Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 48)

Ahmet Qeriqi

Kryeministri, Kurti, pranon ta përfaqësojë kosovën me fusnotë, në takim me Këshillin e Stabilizim-Asociimit mes BE-së e Kosovës

Albin Kurti: Rritja e infektimeve dhe rasteve të vdekjes nga virusi korona ishte e befasishme dhe e paparashikuar

Kryeministri, Albin  Kurti ka pranuar ta  përfaqësojë Kosovën me fusnotë në takimin e Këshillit të Stabilizim-Asociimit ndërmjet BE-së dhe Kosovës në Bruksel. Ky është takimi i katërt që mbahet mes Kosovës dhe BE-së sa i përket progresit të MSA-së. Me kryeministrin Kurti në Bruksel po qëndrojnë edhe zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, ...

Më shumë...

Moszbatimi i vendimit të Kushtetueses për Manastirin e Deçanit minon zotimin e qeverisë Kurti për zbatimin e sundimit të ligjit

RKL: Qeveria e Kosovës krejt e pafuqishme përballë Manastirit serb të Deçanit

Kryeministri,  Albin Kurti, ka deklaruar se Qeveria të cilën ai e udhëheq e  ka të njohur qëndrimin sa i përket çështjes së Manastirit të Deçanit,  sepse ne këtë  e kemi bërë të njohur atë edhe më herët. Qëndrimet e Qeverisë Kurti për mosnjohje të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për dhënie ...

Më shumë...

Përparim Rama: Nga sot, Prishtina do të jetë qytet i fëmijëve, të moshuarave, prindërve, sportistëve e artistëve

Përparim Rama: Nga sot, Prishtina do të jetë qytet i fëmijëve, të moshuarave, prindërve, sportistëve e artistëve

Sot në mbledhjen inauguruese të Kuvendit të Komunës së Prishtinës, janë betuar anëtarët e rinj dhe kryetari i ri i kryeqytetit, Përparim Rama. “Nga sot, ne iu përvishemi punëve. Prishtina do të jetë qytet i fëmijëve, të moshuarave, prindërve, sportistëve e artistëve. Vend plot mundësi, qytet i gjelbër. Me trafik ...

Më shumë...

Si ndihen Albin Kurti e Albulena Haxhiu me gjykimin kundër: Frashër Krasniqit, Atdhe Arifit, Egzon Halitit e Adea Batushës?

Si ndihen Albin Kurti e Albulena Haxhiu me gjykimin kundër: Frashër Krasniqit, Atdhe Arifit, Egzon Halitit e Adea Batushës?

“Betimi për Drejtësi” ka bërë të ditur se i ish-deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje,  Frashër Krasniqi dhe aktivistët: Adea Batusha, Egzon Haliti dhe Atdhe Arifi përsëri janë deklaruar të pafajshëm për sulmin në Kuvend, por kësaj here para një trupi tjetër gjykues. Në këtë proces gjyqësor, i cili ishte ...

Më shumë...

Osman Osmani: Të drejtat e punëtorëve dhe organizimi sindikal

Osman Osmani: Të drejtat e punëtorëve dhe organizimi sindikal

Interesat e ngushta në vend të solidaritetit kolektiv Numri i sindikatave në Kosovë është rritur në periudhën e pasluftës. Sa përkon kjo rritje me të drejtat e punëtorëve? Sa është përmirësuar gjendja e punonjësve? Cili është imazhi i sindikatave sot në Kosovë? Një vrojtim kritik dhe dashamirës! Në vitin 2017, ...

Më shumë...

Azgan Haklaj: Gabriel Escobar do të përcjellë në Shqipëri mesazhin e Rozenbergëve

Azgan Haklaj: Gabriel Escobar do të përcjellë në Shqipëri mesazhin e Rozenbergëve

Besë me Atdheun dhe Amerikën! Foltoret e Berishës si Pravda e Leninit. Revolucioni paqësor, konservator i Berishës si revolucioni bolshevik. Ka disa disa kohë që besa është kthyer lejtmotivi i fjalorit të politikës. Ai që e ka artikuluar më së shumti këtë fjalë të rëndësishme është Sali Berisha, i cili ...

Më shumë...

Kryeministri, Albin Kurti, ka udhëtuar për në Bruksel

Albin Kurti: Do të këtë përkrahje institucionale, për të rritur cilësinë e jetës të personave me aftësi të kufizuar

Kryeministri Albin Kurti sot shkon në Bruksel, ku fillimisht do të pritet në takim  nga komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi. Ai  do të marrë pjesë në Këshillin e Stabilizim Asociimit BE-Kosovë. Ky takim pritet të zhvillohet nga ora 11:30, sipas agjendës së publikuar nga Këshilli i Bashkimit ...

Më shumë...

