Ahmet Qeriqi

BDI: Gjuha shqipe në uniforma të policisë, reflektim i parimeve të barazisë

Mbishkrimet shqipe do të shënohen edhe në uniformat e policisë së Maqedonisë së Veriut

Bashkimi Demokratik për Integrim e vlerëson si të rëndësishëm miratimin e Dekretit nga ana e Qeverisë me të cilin formalizohet përdorimi i gjuhës shqipe edhe në uniformat e policisë. Bashkimi Demokratik për Integrim konsideron se me këtë vendim që uniformat e policisë të jenë edhe në gjuhën shqipe, është përmbushur …

Më shumë...

Sot në Këshillin e Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të mbahet një takim urgjent lidhur me situatën në Ukrainë

Në KS të OKB-së nuk është miratuar rezoluta e Amerikës dhe e Shqipërisë që dënon Rusinë për agresionin në Ukrainë

Një takim urgjent, Këshilli i  Sigurimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara do të mbahet sot, me qëllim për të diskutuar përshkallëzimin e krizës humanitare në Ukrainë. Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Irlanda, Norvegjia dhe Shqipëria, është raportuar se kanë bërë thirrje për takim, pas rritjes së bombardimeve në zonat …

Më shumë...

Në Gjykatën Speciale, në Hagë edhe sot vazhdon seanca kundër Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt me deklaratat përmbyllëse

Prokuroria e Gjykatës Speciale në Hagë dorëzoi dosjen kundër Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt

Në Gjykatën Speciale kundër UÇK-së edhe sot në Hagë po  vazhdon seanca kundër  Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt ku pritet të jepen deklaratat përmbyllëse. Në fjalën përmbyllëse të mërkurën, mbrojtja kërkoi që ish kreu i OVL UÇK-së, Hysni Gucati, të shpallet i pafajshëm. Sipas avokatit të tij nuk ka prova …

Më shumë...

Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskij, falënderoi për mbështetjen që i ka dhënë kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Volodymyr

Kryetari  i Ukrainës, Volodimir Zelenskij, falënderoi për mbështetjem kryetarin turk, Rexhep Tajip Erdogan, me të cilin zhvilloi dje një bisedë telefonike. Në video-mesazhin e tij të ri, Volodimir Zelenskij theksoi se prioritet është ruajtja e shtetit ukrainas, dhe shtoi: “Prioritetet e mia janë absolutisht të qarta në negociata. Përfundimi i …

Më shumë...

Deputetë të Kuvendit të Kosovës që votuan “për dhe kundër” martesave degjeneruese të gjinisë së njëjtë

Kuvendi i Kosovës

Projekt-kodi Civil nuk ka kaluar në lexim të parë në Kuvendin e Kosovës, pasi 29 vota ishin kundër, 28 për dhe katër deputetë kanë abstenuar. Në momentin e votimit në Kuvend ishin 77 deputetë, por 16 prej tyre nuk morën pjesë në votim. Tre liderët e partive opozitare:  Memli Krasniqi, …

Më shumë...

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, priti në takim ambasadorin e OSBE-së në Kosovë, Michael Davenport me bashkëpunëtorë

Kryetari i Malishevës, Ekrem Kastrati, priti në takim ambasadorin e OSBE-së në Kosovë,  Michael Davenport me bashkëpunëtorë. Bashkëpunimi i deritanishëm mes Komunës së Malishevës dhe OSBE-së, si dhe projektet e ardhshme të përbashkëta ishin disa nga çështjet bazë të diskutimit gjatë këtij takimi të kryetarit Kastrati me ambasadorin Davenport. I …

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Strukja e humanizmit

Fatmir Graiçevci

Ku ishte strukur keqardhja e dhimbja e madhe e këtyre ditëve kur po bëheshin masakra në Çeçeni, Siri, Burma ( Mianmar),…    Sa gëzohet njeriu kur anekënd botës sheh popuj me përkatësi të ndryshme racore, fetare e kombëtare, duke shfaqur dhembshuri e protestë kundër dhunës e vrasjeve në Ukrainë. Nuk …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Andon Zako Çajupi, zëri i ndërgjegjes shoqërore dhe kombëtare shqiptare

Andon Zako Çajupi (1886-1930), veprimtar atdhetar, krijues, dramaturg, publicist e përkthyes

Në mesin e personaliteteve më meritore të kombit, pa dyshim se një vend të rëndësishëm zë edhe Andon Zako Çajupi, (1866-1930) veprimtar dhe atdhetar i devotshëm, poet, krijues, dramaturg, publicist e përkthyes. Ai zë vend meritor dhe vend nderi në letërsinë shqipe të kohës, në radhë të parë për kundrimin …

Më shumë...

