Ahmet Qeriqi

Si po ballafaqohet Albin Kurti me kërkesën e serishme të emisarit, Gabriel Escobar, për ta hequr policinë dhe kryetarët nga komunat e veriut?

Si po ballafaqohet Albin Kurti me kërkesën e serishme të emisarit, Gabriel Escobar, për ta hequr policinë dhe kryetarët nga komunat e veriut?

Shkrimtari i madh boshnjak, Mesha Selimoviq, në romanin “Kështjella” duke bërë fjalë për  konfliktet e përhershme të forcave kundërshtare,  ka shkruar: “Çdo mbretëri e mençur e krijon  për vete një “Hoxhin” (një mollë sherri) një vend krize të vazhdueshme, ku e derdh gjakun e keq të popullit të vet”. Hoxhini, …

Më shumë...

Emisari, Gabriel Escobar, i drejtoi një kritikë të ashpër kryeministrit, Kurti, në një intervistë për gazetën austriake, “Die Presse”

Escobar: Kosova ta heq masën e ndalimit për mallrat serbe është eskalim i panevojshëm

Emisari, Gabriel Escobar, i ka  dhënë një kritikë të ashpër kryeministrit, Kurti  në një intervistë për gazetën austriake, “Die Presse”. Ai ka folur rreth tensioneve të fundit në pjesën veriore dhe kërkesës së Serbisë për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Për Asociacionin, Escobar ka thënë se kjo …

Më shumë...

Kryeministri Kurti dhe Besnik Bislimi, biseduan me emisarët, Gabriel Escobar dhe Mirosllav Lajçak

Kryeministri Kurti dhe Besnik Bislimi, biseduan me emisarët, Gabriel Escobar dhe Mirosllav Lajçak

Qeveria e Kosovës, ka bërë të ditur se gjatë bisedimeve me emisarët Gabriel Escobar dhe Mirosllav Lajçak u shkëmbyen mendime mbi gjendjen dhe zhvillimet e fundit, ide për shtendosjen e  situatës në veri dhe urgjenca për zbatim të Marrëveshjes Bazike e Aneksit të zbatimit. “Kryeministri tha se rruga përpara është …

Më shumë...

Vedant Patel: Amerika kritikoi hyrjen me forcë në objektet komunale nga kryetarët shqiptarë, në veriun e Kosovës

Vedant Patel: Amerika kritikoi hyrjen me forcë në objektet komunale nga kryetarët shqiptarë, në veriun e Kosovës

Zyrtari për informim e Departamentit Amerikan të  Shtetit, Vedant Patel, në konferencën ditore për media ka folur edhe për dialogun Kosovë – Serbi. Ai sërish ka dënuar dhunën e ushtruar ndaj pjesëtarëve të KFOR-it në Veriun e Kosovës. Ndërkaq, përmendi se Amerika  ka kritikuar hyrjen me forcë në objektet komunale …

Më shumë...

Qindra qytetarë serbë, kryesisht punëtorë të institucioneve, sërish po protestojnë para komunave, Leposaviq, Zveçan e Zubin Potok

Kryetari i Zubin Potokut, Izmir Zeqiri dhe kryetari i Zveçanit, Ilir Peci janë të shqetësuar për mundësinë e eskalimit të situatës

Edhe sot qindra qytetarëve serbë, kryesisht punëtorë të institucioneve, po protestojnë para tri komunave veriore të vendit, Leposaviq, Zveçan dhe Zubin Potok. Ata po qëndrojnë nëpër tendat e improvizuara para ndërtesave komunale, ndërsa në Leposaviq kanë organizuar edhe aktivitete sportive. Situata aktuale mund të konsiderohet e qetë, ndonëse protestuesit serbë …

Më shumë...

Rashit Qalaj: Dy kryetarët e PDK-së në veri, Ilir Peci e Izmir Zeqiri u morën nga Policia e Kosovës dhe u dërguan nëpër zyrat e tyre

Rashit Qalaj

Dy kryetarët e PDK-së në veri, Ilir Peci e Izmir Zeqiri u morën nga Policia e Kosovës dhe u dërguan nëpër zyrat e tyre në kuvendet komunale pa e ditur se ku po shkojnë. Ka deklaruar deputeti i kësaj partie, Rashit Qalaj, duke folur për dy kryetarët e Zveçanit e …

Më shumë...

Ramiz Tafilaj: Veriu i Kosovës është pjesë integrale e Republikës se Kosovës

Ramiz Tafilaj: Veriu i Kosovës është pjesë integrale e Republikës se Kosovës

Gjeopolitika e fuqive të mëdha, në historinë tonë si komb, zakonisht ka qenë e pamëshirshëm ndaj nesh. Qoftë në Kongresin e Berlinit (1878) apo Konferencën e Londrës (1912-13), si dy nga ngjarjet me peshën më të madhe historike e politike të historisë moderne, shqiptarët u dëmtuan jo vetëm territorialisht, por …

Më shumë...

Gabriel Escobar e Mirosllav Lajçak, në bisedime me Albin Kurtin paraqiten tri kushte për qetësimin e situatës në veriun e Kosovës

Gabriel Escobar e Mirosllav Lajçak, në bisedime me Albin Kurtin paraqiten tri kushte për qetësimin e situatës në veriun e Kosovës

Gjatë takimit  të mbrëmshëm të emisarëve, Gabriel Eskobar dhe Mirosllav Lajçak me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti u tha se: qetësimi i situatës në veri të Kosovës, mbajtja e zgjedhjeve të reja dhe kthimi në dialog, ishin tri kërkesat e  tyre kryesore. I dërguari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar …

Më shumë...

