Ahmet Qeriqi

Sadete Islamaj: “Patriotët” që rrahin gjoksin për luftën në Ukrainë e kanë harruar luftën e UÇK-së

OVL e UÇK-së në Maqedoni: 16 shkurti i vitit 2001 shënon datën zyrtare të daljes publike të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare

Lufta në Ukrainë na ka mbërthyer të gjithëve rreth ekraneve televizive, na ka bërë sy e vesh dhe secili në mënyrën tonë i komentojmë ngjarjet duke i shfaqur opinionet tona rreth luftës dhe qëndresës së popullit ukrainas kundër pushtimit rus. Në fakt kjo rezistencë u bë edhe si leksion për …

Më shumë...

“NEVER FORGET” – GJENOCIDI SERB MBI SHQIPTARËT – 1844-1999

“NEVER FORGET” - GJENOCIDI SERB MBI SHQIPTARËT 1844-1999

         (Libër xhepi nga Prof. Dr. Nusret Pllana dhe MSc. Agim Aliçkaj )          Ky libër doli nga shtypi këto ditë dhe i kushtohet Epopesë së lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe përkujtimit të rënies heroike të Komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes së tij për lirinë e Kosovës …

Më shumë...

Fadil REXHA: SHKOLLËS SË PARË SHQIPE

7 Marsi - Dita e Mësuesit

7 mars 1987 SHKOLLËS SË PARË SHQIPE (në kuadër të 100-vjetorit)   Mbiu si manushaqe Lule e parë Aroma e saj  U ndie në botën mbarë   U luftua nga ferrat Tentuan që ta zhdukin Por rrënjët e saja U përhapën gjithëkundi   Gonxhet e saja Njerëz të rrallë Letrarë …

Më shumë...

Avokati i Salih Mustafës, njofton se sot mbahet konferenca përgatitore, pasi ka dorëzuar listën e dëshmitarëve dhe të provave

Procesi gjyqësor kundër ish-eprorit të UÇK-së, Salih Mustafa do të vazhdojë gjatë ditës së sotme

Avokati i Salih Mustafës, njofton se  sot pritet të mbahet konferenca përgatitore pasi ai  ka dorëzuar listën e dëshmitarëve dhe të provave. Në pajtim me Urdhrin e Trupit Gjykues 1 dhe në pajtim me Rregullën 119 të Rregullores së Procedurës dhe Provave para Gjykatës Speciale  mbrojtja e z. Salih Mustafa …

Më shumë...

Në Ditën Ndërkombëtare të Gruas sot po mbahen marshe në disa qytete të Kosovës

Në Ditën Ndërkombëtare Gruas sot po mbahen marshe në disa qytete të Kosovës

Grupi organizativ “Marshojmë, nuk festojmë”, sot, duke filluar nga ora 10:00 ka marshuar  për të kundërshtuar dhunën ndaj grave. Ky marsh, përveç në Prishtinë, do të organizohet edhe në Kastriot, Mitrovicë, Pejë, Rahovec dhe në Gjilan. Organizatorët e marshit, pretendojnë se janë gjykatat, prokuroritë dhe mbrojtësit e viktimave shkaktarët kryesorë …

Më shumë...

Kryetari i PD-së zyrtare, Lulzim Basha, përpara përgjegjësisë për humbjen e thellë që pësoi në zgjedhjet vendore të 6 marsit

Lulzim Basha

Kryetari i PD-së zyrtare, Lulzim Basha është vënë përpara përgjegjësisë për humbjen e thellë që pësoi në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit. Në mbledhjen e grupit parlamentar, e cila zgjati deri pas mesnate, deputetë të ndryshëm i kanë kërkuar atij dorëheqjen. Burimet kanë bërë të ditur se një …

Më shumë...

Musa Dervishaj: Ti ministër, Armend Meha çka lype në Kostërc, pa Sami Lushtakun, Jetullah Gecin, Avni Ibrahimin, Xhevahir Gecin, Musa Dervishajn, Sanije Rexhajn e shumë të tjerë

Musa Dervishaj: Ti ministër, Armend Meha çka lype në Kostërc, pa Sami Lushtakun, Jetullah Gecin, Avni Ibrahimin, Xhevahir Gecin, Musa Dervishajn, Sanije Rexhajn e shumë të tjerë

Ish shefi i personelit të Brigadës 112 “Arben Haliti” në Zonën Operative të Drenicës, Musa Dervishaj, Komandant vendor i UÇK-së për fshatin Kostërc, gjatë luftës,  ka reaguar lidhur me vizitën e ministrit të Mbrojtës, Armend Meha me 6 mars 2022 në fshatin e tij, në një të ashtuquajtur “shtab” dhe …

Më shumë...

Instituti GAP: 15 vjet përpjekje për aprovimin e Ligjit për Qeverinë

Sot, Instituti GAP ka publikuar raportin “15 vjet përpjekje për aprovimin e Ligjit për Qeverinë.” Që nga viti 2008, Projektligji për qeverinë është miratuar tri herë në qeveri dhe dy herë është shqyrtuar nga Kuvendi i Kosovës, por asnjëherë nuk është shndërruar në ligj. Përpjekjet e qeverive të ndryshme për …

Më shumë...

