Ahmet Qeriqi

Flet Hysen Qendro: Lufta në Ukrainë nxori në pah domosdoshmërinë dhe rëndësinë e bunkerëve

Flet Hysen Qendro: Lufta në Ukrainë nxori në pah domosdoshmërinë dhe rëndësinë e bunkerëve

Flet Hysen Qendro, ish-sekretar i Mehmet Shehut: – Plani i fortifikimit u planizua në 1976-tën, nën drejtimin e Mehmet Shehut -Shqipëria do të kishte rreth 750 mijë bunker ku Tirana do të rrethohej me hekur dhe beton -Si u habit Rajerson kur vizitoi një repart ushtarak! Mbeti i shtangur nga përballja …

Më shumë...

Zef Kolombi: (1907-1949) piktor i shquar shqiptar

Zef Kolombi: (1907-1949) piktor i shquar shqiptar

Zef Kolombi lindi më 9 mars 1907, në Sarajevë në një familje shkodrane. Babai i tij, Gjoni, ishte pronar i një hoteli në Sarajevë, ndërsa e ëma, Stefania, ishte sllovene. Në vitin 1910 i vdes babai dhe një vit më vonë dhe nëna. Zefi në moshën 4-vjeçare, bashkë me motrën …

Më shumë...

Ndue Bytyçi (1847 – 1917) rilindës, atdhetar, klerik dhe përkthyes i njohur

Ndue Bytyçi (1847 – 1917) rilindës, atdhetar, klerik dhe përkthyes i njohur

Ndue Bytyçi u lind më  8 mars në një fshat të rrethinës së Shkupit. Disa studiues të Rilindjes Kombëtare shfaqin dilemë rreth vendlindjes së tij, duke pretenduar se ai ka lindur në një fshat të Kosovës, por pa saktësuar vendin. Shumica e studiuesve të veprës së tij janë thuajse një …

Më shumë...

Gjeneralmajori i Komandës Evropiane, Çarls Miller, zhvilloi një bisedë me komandantin e FSK-së gjenerallejtënant, Bashkim Jashari

Gjeneralmajori i Komandës Evropiane, Çarls Miller, zhvilloi një bisedë me komandantin e FSK-së gjenerallejtënant, Bashkim Jashari

Gjeneralmajori amerikan i Komandës Evropiane, Çarls Miller, ka zhvilluar sot një bisedë me komandantin e FSK-së gjenerallejtënant, Bashkim Jasharin në lidhje me mjedisin e sigurisë evropiane, dhe mbështetjen  që Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vazhdojnë t’ i japin FSK-së, thuhet në njoftimin e Ambasadës amerikane në Prishtinë. Uashingtoni …

Më shumë...

Arsyeja pse Rusia nuk e radhiti Kosovën si shtet armik, është sepse ajo vendin tonë e konsideron pjesë të Serbisë

RKL

Spekulimet e  disa jugo-medieve  për  mos radhitjen e Kosovës në shtete armike nga Rusia, janë naive dhe  kanë për qëllim të mbjellin mjegull, paqartësi, dubioza dhe marifetllëqe të tilla, të liga e ogurzeza.  Ditë më parë Rusia kishte radhitur tri shtete në Ballkan si armiqësore, Shqipërinë, Maqedoninë dhe Malin e …

Më shumë...

Jeta dhe vepra e Petro Nini Luarasit (1865 – 1911)

Mehmet Bislimi: Petro Nini Luarasi (1865 – 1911) pishtar dhe margaritar i shkollës, arsimit dhe gjuhës shqipe

(Me rastin e ditës së mësuesit!) Petro Nini Luarasi u lind më 22 prill të vitit 1865 në Luaras të Kolonjës. Petro është i biri i Nin Petro Kostallarit, veprimtar i madh i Rilindjes Kombëtare, publicist e pedagog – Mësues i Popullit. Ishte nxënës në shkollën e Qestoratit të Koto …

Më shumë...

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, do t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, lidhur me shkeljet e shumta të Qeverisë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, në një postim të tij ka shkruar se  ka më shumë se gjashtë muaj që po bën  presion te Qeveria për ta miratuar Ligjin e Pagave dhe rritjen e pagës minimale. Ai ka deklaruar se për këto kërkesa nuk ka asnjë veprim, ndërsa ka përmendur …

Më shumë...

Avokati i Salih Mustafës, njofton se do të mbahet konferenca përgatitore pasi dorëzoi listën e dëshmitarëve dhe të provave

Procesi gjyqësor kundër ish-eprorit të UÇK-së, Salih Mustafa do të vazhdojë gjatë ditës së sotme

Avokati i Salih Mustafës, njofton se  pritet të mbahet konferenca përgatitore pasi ai  ka dorëzuar listën e dëshmitarëve dhe të provave. Në pajtim me Urdhrin e Trupit Gjykues 1 dhe në pajtim me Rregullën 119 të Rregullores së Procedurës dhe Provave para Gjykatës Speciale  mbrojtja e z. Salih Mustafa paraqet …

Më shumë...

