Ahmet Qeriqi

Cilat marrëveshje i kishin nënshkruar me Serbinë e Pashiqit, Ahmet Zogu, Esad Pashë Toptani, Ceno beg Kryeziu? II

Ahmet Zogu dhe Ceno begu

Marrëveshja e Ceno beg Kryeziut me Qeverinë jugosllave Disa të dhëna jo sa duhet të njohura për opinionin tonë lexues, lidhur me studimin e historianit, Zhivko Avramovski të titulluar: “Aksioni i Qeverisë jugosllave kundër regjimit të Zogut në Shqipëri përmes Ceno Beg Kryeziut (1926/1927)”. Ky studimi i historianit Zhivko Avramovski …

Më shumë...

Me ceremoninë ushtarake në Kazermën, “Adem Jashari”, filloi Manifestimi Gjithëpopullor Tradicional në shënimin e 24 vjetorit të Epopesë së UÇK-së

Me ceremoninë ushtarake në Kazermën, “Adem Jashari”, filloi Manifestimi Gjithëpopullor Tradicional në shënimin e 24 vjetorit të Epopesë së UÇK-së

Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës, Albin Kurti, dhe përkujdesjen e Qeverisë së Kosovës, nën organizimin e Këshillit Shtetëror Ndërinstitucional, kryesuar nga Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, sot filloi Manifestimi Gjithëpopullor Tradicional për shënimin e Përvjetorit të 24-të, të Epopesë së Ushtrisë së Çlirimtare të Kosovës. Sipas agjendës shtetërore, manifestimi …

Më shumë...

Komuna e Malishevës, përmes aktiviteteve të ndryshime po shënon manifestimin tre ditor të Epopesë së Lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Komuna e Malishevës, përmes aktiviteteve të ndryshime po shënon manifestimin tre ditor të Epopesë së Lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Komuna e Malishevës, përmes aktiviteteve të ndryshime po shënon manifestimin tre ditor të Epopesë së Lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës   Komuna e Malishevës, nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës, Ekrem Kastrati, përmes aktiviteteve të ndryshime po shënon manifestimin tre ditor të Epopesë së Lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të …

Më shumë...

Veteranë, invalidë dhe liridashës të vendit, po marrin pjesë në manifestimet e “Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”

Veteranë, invalidë dhe liridashës të vendit, po marrin pjesë në manifestimet e “Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”

Veteranë, invalidë liridashës  të Kosovës, ashtu si çdo vit deri tani janë të pranishëm  si gjithnjë me vizita në Kompleksin Memorial, “Adem Jashari” në Prekaz, si dhe në vizita e homazhe  te lapidarët, shtatoret, pllakat përkujtimore të dëshmorëve në tërë Kosovën. Ky është vitit i dytë, që në manifestimin tradicional, …

Më shumë...

Eprorët: Agim Çeku, Sylejman Selimi, Kadri Kastrati, Daut Haradinaj e Xhavit Gashi u bënë bashkë në kazermën, “Adem Jashari”, në Prishtinë

Eprorët: Agim Çeku, Sylejman Selimi, Kadri Kastrati, Daut Haradinaj e Xhavit Gashi u bënë bashkë në kazermën, “Adem Jashari”, në Prishtinë

Disa komandantë  të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, gjatë luftës  dhe më vonë të Trupave Mbrojtëse të Kosovës dhe ne Forcës së Sigurisë së Kosovës sot u takuan bashkë në shënim të 24-vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në Kazermën,  “Adem Jashari” në Prekaz.  Eprorët: Agim Çeku, Sylejman Selimi, …

Më shumë...

Rifat Shaban Jashari ka deklaruar se është kënaqësi kur e sheh Ushtrinë e Kosovës të rreshtuar

Rifat Shaban Jashari ka deklaruar se është kënaqësi kur e sheh Ushtrinë e Kosovës të rreshtuar

Rifat Shaban  Jashari,  ka deklaruar se është kënaqësi kur e sheh Ushtrinë e Kosovës të rreshtuar. “Gjithmonë do të jemi bashkë dhe do të jemi krenarë, liria e mund edhe dhimbjen e të tjerat. Është kënaqësi kur e shoh Ushtrinë e Republikës së Kosovës të rreshtuar, duke falënderuar Zotin, Shtetet …

Më shumë...

S. Llavrov: Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenski po kërkon një konflikt mes Rusisë dhe NATO-s, pasi po ndihet i zhgënjyer nga premtimet

Ministri rus S. Lavrov

Ministri i Jashtëm rus, Sergej Llavrov, deklaroi se kryetari ukrainas, Volodimir Zelenski është duke provokuar një konflikt mes Rusisë dhe NATO-s, pasi është zhgënjyer nga ndihma që kishte pretenduar se do ta kishte. Llavrov  tha se deklaratat e Zelenskit nuk sjellin optimizëm dhe unë pyes, nëse ai ishte kaq i …

Më shumë...