Komuna e Malishevës dhe “Help-Hilfe zur Selbsthilfe”, do të ndihmojnë 25 biznese të vogla, me mjete pune

Komuna e Malishevës dhe “Help-Hilfe zur Selbsthilfe”, do të ndihmojnë 25 biznese të vogla, me mjete pune

Komuna e Malishevës dhe “Help-Hilfe zur Selbsthilfe”, do të ndihmojnë 25 biznese të vogla, me mjete pune, me qëllim të përkrahjes për këtë kategori të bizneseve dhe rrjedhimisht me këtë edhe zbutjen e  papunësisë, në kuadër të programit për “Fuqizimi Socio-Ekonomik në Ballkanin Perëndimor”. Për këtë qëllim, sot është zhvilluar …

Më shumë...

Sulmohet webfaqja zyrtare e Odës së Afarizmit të Kosovës

Sulmohet webfaqja zyrtare e Odës së Afarizmit të Kosovës

Hakohet webfaqja zyrtare e Odës së Afarizmit Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) njofton bizneset dhe opinionin publik se webfaqja zyrtare e OAK-së www.odaeafarimzit.org është sulmuar nga hakerë të panjohur deri më tani, dhe shpresojmë që shumë shpejt do ta kthejmë në gjendjen e rregullt të saj. Andaj, për momentin e kemi …

Më shumë...

Partia Socialiste në Shqipëri ka fituar zgjedhjet vendore në pesë komuna, nga gjashtë sa kanë qenë në garën zgjedhore

Pjesëmarrja në zgjedhjet vendore të 30 qershorit është rreth 22 për qind

Kryeministri i Shqipërisë dhe  kryetari i  Partisë Socialiste, Edi Rama, ka folur sot për zgjedhjet e djeshme lokale, të cilat u mbajtën në gjashtë komuna. Ai ka thënë se zgjedhjet e djeshme i dhanë Partisë Socialiste as më shumë e as më pak se sa prisnin. “5 nga 6 bashkitë …

Më shumë...

Autoritetet në Rusi thonë se mund të ndërpriten operacionet në Ukrainë, në çdo moment, nëse Kievi i përmbush kushtet e Kremlinit

Rusia zgjeroi sulmin ndaj Ukrainës në periferi të kryeqytetit, Kiev, pasi sulmoi vendin nga toka, deti dhe ajri një ditë më parë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov,  ka deklaruar se se Ukraina duhet ta njohë Krimenë si rajon rus, ndërsa Donjeckun dhe Luhanskun si shtete të pavarura. Përveç kësaj, Peskov tha se Ukraina duhet të ndryshojë edhe Kushtetutën e saj dhe të refuzojë anëtarësimin në çdo bllok. Ai shtoi se Rusia do …

Më shumë...

Rusia miratoi një listë me emra të shteteve dhe territoreve të huaja, që kryejnë veprime jomiqësore kundër saj

Rusia miratoi një listë me emra të shteteve dhe territoreve të huaja, që kryejnë veprime jomiqësore kundër saj

Qeveria e Rusisë miratoi  një listë të shteteve dhe territoreve të huaja, të cilat sipas saj,  kryejnë veprime jomiqësore kundër Rusisë, kompanive dhe qytetarëve të saj. Nga vendet e Ballkanit Perëndimor, lista përfshin: Shqipërinë, Malin e Zi dhe Maqedoninë e Veriut – që të tria vende anëtare të NATO-s. “Vendet …

Më shumë...

Sot ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 23 raste të reja, janë shëruar 137 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  985     testime  sa janë bërë në nivel vendi, 23   të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore është shënuar …

Më shumë...

Doli nga shtypi vepra: Pranvera Shqiptare e Moisiut, e autorit Isak Guta

Doli nga shtypi vepra: Pranvera Shqiptare e Moisiut, e autorit Isak Guta

Në vazhdim të angazhimit të tij të pandërprerë për artistin dhe aktorin  më të madh dhe më të njohur shqiptar të të gjitha kohëve, Aleksandër Moisiu, veprimtari, studiuesi e shkrimtari, Isak Guta nxori në dritë një doracak shkollor, me titull: “Pranvera Shqiptare e Moisiut”. Ky libër  është hartuar me shumë …

Më shumë...

Gitanas Nauseda: Vladimir Putin nuk do të ndalet, bota kishte një detyrim për të ndihmuar Ukrainën

Vladimir Putin

Kryetari i Lituanisë, Gitanas Nauseda, paralajmëroi të hënën kryediplomatin e Uashingtonit, Antony Blinken se dështimi për të ndaluar agresionin rus në Ukrainë do të çojë në një konflikt global. Nauseda tha se udhëheqësi rus Vladimir Putin “nuk do të ndalet në Ukrainë” dhe se bota kishte një detyrim për të …

Më shumë...