Ahmet Qeriqi

U Mbajt Kuvendi i Dytë i “Shkollës Shqipe “ në Zvicër

U Mbajt Kuvendi i Dytë i “Shkollës Shqipe “ në Zvicër

Të dielën me datën 30 janar 2022 u mbajt Kuvendi i Dytë i “Shkollës Shqipe” në Zvicër, në të cilën Kuvend u prezantuan përpjekjet, angazhimet dhe gjithë veprimtaria e vitit 2021. Fakte që dëshmojnë se sukseset e “Shkollës Shqipe” në Zvicër janë edhe një dëshmi se aty ku punohet me …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant, Bashkim Jashari, priti në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z.Jeffrey M. Hovenier

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant, Bashkim Jashari, priti në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z.Jeffrey M. Hovenier

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant,  Bashkim Jashari priti sot në takim ambasadorin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, z.Jeffrey M. Hovenier. Në fillim, Gjeneral Jashari i uroi mirëseardhje në misionin diplomatik dhe e falënderoi për mbështetjen e pazëvendësueshme të SHBA-së dhënë për FSK-në që nga themelimi e …

Më shumë...

Adil Fetahu: NARRATIV REAL PËR POLITIKËN  GJENOCIDALE SERBE KUNDËR SHQIPTARËVE

Adil Fetahu: NARRATIV REAL PËR POLITIKËN  GJENOCIDALE SERBE KUNDËR SHQIPTARËVE

(Rade Radovanoviq: QESHJA NËN TREKËMBËSHIN E VARJES, roman historik, botoi “Koha”, Prishtinë, 2021) Autori i romanit, Rade Radovanoviq, është  gazetar e kolumnist i cili ka punuar për disa media të vendit e të hueja, është njëri nga themeluesit e gazetës së pavarur “Danas”. Është edhe dramaturg e skenarist. Mbi të …

Më shumë...

Ministria e Shëndetësisë rekomandon lehtësim të masave Anti-virus, të cilat do të miratohen nesër dhe të shtunën hyjnë në fuqi

Numri i të infektuarve në botë me virusin korona prej fillimit të pandemisë e deri tani ka arritur në 250 milionë

Komiteti për Menaxhimin e Pandemisë është mbledhur sot për vlerësimin e situatës epidemiologjike dhe analizimin e vendosjes së masave të reja. Në takim është vendosur që të lehtësohen masat e marra gjatë muajit janar. Ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi bëri të ditur se kanë rekomanduar lehtësim të masave Anti-COVID, të …

Më shumë...

Kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi, reagoi kundër ndërhyrjes me polici për lirimin e ish-ndërmarrjes publike “NBI Suhareka”

Berat Rukiqi

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka reaguar kundër ndërhyrjes me polici për lirimin e ish-ndërmarrjes publike “NBI Suhareka”, tani një ndërmarrje private. Ai tha se ky veprim tregon shumë për klimën e investimeve të huaja në Kosovë. Sipas tij, ndërmarrja në fjalë dhe investitorët duhet të kenë …

Më shumë...

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoğan, u prit me një ceremoni zyrtare nga kryetari i Ukrainas, Volodymyr Zelensky

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoğan, u prit me një ceremoni zyrtare nga kryetari i Ukrainas, Volodymyr Zelensky

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoğan, u prit me një ceremoni zyrtare nga kryetari i Ukrainas, Volodymyr Zelensky, në Pallatin Marinskiy në kryeqytetin Kiev, raporton Anadolu Agency. Erdoğan, i cili me ftesë të presidentit Zelensky mbërriti në Ukrainë për të marrë pjesë në takimin e dhjetë të Këshillit Strategjik të …

Më shumë...

OAK: Të lirohen masat dhe lirohet biznesi që është lënë në mëshirën e kohës

OAK

 Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) kërkon nga Qeveria e Republikës së Kosovës që në mbledhjen e Komitetit për Menaxhimin e Pandemisë e cila do të realizohet sot në mënyrë që të shqyrtohen masat për pandeminë Covid-19, të bëhen lehtësime, ashtu siç kanë vepruar vendet e rajonit dhe më gjerë, …

Më shumë...

Gjykata urdhëroi sjelljen me forcë para gjyqit të ministrit, Xhelal Sveçla për dhunën që kishte ushtuar kundër institucioneve në protestën e vitit 2013

RKL: Xhelal Sveçla, njëri ndër kapitalistët e pas luftës, majtisti i Vetëvendosjes, ka deklaruar pasuri milionëshe në AKK

Gjykata Themelore në Prishtinë ka lëshuar urdhëresë për sjellje me detyrim në seancë ndaj ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçlës dhe Agron Kabashit, pasi ata munguan në seancën e së enjtes. Sveçla, Dardan Molliqaj, Arsim Maqastena, Pajtim Havolli, Agron Kabashi, Egzon Azemi, Pajtim Demaj, Frashër Krasniqi, Nol Nushi, Bekim Shkodra, Afrim Hoxha, Sami …

Më shumë...

Ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, nuk paraqitet para Gjykatës Themelore në Prishtinë, edhe pse është i akuzuar për vepra penale

Ministri, Xhelal Sveçla

Gjykata Themelore në Prishtinë ka lëshuar urdhëresë për sjellje me detyrim në seancë ndaj ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçlës dhe Agron Kabashit, pasi ata munguan në seancën e së enjtes, ku po mbahej gjykimi në lëndën penale kundër të akuzuarve: Xhelal Sveçla, Dardan Molliqaj, Arsim Maqastena, Pajtim Havolli, …

Më shumë...

Sot kanë vdekur 5 të infektuar me virusin korona, janë paraqitur 2 mijë e 110 raste të reja, janë shëruar 3 mijë e 772 të infektuar

Sot u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë shënuar 25 raste të reja, ndërsa janë shëruar 362 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  9 mijë  451  testime  sa janë kryer  në nivel vendi, 2 mijë e 110  të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë …

Më shumë...

Zëvendës-kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq nuk u shkarkua nga detyra, por ra nga posti kryeministri, Krivokapiq

Dritan Abazoviq

Zëvendës-kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq nuk u shkarkua pasi shumica e deputetëve në Parlamentin e Malit të Zi nuk e mbështetën agjendën që parashikonte votimin për shkarkimin e tij. Rrjedhimisht, zgjedhja e ministrit të Financave, Milojko Spajiq, në postin e Abazoviqit nuk është në rend dite. Propozimi për …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: “Beja në Kur’an për komunistin, Kurt Saraxha”, fragment nga romani në dorëshkrim,Vegimtari

Ahmet Qeriqi

…Kishte ndodhur njëherë që dy burra të panjohur e zënë  në mal,  Kurt Saraxhën, fillikat vetëm. Të dy kishin lidhur fytyrat me mahrama, për të mos u identifikuar dhe e kishin rrahur Kurtin deri në alivani. Mandej e kishin urinuar në fytyrë dhe ishin larguar. Katër ditë më vonë pasi …

Më shumë...

Filmi dokumentar, “Mbijetesa dhe shkolla”, shpërblehet me çmimin e Jurisë profesionale për skenarin më të mirë në Indi

Filmi dokumentar, “Mbijetesa dhe shkolla”, shpërblehet me çmimin e Jurisë profesionale për skenarin më të mirë në Indi

Filmi dokumentar, “Mbijetesa dhe shkolla”, shpërblehet me çmimin e Jurisë profesionale për skenarin më të mirë në Bettiah International Film Festival në Indi. Skenarist dhe producent i këtij filmi është Nuhi Bytyçi. Regjinë e tij e ka bërë Ilir Kabashi, ndërsa Drejtor i fotografisë & Montazhi Bekim Qyqalla. Muzikën e …

Më shumë...

Faton Klinaku: Gjykata Speciale po i shantazhon dëshmitarët duke ua ndërruar pozitën e paraqitjes para trupit gjykues

Faton Klinaku

Përfaqësuesi i OVL të UÇK-së, Faton Klinaku ka deklaruar se  Gjykata Speciale po i shantazhon dëshmitarët Ai mori shembull rastin e Fatmir Humollit, dëshmitarit në rastin e Sali Mustafës, i cili po konsiderohet dëshmitar i Prokurorisë, por që është paraqitur vullnetarisht për të dëshmuar, duke e quajtur këtë si situatë …

Më shumë...

Sot mbushen 22 vjet prej kohës kur “Rojat e urës” në Veri të Mitrovicës vranë 10 shqiptarë e dëbuan 12 mijë të tjerë

Sot mbushen 22 vjet kur në natën midis 3 dhe 4 shkurtit 2000 në veri të Mitrovicës,  ‘Rojat e urës’ vranë 10 shqiptarë, në mesin e të cilëve fëmijë, gra e pleq, plagosën shumë të tjerë, ndërsa dëbuan rreth 12 mijë shqiptarë, të cilët u detyruan të kalojnë në jug …

Më shumë...

Kryetari i Serbisë, Vuçiq, ka falënderuar diplomatët Gabriel Escobar dhe Mirosllav Llajçak gjatë vizitës sy tyre në Beograd

Escobar dhe Lajçak rikonfirmuan në Beograd mbështetjen e tyre për vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës e Serbisë

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka falënderuar të dërguarin e Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe të dërguarin e Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, për angazhimin e tyre personal në dialog dhe ka konsideruar se qasja e tyre pragmatike siguron atmosferë neutraliteti. …

Më shumë...