Ahmet Qeriqi

Komuna e Skenderajt konsideron se vendimi i Gjykatës Speciale kundës Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt është i padrejtë

Komuna Skenderaj

Komuna e Skenderajt me shqetësim ka përcjellë seancën e sotme të Gjykatës Speciale, në të cilën janë dënuar udhëheqësit e OVLUÇK-së, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. Konsiderojmë që ky vendim dënues është i padrejtë dhe besojmë fuqishëm në pafajësinë e Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt dhe të gjithë liderëve të …

Më shumë...

Kryeministri Albin Kurti gjatë qëndrimit gati dy javë në Amerikë, sot është takuar me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Xhek Sallivan

Kryeministri Albin Kurti gjatë qëndrimit gati dy janë në Amerikë, sot është takuar me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, Xhek Sallivan

Kryeministri i Kosovës,  Albin Kurti gjatë qëndrimit gati dy javë në Amerikë,  sot është takuar me Këshilltarin e Sigurisë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara, Xhek  Sallivan, por jo në zyrën e tij në Shtëpi të Bardhë. Sipas Zyrës  së kryeministrit Kurti ka biseduar me z. Sullivan edhe për dialogun me …

Më shumë...

Mbi 4700 zyrtarë të lartë publikë e kanë për obligim sipas ligjit të deklarojnë çdo vit pasurinë e tyre në AKK

AKK

Mbi 4 mijë e 700 zyrtarë të lartë publikë e kanë për obligim sipas ligjit të deklarojnë çdo vit pasurinë e tyre në Agjencinë Kundër Korrupsionit. Afati për deklarim këtë vit ka përfunduar më 31 mars, ndërsa ka pasur zyrtarë që e kanë deklaruar pasurinë e tyre jashtë afatit, ndërsa …

Më shumë...

Gjykata e Apelit ka vërtetuar vendimin e Gjykatës Themelore, në Prishtinë, për bllokimin e tarifave të shtrenjta të energjisë elektrike

Gjykata e Apelit

Gjykata e Apelit ka vërtetuar vendimin e Gjykatës Themelore, në Prishtinë, për bllokimin e tarifave të shtrenjta të energjisë elektrike të vendosura nga Zyra e Rregullatorit për Energji. Në aktvendimin e Apelit, thuhet se ankesa e ZRRE-së është refuzuar si e pabazuar. I gjithë procesi në Gjykatë nisi pas padisë …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 16 raste të reja, janë shëruar 35 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 576 testime  sa janë bërë në nivel vendi, 16   të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...

Sot, Instituti GAP ka publikuar raportin “Themelimi i Njësisë për Ekspertizë: mësimet nga e kaluara për një fond par excellence.”

Sot, Instituti GAP ka publikuar raportin “Themelimi i Njësisë për Ekspertizë: mësimet nga e kaluara për një fond par excellence.”

Qeveria e Kosovës në fillim të vitit 2022, themeloi “Njësinë për Ekspertizë”, e cila ka për qëllim mbështetjen e institucioneve në fushat specifike dhe deficitare, duke angazhuar ekspertë vendorë dhe ndërkombëtarë. Në vitin 2009, ekzekutivi kishte aprovuar një praktikë të ngjashme, kur ishte themeluar “Fondi për Kuadro”. Me gjithë fillimin e …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, Bashkim Jashari, po zhvillon vizitën e parë zyrtare në Gardën Kombëtare të Ajovas

Komandanti i FSK-së, Bashkim Jashari, po zhvillon vizitën e parë zyrtare në Gardën Kombëtare të Ajovas

Komandanti i FSK-së Gjenerallejtënant Bashkim Jashari së bashku me ekipin e tij, me ftesë të Komandantit të Gardës Kombëtare të Ajova (GKA), Gjeneralmajor Benjamin Corell, po qëndron në vizitë zyrtare në Ajova të SHBA-së. Gjatë kësaj vizite Gjeneral Jashari fillimisht u prit nga Gjenerali Corell dhe stafi i tij ku …

Më shumë...

Komuna e Drenasit refuzon dy kërkesa të RKL-së, bazuar në vendimin e Ministrisë së Kulturës së vitit 2008 dhe kërkesën e vitit 2022

Meremetohet Shtëpia-Muze e Radios-Kosova e Lirë, në fshatin Berishë

Komuna e Drenasit refuzoi dy kërkesa të Radios Kosova e Lirë, të parën për “Mbrojtje institucionale të Shtëpisë-Muze” në fshatin Berishë,  sipas vendimit të Ministrisë së Kulturës të   datës  30. 11. 2008”, edhe pse ishte vetëm njoftim dhe jo kërkesë, si  dhe kërkesën për  dhënien  në shfrytëzim 15  ari tokë …

Më shumë...

