Ahmet Qeriqi

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj sot takohet dhe bisedon me kryetarët e komunave nga radhët e partisë së tij

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj do të mbajë të  konferencë për media, bashkë me kryetarët e komunave nga radhët e partisë së tij. Adresimi para gazetarëve do të bëhet duke filluar nga ora 12:00 – në selinë e AAK-së,  me temën ”Raporti i Qeverisë Qendrore me …

Më shumë...

Po realizohet fushata “Kriza për Ujë të Pastër”

Po realizohet fushata “Kriza për Ujë të Pastër”

Njoftojmë se organizata jo-qeveritare PEN (Peer Educators Network) është duke realizuar kampanjën #CleanWaterCrisis (#KrizaPërUjëTëPastër). Kjo kampanjë ka për qëllim vetëdijesimin e qytetarëve për pasojat e ujit të ndotur në ekosistem. Javën që shkoi, së bashku me Institutin Hidrometeorologjik të Kosovës, kemi marrë shtatë mostra të ujit në katër lumenj të …

Më shumë...

Fatmir Limaj dhe Ekrem Kastrati, nderuan shenjat e lirisë e të lavdisë, të rënë 24 vjet më parë në Epopenë e Rahovecit

Më 19 korrik të vitit 1998, nga sulmi të forcave serbe, në Rahovec shumë shqiptarë u vranë dhe u plagosën

Sot në 24-vjetorin e Epopesë së Rahovecit, kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, së bashku me kryetarin e komunës së Malishevës, Ekrem Kastrati si  dhe bashkëluftëtarë e bashkëpunëtorë të tjerë, kanë nderuar shenjat e lirisë dhe të lavdisë sonë kombëtare. Shenja këto, që bënë të mundur që shteti ynë të …

Më shumë...

Sot ka vdekur një të infektuar me virusin korona, janë paraqitur 842 raste të reja, janë shëruar 110 të infektuar

COVID

  Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 2 mijë e 69  testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 842   raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj …

Më shumë...

Edi Rama, ka deklaruar në Bruksel se Gjykata Speciale në Hagë është krijuar në bazë të një raporti të mbushur plot me gjepura.

Edi Rama, ka deklaruar në Bruksel se Gjykata Speciale në Hagë është krijuar në bazë të një raporti të mbushur plot me gjepura.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka deklaruar  sot në Bruksel se Gjykata Speciale në Hagë është krijuar në bazë të një raporti të mbushur plot me gjepura. Ai është shprehur se nga hetimet  nuk ka asnjë provë për trafik të organeve nga udhëheqësit e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Me këtë …

Më shumë...

Konferenca e Parë Ndërqeveritare shënon hapjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë në BE

Sot në Bruksel kryetarja e  Komisionit Europian,  Ursula von der Leyen, ka pritur në takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe kryeministrin e  Maqedonisë së Veriut Dimitar Kovaçevski. Pas një takimi mes tyre ku i pranishëm ishte edhe kryeministrit të Çekisë, Petr Fiala, vend që udhëheq Presidencën e BE-së kanë …

Më shumë...

Shefi i BE-së, Josep Borrell shpreh mbështetje për Shqipërinë në konferencën e parë ndërqeveritare që po mbahet, në Bruksel

Borrell: BE-ja nuk mund të synojë të jetë faktor politik ndërkombëtar nëse nuk arrin ta zgjidhë çështjen e Kosovës

Në një konference për shtyp, përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikën e jashtme, Josep Borrell  ka shprehur mbështetjen e BE-së për Shqipërinë në konferencën e parë ndërqeveritare që po mbahet,  në Bruksel. Ai u shpreh se sot  shënohet një arritje e madhe dhe një rezultat i shumë viteve punë. …

Më shumë...

Admovere: Teksti shkollor “Edukatë Qytetare 9” i autorëve, Selim Bezeraj dhe Bujar Dugolli është plagjiat

Organizata “Admovere”  e cila përcjellë dhe monitoron sistemin edukativo-arsimor në vendin tonë përmes njpë deklarate publike konstaton se Ministria e Arsimit ka miratuar një tekst shkollor me autorë që kanë bërë plagjiat. MASHT ka miratuar tekstin shkollor “Edukatë Qytetare 9” me autorë Selim Bezeraj dhe Bujar Dugolli që tashmë janë …

Më shumë...

Rusia dyshon se armatimet që po transportoheshin me avionin Antonov, kishin destinacion Ukrainën, jo Bangladeshin

Rusia dyshon se armatimet që po transportoheshin me avionin Antonov, kishin destinacion Ukrainën, jo Bangladeshin

Rusia ka hedhur dyshime se armatimet që po transportoheshin me avion Antonov, i cili u përplas në afërsi të qytetit Kavalla në Greqi, mbrëmjen e së shtunës, kishte destinacion Ukrainën dhe jo Bangladeshin. Burime diplomatike greke tepër të besueshme thanë se qeveria ruse ka kërkuar zyrtarisht palës greke informacion lidhur …

Më shumë...