Glauk Konjufca merr në mbrojtje homoseksualët, duke i reaguar deputetes së Vetëvendosjes, Labinotë Demi-Murtezi

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca thotë se Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk ka arkiva

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, ka reaguar kundër deputetes së Lëvizjes Vetëvendosje, Labinotë Demi-Murtezi, e cila ka deklaruar se do të votojë kundër Kodit të ri Civil, i cili i hap rrugë martesave mes personave të gjinisë së njëjtë. Ajo e ka përmendur “mbrojtjen e moralit dhe shëndetit …

Më shumë...

Veteranët po bëjnë përpjekje që të takohen me kryeministrin, Albin Kurti, për t ia paraqitur ankesat e tyre

Faton Klinaku

Përfaqësuesi i  Organizatës së  Veteranëve të Luftës të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Faton Klinaku ka treguar se kanë mbajtur takim me degët e OVL-UÇK-së. Ai ka bërë me dije se në këtë takim u diskutua rreth çështjeve që e preokupojnë organizatën dhe veteranët e luftës, që disa prej tyre duhet …

Më shumë...

Preng Cub Lleshi: A mund të debatojë historiani, Paskal Milo me kryepriftin, Fan Noli për Enver Hoxhën dhe ballistët e zogistët?

Preng Cub Lleshi

 Gjashtë vite më parë, në vitin 2016, kur opozita shqiptare bërtiste në kupë të qiellit për “Rishkrimin e historisë”, pata botuar librin me titull “Kur rishkruhet historia” dhe me nëntitull “Del me dritë dhe robëria”. Por ja që, edhe në ditët tona, është “projektuar” edhe nga Akademia jonë e Shkencave, …

Më shumë...

Në Gjykatën Speciale në Hagë ka vazhduar paraqitja e deklaratës përmbyllëse të avokatëve, në gjykimin kundër Gucatit e Haradinajt

Prokurorja e Gjykatës Speciale ka kundërshtuar kërkesën e mbrojtjes për lirimin e Gucatit me kusht

Edhe sot ka vazhduar paraqitja e deklaratës përmbyllëse të avokatëve  në gjykimin kundër krerëve të OVL-UÇK-së, Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt. Avokati Xhonathan Elistan Ris ka thënë se nuk ka asnjë provë të pranueshme që tregon se Gucati e ka penguar punën e Zyrës së Prokurorit. Po ashtu, avokati Rees …

Më shumë...

Veprimtari, Nait Hasani, vizitoi një nga një krerët e UÇK-së, të arrestuar afër një vit e gjysmë më parë nga Gjykata Speciale

Nait Hasani

Veprimtari, Nait Hasani, gjatë qëndrimit në Burgun e Hagës ka vizituar një nga një krerët e UÇK-së të arrestuar nga Gjykata Speciale. Ai me këtë rast ka deklaruar se Hashim Thaçi, Jakup Krasniqi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Sali Mustafa, Nasim Haradinaj, Hysni Gucati e Pjetër Shala janë aty për …

Më shumë...

Oda e Afarizmit të Kosovës: Të hiqet TVSH për produktet esenciale

OAK

Situata e krijuar ekonomike si dhe kriza që ka kapluar vendin si rrjedhojë e ngritjeve enorme të çmimeve në aspektin global, shtyen Odën e Afarizmit të Kosovës t’i drejtohet me një kërkesë Kryeministrit Kurti, Ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari si dhe Ministrit të Financave Hekuran Murati, përmes …

Më shumë...

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Pyjeve, shfaqet dokumentari: “Run for Sharr” (Shqip: Vrapo për Sharrin)

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Pyjeve, shfaqet dokumentari: “Run for Sharr” (Shqip: Vrapo për Sharrin)

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Pyjeve, ftoheni në shfaqjen e dokumentarit “Run for Sharr” (Shqip: Vrapo për Sharrin), i cili për herë të parë po jepet para publikut të gjerë. Në këtë dokumentar alpinistja dhe vrapuesja e njohur, Uta Ibrahimi, shpërfaq bukurinë, por edhe dëmtimin e malit Sharr, i …

Më shumë...

Nuk miratohet Rezoluta e propozuar nga AAK-ja, në seancën e 24 dhe 25 shkurtit, lidhur me dialogun Kosovë-Serbi

Kuvendi i Kosovës

Sot në Kuvendin e Kosovës nuk është miratuar Rezoluta e propozuar nga AAK-ja në seancën e 24 dhe 25 shkurtit, në lidhje me zhvillimet në dialogun Kosovë-Serbi. 21 deputetë kanë votuar për, kundër asnjë ndërkohë 43 kanë abstenuar, dhe si pasojë e kësaj, nuk ka pasur numër të mjaftueshëm të …

Më shumë...