Ahmet Qeriqi

Michael Kirby: Kurti dhe Vuçiq duan të japin përshtypjen se janë të detyruar pa dëshirën e tyre të bien dakord për një plan të pa përsosur

Ish-ambasadori amerikan në Serbi, Majkel Kirby, ka analizuar paraqitjen dhe punën e diplomatëve perëndimorë në Prishtinë dhe në Beograd në intensifikimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Mendoj se të dy, Albin  Kurti dhe Aleksander Vuçiq duan të japin përshtypjen se janë të detyruar pa dëshirën e tyre  të bien …

Më shumë...

Ned Price: Amerika bashkë me partnerët e Bashkimit Evropian, pret që Kosova dhe Serbia t’i përmbushin përgjegjësitë e tyre

Departamenti Amerikan i Shtetit kërkon nga Serbia që të sjell drejtësi për vrasjen e vëllezërve Bytyqi

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Amerikan, Ned Price ka thënë se Amerika bashkë me partnerët e Bashkimit Evropian, pret që Kosova dhe Serbia t’i përmbushin përgjegjësitë e tyre, pas vizitave të pesëshes diplomatike në Prishtinë dhe Beograd sa i përket propozimit evropian. Ai ka folur edhe për themelimin e Asociacionit …

Më shumë...

RrGK reagon për neglizhimin institucional: Këshilli Prokurorial të ndërmarrë masa disiplinore ndaj prokurorëve përkatës 

RrGK publikon Raportin Analitik “Më shumë zgjedhje përmes politikave miqësore për familjen”  

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) reagon për neglizhim institucional, mos hetim të rastit dhe dështim në mbledhjen e provave të rastit të dhunimit të 11 vjeçares. Përmes mediave u informuam se gjyqtari ka hedhur poshtë aktakuzën ndaj pesë (5) personave; dy të dyshuar madhorë dhe tre të mitur për dhunimin …

Më shumë...

Shqiprim Pula: Eksperimenti, Asociacioni/Bashkësia …! 

Shqiprim Pula

Në Bruksel, më 13 Prill, 2013 u nënshkrua një “marrëveshje ndërkombëtare” ndërmjet Kosovës e Serbisë, e njejta më 22 Prill, 2013 në Qeverinë e Kosovës u miratua me Vendim (Ref. Nr. 1/126), dhe, në po të njejtën ditë, u nxorr një rezolutë nga Kuvendi (Ref. Nr. 04-R-10) me shumicë votash, …

Më shumë...

Kryeministri Albin Kurti, në mbledhjen e sotme të Qeverisë, nuk përmendi fare çështjen e dialogut me Serbinë, as Asociacionin

Albin Kurti

Kryeministri, Albin Kurti, në mbledhjen e sotme të Qeverisë, nuk përmendi me asnjë fjalë çështjen e dialogut me Serbinë, përkundër presionit të shtuar së fundi për pranimin e planit franko-gjerman dhe themelimin e Asociacionit. Pas ardhjes së pesë diplomatëve të lartë të BE-së dhe SHBA-së për të shtyrë përpara dialogun …

Më shumë...

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka konfirmuar pjesëmarrjen në diskutimin e planifikuar për Asociacionin

Ambasadori i Gjermanisë  në Kosovë, Jorn Rohde, ka konfirmuar pjesëmarrjen në diskutimin e planifikuar për Asociacionin. Ai, ka deklaruar me këtë rast se  është shumë e rëndësishme të çojmë përpara diskutimin për Asociacionin. Më vjen mirë të dëgjosh që ministri,  Nenad Rashiq ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij në diskutimin e …

Më shumë...

I pari i Vatikanit, Papa Françesku kritikoi ligjet që kriminalizojnë homoseksualitetin, duke i quajtur të padrejta

Papa Françesku po kërkon falje në Amerikën e Veriut për gjenocidin që Kisha Katolike u shkaktoi indigjenëve

I pari i Vatikanit, Papa Françesku kritikoi ligjet që kriminalizojnë homoseksualitetin, duke thënë se Zoti i do të gjithë fëmijët e tij ashtu siç janë. Ai u bëri thirrje peshkopëve katolikë që i mbështesin ligjet, t’i mirëpresin njerëzit LGBTQ në kishë. Të jesh homoseksual nuk është krim, tha Papa Françesku …

Më shumë...

Ferat Shala: Ministri i Financave, Hekuran Murati, i ka ndarë AKP-së mbi 757 mijë euro për paga e mëditje vetëm për dy muaj

Ferat Shala, ka kritikuar KOSTT-in për veprimet projekto dhe ndërto

Kryetari i Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti dhe deputeti i PDK-së, Ferat Shala, ka bërë me dije se ministri i Financave, Hekuran Murati, me vendim të veçantë ia ka ndarë Agjencisë Kosovare të Privatizimit  mbi 757 mijë euro për paga dhe mëditje vetëm për dy muaj. Si rezultat …

Më shumë...