Peter Stano: Parakusht për aranzhimin e takimit të radhës është gatishmëria e palëve që të merren vesh për rezultate konkrete

Peter Stano

Zyrtarët e Bashkimit Evropian, të informuar me procesin e dialogut, kanë thënë të hënën se në këtë moment nuk ka gatishmëri të Prishtinës e as të Beogradit që të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog. Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka paralajmëruar se parakusht për aranzhimin e takimit të ...

Më shumë...

Zafir Berisha: Albin Kurti nuk është as njeri, se kryeministër jo se jo

Zafir Berisha

Kryetari i degës së Nismës Socialdemokrate në Prizren, Zafir Berisha, u ka dalë në mbështetje sindikatave në Kosovë në kërkesat e tyre drejtuar qeverisë, ku nga kjo fundit nuk po marrin përkrahje. Berisha përmes një postimi ka shkruar se Albin Kurti nuk është as njeri, se kryeministër jo se jo. ...

Më shumë...

Këshilli Drejtues i FSSHK-së ka paralajmëruar mundësinë e ndërprerje të punës në të gjitha institucionet

FSSHK e quan skandaloz dhe ofendues vendimin e Qeverisë së Kosovës për shtesat e punonjësve shëndetësor

Këshilli Drejtues i Federatës së Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka paralajmëruar se mund të ketë ndërprerje të punës në të gjitha institucionet publike shëndetësore nëse Qeveria nuk merr parasysh kërkesat e tyre. Federata i ka bërë thirrje edhe një herë Qeverisë që Ligji mbi Pagat të procedohet, të miratohet ...

Më shumë...

Frashër Krasniqi: Sa herë Kurti të përmend krimin, kapjen, korrupsionin, ato i ka vetëm mbulesë për qëllime kontrolli

Frashër Krasniqi: Sa herë Kurti të përmend krimin, kapjen, korrupsionin, ato i ka vetëm mbulesë për qëllime kontrolli

Anëtari i PSD-së Frashër Krasniqi ka deklaruar se ajo  që po ndodh sot, me thirrjen e Kurtit, apo me intervenimin e përpjekjen për ndërhyrjen e tij në punët e sindikatave, të cilat do të duhej të ishin punë të vetë punëtorëve, le t’i zgjedhin e le t’i ndërrojnë por thirrja ...

Më shumë...

Një gjykatë në Mianmar e dënoi me katër vjet burg, kryetaren e rrëzuar nga pushteti, Aung San Suu Kyi.

Nobelistja e Mianmarit, Aung San Suu Kyi, po ia paguan tagrin ushtrisë së vet, e cila ka kryer gjenocid kundër rohinjasve

Një gjykatë në Mianmar e dënoi me katër vjet burg lideren e rrëzuar nga pushteti, Aung San Suu Kyi. Ajo u gjet fajtore për nxitje kundër ushtrisë dhe shkeljen e kufizimeve të pandemisë. Vendimi i 6 dhjetorit po shihet si vendimi i parë gjyqësor në një seri dënimesh që mund ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur kryesuesin dhe anëtarët e Bordit të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale

Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur kryesuesin dhe anëtarët e Bordit të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale

Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur sot kryesuesin dhe anëtarët e Bordit të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale. Selvete Grajçevci-Pllana do të jetë kryesuese e Bordit, ndërsa anëtarë të Bordit janë Jahir Gashi, Gani Kastrati, Gani Maliqi dhe Rrezarta Pushkolli-Makolli. Deputetja e AAK-së, Albana Bytyçi, në emër të komisionit ...

Më shumë...

KGJK: Njoftim për konsultim publik, për Projekt – Rregulloren Nr. 07/2021…

KGjK

KGJK: Njoftim për konsultim publik, për Projekt – Rregulloren Nr. 07/2021… për Strukturën e Brendshme Organizative në Gjykatat Themelore dhe degët e tyre Afati për konsultim publik është pesëmbëdhjetë (15) ditë kalendarike, përkatësisht deri me 21 dhjetor 2021. Këshilli Gjyqësor i Kosovës, përkatësisht Komisioni për Çështje Normative, me qëllim të ...

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur asnjë i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 4 raste të reja, janë shëruar 8 të infektuar

Sot u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë shënuar 25 raste të reja, ndërsa janë shëruar 362 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga 1 mijë e  817    testime sa janë bërë në nivel vendi, 4 të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe ...

Më shumë...

Hysni Beqiri: Isa Ferat Beqiri, një jetë e tërë kushtuar kombit e Atdheut

Hysni Beqiri: Isa Ferat Beqiri, një jetë e tërë kushtuar kombit e Atdheut

Njëri ndër emrat me të dalluar të celulave të para të ushtrisë çlirimtare të Kosovës, pa dyshim që është emri i Isa Ferat Beqiri. Ai u lind më 14.10.1940, në fshatin Baks të Skenderajt. Rrjedh nga një familje bujare, me tradita të pasuara e të shquara për trimëri e atdhedashuri. ...

Më shumë...