Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 51)

Ahmet Qeriqi

Nuredin Ibishi: Refuzimi që krerët e UÇK-së të mbrohen në liri, pasi ka ofruar garanci Policia e Kosovës, është i padrejtë

Nuredin Ibishi: Refuzimi që krerët e UÇK-së të mbrohen në liri, pasi ka ofruar garanci Policia e Kosovës, është i padrejtë

Ish-krerët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, janë trajtuar në mënyrë jo dinjitoze dhe johumane nga Gjykata Speciale në Hagë, deklaroi  eksperti i sigurisë, Nuredin Ibishi. Refuzimi që ata të mbrohen në liri, edhe pse për këtë ka ofruar garanci Policia e Kosovës është vendim i padrejtë. “Është bërë një trajtim ...

Më shumë...

Gjobëvënësi i dënuar dhe ish-truproja i Shkëlzen e Sali Berishës, Fatos Skeja bëhet avokat

Gjobëvënësi i dënuar dhe ish-truproja i Shkëlzen e Sali Berishës, Fatos Skeja bëhet avokat

Gjobëvënësi dhe ish-truproja i Shkëlzen Sali Berishës,  Fatos Skeja tani bëhet avokat. Në vitin 2014 dilte para Gjykatës së Krimeve të Rënda si i pandehur për gjobëvënie, ndërsa sot del para gjyqtarëve si avokat. Bëhet fjalë për Fatos Skejën, ish-bodigardi i Sali Berishës dhe ish-gardist pranë Familjes Berisha, i akuzuar ...

Më shumë...

Asnjë i vdekur nga varianti i ri i koronavirusit, omikron

Omicron

Të paktën 30 vende dhe rajone kanë raportuar raste të konfirmuara me Omicron, që kur varianti i ri i koronavirusit u raportua për herë të parë javën e kaluar, sipas autoriteteve të shëndetësisë ku janë zbuluar infeksionet. India ka raportuar për herë të parë 2 raste të infektuara me Omicron, ...

Më shumë...

Shefqet DIBRANI: Driton Gashi, “MIT DEM DOPPELADLER IM RUHRPOTT”, rrëfime në gjuhën gjermane

Shefqet DIBRANI: Driton Gashi, "MIT DEM DOPPELADLER IM RUHRPOTT", rrëfime në gjuhën gjermane

Libri „MIT DEM DOPPELADLER IM RUHRPOTT – Ein Albaner erzählt seine Geschichte“, (shqip: “Me shqiponjën dykrenare në Ruhrpott”, i shkrimtarit Driton Gashi, është libër me rrëfime interesante, botuar në gjuhën gjermane. Ky rrëfim autobiografik, është cilësuar me interes, pasi „Një shqiptar rrëfen historinë e tij“, dhe nëse nuk mund të ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kërkesë zyrës së Presidencës që të dekorohet veprimtaria atdhetare e veprimtarit, Remzi Hoxha

Bahri Bivolaku

Më datën 26 tetor 2020 i bëmë kërkesë zyrës së Presidencës që të dekorohet veprimtaria atdhetare e veprimtarit Remzi Hoxha, i  rrëmbyer nga SHIK-u i Gazidedës e i Sali Berishës dhe i zhdukur në Tiranë me 21 tetor 1995. Kërkesa ishte për : Dekoratë – Urdhëri ” Hasan Prishtina ose ...

Më shumë...

Vlora Çitaku: PDK-ja nuk ka kërkuar zgjedhje të jashtëzakonshme, sepse ende nuk është me urgjencë

Vlora Çitaku: PDK-ja e ka kuptuar ndryshimin që kanë kërkuar qytetarët që nga zgjedhjet e përgjithshme të 14 shkurtit

Nënkryetarja e Partisë Demokratike të Kosovës, Vlora Çitaku,  thotë se nuk është koha për zgjedhje të jashtëzakonshme, pasi ende jemi në pandemi dhe zgjedhjet janë të kushtueshme. Qytetarët duan zgjidhje të problemeve dhe jo zgjedhje. PDK-ja  nuk ka kërkuar zgjedhje të jashtëzakonshme. Qeverisë duhet t’i japim edhe pak kohë, meqë ...

Më shumë...

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Bekim Sejdiu, do të jetë këshilltar i jashtëm i kabinetit të Vjosa Osmanit

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Bekim Sejdiu, do të jetë këshilltar i jashtëm i kabinetit të Vjosa Osmanit

Ish-gjyqtari i Gjykatës Kushtetuese, Bekim Sejdiu, do të jetë këshilltar i jashtëm i kabinetit të Vjosa Osmanit, si “shpërblim” për rrëzimin e Qeverisë Hoti. Bekim Sejdiu kishte qenë gjyqtari raportues i lëndës në Kushtetuese për votën e ish-deputetit Etem Arifi për formimin e Qeverisë Hoti, që unanimisht u votua s’i ...

Më shumë...

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha iu ka përgjigjur disa deklaratave të Sali Berishës, në “Foltoren” e Bilishtit

Kryetari i PD-së Lulzim Basha, shpërfillë nismën e Sali Berishës, për datën e mbajtjes së Kuvendit të partisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha iu ka përgjigjur deklaratave të Sali Berishës për rastin “Toyota Yaris”, në “Foltoren” e Bilishtit. Basha deklaron se e vetmja dosje dhe e vetmja çështje është ajo ‘non grata’ nga Amerika. Është kjo çështje që e detyron Sali Berishën të bjerë kaq poshtë me ...

