Ahmet Qeriqi

Fadil Kodra ka dorëzuar kallëzim penal kundër ministrit, Xhelal Sveçla, në Prokurorinë Themelore në Prishtinë

Xhelal Sveçla shkarkon nga detyra Fadil Kodrën, bashkëluftëtarin e Adem Jasharit

Në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, Fadil Kodra, ka dorëzuar një kallëzim penal kundër ministrit të Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla. Fadil Kodra, i cili është shkarkuar nga pozita e drejtorit të Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave , e ka akuzuar Sveçlën për cenim të të drejtave në marrëdhëniet e punës …

Më shumë...

Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, Besnik Tahiri tha se është e pakuptimtë që të mos sillet Ligji i pagave në Kuvend

Besnik Tahiri

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë Kosovës, Besnik Tahiri, pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, ka thënë se është e pakuptimtë që të mos sillet Ligji i pagave në Kuvend. Ligji i pagave është në planin legjislativ tash e një vit e gjysmë dhe për ketë arsye kemi …

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, sot ka qëndruar për një vizitë te kryetari i qytetit të Mitrovicës, Bedri Hamza

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, sot ka qëndruar për një vizitë te kryetari i qytetit të Mitrovicës, Bedri Hamza

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, sot ka qëndruar për një vizitë  qytetin e Mitrovicës. Gjatë kësaj vizite, Haradinaj është takuar me kryetarin e kësaj komune, Bedri Hamza. Haradinaj ka publikuar disa fotografi me Hamzën dhe ka shkruar se me të ka pasur bashkëpunim të shkëlqyer gjatë …

Më shumë...

Martohet, Altin Jakup Krasniqi me Elizabetë Sylajn

Martohet, Altin Jakup Krasniqi me Elizabetë Sylajn

Martohet, Altin Jakup Krasniqi  me Elizabetë Sylajn. Lajmin për martesën e Altin Jakup Krasniqit me  Elizabetë Sylajn e ka bërë të ditur familja si dhe  përfaqësuesi i OVL-UÇK-së, Faton Klinaku. Ai me këtë rast  ka shkruar se njerëzit më të afërt duan që të marrin pjesë në këtë ngjarje të …

Më shumë...

Vjosa Osmani Sadriu, Albin Kurti, dhe Artane Rizvanolli kanë udhëtuar për në Uashington

Albin Kurti

Kryetarja, Vjosa Osmani Sadriu, bashku me Kryeministrin Albin Kurti, dhe ministren Rizvanolli  kanë udhëtuar për në Uashington. Në njoftimin e presidencës, thuhet se Vjosa Osmani e Albin Kurti kanë udhëtuar për të marrë pjesë në ceremoninë e organizuar në Kongresin amerikan për nënshkrimin e marrëveshjes me Korporatën e Sfidave të …

Më shumë...

Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së dhe Komuna e Shtimes sot e nesër zhvillojnë aktivitete tematike e kulturore

Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së dhe Komuna e Shtimes sot e nesër zhvillojnë aktivitete tematike e kulturore

Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së dhe Komuna e Shtimes, sot dhe nesër zhvillojnë aktivitete në përkujtim të Ofensivës serbe të verës së 25 dhe 26 korrikut të vitit 1998  kundër pikave të UÇK-së në Zborc dhe në Carralevë. 26 korriku shënon edhe ditës e rënies së dëshmorit të …

Më shumë...

Albin Kurti ka propozuar hartimin e një ligji të ri lidhur me procesin e vlerësimit dhe verifikimit të veteranëve

Kryeministri, Kurti

Pas më shumë se një muaji që kur u takua me veteranët për të ndërprerë protestat, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti  më në fund ka dorëzuar propozimet e tij te krerët e shoqatave të dala nga lufta e UÇK-së. Kurti ka propozuar të fillojë hartimi i një ligji të ri …

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj përsëri ka akuzuar Qeverinë për mosmiratimin e Ligjit të Pagave

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj përsëri ka akuzuar Qeverinë për mosmiratimin e Ligjit të Pagave, duke u shprehur se  Qeveria po i hyn në hak secilit që shërben në Kosovë. Haradinaj këtë herë ka zgjedhur zjarrëfikësit, për të cilët ka thënë se nga mosmiratimi i Ligjit të Pagave janë dëmtuar …

Më shumë...

Më 25 dhe 26 korrik të vitit 1998, u ndërmor ofensiva e përgjithshme serbe kundër shumë pikave luftarake të UÇK-së

Më 25 dhe 26 korrik 1998, forcat ushtarake e policore serbe kishin filluar ofensivën e parë të verës UÇK-së

24 vjet më parë, më 25 dhe 26 korrik të vitit  1998, forcat ushtarake e policore serbe kishin filluar ofensivën e parë të verës kundër gjitha pikave dhe bazave të Ushtrisë çlirimtare të Kosovës. Forca të shumta të artilerisë e këmbësorisë armike në orën 4 të mëngjesit kishin nisur  bombardimet …

Më shumë...

