Ahmet Qeriqi

Vuçiq: Serbia ka dashur të abstenojë nga votimi për pezullimin e Rusisë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut në OKB

Vucic

Serbia ka dashur të abstenojë nga votimi për pezullimin e Rusisë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut i Kombeve të Bashkuara, por për shkak të presionit u vendos që të votohet pro rezolutës, tha presidenti serb, Aleksandar Vuçiq. OKB-ja vendosi të enjten, më 7 prill, të pezullojë Rusinë nga …

Më shumë...

Tefta Cani: DISA PROBLEME QË PARAQITA NE BASHKINË E TIRANËS

Tefta Cani

Me datën 31 mars, ditën e enjte, 2022 në orën 14-të, sipas kërkesë time dhe njoftimit të sekretares të kryetarit, shkova për të takuar kryetarin e Bashkisë të Tiranës, z.Erion Velia. Kryetari në pamundësi për t’më pritur, ia kishte deleguar pritjen time nënëkryetares së Bashkisë, znj.Keti Luarasi. Qe kënaqësi, që …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Nga libri në dorëshkrim: “Kronika e Luftës- 29 maj 1998-24 qershor 1999” VIII

Bunkeri i Radios Kosova e Lirë

Në majën e Malit Pallanik rifillon transmetimin Radio-Kosova e Lirë (E enjte 8 prill 1999)   Pasi kam ngrënë bukë, rreth orës 9 jam nisur në drejtim të Berishës. Fillimisht kam depërtuar drejt Leshkës, pastaj në Javur dhe prej andej në Kleçkë, Divjakë, Fshati i Ri dhe pas tri orë …

Më shumë...

Doli në dritë libri: “Dialogë të të vdekurve të pavdekshëm”, vepër e autorit, Sabit Jaha

Doli në dritë libri: “Dialogë të të vdekurve të pavdekshëm”, vepër e autorit, Sabit Jaha

Sabit Jaha,  është emër i njohur i kulturës, letërsisë, historisë e publicistikës ndër ne. Rrugëtimin e tij letrar e ka filluar shumë herët, ndërsa tani kur ka arritur në të shtatëdhjetat, veprimtaria e tij tashmë është degëzuar si një “rrap shekullor”, i zgjeruar në  shumë degë, me përmbajtje nga  shumë …

Më shumë...

Arbër Cërvadiku: Dëshmitarët e Jehovait tregojnë se ku mund të gjejmë shpresë të vërtetë…

Arbër Cërvadiku: Dëshmitarët e Jehovait tregojnë se ku mund të gjejmë shpresë të vërtetë...

Dëshmitarët e Jehovait tregojnë se ku mund të gjejmë shpresë të vërtetë teksa sondazhi i ri tregon rënie të shpresës dhe lumturisë në nivel global Ndërkohë që në mbarë botën shpresa dhe lumturia vazhdojnë të bien, Dëshmitarët e Jehovait ftojnë publikun në një fjalim falas të titulluar «Ku mund të …

Më shumë...

RrGK lanson raportin, “Diskriminimi me bazë gjinore dhe punësimi në Kosovë”

RrGK lanson raportin, “Diskriminimi me bazë gjinore dhe punësimi në Kosovë”

Rrjeti i Grave të Kosovës (RrGK) në bashkëpunim të ngushtë me Bashkimin Evropian (BE), Agjencionin Suedez për Zhvillim dhe Bashkëpunim Ndërkombëtar (Sida), Institucionin e Avokatit të Popullit, sot lansoi botimin e dytë të raportit hulumtues “Diskriminimi me bazë gjinore dhe punësimi në Kosovë”. Raporti analizon dhe identifikon mangësitë në kuadrin …

Më shumë...

Albert Z. Zholi: 7 prilli i vitit 1939, enigmat e pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste

Më 7 prill të vitit 1939 Italia fashiste e Benito Musolinit filloi pushtimin ushtarak të Shqipërisë

Pushtuesi italian organizoi 50,000 ushtarë të mbështetur nga 51 njësi detare dhe 400 aeroplanë Ushtria e rregullt shqiptare kishte 15,000 trupa të pajisura keq, të cilët ishin trajnuar nga oficerë italianë. Historia e Shqipërisë është e befasishme. Ngjarje, data, luftëra, beteja, pushtime. çlirime si asnjë vend Ballkanik. Ndër këto data …

Më shumë...

DASH: Ndihemi të indinjuar nga sulmet që po ia bën Sali Berisha me disa deputetë, ambasadores amerikane, Yuri Kim

Sali Berisha

Në Departamentin Amerikan të Shtetit shprehen të indinjuar kundër sulmeve që po ia bën Sali Berisha,  ambasadores,  Yuri Kim, bashkë me disa deputetë, ithtarë të tij besnikë. Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit dhe i dërguari special në Departamentit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka reaguar ashpër në një prononcim …

Më shumë...

