Ahmet Qeriqi

AKP-ja SHPALLI SHITJEN E RE TË ASETEVE PËRMES LIKUIDIMIT Nr. 57 

AKP SHPALLI SHITJEN E RE TË ASETEVE PËRMES LIKUIDIMIT Nr. 57  Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) zyrtarisht ka shpallur shitjen e aseteve përmes likuidimit nr.57. Lista e tenderëve për privatizim me këtë valë të shitjeve përmban 34 asete/njësi atraktive të ndërmarrjeve shoqërore në Republikën e Kosovës, të cilat paraqesin një mundësi të …

Më shumë...

Afrim Veseli: Presidente e Kosovës, ju jeni vetëm një individ që mbanë një post, e Shqipëria është aq e madhe…

Afrim Veseli: Presidente e Kosovës, ju jeni vetëm një individ që mbanë një post, e Shqipëria është aq e madhe...

Shqipëria nuk e ka nevojën e askujt për përshëndetje speciale. Shqipëria për Kosovën dhe ushtarët e lirisë të UÇK dhe e brezave, ka qenë nëna e madhe që kurrë si ka braktis. E shumë nga luftëtarët ndër breza kanë vdekur me mallin dhe emrin e saj. Unë ndoshta nuk Ju …

Më shumë...

Shqipëria e bëri të veten, i doli hakut luftës së UÇK-së, po çka do të bëjë politika e vendit-pro dhe kundër UÇK-së

Shqipëria e bëri të veten, i doli hakut luftës së UÇK-së, po çka do të bëjë politika e vendit-pro dhe kundër UÇK-së

Dje në Shqipëri, në Kuvendin e saj, 21 korriku i vitit 2022 ka rreshtuar edhe një datë me rëndësi kombëtare, dhe ndër më të rëndësishmet për vlerat dhe pastërtinë e luftës së UÇK-së. Mbase vetëm me koincidencë, por 12 vjet më parë, pikërisht më 22 korrik të vitit 2010, Gjykata …

Më shumë...

Edi Rama: Turp, Sali Berisha nuk e ka votuar rezolutën e Partisë Socialiste kundër raportit të Dik Martit

Edi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka falënderuar deputetët që kanë votuar rezolutën e Partisë Socialiste kundër raportit të Dick Martyt. Ndërsa për Sali Berishën, Rama ka shprehur neveri pasi ai nuk ka marrë pjesë në votimin e kësaj rezolute. Mosvotimi dje në Kuvend nga ana e të damkosurit si ‘non-grata’ …

Më shumë...

Kryetari i “Foltores” dhe i PD-së Sali Berisha ka pranuar se është shpallur non grata edhe nga Britania e Madhe

Sali Berisha

Sali Berisha është shpallur non grata nga Britania e Madhe. Lajmin e ka dhënë vetë ish kryeministri gjatë një konference për shtyp ku tha se ka marrë një letër nga Sekretari i Brendshëm i Britanisë përmes të cilës është njoftuar për ndalimin e hyrjes në këtë vend. Sipas Berishës në …

Më shumë...

Vjosa Osmani me shpërfillje e cinizëm për Rezolutën e miratuar nga Kuvendi i Shqipërisë, lidhur me raportin e Dik Martit

Vjosa Osmani

Kryetarja, Vjosa Osmani, pas takimi me Ilir Metën ka thënë  ka thënë se s’mund të pritet një përshëndetje speciale për një zhvillim të tillë, sikur është Rezoluta e djeshme e Kuvendit të Shqipërisë, meqë sipas saj  qëndrimi i Kosovës për pastërtinë e luftës së UÇK-së është i përditshëm. Prandaj qoftë …

Më shumë...

Deputetët e Vetëvendosje lëshuan mbledhjen e Komisionit hetimor për krizën energjetike

Deputetët e Vetëvendosje lëshuan mbledhjen e Komisionit hetimor për krizën energjetike

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje kanë lëshuar mbledhjen e Komisionit hetimor për krizën energjetike, ku po intervistohej ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekruan Murati. Kjo si shenjë revolte ndaj deputetit të PDK-së, Ferat Shala, i cili e ka quajtur spekulante, shefen e grupit parlamentar të LV-së, Mimoza Kusari-Lilën. Në mungesë …

Më shumë...

Sali Onuzi: Kolonel Halil Katana, Ushtaraku, gazetari dhe qytetari

Sali Onuzi: Kolonel Halil Katana, Ushtaraku, gazetari dhe qytetari

Halil Katana ka lindur më 15 dhjetor 1939, në fshatin Degë të Tropojës, në një një familje me tradita të shquara atdhetare, me emër në Malësinë e Gjakovës. Stërgjyshi i Halilit, ne vitin 1852 kish rënë në luftë për mbrojtjen e trojeve amtare nga ushtria pushtuese malazeze. Gjyshi, Avdyli, kish …

Më shumë...