Gabriel Escobar: Amerika, BE-ja, NATO e të gjithë miqtë e Kosovës, e kanë të njëjtën kërkesë për qetësimin e situatës në veri

Gabriel Escobar: Amerika, BE-ja, NATO e të gjithë miqtë e Kosovës, e kanë të njëjtën kërkesë për qetësimin e situatës në veri

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar, u shpreh se Amerika, BE-ja,  NATO-ja dhe pothuajse të gjithë miqtë e Kosovës, e kanë të njëjtën kërkesë për qetësimin e situatës në veri.  Escobar tha se ai erdhi në këtë takim, i cili zgjati mbi dy orë, si mik …

Më shumë...

Xheladin Beqiri (1905-1944) heroi nga Gjilani që iu bashkua Luftës Antifashiste në Kurvelesh të Labërisë

Xheladin Beqiri (1905-1944) heroi nga Gjilani që iu bashkua Luftës Antifashiste në Kurvelesh të Labërisë

Për dëshmorët e atdheut është shkruar e do shkruhet gjithmonë. Në çdo varg të shkruar, aty gjen të freskët pika gjaku nga ku lulja e lirisë qëndron ngaherë e pa vyshkur,m e rrënjë ngulur në tokën tonë të ujitur nga gjaku i 28 mijë dëshmorëve të LANÇ. Kanë kaluar 70 …

Më shumë...

KMDLNj: Proceset private në gjykatën e privatizuar speciale, në Hagë

KMDLNJ

Prokurori i Gjykatën Speciale në Hagë, që nga fillimi i gjykimit të Salih Mustafës, presidentit Thaçi, kryetarëve të Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi dhe Kadri Veseli si dhe shefit të GP-së të LV-së, Rexhep Selimi si dhe të Pjetër Shalës ka këmbëngulur që procesi i gjykimit të jetë krejtësisht i …

Më shumë...

Në Gjykatën Speciale, në Hagë, ka vazhduar dëgjimi i dëshmitarit të shtatë të Zyrës së Prokurorit në gjykimin kundër Pjetër Shalës

Pjetër Shala

Në Gjykatën Speciale, në Hagë, sot  ka vazhduar  dëgjimi i dëshmitarit të shtatë të Zyrës së Prokurorit në gjykimin  kundër Pjetër Shalës. Kjo është dita e katërt e dëshmisë së tij para trupit gjykues në Hagë. Intervistimi i tij nga avokati i Pjetër  Shalës po zhvillohet në seancë private, ndërsa …

Më shumë...

Escobar dhe Lajçak, nesër, para se të rrugëtojnë për në Beograd, do të bisedojnë me kryetarët e partive opozitare, në Kosovë

Asociacioni i Komunave Serbe do të jetë njëra nga temat, të cilat priten të diskutohen nga Gabriel Escobar dhe Miroslav Lajçak

Emisari amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar dhe  emisari i BE-së në dialogun Kosovë-Serbi, Mirisllav  Lajçak nesër, para se të rrugëtojnë për në Beograd,  do të bisedojnë me kryetarët e partive opozitare në Kosovë. AAK ka bërë të ditur se në  takimi do mbahet nesër, do të marrin pjesë kryetari …

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti, ka kundërshtuar sërish idenë e shkëmbimit territorial në mes të Kosovës dhe Serbisë

Kryeministri, Albin Kurti, mbajti një fjalë rasti në edicionin e dhjetë të “Javës së Gruas”, organizuar nga Instituti Kombëtar Demokratik

Kryeministri, Albin Kurti, ka kundërshtuar sërish idenë e shkëmbimit territorial në mes Kosovës dhe Serbisë. Gjatë një intervistë për Geopost, ka thënë se kjo ide mund të vijë në shprehje vetëm përmes dhunës. Janë disa që prej këtij projekti të dështuar nuk kanë hequr dorë në formën e një ideje. …

Më shumë...

OSBE-ja ka publikuar një plan nëntë-pikësh për normalizimin e tensioneve në veri të Kosovës

OSBE dhe PZAP përmirësojnë qasjen e personave të verbër në procedurat zgjedhore

OSBE-ja  ka publikuar një plan nëntë-pikësh për normalizimin e tensioneve në veri të Kosovës. Ajo thotë se plani synon arritjen e paqes dhe stabilitetit të qëndrueshëm në veri të Kosovës dhe kthimin e serbëve të Kosovës në institucione dhe procese demokratike. Plani kërkon që Kosova dhe Serbia të riаfirmojnë angazhimin …

Më shumë...

Abelard Tahiri: Kryeministri, Albin Kurti, në kohët e fundit ka krijuar një gjendje kaotike në veriun e Kosovës

Abelard Tahiri

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, duke folur për situatën në veri të Kosovës, ka thënë se kryeministri Kurti në këtë periudhë kohore   ka krijuar një kaos në veri. Fatkeqësisht sikur vërtetë të kishim shtrirje të sovranitetit, angazhim të institucioneve ligj zbatuese do ta kishim përkrahë dhe do …

Më shumë...