Në 23-vjetorin e rënies u përkujtuan dëshmorët: Xhevat Demaku, Bedri Demaku dhe Imer Shala

Në 23-vjetorin e rënies u përkujtuan dëshmorët: Xhevat Demaku, Bedri Demaku dhe Imer Shala

Më rastin e shënimit të 23-vjetorit të rënies së dëshmorëve:  Xhevat Demaku, Bedri Demaku dhe Imer Shala, kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci me kabinetin e tij, bashkëluftëtarë dhe veteranët të UÇK-së dhe qytetarë, kanë bërë pranë vendit ku prehen dëshmorët në varrezat e dëshmorëve në fshatin Abri. Kryetari …

Më shumë...

MSc. Adem Lushaj: Në 20 vjetorin e shkuarjes në amshim të intelektualit, veprimtarit të shquar për liri, pavarësi e demokraci, luftëtarit të lirisë, avokatit Isat Mushkolaj-Cati

MSc. Adem Lushaj: Në 20 vjetorin e shkuarjes në amshim të intelektualit, veprimtarit të shquar për liri, pavarësi e demokraci, luftëtarit të lirisë, avokatit Isat Mushkolaj-Cati

Lëvizja popullore për Liri, Pavarësi dhe Demokraci e viteve ’90-ta, në krye të së cilës qëndronte dr. Ibrahim Rugova, përkundër represionit të pandalshëm serbo-sllavë, gjeti shtrirje në gjithë Kosovën. Kjo lëvizje për çlirim dhe pavarësim, nga krijesa e quajtur Jugosllavi, gjeti mbështetjen e pa rezervë, edhe në komunën e Deçanit, …

Më shumë...

Kryekuvendari, Glauk Konjufca, po ndiqet penalisht për gazin lotsjellës të hedhur në Kuvend, në vitin 2016

Glauk Konjufca

“Betimi për Drejtësi” bën të ditur se Glauk Konjufca, kryetar i Kuvendit të Kosovës, shumë shpejt pritet të ulet në bankën e të akuzuarve, lidhur me akuzën,  se në gusht të vitit 2016, në cilësinë e deputetit ka hedhur gaz lotsjellës në sallën e Kuvendit dhe ka penguar personat zyrtarë …

Më shumë...

Xhavit Haliti: E keni edhe lirinë që e sollën ata që ju i  quani hajdutë, çka po prisni, pse nuk punoni

Xhavit Haliti

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës Xhavit Haliti, sot në Kuvendin e Kosovës ka thënë se po i bën  përshtypje se si qeveria nuk po tregon se kush ka vjedhur, pavarësisht se ajo ka theksuar se “ka arritur ta zbulojnë hajninë e madhe për 20 vjet”. Ai duke iu përgjigjur …

Më shumë...

Në seancën e sotme e Kuvendit të Kosovës, janë shkaktuar përplasje mes Besnik Tahirit e Hekuran Muratit

Besnik Tahiri

Edhe në seancën e sotme të  Kuvendit të Kosovës nuk kanë munguar  përplasjet  mes pozitës e opozitës, kësaj radhe në mes shefit të Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri dhe ministrit të Financave, Hekuran Murati. Ai i ka parashtruar disa pyetje ministrit Murati lidhur me deklaratat që dha ai për …

Më shumë...

Edhe Xhefri Hovenier ka reaguar kundër Këshillit Prokurorial i Kosovës, i cili ka votuar Blerim Isufajn, Kryeprokuror të Shtetit

Ambasadori amerikan, Jeff Hovenier, tha se sovraniteti i Kosovës, dhe integriteti territorial i saj nuk vihen në pikë pyetje

Edhe ambasadori amerikan Xhefri Hovenier ka reaguar kundër Këshillit Prokurorial i Kosovës ka votuar për emrin e Blerim Isufajt për Kryeprokuror të Shtetit. Hovenier ka thënë se përfaqësuesit e Ambasadës së SHBA-së kanë qenë të ftuar të marrin pjesë në procedurën e përzgjedhjes, megjithatë prania e zyrtarëve amerikanë si vëzhgues …

Më shumë...

Edi Rama: Procesin e Këshillimit Kombëtar e mbyllëm përtej parashikimeve tona, me mbi gjysmë milioni qytetarë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama theksoi sot se “procesin e Këshillimit Kombëtar e mbyllëm me një shifër përtej parashikimeve tona me mbi gjysmë milion qytetarë”. Në një konferencë për shtyp për të prezantuar rezultatet e Këshillimit Kombëtar bashkë me drejtoren e Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje, Eridana Cano, Rama theksoi …

Më shumë...

Sot nuk ka vdekur një i infektuar me virusin korona, janë paraqitur 27 raste të reja, janë shëruar 15 të infektuar

Covid

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës,  ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit nga  812 testime  sa janë bërë në nivel vendi, 27   të dyshuar  kanë rezultuar pozitiv me virusin korona. Gjatë kësaj periudhe kohore nuk ka …

Më shumë...