Ahmet Qeriqi

Sot ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 23 raste të reja, janë shëruar 137 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  985     testime  sa janë bërë në nivel vendi, 23   të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore është shënuar …

Më shumë...

Doli nga shtypi vepra: Pranvera Shqiptare e Moisiut, e autorit Isak Guta

Doli nga shtypi vepra: Pranvera Shqiptare e Moisiut, e autorit Isak Guta

Në vazhdim të angazhimit të tij të pandërprerë për artistin dhe aktorin  më të madh dhe më të njohur shqiptar të të gjitha kohëve, Aleksandër Moisiu, veprimtari, studiuesi e shkrimtari, Isak Guta nxori në dritë një doracak shkollor, me titull: “Pranvera Shqiptare e Moisiut”. Ky libër  është hartuar me shumë …

Më shumë...

Gitanas Nauseda: Vladimir Putin nuk do të ndalet, bota kishte një detyrim për të ndihmuar Ukrainën

Vladimir Putin

Kryetari i Lituanisë, Gitanas Nauseda, paralajmëroi të hënën kryediplomatin e Uashingtonit, Antony Blinken se dështimi për të ndaluar agresionin rus në Ukrainë do të çojë në një konflikt global. Nauseda tha se udhëheqësi rus Vladimir Putin “nuk do të ndalet në Ukrainë” dhe se bota kishte një detyrim për të …

Më shumë...

Lulzim Basha nuk i quan humbje 6 palë zgjedhje të pa fituara gjatë disa viteve nga Partia të cilën e udhëheq

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një prononcim për mediat, duke komentuar rezultatin negativ të PD-së në zgjedhjet e 6 marsit, Basha tha se qytetarët e braktisën këtë proces. Kryedemokrati theksoi se vetëm 30% e qytetarëve morën pjesë në zgjedhje. Në daljen e sotme për mediat, Basha thotë se …

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti, thotë se nuk e di cila është shuma e mjeteve të mbledhura, në “Fondin e Sigurisë”

Kryeministri, Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se deri më tani shuma  e mjeteve të mbledhura në Fondin e Sigurisë është shtatë shifrore, deri në fundjavë ishte,   katër shifrore. Unë nuk e di,  por shifra të sakta mund të  tregojë Ministria e Financave”, ka thënë Kurti. Gjatë javës së kaluar …

Më shumë...

Behlul Jashari: ELBASANASI, MEHMET GJEVORI – MËSUESI I MËSUESVE SHQIPTARË, NË KOSOVË

Behlul Jashari: ELBASANASI, MEHMET GJEVORI - MËSUESI I MËSUESVE SHQIPTARË, NË KOSOVË

-“Unë Mehmet Gjevori nga Elbasani, por tani që gjendem në Kosovë, prej vitit 1941, kur erdhëm rreth 350 mësues nga Shqipëria dhe hapëm shkollat e para në gjuhën amtare në të gjitha viset e Kosovës, në vitet 1945-47 kam pas ardhur në disa shkolla të Drenicës dhe i kam pas …

Më shumë...

Kërkesë publike për ngritjen e shtatores së Heroit të Kombit, Jashar Jashari, në qendër të Vushtrrisë

Jashar Zejnullah Jashari (16.3.1962 - 29.3.1999)

I nderuari kryetar i Komunës së Vushtrrisë, zotëri Ferit Idrizi Në pranverën që po vjen bëhen 24 vite të fillimit të luftës së armatosur për çlirimin e Kosovës nga okupatori serb. Që ditën e fillimit të luftës së armatosur kundër pushtuesit serb nga Komandanti legjendar Adem Jashari, pikërisht më 5 …

Më shumë...

Arbanë Qeriqi-Gashi: Dava Gjergji e Prena Beci, dy zëra që vijnë nga thellësitë e këndimit burimor shqiptar

Arbanë Qeriqi-Gashi: Dava Gjergji e Prena Beci, dy zëra që vijnë nga thellësitë e këndimit burimor shqiptar

Kënga shqipe këndohet nga këngëtarët e këngëtaret dhe nuk ka ndarje në këngë që i këndojnë vetëm femrat apo vetëm meshkujt. Në të kaluarën patriarkale shqiptare, femra përgjithësisht  është trajtuar egërsisht dhe rrallëherë ka ardhur në shprehje paraqitja e botës së saj emocionale, në krijimtarinë muzikore. Për më keq, në …

Më shumë...

