Ahmet Qeriqi

Viktor Malaj: Letër e hapur nga Hamza Alibegu: Një propozim antikomunist nga një demokrat 24-karatësh

Viktor Malaj: Letër e hapur nga Hamza Alibegu: Një propozim antikomunist nga një demokrat 24-karatësh

Meqenëse unë rrjedh nga një familje antikomuniste, me gjyshin të pushkatuar dhe dajat të internuar, i jap vetes të drejtë të bëj disa propozime thellësisht antikomuniste pasi kam bindjen se mosndëshkimi i komunizmit të vdekur para 32 vitesh dhe i komunistëve që na e kujtojnë atë herë-pas-here me disa parulla, …

Më shumë...

Emmanuel Macron: Imperializmi bashkëkohor nuk është perëndimor

Kryetari i Francës, Emanuel Macron, nuk përjashton fillimin e një lufte të madhe në Evropë

Kryetari i Francës, Emmanuel Macron, ka dënuar raportimet për referendume të planifikuara në rajonet e pushtuara të Ukrainës dhe akuzoi Rusinë se kërkon një kthim në një epokë të  perandorive dhe kolonive. Duke iu drejtuar Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju-Jork, Macron akuzoi Moskën se po kërkon të krijojë …

Më shumë...

The Guardian: Vladimir Putin më lehtë shkakton një luftë bërthamore, sesa ta pranojë humbjen

Vladimir Putin

Gazeta The Guardian  shkruan se Vladimir Putin u mbështet në një cep në Ukrainë dhe bazuar në përvojën e mëparshme, udhëheqësi rus është gati të rrezikojë një luftë bërthamore në vend që të pranojë humbjen.  Shtatë muaj pasi Putin nisi pushtimin e tij, trupat ruse janë shtyrë nga rajoni i …

Më shumë...

Aleksander Vuçiq deklaron se brenda këtyre dy muajve do të përfshihemi nga një konflikt i madh botëror

Vuçiq

Kryetari i Serbisë, Aleksander Vuçiq pretendon se brenda këtyre dy muajve do të përfshihemi nga një konflikt i madh botëror që nuk e kemi parë që nga Lufta e Dytë Botërore. Supozoj se nga faza e operacionit special po i afrohemi një konflikti të madh lufte dhe pyetja është se …

Më shumë...

ISA FERIZAJ: FILMI I REAL-SOCIALIZMIT DHE, FILMI I KRIMINALO-KAPITALIZMIT I

ISA FERIZAJ

(Një shkrim i shkruar vite më parë, por që është mjaft aktual edhe për ditët e sotme) Në  prag fushatën e zgjedhjeve të përgjithshme të 18 qershorit 2017, motorët e forcave politike borgjeze, janë ndezur shumë para kohe. Kjo dukuri nuk është e panjohur për ne shqiptarët, në RSH, në …

Më shumë...

ISA FERIZAJ: FILMI I REAL-SOCIALIZMIT DHE, FILMI I KRIMINALO-KAPITALIZMIT II

Filmi Shqiptar

Realizmi Socialist, zbuloi e shpjegoi, për herë të parë në historinë e njerëzimit, ligjësitë objektive të jetës historike të shoqërisë njerëzore   Realizmi Socialist, zbuloi e shpjegoi, për herë të parë në historinë e njerëzimit, ligjësitë objektive të jetës historike të shoqërisë njerëzore. Kjo rrymë vuri në dukje hendeqet e …

Më shumë...

Pas paralajmërimit për protesta, anulon udhëtimin për në Gjilan kryetarja e Gjykatës Speciale, Trendafilova

Kryetarja e Gjykatës Speciale, Trendafilova, i frikësohet mundësisë së pengimit të gjykatës nga institucionet e Kosovës

Pas paralajmërimit për protesta,  kundër ardhjes në Gjilan,  është bërë e ditur se kryetarja e Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, plaka bullgare Trendafilova ka  anuluar vizitën, pa dhënë ndonjë sqarim për këtë rast. Lajmin e ka bërë të ditur sekretari i  OVL UÇK-së,  Faton Klinaku. Të gjithë juve  që e keni …

Më shumë...

Xhelal Sveçla, detyrohet ta rikthejë Fadil Kodrën në pozitën e Drejtorit të Përgjithshëm të Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave

Avokati i Fadil Kodrës, Faton Fetahu, ka njoftuar se ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka vendosur ta rikthejë, Fadil Kodrën,  në pozitën e Drejtorit të Përgjithshëm të Agjencisë për Menaxhimin e Emergjencave, nga ku e kishte larguar disa muaj më parë.    Ky vendim i Sveçlës ka ardhur pas …

Më shumë...