CWC: Rezultatet e lumit Sitnica dhe Drenica

CWC: Rezultatet e lumit Sitnica dhe Drenica

Në kuadër të fushatës #CleanWaterCrisis (#KrizaPërUjëTëPastër) që organizata jo-qeveritare PEN (Peer Educators Network) është duke realizuar, ju sjellim rezultatet e lumit Sitnica dhe Drenice. Kjo kampanjë ka për qëllim vetëdijesimin e qytetarëve për pasojat e ujit të ndotur në ekosistem. Këto janë rezultatet laboratorike të cilësisë së ujit të lumit …

Më shumë...

Në Kuvendin e Shqipërisë 21 korriku i vitit 2022 shënoi edhe një datë me rëndësi kombëtare në 12-vjetorin e verdiktit të GJND-së

Kuvendi

Dje në Shqipëri, në Kuvendin e saj, 21 korriku i vitit 2022 ka radhitur  edhe një datë me rëndësi kombëtare, dhe ndër më të rëndësishmet për vlerat dhe pastërtinë e luftës së UÇK-së. Mbase vetëm me koincidencë, por 12 vjet më parë, pikërisht më 22 korrik të vitit 2010, Gjykata …

Më shumë...

Në ditët e fundit të “qeverisjes satrape dhe të papërgjegjshme” Ilir Meta viziton, Vjosa Osmanin e Albin Kurtin

Në ditët e fundit të “qeverisjes satrape dhe të papërgjegjshme” Ilir Meta viziton, Vjosa Osmanin e Albin Kurtin

Kryetari në detyrë i Shqipërisë, Ilir Meta, për ditët e fundit të qeverisjes me zor, pa respekt  dhe pa asnjë përkrahje të pozitës as opozitës, ka zgjedhur që vizitën e fundit ta bëjë në Kosovë. Ai   ka publikuar foto nga pritja shtetërore që i bëri Vjosa Osmani,  në Prishtinë. Ilir …

Më shumë...

Behlul Jashari: Datë historike-22 Korrik 2010: Kosova e pavarur fituese në GjND-ja pas ankesës së Serbisë

Behlul Jashari

Datë historike-22 Korrik 2010: Kosova e pavarur fituese në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë pas ankesës së Serbisë  -Para 12 viteve, në 22 Korrik 2010, Kosova shtet doli fituese në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND) pas një ankese që Serbia kishte dërguar kundër shpalljes së Pavarësisë në 17 Shkurtin historik 2008/ -Në intervistën …

Më shumë...

Me 125 vota pro Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar rezolutën mbi fabrikimin e gënjeshtrave të Dik Martt

Kuvendi

Pas një debati të gjatë, Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar rezolutën mbi fabrikimin  e gënjeshtrave  të Dik Martit për trafikimin e paligjshëm të organeve njerëzore në Kosovë dhe Shqipëri nga ish-krerët e UÇK-së. Kjo rezolutë kaloi me 125 vota pro. Nuk pati asnjë votë kundër dhe asnjë abstenim. Projektrezoluta fillimisht …

Më shumë...

Olsi Jazexhi dhe Gjergji Thanasi: Leter ne Lidhje me Sulmet Kibernetike ndaj Shqiperise dhe Iranit

Olsi Jazexhi dhe Gjergji Thanasi: Leter ne Lidhje me Sulmet Kibernetike ndaj Shqiperise dhe Iranit

Presidentit Ilir Meta Presidenca, Per dijeni: Edi Rama, Kryeminister Niko Peleshi, Minister i Mbrojtjes Bledar Çuçi, Minister i Brendshem Nasib Naço, Kryetar Komisioni për Sigurinë Kombëtare prane Parlamentit I nderuar z. President Nga mediat mesojme qe ne date 15 korrik 2022 disa hakere te paidentifikuar kane sulmuar sistemet online te …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Frymë e ftohtë

Mona Agrigoroaiei

Frymë e ftohtë, furishëm veten e përplas në dritare, në pemët e zhveshura; Në zemrën e njeriut që si një dërras’ e lagur nuk ndizet zjarr, por në acar plas.   Dërrasë e lagur, e kalbur, e ftoht’; e tillë është zemra e njeriut çdo herë. Dashuria me zjarrin e …

Më shumë...

Edhe Anglia po përdor sanksionet për të ndëshkuar politikanët, biznesmenët dhe zyrtarët e korruptuar në Shqipëri

Stuart Peach

I Dërguari i Posaçëm i Kryeministrit britanik në Ballkanin Perëndimor, Stuart Peach njoftoi vendimin e qeverisë lidhur me sanksionet për të ndëshkuar  politikanët, biznesmenët dhe zyrtarët e korruptuar në Shqipëri. Në njoftim thuhet: Ne si Mbretëri e Bashkuar po intensifikojmë përpjekjet tona për t’i shkëputur lidhjet mes politikës, biznesit dhe …

Më shumë...