Prokuroria e Gjykatës Speciale i kërkon trupitgjykues, të urdhërojë mbrojtjen e Hysni Gucatit e Nasim Haradinaj, për të paraqitur provat

Hysni Gucati

Zyra e Prokurorit të Gjykatës Speciale ka kërkuar nga trupi gjykues, i kryesuar nga Çarls Smith që të urdhërojë mbrojtjen e Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt dhe të përgatisin e të  zbulojnë çdo provë të mëtejshme që kërkojnë të shqyrtohen, deri të premten në orën 16:00. Lajmi është bërë me …

Më shumë...

Kryetari i Ukrainës, Zelensky ka deklaruar se mund të diskutojë me palën ruse se çdo të ndodhë me Krimenë dhe rajonet separatiste

Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskij, ka bërë thirrje për rezistencë ndërsa ka kritikuar aleatët për indiferencë

Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelensky ka deklaruar se mund të diskutojë me palën ruse se çdo të ndodhë me Krimenë dhe rajonet separatiste. Njohja e tyre nga Ukraina është kërkesa kryesore e Moskës çka mund ta ndërpriste luftën. Zelensky tha se autoritetet në Kiev mund të diskutojnë dhe të kërkojnë …

Më shumë...

Autoritetet e Kremlinit mund ta mbyllin tubacionin e gazit, “Nord Stream I”, nëse shtetet perëndimore bojkotojnë naftën e Rusisë

Autoritetet e Kremlinit mund ta mbyllin tubacionin e gazit, “Nord Stream I”, nëse shtetet perëndimore bojkotojnë naftën e Rusisë

Autoritetet e larta në Kremlin,  kanë kërcënuar  se mund ta mbyllin  tubacionin e gazit “Nord Strim ”, nëse Perëndimi ndalon naftën ruse. Zëvendës-kryeministri rus Alexander Novak ka paralajmëruar se “refuzimi i naftës nga Rusia do të çonte në pasoja katastrofale për tregun botëror”. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët …

Më shumë...

Sot ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 32 raste të reja, janë shëruar 188 të infektuar

COVID

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  868     testime  sa janë bërë në nivel vendi, 32   të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore është shënuar …

Më shumë...

Kryetari i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka nënshkruar një dekret për tërheqjen e paqeruajtësve ukrainas nga e gjithë bota

Kryetari i Ukrainës, Zelenskij ia ka drejtuar kryetarit rus Vladimir Putin një propozim për t'u ulur në tryezën e bisedimeve

Kryetari i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka nënshkruar një dekret për tërheqjen e paqeruajtësve ukrainas nga e gjithë bota, së bashku me armët dhe pajisjet e tyre, për të forcuar ushtrinë ukrainase në zmbrapsjen e agresionit rus. Edhe ushtarët ukrainas në kundër të KFOR-it, që kanë shërbyer në Kosovë, do të …

Më shumë...

Autoritetet e Kremlinit mund ta mbyllin tubacionin e gazit, “Nord Stream I”, nëse shtetet perëndimore bojkotojnë naftën e Rusisë

Autoritetet e Kremlinit mund ta mbyllin tubacionin e gazit, “Nord Stream I”, nëse shtetet perëndimore bojkotojnë naftën e Rusisë

Autoritetet e larta në Kremlin kanë kërcënuar  se mund ta mbyllin  tubacionin e gazit “Nord Stream I”, nëse Perëndimi ndalon naftën ruse. Zëvendës-kryeministri rus Alexander Novak ka paralajmëruar se “refuzimi i naftës nga Rusia do të çonte në pasoja katastrofale për tregun botëror”. Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët …

Më shumë...

Albert Z Zholi: “Një grusht mall”, libri poetik i Mimoza Selmanit-Doku, që portretizon Atdheun

Albert Z Zholi: “Një grusht mall”, libri poetik i Mimoza Selmanit-Doku, që portretizon Atdheun

Libri poetik, “Një grusht mall” i autores,  Mimoza Selmani (Doku), vjen në një kohë kur Pandemia sikur ka zbritur kurbën e saj të “shtetrrethimit” dhe të “bunkerizimit” të lëvizjeve njerëzore… Kjo periudhë ka sjellë mjaft pështjellime tek njerëzit, por po ashtu ka grishur dëshirën e tyre për të hedhur në …

Më shumë...

Tefta Cani: Qofsh i mallkuar o kryetari Putin si dhe e gjithë klika jote qeveritare e ushtarake, që po vrisni edhe fëmijë

Tefta Cami

   Ju bëj thirrje në këtë 8 mars si grua, që lind e mbron jetën e si nënë ju trupave ushtarake dhe oficerëve të Rusisë:     Ndërgjegjësohuni, se po bëni një luftë të padrejtë, për t’u shërbyer oligarkëve tuaj me presidentin Putin, si më i korruptuari në Rusi!    Ndërgjegjësohuni, …

Më shumë...