Ahmet Qeriqi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, foli për marrëdhëniet vëllazërore me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti

Rama thotë se nuk do të këtë Shengen shqiptar pa Shengenin ballkanik, kurse Kurti dëshiron makro Shengenin shqiptar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë televizive nga New Yorku,  foli për marrëdhëniet me kryeministrin e Kosovës. Ai deklaroi se me kryeministrin,  Kurti,  janë absolutisht në një mendje që Serbia jo vetëm duhet ta njohë Kosovën, por edhe duhet t’i kërkojë falje. Edi Rama në intervistën e tij …

Më shumë...

Kuvendi nuk e ka miratuar Rezolutën për grevën në arsim, të propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës

Kuvendi

Deputetët e Kuvendit pas debatit për grevën në arsim nuk e kanë  miratuar Rezolutën për grevën për mënyrën e ndërprerjes së grevës në arsim, të propozuar nga Partia Demokratike e Kosovës. 67 deputetë kanë votuar në këtë pikë, 22 pro Rezolutës, 39 kundër dhe 16 abstenime. Greva në arsim ka …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, më 12 tetor i drejtohet Këshillit të Evropës lidhur me raportin e Dik Martit

Edi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama konfirmoi se më 12 tetor pasi paraprakisht  ka marrë të drejtën do  t’i drejtohet Këshillit të Evropës me një fjalim. Çështja është shumë sensitive. Këshilli i Evropës ka shkruar një faqe shumë të zymtë duke miratuar raportin e Dick Martit. Sot ai raport ka rënë …

Më shumë...

Kosova dhe 16 shtete të tjera jo anëtare të BE-së, janë ftuar që të marrin pjesë në takimin e parë të forumit të ri evropian

Kosova dhe 16 shtete të tjera jo anëtare të Bashkimit Evropian janë ftuar që të marrin pjesë në takimin e parë të forumit të ri evropian, Bashkësisë Politike Evropiane, që do të mbahet më 6 tetor në Pragë të Çekisë, tha një zyrtar i bllokut. Përveç Kosovës, edhe shtetet si: …

Më shumë...

Shqipëria dhe Kazakistani kanë firmosur marrëveshjen për heqjen e vizave, në mes të dyja vendeve

Shqipëria dhe Kazakistani heqin vizat, marrëveshja nënshkruhet në New York. Këto dy shtete kanë firmosur marrëveshjen për heqjen e vizave. Marrëveshja u nënshkrua në Nju Jork gjatë një takimi mesm inistres për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, me ministrin e Jashtëm të Kazakistanit, Tileuberd Muhtar. Në kryeqytetin Astana, …

Më shumë...

Flet profesor Vangjel Kici: Në Shqipëri u grabitën dhe u privatizuan të gjitha pasuritë kombëtare

Në përditshmërinë tonë përdoret shumë fjala Oligark. Madje klasa politike shqiptare e ka këtë fjalë më të preferuarën për të goditur partinë në pushtet. Po kush janë oligarkët, çfarë përfaqësojnë ata?! Çfarë modeli ekonomik ka përqafuar Shqipëria pas viteve 1990? Cilat janë problemet e ekonomisë shqiptare sot? Disa nga këto …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është irrituar dhe pezmatuar aq shumë pse Rrahman Jasharaj i ka thënë, vëlla

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në seancën e sotme të Kuvendit duke folur për grevën në arsim, përmendi sërish shprehjen “vëlla” me të cilën iu kishte drejtuar pa të keq por me qëllim mirëkuptimi  kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj.  Para deputetëve, Kurti ka thënë se është irrituar nga shprehje, pasi …

Më shumë...

Deputeti i PDK-së, Ferat Shala, konsideron se kryeministri, Albin Kurti, është fajtori kryesor për grevën në arsim

Deputeti i Partisë Demokratike Kosovës, Ferat Shala, ka thënë se kryeministri Albin Kurti është fajtori kryesor për grevën në arsim. Ai në foltoren e Kuvendit ka thënë se nuk mund ta kuptojë Kurtin për krijimin e krizës në arsim. Sot nuk mund ta kuptojë egon dhe personalitetin e kryeministrit për …

Më shumë...

