnabiq: Edhe pse në Veri po qëndroj në rrethana të rënda, jam shumë e lumtur që kemi arritur të ruajmë qetësinë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq qëndroi sot në pjesën veriore të Kosovës në  një vizitë zyrtare. Branbiç dha mesazhe paqeje nga Mitrovica e Veriut, ndërsa u prit nga përfaqësues të Listës Serbe, subjektit më të madh politik të serbëve të Kosovës si dhe nga përfaqësues të institucioneve që punojnë në …

Më shumë...