Ahmet Qeriqi

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 871 raste të reja, janë shëruar 341 të infektuar

COVID

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 2 mijë e 376   testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 871 raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Ish-deputeti e militanti, Florin Krasniqi u ka kërkuar falje të gjithë atyre, të cilët i ka dërguar në Vetëvendosje

Ish-deputeti e militanti, Florin Krasniqi

Ish-deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, ndër më militantët, Florin Krasniqi u ka kërkuar falje të gjithë atyre,  të cilët i ka dërguar në këtë subjekt politik. Iu kërkoj falje se nuk e kam ditur që Lëvizja Vetëvendosje e bie Kosovën në këtë situatë. Florin Krasniqi deklaroi se Qeveria Kurti ka punuar …

Më shumë...

Militanti i Vetëvendosjes, Librun Aliu, i cili dikur betohej se kurrë nuk do të ketë bisedime me Serbinë tani shpreh entuziazëm

Liburn Aliu

Militanti i Vetëvendosjes, Librun Aliu, i cili dikur betohej se kurrë nuk do të ketë bisedime me Serbinë, tani ministër i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, duke ka folur lidhur me reciprocitetin për targat dhe dokumentet e udhëtimit, ai shprehet me po aq entuziazëm për një arritje në bisedime me …

Më shumë...

Deputeti në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, dhe ata të pakicave takohen me kryetarin, Aleksandër Vuçiq

Deputeti në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi, dhe ata të pakicave takohen me kryetarin, Aleksandër Vuçiq

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, sot do të takohet me kryetarin serb Aleksandër Vuçiq në kuadër të konsultimeve për kryeministrin e ardhshëm. Vuçiq fton  të gjitha subjektet politike për konsultime, ku do të takohet me tri listat zgjedhore. Po ashtu është paraparë edhe një takim me listën …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Sava Janjiç është shpifës dhe nxitës i urrejtjes

MSc. Adem Lushaj: Sava Janjiç është shpifës dhe nxitës i urrejtjes

Sava Janjiç, si një politikan i shkathtë, pse jo edhe të ndonjë shërbimi me detyra të veçanta, e paska quajtur Lidhjen e Historianëve si një grup “të vetëquajtur”, duke i akuzuar edhe për nxitje të urrejtjes. Kolegët e “Ali Hadri”, nuk janë të vetmuar as të vetëquajtur, por kanë përkrahje …

Më shumë...

AGJENCIA KOSOVARE E PRIVATIZIMIT SHPALLI REZULTATET E SHITJEVE SHAL 56

AKP

Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) sot në ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve nr. 56 përmes metodës së Likuidimit shpalli fituesit e përkohshëm për asetet e ndërmarrjeve shoqërore që ishin në dispozicion për shitje. Për 15 asete sa ishin në shitje përmes kësaj shitje me likuidim gjithsej u pranuan …

Më shumë...

Murat Toptani, (1866-1918) atdhetar, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, poet, skulptor…

Murat Toptani, (1866-1918) atdhetar, nënshkrues i Deklaratës së Pavarësisë së Shqipërisë, poet, skulptor...

Lindi në Aká (Akyaka në Turqinë e sotme) më 13 korrik të vitit 1866, ku ishte internuar i ati, Said Sermedin bej Toptani, nga turqit për arsye të aktivitetit të tij nacionalist. Atje i ati kishte ndërtuar familje me Hanifenë, vajza e Ahmet Pedis Kartajit, një luftëtar nga Kaukazi, i …

Më shumë...

Edi Rama në NATO: Kërkoj që Kosova të përfshihet në partneritetin për paqen, për shkak të vështirësive në pozitën e saj

Sot në Bruksel, në konferencën e përbashkët me shefin e NATO-S, Jens Stoltenberg, kryeministri i Shqipërisë,  Edi Rama kërkoi që të përfshihet edhe Kosova në partneritetin për paqen, për shkak të vështirësisë me sigurinë. Ndër të tjera, gjatë fjalës së tij, Rama tha se ndihet krenar që parlamenti i Shqipërisë …

Më shumë...