Më 25 korrik të vitit 1946, në Blinajë, ish Lypovicë, komuna e Lypjanit, u mbajt Kongresi i Lipovicës

Kongresi i Lipovicës i vitit 1946, themeli i aspiratave shqiptare për liri, demokraci, vetëvendosje dhe bashkim kombëtar

Më 25 korrik të vitit 1946, në Blinajë, ish Lypovicë, komuna e Lypjanit, u mbajt  Kongresi i Lipovicës, Kongresi i Pestë  i Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare. Atë ditë  ishte shpalosur programi atdhetar demokratik i “Organizatës Nacional Demokratike Shqiptare”. Ky orientim i forcave të vërteta atdhetare sfidonte regjimin komunist, i cili …

Më shumë...

Shqiprim Pula: Ineptokracia në mes nesh

Shqiprim Pula

Sistemet politike njihen si koncept bashkëjetese politike dhe se demokracia njihet si më pak e dëmshme për lirinë e individit apo grupit të caktuar, sepse fakti i bërjes së kritikave apo kundërshtimit të aspekteve të caktuara të saj, tregon nivelin e ulët të dëmshmërisë kundrejt diktaturave apo regjimeve totalitare. Jo …

Më shumë...

Ilmi S. Qazimi: Çfarë keni me emrin e Shqipërisë, more faqezinj?

Ilmi S. Qazimi

Ka rreth katër  shekuj që banorët e trojeve buzë Adriatikut e Jonit, të cilat kufizohen nga Serbia, Bullgaria, Greqia, janë quajtur shqiptarë dhe  vendbanimi i tyre është quajtur botërisht e madhërisht  SHQIPËRI. Popull dhe vend që nuk i bie kujt në qafë, por që  mbron të drejtën e vet  për …

Më shumë...

Papa Françesku po kërkon falje në Amerikën e Veriut për gjenocidin që Kisha Katolike u shkaktoi indigjenëve

Papa Françesku po kërkon falje në Amerikën e Veriut për gjenocidin që Kisha Katolike u shkaktoi indigjenëve

Papa Françesku  po qëndron në Amerikën e Veriut për të kërkuar falje për gabimet historike që Kisha Katolike u shkaktoi popujve Metis, Inuit dhe First Nations. Rreth 150 mijë fëmijë  indigjenë ishin pjesë e shkollave ​​rezidenciale duke filluar nga vitet 1820 deri në gjysmën e dytë të viteve 1900. Një …

Më shumë...

Më 25 dhe 26 korrik 1998, forcat ushtarake e policore serbe kishin filluar ofensivën e parë të verës kundër UÇK-së

Më 25 dhe 26 korrik 1998, forcat ushtarake e policore serbe kishin filluar ofensivën e parë të verës UÇK-së

Më 25 dhe 26 korrik të vitit  1998, forcat ushtarake e policore serbe kishin filluar ofensivën e parë të verës kundër shumicës së pikave dhe bazave të Ushtrisë çlirimtare të Kosovës. Forca të shumta të artilerisë e këmbësorisë armike në orën 4 të mëngjesit kishin nisur  bombardimet nga Pishat e …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ofensiva serbe e fundit të korrikut të vitit 1998 kundër UÇK-së – në Zborc, Blinajë, Carralevë, Grykë e Llapushnikut II

Ahmet Qeriqi: Ofensiva serbe e fundit të korrikut të vitit 1998 kundër UÇK-së - në Zborc, Blinajë, Carralevë, Grykë e Llapushnikut II

(“Kronikë lufte I II –  29 maj 1998-24 qershor 1999) Dita e parë e ofensivës të armikut në Grykë të Llapushnikut dhe në fortesat  e Zborcit (E shtunë, 25 korrik, 1998 në Krojmir, Pjetërshticë, Shalë…)     Ofensiva e paralajmëruar e forcave policore dhe ushtarake serbe filloi në orën 4.45 …

Më shumë...

Kristë Maloki (1900-1972), margaritar i mendimit filozofik dhe politik shqiptar

(Kristë MALOKU: Perëndimor apo lindor? (“Përpjekja Shqiptare” 1937) Lindorizma shqiptare është një sistem mendimesh, ndjenjash dhe instinktesh, si çdo sistem tjetër jetese, me një botëkuptim të tijën. Si më të parën karakteristikë të lindorit shqiptar marrim proverbin e çdo qelepirxhiu të pashpirt: “Haja qenit, pija qenit”. Lindori shqiptar i pret të gjitha …

Më shumë...