Ahmet Qeriqi

Karen Donfried: Ne i japim prioritet dialogut dhe e ndihmojmë Kosovën të normalizojë marrëdhëniet me Serbinë

Karen Donfried

Ndihmës-sekretarja amerikane e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të angazhohen në dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian në Bruksel, sepse status-quoja është e paqëndrueshme. Ne i japim prioritet mbështetjes së procesit të dialogut,  në mënyrë që  t’i ndihmojmë Kosovës që të …

Më shumë...

Vlora Çitaku: Për qëndrime tona me Amerikën, kryeministri i sotëm na kishte etiketuar si tradhtar, të nënshtruar e të shantazhuar

Vlora Çitaku

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, ka folur lidhur me takimet e kryeministrit Albin Kurti me zyrtarë të lartë amerikanë dhe ndihet  e  kënaqur që Kurti po shpreh mirënjohje e respekt për Amerikën, pasi  qëndrimet e tij në të kaluarën kundër politikanëve që kanë qenë të bashkërënduar me politikat amerikane kanë …

Më shumë...

BE shpreson se gjatë kësaj jave të mbahet edhe një takim mes Kosovës e Serbisë në kuadër të dialogut në nivel të kryenegociatorëve

BE

Bashkimi Evropian shpreson  se gjatë kësaj jave do të ketë edhe një takim mes Kosovës dhe Serbisë në kuadër të dialogut në nivel të kryenegociatorëve. Pas dështimit javën e kaluar që të arrihet marrëveshja për targat, një burim i bllokut evropian u ka thënë të hënën, 25 prill, gazetarëve se …

Më shumë...

Ministri rus, Sergei Lavrov ka paralajmëruar rrezikun “real” të një lufte të tretë botërore, pasi NATO-ja po e armatosë Ukrainën

Ministri rus S. Lavrov

Ministri i Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Lavrov  ka paralajmëruar rrezikun real të një Lufte të Tretë Botërore, pasi NATO-ja po e armatosë Ukrainën. Ai ka deklaruar se vullneti i mirë ka kufijtë e tij. Dhe nëse nuk është reciprok, nuk ndihmon procesin e negociatave saktësoi  Lavrov për agjencitë ruse të …

Më shumë...

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i takojnë sot përfaqësuesit e më shumë se 40 vendeve për të diskutuar lidhur me luftën në Ukrainë

Shtetet e Bashkuara

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i takojnë sot përfaqësuesit e më shumë se 40 vendeve për të diskutuar lidhur me luftën në Ukrainë. Takimi i tyre pritet të përqendrohet tek armatosja e Kievit në përpjekje për t’u mbrojtur nga një sulm vendimtar rus në lindje të Ukrainës, thanë zyrtarët amerikanë. …

Më shumë...

Karen Donfried: Kosova do ta zërë vendin e duhur në arenën ndërkombëtare pas një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse me Serbinë

Gjatë qëndrimit për një vizitë në Prishtinë, Ndihmës Sekretarja Amerikane e Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euro-Aziatike, Karen Donfried, ka deklaruar se Kosova do ta zërë vendin e duhur në arenën ndërkombëtare nëpërmjet arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse me Serbinë, që në qendër ka njohjen e ndërsjellë. Diplomatja amerikane, po …

Më shumë...

Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për të Pagjeturit, vizitojnë disa shoqata në Krushë të Madhe e në Gjakovë

Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për të Pagjeturit, vizitojnë disa shoqata në Krushë të Madhe e në Gjakovë

Anëtarët e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për të Pagjeturit, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, së bashku me Bordin e Grupit të Grave Deputete, do të vizitojnë sot disa shoqata dhe ente të ndryshme në Krushë të Madhe dhe në Gjakovë. Në Krushë të …

Më shumë...

Tahir Ahmeti: Qytetarët e Kosovës të kenë më shumë njohuri se si të veprojnë në rast të ndonjë tërmeti

Tahir Ahmeti

Kohëve të fundit në disa shtete përreth Kosovës kemi pasë lëkundje të tokës, të njohura si tërmete, lëkundje këto që në shumë raste janë ndjerë edhe në vendin tonë. Tërmetet nuk mund të parashikohen apo parandalohen, por mendoj se edhe tek ne është mjaft i nevojshëm apo edhe i domosdoshëm …

Më shumë...