Kryetari i Rusisë, Putin po qëndron në Teheran, kudo të bisedojë me kryetarin e Iranit, Raisi dhe atë të Turqisë, Erdogan

Vladimir Putin

Kryetari i Rusisë, Vladimir Putin po qëndron në Teheran, kur do të bisedojë me kryetarin e Iranit, Ibrahim Raisi dhe atë të Turqisë,  Rexhep Tajip Erdogan. Ata  do të zhvillojnë bisedime për heqjen e bllokadës së grurit ndaj Ukrainës, të ardhmen e Sirisë dhe shanset për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore …

Më shumë...

Më 19 korrik të vitit 1998 kishte filluar Beteja për Mbrojtjen e Rahovecit. Atë ditë ka rënë edhe komandanti, Agim Çelaj

Më 19 korrik të vitit 1998 kishte filluar Beteja për Mbrojtjen e Rahavecit. Atë ditë ka rënë edhe komandanti, Agim Çelaj

Më 19 korrik të vitit 1998 ka filluar Beteja për Mbrojtjen e  Rahovecit. Atë ditë komandanti, Agim Çelaj, i shoqëruar prej Agush Gjocajt e Sadik Shalës, me 16 shokë të tjerë, rreshton luftëtarët, në Rrasat e Rahavecit nëpër aksin e magjistrales Prishtinë-Rahavec. Por po atë ditë,  forcat serbe depërtonin nëpër …

Më shumë...

Më 19 korrik të vitit 1998, nga sulmi të forcave serbe, në Rahovec shumë shqiptarë u vranë dhe u plagosën

Më 19 korrik të vitit 1998, nga sulmi të forcave serbe, në Rahovec shumë shqiptarë u vranë dhe u plagosën

24 vjet më parë, gjatë betejës  së UÇK-së në Rahove, më 19 korrik të vitit 1998, në Teqenë e Sheh Myhedinit në Rahovec u masakruan shumë gra, fëmijë dhe pleq që kishin kërkuar strehim në këtë institucion fetar. 150 persona gjithsej u regjistruan të vrarë, ndërkaq te vendi i quajtur …

Më shumë...

Bajram Çerkini: Unë jam shumë i pakënaqur, në organet e shtetit lidhur me personat e pagjetur

Bajram Qerkini

Drejtori i shoqatës së personave të pagjetur, “Zëri i Prindërve’’, Bajram Çerkini, ka thënë se çdoherë kritikon komisionin qeveritar për mos punë në raport me këta persona. I kritikoj edhe mjerisht, haptas po them, jam aq i mllefosur, kur thuhet një alarm dhe del në gazetë, kur thotë: ‘Alarmohet nga …

Më shumë...

Agron Kuçi: Mos dekretimi i kandidatit për kryeprokuror mund ta dërgojë Kosovën në zgjedhje parlamentare

Agron Kuçi

Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë kërkesat e Shqipdon Fazliut dhe Armend Hamitit, që të dy kandidatë për Kryeprokurorë të Shtetit, të cilët e kontestonin kushtetutshmërinë e vendimit të Këshillit Prokurorial të Kosovës për propozimin e Blerim Isufajt në pozitën e Kryeprokurorit të Shtetit. Sipas avokatit, Agron Kuçi ky proces nuk …

Më shumë...

Agim Binak Çelaj (6.12.1961 – 19.7.1998)

Agim Binak Çelaj (6.12.1961 – 19.7.1998)

Menjëherë pas organizimit të rezistencës së armatosur në Drenicë, të cilës i priu familja heroike e Komandantit legjendar, Adem Jashari, gjatë mbrojtjes së Abedin Rexhës – Sandokanit, e veçanërisht pas varrimit të Dëshmorit të Kombit, mësuesit Halit Geci prej Llaushë, një pjesë e madhe e rinisë shqiptare, që në ditët …

Më shumë...

YLLI MEÇE: VRASËSIT E VËRTETË TË RINISË SË ATDHEUT TONË

Ylli Mece

Është shteti ai i cili me të gjitha strukturat e tij duhet të dalë përpara gjyqit, përpara një gjyqi historik të tillë i cili të jetë i pamëshirshëm…po kush mund ta bëjë këtë gjë, kur e gjithë ndërgjegjja kombëtare është goditur aq rëndë, saqë dhe morali në boshtin e vet …

Më shumë...