Avokati i Hashim Thaçit, Gregory Keohe, fajësoi Zyrën e Prokurorit për vonesa të tejskajshme në nxjerrjen e materialeve

Avokati i Hashim Thaçit, Gregory Keohe, gjatë seancës së sotme në Gjykatën Speciale në Hagë fajësoi Zyrën e Prokurorit për vonesa të tejskajshme në nxjerrjen e materialeve. Ai ka thënë se vigjilenca është fjalë që nuk i përshtatet Zyrës në punën e saj. Avokati  ka kërkuar që materialet sipas rregullës …

Më shumë...

Vlora Çitaku: Qytetarët në luftë për ekzistencë, Albin Kurti kalon 45 ditë jashtë vendit në 100 ditët e fundit

Vlora Çitaku

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku, i ka bërë thirrje Kryeministrit Kurti që të rikthehet në Kosovë dhe të merret me shqetësimet dhe problemet e qytetarëve, të cilët sot janë në luftë për ekzistencë. Ajo ka thënë se në krizën më të madhe ekonomike të Kosovës, Kryeministri Albin …

Më shumë...

Ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 763 raste të reja, janë shëruar 213 të infektuar

IKSHPK njofton se janë konfirmuar 48 raste të reja me virusin korona ndërsa sot janë shëruar 5 pacientë

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 2 mijë e 30   testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur 763 raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Borrell: Edhe pse Samiti i BE-së nuk solli rezultate për integrimin e Shqipërisë e Maqedonisë në BE, mbesim të përkushtuar

Josep Borrell

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell ka dhënë një intervistë për Vijesti, në Mal të Zi  ka folur  edhe për integrimin e Ballkanit Perëndimor, duke iu referuar rastit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut. Borrell theksoi se edhe pse Samiti i BE-së nuk solli rezultate për integrimin e Shqipërisë dhe …

Më shumë...

Kryetari i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla bisedoi në Tiranë me deputetin e Bundestagut gjerman, Adis Ahmetoviq

Taulant Balla ka publikuar një video me dëshminë e Adnan Merovcit, lidhur me Lulëzim Bashën

Kryetari  i grupit parlamentar të Partisë Socialiste të Shqipërisë, Taulant Balla është takuar sot në Tiranë me deputetin e Bundestagut gjerman, Adis Ahmetoviq. Balla u shpreh optimist për mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare në javën e ardhshme. Ai theksoi gjithashtu se kancelari gjerman, Olaf Scholz është i qartë për …

Më shumë...

Besnik Tahiri: AAK-ja nuk do ta votojnë Byronë për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme, pasi është Byro politike

Besnik Tahiri

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, ka bërë të ditur  se kjo parti  nuk do ta votojë Byronë për konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme, pasi  është politike dhe se do të funksionojë paralel gjykatave dhe prokurorisë e kjo do të shkaktonte konfuzion. Ai po ashtu shton se Komisioni …

Më shumë...

Petar Petkoviq sërish nuk u lejua të hyjë brenda territorit të Kosovës për të vizituar disa fshatra në Gjilan e Leposaviq

Zyrtari i  Serbisë, Petar Petkoviq sërish nuk është lejuar të hyjë brenda territorit të Kosovës për të vizituar disa fshatra në Gjilan dhe Leposaviq. Pas kthimit nga pika kufitare, mediat serbe raportojnë se Petkoviç ka fajësuar kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin dhe kërkon që me BE-në të merren vesh nëse …

Më shumë...

Sot përurohet libri i Hajrush Kurtajt: Kontributi i femrës në luftën çlirimtare të Kosovës, në Kaçanik dhe në Han të Elezit 1998-1999

Sot përurohet libri i Hajrush Kurtajt: Kontributi i femrës në luftën çlirimtare të Kosovës, në Kaçanik dhe në Han të Elezit 1998-1999

Sot në ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, në Prishtinë  do të bëhet përurimi i librit” Kontributi i femrës në luftën çlirimtare të Kosovës, në Kaçanik dhe në Han të Elezit 1998-1999”, i ish eprorit UÇK-së dhe TMK-së, Hajrush Kurtaj,  zëvendës-komandant brigade, në muajin e fundit të luftës, në fund …

Më shumë...