Partia Demokratike e Kosovës e konsideron të domosdoshëm formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar për krizën energjetike në vend

PDK përkujton përvjetorin e demostratave të 68-ës kundër dhunës dhe politikës shtypëse serbe ndaj shqiptarëve

Partia Demokratike e Kosovës e konsideron të domosdoshëm formimin e Komisionit Hetimor Parlamentar për krizën energjetike në vend dhe i fton të gjithë deputetët e Kuvendit të Kosovës, pa dallime partiake, që të mbështesin këtë iniciativë, e cila  ka për qëllim kryesor transparencën e plotë para qytetarëve të Kosovës, rreth …

Më shumë...

Mjetet e grumbulluara në “Fondin e Sigurisë” duhet të publikohen thonë anëtarë të Komisionit për çështjet e sigurisë e mbrojtjes

Dy kadetë të FSK-së do të diplomohen në Akademinë Ushtarake Mbretërorre “Sundhurst” të Mbretërisë së Bashkuar

Qeveria e Kosovës, më 2 mars të këtij viti, ka themeluar Fondin e Sigurisë, në të cilin qytetarë dhe donatorë të ndryshëm mund të kontribuojnë.  Mjetet e grumbulluara në Fondin e Sigurisë duhet të jenë të njohura për publikun, thonë anëtarë të Komisionit për çështjet e sigurisë dhe mbrojtjes. Deputeti …

Më shumë...

PDK-ja në vazhdën e aktiviteteve në Mërgatë, ka themeluar edhe një nëndegë ku jeton mërgata shqiptare në Zvicër

PDK

PDK-ja,  në vazhdën e aktiviteteve në Mërgatë, ka themeluar edhe një nëndegë ku jeton mërgata shqiptare në Zvicër. Në vazhdën e aktiviteteve për të zgjeruar aktivitetin politik në mërgatë kudo ku jetojnë shqiptarët, udhëheqësi i Komisionit për organizim të PDK-së në mërgatë, deputeti Elmi Reçica, tha se është themeluar Këshilli …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 8 raste të reja, janë shëruar 22 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  900  testime  sa janë bërë në nivel vendi, 14 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...

Lëvizja për Liri e Robert Golobit, ka shënuar fitore kundër kryeministrit Janez Jansha dhe Partisë Demokratike Sllovene

Lëvizja për Liri e Robert Golobit, ka shënuar fitore kundër kryeministrit Janez Jansha dhe Partisë Demokratike Sllovene

Lëvizja për Liri e biznesmenit  slloven Robert Golob, ka shënuar fitore kundër kryeministrit Janez Jansha dhe Partisë Demokratike Sllovene të vilën ai e udhëheq. Partia e  z. Robert Golob, e cila  është themeluar në muajin janar, ka fituar 34.5 për qind të votave në zgjedhjet e 24 prillit, në krahasim …

Më shumë...

Borrell: Bashkimi Evropian nuk është unik për ndalim të plotë të importit të naftës dhe gazit rus nga vendet e unionit

Josep Borrell

Shefi i BE-së, Josep Borrell, ka deklaruar për gazetën gjermane, Die Welt, se nuk ka mbështetje të mjaftueshme nga vendet anëtare të Bashkimit Evropian për një ndalim të plotë të importit të naftës dhe gazit rus. Aktualisht ne në BE nuk kemi një qëndrim të unifikuar për këtë çështje. Brenda …

Më shumë...

Zëvendës Ndihmës Sekretari për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, qëndron për vizitë zyrtare në Kosovë

Gabriel Escobar

Zëvendës Ndihmës Sekretari për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, Gabriel Escobar, do të vijë për vizitë zyrtare në Kosovë, gjatë një turneu që do t’ iu bëjë  disa vendeve të Ballkanit Perëndimor. Bashkë me diplomatin Escobar  të jetë edhe Ndihmës Sekretarja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Çështje Evropiane dhe …

Më shumë...

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, gjatë qëndrimit në Kiev ka biseduar me kryetarin e Ukrainës, Vladimir Zelensky

Anthony Blinken

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, gjatë qëndrimit  në Kiev dhe është takuar me kryetarin e Ukrainës, Vladimir  Zelensky. Kjo u bë e ditur nga një këshilltar i presidentit ukrainas. Vizita e sekretarit amerikan, Antony Blinken në Kiev u realizua pas refuzimit nga pala ruse për një armëpushim ditën e …

Më shumë...