Më shumë...

Suksesi i rradhës për LDA Balkan “LEAPin Albania 2021”

Suksesi i rradhës për LDA Balkan “LEAPin Albania 2021”

Më 27 Nëntor 2021, u mbajt me sukses për të pestin vit radhazi konferenca ndërkombëtare LEAPin Albania e organizuar nga Leadership Development Association Balkan. Në sallën e konferencave në Tirana Business Park, në konferencë morën pjesë rreth 210 pjesëmarrës të grupmoshave të ndryshme. LEAPin Albania 2021 zgjati rreth 4 orë ...

Më shumë...

Rexhep Qosja: Çështja kombëtare shqiptare pjesërisht e përmirësuar, politika duhet ta luftojë korrupsionin dhe nepotizmin

Rexhep Qosja: Çështja kombëtare shqiptare pjesërisht e përmirësuar, politika duhet ta luftojë korrupsionin dhe nepotizmin

Me çlirimin e Kosovës nga pushtimi serb dhe shpalljen e pavarësisë së Republikës së Kosovës, çështja kombëtare shqiptare pjesërisht është përmirësuar, pjesërisht është zgjidhur, por nuk mund të quhet historikisht e zgjidhur. Kështu është shprehur akademik, Rexhep Qosja në tryezën shkencore me temën “E ardhmja politike e shqiptarëve” e organizuar ...

Më shumë...

Ksenofon Krisafi: Çështja e të ardhmes politike shqiptare vazhdon të mbetet si çështja e fundit e pazgjidhur në Ballkan,

Ksenofon Krisafi: Çështja e të ardhmes politike shqiptare vazhdon të mbetet si çështja e fundit e pazgjidhur në Ballkan,

Kryetari i Akademisë Shqiptare të Arteve dhe Shkencave në Tiranë, Ksenofon Krisafi është shprehur se çështja e të ardhmes politike shqiptare vazhdon të mbetet si çështja e fundit e pazgjidhur në Ballkan, prandaj siç beson ai zgjidhja e kësaj çështje ndikon edhe në paqen dhe sigurinë Ballkan por edhe Evropë. ...

Më shumë...

Prokuroria Speciale ka bashkëpunuar me vrasës serbë të kohës së Millosheviqi, të cilët kanë kryer krime lufte e masakra në Kosovë

Ushtari serb: Në Leshkë të Mitrovicës janë 150 kufoma të shqiptarëve

Mbrojtja e Hysni Gucatit në Hagë, avokati Jonathan Rees, ka thënë se do të paraqesin prova që kanë të bëjnë me emra të serbëve të cilët kanë kryer krime në Kosovë dhe nga të njëjtit Zyra e Prokurorit të Gjykatës Speciale ka kërkuar bashkëpunim. Sipas avokatit Rees, Prokuroria  me qëllim ...

Më shumë...

Sot u arrestuan 31 zyrtarë e përfitues në tetë komuna të Kosovës, për shkak të mashtrimeve me subvencionet bujqësore

Dyshohet se lumi Lepenc i ka bartur trupat e policëve të Kosovës në Maqedoni

Me urdhër të Prokurorisë Speciale, Policia e Kosovës ka arrestuar 31 të dyshuar për malverzime me subvencionet e ndara nga Ministria e Bujqësisë. Aksioni i Policisë është zhvilluar në tetë komuna të vendit, Pejë, Burim, Ferizaj, Lipjan, Prishtinë, Kllokot, Vushtrri dhe Besianë. Nga 31 të arrestuarit, 19 prej tyre janë ...

Më shumë...

Policia në Bosnjë ka arrestuar shtatë të dyshuar për krime kundër civilëve në periudhën e luftës në vitet 1992-1995

Policia në Bosnjë ka arrestuar shtatë të dyshuar për krime kundër civilëve në periudhën e luftës në vitet 1992-1995

Policia në Bosnjë-Hercegovinë ka arrestuar shtatë  të dyshuar për krime kundër civilëve në periudhën e luftëas  më 1992-95, kanë thënë autoritetet e sigurisë. Ky grup kriminelësh është zënë në qytezat lindore Bijelina dhe Sokollac, është thënë në një deklaratë të agjencisë së sigurisë në këtë shtet. Më shumë se 100 ...

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 13 raste të reja, janë shëruar 9 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e 162     testime sa janë bërë në nivel vendi, 13 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe ...

Më shumë...

Shaip Kamberi: Vuçiq më ka bërë thirrje të heq dorë nga ajo që ai i quan, “imagjinatat virtuale rreth Kosovës”

Shaip Kamberi - Brnabiqit: Kosova është shtet pavarur dhe se për të hyrë në të, iu duhet leje e veçantë

Deputeti shqiptar në Kuvendin e  Serbisë, Shaip Kamberi, ka thënë se  kryetari i Serbisë Aleksander Vuçiq e ka kuptuar më në fund se “janë të domosdoshme marrëdhëniet shumë më të mira me shqiptarët”. Përmes një postimi ai iu ka drejtuar Vuçiqit duke i thënë se këtë ia kishte thënë në ...

Më shumë...