Sot në ditën e tretë e të fundit të manifestimit, “Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”, përmbyllen aktivitetet treditore

Sot në ditën e tretë dhe të fundit të manifestimit Epopeja e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të përmbyllen aktivitetet treditore. Në Prekaz, në vendlindjen e komandantit legjendar Adem Jashari  do të mbahet manifestimi “Nata e Zjarreve”. Koncerti  tradicional festiv mbahet në sheshin “Adem Jashari”, në orën 18.00 në Skenderaj. …

Më shumë...

Sot shënohet 7 marsi Dita e shkollës shqipe

ABC

Sot është  7 marsi,   Dita e shkollës shqipe. Kjo ditë, me aktivitete të ndryshme tematike e kulturore  përkujtohet kudo në trojet shqiptare. Pas përpjekje të shumta të atdhetarëve rilindës shqiptarë, më 7 mars të vitit  1887 u hap shkolla e parë shqipe në Korçë. Pandeli Sotiri, Mësues i parë, i …

Më shumë...

Ukraina nuk bën kompromis me integritetin territorial por mund të heqë dorë nga anëtarësimi në NATO

Ukraina nuk bën kompromis me integritetin territorial por mund të heqë dorë nga anëtarësimi në NATO

Gjatë bisedimeve me Rusinë, përfaqësuesi i delegacionit nga Ukraina, David Arakamia, ka deklaruar se  nuk do të bëjë kompromis për integritetin territorial në negociata, por Ukraina është e gatshme të diskutojë rreth një modeli të mos anëtarësimit në NATO, tha ai për mediet. Kievi po kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian …

Më shumë...

Politikanët amerikanë kanë diskutuar idenë e një zone ndalim-fluturimi, të cilën po e kërkon Ukraina

Politikanët amerikanë kanë diskutuar idenë e një zone ndalim-fluturimi, të cilën po e kërkon Ukraina

Politikanët  amerikanë kanë diskutuar idenë e një zone ndalim-fluturimi, të cilën po e kërkon Ukraina. Senatori Marco Rubio, republikani i rangut më të lartë në Komitetin e Inteligjencës së Senatit, tha të dielën në CNN se një zonë ndalim-fluturimi mbi Ukrainë do të thotë fillimi i Luftës së Tretë Botërore. …

Më shumë...

Pandeli Sotiri (1843 – 1892) mësues i popullit, atdhetar dhe arsimues

Rilindësi dhe arsimuesi i mirënjohuir shqiptar, Pandeli Sotiri, u lind më 1843 në Selckë të krahinës së Lunxhërisë, në Vilajetin e Janinës. Së bashku me Petro Nini Luarasin mori mësimet e para në Qestorat nga Koto Hoxhi. Sotiri qe anëtar i Komitetit Qendror për Mbrojtjen e të Drejtave të Kombësisë …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të ofrojnë avionë për Poloninë si kompensim për dërgesat në Ukrainë

Anthony Blinken

Shtetet e Bashkuara të Amerikës  në mënyrë aktive po shikojnë të arrijnë një marrëveshje me Poloninë, me qëllim  për të furnizuar Ukrainën me avionë luftarakë të prodhimit rus, tha Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken. Pilotët ukrainas veçse dinë të përdorin këta avionë dhe Blinken tha se Amerika  mund të …

Më shumë...

Volodymyr Zelensky u bëri thirrje bashkëkombësve, që të vazhdojnë rezistencën e tyre kundër Rusisë

Kryetari i Ukrainës, Zelenskij ia ka drejtuar kryetarit rus Vladimir Putin një propozim për t'u ulur në tryezën e bisedimeve

Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskji,  përmes një videoje të publikuar në rrjetet sociale u ka kërkuar të gjithë qytetarëve që  të mos ndalen por të sulmojnë forcat ruse. “Ukrainas! Në të gjitha qytetet tona, të cilat armiku i pushtoi, shkoni në ofensivë. Dilni në rrugë. Ne duhet të luftojmë sa …

Më shumë...

Vaxhid Sejdiu: “Liria është më e shtrenjtë se gjaku”

Vaxhid Sejdiu

Në vazhdimësi është thënë dhe thuhet se «Liria është më e shtrenjtë se gjaku», se LIRIA është amaneti i heronjve dhe dëshmorëve të kombit, është fjala e parë dhe e fundit e atyre që e duan ATDHEUN  më shumë se veten dhe janë në gjendje të bëjmë të, pamundurën, të …

Më shumë...