Ambasadorja, Yuri Kim, hodhi poshtë akuzat e kryetarit rus, Vladimir Putin, se qenkan shtuar mercenarët shqiptarë në Ukrainë

Yuri Kim:

Ambasadorja amerikane,  në Tiranë, Yuri Kim ka ripostuar citimin e ministres e Jashtme së Shqipërisë, Olta Xhaçka, e cila hodhi poshtë akuzat e presidentit rus Vladimir Putin se “janë shtuar mercenarët shqiptarë në Ukrainë”. Sipas ambasadores Yuri Kim, këto gënjeshtra nga Rusia bëhen për të larguar vëmendjen nga e vërteta. …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 66 raste të reja, janë shëruar 252 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  1 mijë e 543    testime  sa janë bërë në nivel vendi, 66   të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe …

Më shumë...

Fazli Maloku: Në Ukrainë Mbrohet Liria-Demokracia dhe Sovraniteti i Ukrainës, Por Edhe i Evropës

Fazli Maloku

Pergatitjet për një sulm tipik fashist nga ana e Rusisë Fashiste, në krye me Kryefashistin Putin,vazhduan me javë e muaj para se të fillonte sulmi. Këtë fatkeqësi e shifte krejt bota demokratike, por neglizhenca për të vepruar me kohë dhe me masa të nevojshme për ta parandaluar këtë katastrofë njerëzore …

Më shumë...

Kryetari, Volodymyr Zelenskij, bisedoi me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama lidhur me invadimin rus në Ukrainë

Kryetari, Volodymyr Zelenskij, bisedoi me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama lidhur me invadimin rus në Ukrainë

Kryetari i ukrainas,  Volodymyr Zelenskij,  ka biseduar përmes telefonit me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama lidhur me  invazionin rus,  në Ukrainë,  si  dhe punën e përbashkët në OKB,  për rezolutën e miratuar kundër agresionit. Ai ka shkruar se e vlerëson ndihmën e Shqipërisë në këto kohë të vështira. Ne po …

Më shumë...

Edi Rama: I shpreha Ukrainës tërë admirimin dhe solidaritetin e popullit shqiptar në Shqipëri e në Kosovë për rezistencën kundër pushtimit

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë të ditur se  ka pasur  një telefonatë nga kryetari i Ukrainës  Zelensky, i cili e ka falënderuar  për gjithçka që Shqipëria po bën në këto ditë tragjike për Ukrainën, për Evropën e për mbarë botën, duke nisur nga roli ynë si bashkë-penëmbajtës me …

Më shumë...

Gabriel Escobar: Bota ka ndryshuar për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës

Gabriel Escobar

Zëvendës-ndihmës Sekretari  amerikan i Shtetit,  Gabriel Escobar tha se bota ka ndryshuar për shkak të luftës së Rusisë kundër Ukrainës duke theksuar se forca e mbështetjes për Ukrainën gjatë ditëve të fundit ka qenë e jashtëzakonshme. Ne i bashkohemi thirrjes ndërkombëtare për të gjitha vendet, dhe veçanërisht ato në Evropë, …

Më shumë...

Kryetari i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka dënuar vendimin e NATO-s për të mos e mbyllur qiellin mbi Ukrainë

Volodimir Zelenski

Kryetari i Ukrainas Volodymyr Zelensky ka dënuar vendimin e NATO-s për të mos e mbyllur qiellin mbi Ukrainë. Ai tha se kreu  i aleancës i dha dritën jeshile bombardimeve të mëtejshme të qyteteve dhe fshatrave të Ukrainës, duke refuzuar krijimin e një zone ndalim-fluturimi (mbi Ukrainë),” tha Zelensky gjatë fjalimit …

Më shumë...

Forcat ndërluftuese në Ukrainë arritën armëpushimin e përkohshëm dhe hapjen e korridoreve humanitare në Mariupol e Volnovaka

Forcat ndërluftuese në Ukrainë arritën armëpushimin e përkohshëm dhe hapjen e korridoreve humanitare në Mariupol e Volnovaka

Forcat ndërluftuese në Ukrainë kanë arritur një armëpushim të përkohshëm për  hapjen e korridoreve humanitare në dy qytetet në juglindje të Ukrainës, Mariupol dhe Volnovaka, që e kishin konfirmuar zyrtarë të ministrisë ruse të Mbrojtjes – ndërsa tani për një armëpushim është pajtuar edhe pala ukrainase. Autoritetet ukrainase kanë konfirmuar …

Më shumë...

Kryetari rus, Putin, gjeti kohë për të folur edhe për gjoja numrin e mercenarëve nga Kroacia, Kosova e Shqipëria, në Ukrainë

Vladimir Putin

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se numri i mercenarëve nga Kosova dhe Shqipëria po shtohet në Ukrainë.  Po regjistrojmë gjithnjë e më shumë ardhjen e mercenarëve nga vendet e treta, në veçanti nga Shqipëria dhe Kroacia, militantë nga Kosova dhe madje edhe xhihadistë me përvojë luftarake siriane”, thuhet …

Më shumë...