Nuk kemi kohë për të humbur, pasi janë duke pësuar nxënësit që janë e ardhmja e Kosovës, thotë, Pal Lekaj

Pal Lekaj

Sot në Kuvendin e Kosovës, deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj,  ka folur për grevën e të gjitha sindikatave në përgjithësi dhe të asaj në arsim në veçanti, duke theksuar se  barrën kryesore për gjetjen e një zgjidhjeje për ndërprerjen e grevës e ka qeveria. Mendoj që …

Më shumë...

Ambasadorja, Yuri Kim, rikonfirmon se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin Ballkanin e Hapur

Yuri Kim:

Ambasadorja amerikane, në Tiranë, Yuri Kim,  ka deklaruar për mediet se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin Ballkanin e Hapur për  gjashtë  vendet e Ballkanit Perëndimor që duan të integrohen në Bashkimin Evropian.  Ne do të vazhdojmë të mbështesim  Ballkanin e Hapur në mënyrë që shtetet  anëtare të jenë konseguente …

Më shumë...

Shoqata Sindikale e Anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm ka protestuar para objektit të Ministrisë së Punëve të Jashtme

Shoqata Sindikale e Anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm ka protestuar para objektit të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporë, lidhur me keqpërdorimet në këtë ministri. Organizatorët e kësaj proteste kanë parashtruar një varg kërkesash drejtuar MPJD-së duke apeluar që menjëherë të kthehet rendi Kushtetues dhe ligjshmëria e përligjur në …

Më shumë...

Memli Krasniqi, me bashkëpunëtorë bënë homazhe në Memorialin e dëshmorëve të UÇK-së në Fortesë, ish-Gllanasellë të Drenasit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, me bashkëpunëtorë ka bërë homazhe në Memorialin e dëshmorëve të UÇK-së në Gllanasellë, në  24-vjetorin e rënies heroike të Fehmi e Xhevë Lladrovcit. Në një postim të tij Memli Krasniqi është shprehur se akti sublim i heroizmit të Fehmi e Xhevë Lladrovcit …

Më shumë...

Nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 10 raste të reja, janë shëruar 19 të infektuar

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga189   testime  sa janë bërë në nivel vendi, janë paraqitur vetëm 10  raste  të reja me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka  …

Më shumë...

Gjyqtari, Nicolas Guillou, ka marrë vendim që ish-eprorit të UÇK-së, Pjetër Shala t’i vazhdohet masa e paraburgimit

Nicolas

Dje në ditën që iu ka transferuar lënda për gjykim trupit gjykues, gjykatësi i procedurës paraprake, Nicolas Guiju, ka marrë vendim që ish-eprorit të UÇK-së, Pjetër Shala t’i vazhdohet masa e paraburgimit. Gjyqtari i procedurës paraprake konstaton se po të lihet në liri, Pjetër Shala, sipas parsgjykimeve,  do të arratiset, …

Më shumë...

Një numër i shkollave në disa komuna kanë vendosur të ndërpresin grevën, duke mos respektuar thirrjen e SBASHK-ut

Një numër i shkollave në komunat e Kosovës kanë vendosur të ndërpresin grevën, duke mos respektuar thirrjen e SBASHK-ut për vazhdimin e saj. Aktualisht mësimi është duke u zhvilluar në 14 komuna të Kosovës, ku në disa shkolla mësimi po zhvillohet pjesërisht e në disa të tjera është duke u …

Më shumë...

Beteja e 22 shtatorit 1998, në të cilën ranë Komandanti emblematik i luftës së UÇK-së, Fehmi Lladrovci dhe Xhevë Lladrovci

Fehmi dhe Xhevë Lladrovci

24 vjet më parë, më 22 shtator të vitit 1998, në një betejë të përmasave të mëdha, kanë rënë në altarin e lirisë, Fehmi Lladrovci, Xhevë Krasniqi – Lladrovci,  Fatime Hetemi,  Shefqet Zeka. Fehmi Lladrovci ishte veprimtar dhe i burgosur politik i viteve ’80, pjesëmarrës në luftën Atdhetare të Kroacisë, …

Më shumë...