Kallëzimi i avokatit, Idajet Beqiri në SPAK, lidhur me vjedhjen e Arit nga Ilir Meta e Sali Berisha

Idajet Beqiri: Presidenti, Ilir Meta ulërin si një qen që e ka zënë tërbimi dhe iu vërsulet policëve

Kallëzimi i Idajet Beqirit në SPAK, lidhur me vjedhjen e Arit nga Ilir Meta e Sali Berisha Unë, kallëzuesi, bazuar në nenin 283 të Kodit Procedurës Penale depozitoj këtë kallëzim penal ndaj shtetasve të sipërpërmendur për kryerjen e veprave penale respektive, pasi jam vënë në dijeni si qytetar, si avokat, …

Më shumë...

Dr. Skënder Demaliaj: TELEKRONISTI ILIR BUÇPAPAJ – SKENARIST, REDAKTOR DHE REGJISOR

Në 70-vjetorin e lindjes Ilir Buçpapaj ka lindur në fshatin T’pla, më 15 shtator 1952. U nda nga jeta në Nju Jork, më 23 janar 2022. Ka mbaruar Universitetin e Tiranës, dega Gjuhë-Letërsi. Fillimisht ka punuar mësues në Shoshan e në shkollën e mesme, Fierzë. Në vitet 1980-1992 ka qenë …

Më shumë...

Ministrja, Donika Shvarc, me largimin nga puna të diplomatëve, i kushton edhe 20 mijë euro Buxhetit të Kosovës

Një aktvendim i Gjykatës Themelore në Prishtinë do ta detyrojë Ministrinë e Punëve të Jashtme që t’i paguajë mbi 20 mijë euro dëme një diplomati të shkarkuar në mënyrë arbitrare nga një mision diplomatik dhe për më tepër edhe ta kthejë në punë. Gërvalla është akuzuar vazhdimisht për shkarkime arbitrare …

Më shumë...

Deputetja e AAK-së Time Kadrijaj ka deklaruar se kryeministri, Albin Kurti, ka dështuar në qeverisjen e vendit

Deputetja e AAK-së në Kuvendin e Kosovës, Time Kadrijaj ka thënë se kryeministri Albin Kurti ka dështuar në qeverisjen e vendit, pasi  duke mos ditur të qeveris vendin, ai po nxit debate për kriza. Po shohin sesi po përsëritë krizë pas krize dhe po shohim që po vendosen masa të …

Më shumë...

Gjykata Speciale pranoi edhe gjashtë të pretenduar si viktima të tjera në procesin gjyqësor kundër, Pjetër Shalës

Ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Pjetër Shala do të dalë para Gjykatës Speciale të hënën, më 21 qershor

Gjykata Speciale  ka bërë të ditur se dje gjykatësi i procedurës paraprake, Nicolas Guillou, ka nxjerrë vendimin e tretë për pjesëmarrjen e viktimave në çështjen kundër Pjetër Shalës, ku u pranuan edhe gjashtë  vete të pretenduar si viktima të tjera në procesin  gjyqësor kundër tij. Ata do të përfshihen në …

Më shumë...

Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Xhafer Tahiri, ka thënë se qytetarët e Kosovë po e humbin besimin në Qeverinë Kurti

Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Xhafer Tahiri, ka thënë se qytetarët e Kosovë çdo ditë po e humbin besimin në këtë qeveri. Rezultatet e fundit të sondazhit të UBO-së nuk janë befasuese duke pasur parasysh se sa dështime kemi parë nga pushteti i Kurtit. Ka paaftësi në çdo sektor, ka …

Më shumë...

YLLI MEÇE: Është turp i madh të rrahësh një ballist si Çelo Hoxha, të cilin e ka menderosur historia

Ylli Mece

Unë aspak nuk e di se përse ka studiuar ky Çelua, por kur pashë poshtë se kishte siglën “Dr”, mendova se çoç do dinte biri botës se kot nuk ta japin këtë titull. Por më rezultoi ndryshe. E vetmja gjë që përkonte ishte fakti se ai, bënte tërë kohën.. dr..dr..dr…dr..dr..si …

Më shumë...

Posta e Kosovës,  ka lëshuar në qarkullim të jashtëzakonshëm emisionin e pullës postare me titull “Shtëpitë shkolla”

Posta e Kosovës,  ka lëshuar në qarkullim të jashtëzakonshëm emisionin e pullës postare me titull “Shtëpitë shkolla”.    Sivjet u mbushën plot 30 vjet nga dita e themelimit të Lidhjes së arsimtarëve shqiptarë “Naim Frashëri“, e cila pati rolin ministror mbi funksionimin e sistemit të pavarur të arsimit të Kosovës, pasi …

Më shumë...