Sot Gjykata Speciale tregoi fytyrën e vërtetë dhe qëndrimin histerik antishqiptar, duke dënuar veteranë të UÇK-së për propagandë armiqësore

Gjykata Speciale

Prokuroria e Gjykatës Speciale, në pamundësi për ta ruajtur materialin konfidencial, që ka qenë detyrë e krejt këtij institucioni, mllefin për rrjedhën e materialeve  e derdhi te dy krerët e OVL-UÇK-së, të cilët akuzohen për leximin e atyre materialeve, të deponura në ambientet e Shoqatës, gjithnjë sipas një personi të …

Më shumë...

Trupi gjykues i Gjykatës Speciale në Hagë i ka shpallur fajtorë dhe i ka dënuar me nga 4 vjet e gjysmë burg, Hysni Gucatin e Nasim Haradinajn

Gucati - Haradinaj

Trupi gjykues i Gjykatës Speciale në Hagë  i ka shpallur fajtorë dhe i ka dënuar me nga katër vjet e gjysmë burg dhe Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn, dy krerët e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Atyre do t’ju llogaritet edhe koha e kaluar në …

Më shumë...

Kryetari i trupit gjykues në seancën e sotme të Gjykatës Speciale deklaroi se Prokuroria e ka vërtetuar veprën penale

Kryetari i trupit gjykues në seancën e sotme të Gjykatës Speciale deklaroi se Prokuroria e ka vërtetuar veprën penale

Kryetari i trupit gjykues në seancën e sotme të Gjykatës Speciale, ku ndërkohë  shpallet aktgjykimi kundër krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj, ka deklaruar se me veprimet dhe sjelljet e tyre, të akuzuarit e kanë sfiduar punën e gjykatës. Ai tregoi se …

Më shumë...

Sot në Gjykatën Speciale, në Hagë, pritet të shpallet aktgjykimi lirues, ose ndëshkues, kundër Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt

Gucati - Haradinaj

Gjykata Speciale,   e quajtur me eufemizëm si, “Dhomë e Specializuar e Kosovës”  nga mediet dhe politika zyrtare,  do të shpallë aktgjykimin, lirues ose ndëshkues  kundër dy krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucatit e Nasim Haradinaj. Zyra e Prokurorit të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së ka kërkuar që Hysni Gucati e Nasim Haradinaj …

Më shumë...

Intervistë me Lume Kralani-Jakupi, bija e dëshmorit të Kombit, Sejdi Kralani

Intervistë me Lume Kralani-Jakupi, bija e dëshmorit të Kombit, Sejdi Kralani

RKL: E nderuar Lume Kralani Jakupi, vajzë e dëshmorit të Kombit, Sejdi Kralani, mirë se vini në këtë intervistë për dëgjuesit e Radios-Kosova e Lirë! Lume Kralani Jakupi: Mirë se ju gjej, më lejoni të ju përshëndes edhe unë juve dhe të gjithë dëgjuesit e radio Kosova e Lirë, që …

Më shumë...

Maki Beqiri Asllani: Barbarët vrastarë jetojnë pranë familjeve të tyre krejtësisht të lirë, luftëtarët qëndrojnë brenda 4 mureve, mbyllë

Maki Beqiri Asllani: Barbarët vrastarë jetojnë pranë familjeve të tyre krejtësisht të lirë, luftëtarët qëndrojnë brenda 4 mureve, mbyllë

Analistja,  Maki Beqiri Asllani, ka reaguar lidhur me gjyqin që po u bëhet krerëve të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës,  në Hagë. E indinjuar për këtë padrejtësi  të madhe që po iu bëhet krerëve të luftës: Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi  dhe eprorëve të lartë: Salih …

Më shumë...

Veton Berisha: Në festën e Abetares në Pejë fëmijët e komunitetit Egjiptian e komuniteteve Rom e Ashkali janë ndier të diskriminuar

Veton Berisha

Veton Berisha, kryetar i Partisë Liberale Egjiptiane ka deklaruar se “në një festë të Abetares  të mbajtur në Pejë e cila në kushte normale është festë edhe fëmijëve të komunitetit Egjiptian dhe po ashtu fëmijëve të komuniteteve Ashkali dhe atij Rom, përkundrazi këto komunitete segregohën shumëfish nga ata që do …

Më shumë...

Tefta Cami – Cani: Jeta ime gjatë viteve V

Tefta Cami – Cani: Jeta ime gjatë viteve V

   TAKIMI ME ENVER HOXHËN    Në janar të vitit 1980 u takova me Enver Hoxhën, ku i raportova për arritjet në fushën e arsimit dhe kulturës, si dhe disa probleme e pengesa, që na dilnin si:    1.Për nevojën e dërgimit të shumë studentëve e specializantëve jashtë shtetit me …

Më shumë...