Ahmet Qeriqi

Më 25 dhe 26 korrik të vitit 1998, u ndërmor ofensiva e përgjithshme serbe kundër shumë pikave luftarake të UÇK-së

Më 25 dhe 26 korrik 1998, forcat ushtarake e policore serbe kishin filluar ofensivën e parë të verës UÇK-së

24 vjet më parë, më 25 dhe 26 korrik të vitit  1998, forcat ushtarake e policore serbe kishin filluar ofensivën e parë të verës kundër gjitha pikave dhe bazave të Ushtrisë çlirimtare të Kosovës. Forca të shumta të artilerisë e këmbësorisë armike në orën 4 të mëngjesit kishin nisur  bombardimet …

Më shumë...

Më 25 korrik të vitit 1946, në Blinajë, ish Lypovicë, komuna e Lypjanit, u mbajt Kongresi i Lipovicës

Kongresi i Lipovicës i vitit 1946, themeli i aspiratave shqiptare për liri, demokraci, vetëvendosje dhe bashkim kombëtar

Më 25 korrik të vitit 1946, në Blinajë, ish Lypovicë, komuna e Lypjanit, u mbajt  Kongresi i Lipovicës, Kongresi i Pestë  i Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare. Atë ditë  ishte shpalosur programi atdhetar demokratik i “Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare”. Ky orientim i forcave të vërteta atdhetare sfidonte regjimin komunist, i cili …

Më shumë...

Shqiprim Pula: Ineptokracia në mes nesh

Shqiprim Pula

Sistemet politike njihen si koncept bashkëjetese politike dhe se demokracia njihet si më pak e dëmshme për lirinë e individit apo grupit të caktuar, sepse fakti i bërjes së kritikave apo kundërshtimit të aspekteve të caktuara të saj, tregon nivelin e ulët të dëmshmërisë kundrejt diktaturave apo regjimeve totalitare. Jo …

Më shumë...

Ilmi S. Qazimi: Çfarë keni me emrin e Shqipërisë, more faqezinj?

Ilmi S. Qazimi

Ka rreth katër  shekuj që banorët e trojeve buzë Adriatikut e Jonit, të cilat kufizohen nga Serbia, Bullgaria, Greqia, janë quajtur shqiptarë dhe  vendbanimi i tyre është quajtur botërisht e madhërisht  SHQIPËRI. Popull dhe vend që nuk i bie kujt në qafë, por që  mbron të drejtën e vet  për …

Më shumë...

Papa Françesku po kërkon falje në Amerikën e Veriut për gjenocidin që Kisha Katolike u shkaktoi indigjenëve

Papa Françesku po kërkon falje në Amerikën e Veriut për gjenocidin që Kisha Katolike u shkaktoi indigjenëve

Papa Françesku  po qëndron në Amerikën e Veriut për të kërkuar falje për gabimet historike që Kisha Katolike u shkaktoi popujve Metis, Inuit dhe First Nations. Rreth 150 mijë fëmijë  indigjenë ishin pjesë e shkollave ​​rezidenciale duke filluar nga vitet 1820 deri në gjysmën e dytë të viteve 1900. Një …

Më shumë...

Më 25 dhe 26 korrik 1998, forcat ushtarake e policore serbe kishin filluar ofensivën e parë të verës kundër UÇK-së

Më 25 dhe 26 korrik 1998, forcat ushtarake e policore serbe kishin filluar ofensivën e parë të verës UÇK-së

Më 25 dhe 26 korrik të vitit  1998, forcat ushtarake e policore serbe kishin filluar ofensivën e parë të verës kundër shumicës së pikave dhe bazave të Ushtrisë çlirimtare të Kosovës. Forca të shumta të artilerisë e këmbësorisë armike në orën 4 të mëngjesit kishin nisur  bombardimet nga Pishat e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ofensiva serbe e fundit të korrikut të vitit 1998 kundër UÇK-së – në Zborc, Blinajë, Carralevë, Grykë e Llapushnikut II

Ahmet Qeriqi: Ofensiva serbe e fundit të korrikut të vitit 1998 kundër UÇK-së - në Zborc, Blinajë, Carralevë, Grykë e Llapushnikut II

(“Kronikë lufte I II –  29 maj 1998-24 qershor 1999) Dita e parë e ofensivës të armikut në Grykë të Llapushnikut dhe në fortesat  e Zborcit (E shtunë, 25 korrik, 1998 në Krojmir, Pjetërshticë, Shalë…)     Ofensiva e paralajmëruar e forcave policore dhe ushtarake serbe filloi në orën 4.45 …

Më shumë...

Kristë Maloki (1900-1972), margaritar i mendimit filozofik dhe politik shqiptar

(Kristë MALOKU: Perëndimor apo lindor? (“Përpjekja Shqiptare” 1937) Lindorizma shqiptare është një sistem mendimesh, ndjenjash dhe instinktesh, si çdo sistem tjetër jetese, me një botëkuptim të tijën. Si më të parën karakteristikë të lindorit shqiptar marrim proverbin e çdo qelepirxhiu të pashpirt: “Haja qenit, pija qenit”. Lindori shqiptar i pret të gjitha …

Më shumë...