Arrestohet një person i dyshuar për  veprën penale “Vjedhje”

Arrestohen dy të dyshuar për përfshirje në dy raste të vjedhjes së veturave

  Gjakovë, 25 janar 2023. Me datën 23.01.2023 në Stacionin Policor në Gjakovë, ankuesi kishte raportuar se persona të panjohur i kishin vjedhur një arkë xhami, për mbledhjen e të hollave për bamirësi, të cilën e kishte pasur të vendosur në një furrë buke në rrugën “Konferenca e Bujanit” në …

Më shumë...

Qeveria Kurti nuk di si të veprojë, pasi ndodhet para dilemave më të kokëlavitura, të cilat i ka krijuar vetë

A kanë ngjashmëri skandalet politike të Mehmet Krajës dhe të Albin Kurtit Për elaboratin skandaloz, antikombëtar të Mehmet Krajës, kryesia e Akademisë po i respekton përgjegjësitë e veta, po për lëvdatat që kryeministri, Albin Kurti ia bëri kriminelit shqiptarë-vrasës, Oliver Ivanoviq, cili institucion nëse jo Qeveria do të kërkojë dorëheqjen …

Më shumë...

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, thotë se nuk ishte i pajtimit për ngritjen e tarifave të tatimit në pronë

Përparim Rama: Qeni endacak që i sulmoi mjekët e QKUK-së "është arrestuar", është dërguar në mbajtje(!)

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, nuk ishte i pajtimit për  ngritjen e tarifave të tatimit në pronë. Ai  ka mohuar se Komuna e Prishtinës ka caktuar tarifa të larta të tatimit. Komuna nuk ka pasur asnjë ndikim në rritjen e faturave të tatimit në pronë, por rritja ka …

Më shumë...

Millorad Dodik: Asociacioni një ditë do të jetë Republikë Serbe, edhe pse kjo nuk iu pëlqen shqiptarëve

Millorad Dodik: Asociacioni një ditë do të jetë Republikë Serbe, edhe pse kjo nuk iu pëlqen shqiptarëve

Kryetari i entitetit të Republikës Serbe të Bosnje-Hercegovinës, Milorad Dodik, ka treguar qëllimin e vërtetë të Serbisë lidhur me formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, duke thënë se “Asociacioni një ditë do të jetë Republikë Serbe”. Dodik, tha se kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, arriti ta kthejë çështjen …

Më shumë...

Partia Socialiste e Shqipërisë, sot dorëzon padinë në SPAK me provat e reja për të hetuar katër vrasjet e 21 janarit të vitit 2011

Partia Socialiste, PD-ja, por as partitë më të vogla ende nuk kanë paraqitur asnjë kandidaturë për kryetarin e ri të Shqipërisë

Partia Socialiste e Shqipërisë,  përmes sekretarit të përgjithshëm Damian Gjiknuri, njoftoi se sot  do ta dorëzojë padinë në SPAK me provat e reja për të hetuar katër vrasjet e 21 janarit në Bulevard, pas kallëzimi të bërë nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja.  Gjiknuri kërkoi nga SPAK që të zbulohet …

Më shumë...

Enver Hasani: Nëse Qeveria nuk pranon ta themelojë Asociacionin, mundësia që të shkohet në zgjedhje është proces politik

Enver Hasani

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se nëse potencialisht kjo qeveri nuk pranon ta themelojë Asociacionin, atëherë mundësia që të shkohet në zgjedhje të jashtëzakonshme është proces i pashmangshëm politik. Por  qeveria ka obligim kushtetues ta themelojë Asociacionin  Ato janë përgjegjësi të cilat i kanë marrë zyrtarët e …

Më shumë...

Derek Chollet i kërkon kryeministrit Kurti, që Kosova ta pranojë propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë

Derek Chollet: Kosova duhet të përmbushë të gjitha zotimet në kuadër të dialogut, duke përfshirë edhe formimin e Asociacionit

Këshilltari i lartë në Departamentin Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, përmes  një bisedë telefonike i ka kërkuar  kryeministrit Albin Kurti që Kosova ta pranojë propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Ai tha se temë tjetër kryesore gjatë bisedës me Kurtin ishte partneriteti dhe synimi i përbashkët për avancimin …

Më shumë...

Propozimi i BE-së për normalizimin e marrëdhënieve në mes Kosovës e Serbisë po merr dimensione të reja dhe të papritura

Liderët e Bashkimit Evropian më 21 janar diskutojnë mbi vaksinat për Ballkanin Perëndimor

Propozimi i BE-së për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës e Serbisë po merr dimensione të reja dhe të papritura si një aksion diplomatik  i komunitetit ndërkombëtar, duke e margjinalizuar Qeverinë  e Albin Kurtit. Emisari special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është takuar brenda dy ditësh me të gjithë …

Më shumë...