Kreshnik Spahiu: Ilir Meta është njeriu më mediokër në politikën shqiptare që ka thyer çdo rekord politik

Kreshnik Spahiu: Aq larg është bashkimi kombëtar, sa Kosova zyrtare ende nuk e ka uruar Shqipërinë për zgjedhjet

Agimi Artë i presidentit, apo perëndimi i turpshëm i precedentit Meta? Njeriu më mediokër në politikën shqiptare ka thyer çdo rekord politik. I varfër në fjalorin e tij shqip, me 200 fjalë artikulohet kudo dhe kurdo pa ide, pa standarde, pa elokuencë, pa fantazi, pa krijimtari, pa shkruar 20 rreshta …

Më shumë...

RKL: Shqipëria më në fund u lirua nga një kryetar i korruptuar, kontrovers, i papërgjegjshëm, arrogant e mujshar

Edi Rama

Angazhimi i Ilir Metës në  politikë është i njohur për të gjithë ata që sadopak kanë njohuri për zhvillimet në Shqipëri,  në 32 vitet e fundit. Tërë karriera e tij politike ishte e vrazhdë, anarkiste, arrogante ndaj shqiptarëve, servile ndaj të huajve. Ilir Meta është i pari politikan në Shqipëri …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ofensiva serbe e fundit të korrikut të vitit 1998 kundër UÇK-së – në Zborc, Blinajë, Carralevë, Grykë e Llapushnikut I

Ahmet Qeriqi: Ofensiva serbe e fundit të korrikut të vitit 1998 kundër UÇK-së - në Zborc, Blinajë, Carralevë, Grykë e Llapushnikut I

(“Kronikë lufte I II –  29 maj 1998 – 24 qershor 1999) Me Nezir Myrtajn shkojmë në selinë e zëdhënësit të SHP të UÇK-së, Jakup Krasniqi, në Kleçkë (E premte, 24 korrik 1998) Pasi i kemi kryer disa obligime në Zyrën Civile ushtarake në shkollën e fshatit Krojmir, unë dhe …

Më shumë...

Edi Rama: Nga çmimet e larta në plazhet e vendit, pushuesit shkojnë në Greqi, Turqi, Mal të Zi, jo në Dhërmi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi  Rama ka folur sërish për rritjen e çmimit të çadrave në disa zona dhe kjo  është reflektuar me një ulje të pushuesve duke lënë bregdetin bosh. Rama iu propozoi kryebashkaikëve të qyteteve bregdetare gjatë  një takimi me ta ditën e sotme, të marrin shembull nga Lezha, …

Më shumë...

Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, përkujtoi dëshmorët: Gëzim Mullabazi, Samir Nurkasa, Xhafer Nurkasa e Xhevat Kasapi

Në 24-vjetorin e rënies, kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka përkujtuar dëshmorët Gëzim Mullabazi, Samir Nurkasa, Xhafer Nurkasa dhe Xhevat Kasapi. Kryetari Latifi ka bërë me dije se në nderim të kujtimit dhe veprës atdhetare, Komuna e Rahovecit në bashkëpunim me OVL të UÇK-së, ka vendosur një pllakë …

Më shumë...

Fatmir Limaj me disa bashkëpunëtorë qëndroi për një vizitë në familjen e Haxhi Thaçit në Burojë të Drenicës

Fatmir Limaj me disa bashkëpunëtorë qëndroi për një vizitë në familjen e Haxhi Thaçit në Burojë të Drenicës

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, së bashku me bashkëpunëtorë qëndroi  për një vizitë në familjen e ish kryetarit të Kosovës  Hashim Thaçi, ku u prit nga babai, Haxhi Thaçi. “Përherë te baca Haxhi e djemtë e tij shohim krenari e burrni. Ky prind luftëtari e di më mirë se …

Më shumë...

Sot kanë vdekur 4 të infektuar me virusin korona, janë paraqitur 1 mijë e 401 raste të reja, janë shëruar 1 mijë e 219 të infektuar

Vazhdon të rritet numri i të infektuarve vetëm sot janë raportuar 632 raste të reja me virusin korona

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 3 mijë e 716  testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur një mijë e 1 mijë e 401 raste  të reja …

Më shumë...

Dy amerikanë janë vrarë gjatë luftimeve kundër Rusisë në Ukrainë

Dy amerikanë janë vrarë gjatë luftimeve kundër Rusisë në Ukrainë. Edhe pse identiteti i tyre nuk është bërë i ditur, mediat amerikane kanë konfirmuar lajmin. Mësohet se ata janë vrarë duke luftuar në rajonin e Donbasit. Të paktën edhe dy shtetas të tjerë amerikanë janë vrarë duke luftuar në Ukrainë, …

Më shumë...